• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ndihmë dhe mbështetje për vogëlushet e Ajana

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
30,735
Pikët
113
Nje mendim,

Nuk e di, po ketu ne Shqiperi, bankat ofroj e nje llogari per femijte nen 18 vjec qe quhet FUTURA, parate futen ne llogari p te drejte terheqjeje, deri ne moshen 18 vjec. Pas kesaj moshe kane te drejte ti terheqin per ti perdorur.

P.s

@DUA , ke ndonje rruge Shqiperie?
 

DUA

ꪖ𝘲ꪊ𝓲ꪶꪖ ꪀꪮꪀ ᥴꪖρ𝓲𝓽 ꪑꪊ𝘴ᥴꪖ𝘴
Anëtar
Apr 6, 2020
Postime
3,930
Pikët
133
Nje mendim,

Nuk e di, po ketu ne Shqiperi, bankat ofroj e nje llogari per femijte nen 18 vjec qe quhet FUTURA, parate futen ne llogari p te drejte terheqjeje, deri ne moshen 18 vjec. Pas kesaj moshe kane te drejte ti terheqin per ti perdorur.

P.s

@DUA , ke ndonje rruge Shqiperie?
Të njëjtën ofrojnë edhe këtu në Danimarkë, por sfidave të jetës nuk u dihet. Ndaj preferoj të jenë të hapura.

Sa jam kthyer nga një rrugëtim. Për në Shqipëri, në mos në korrik, gjithësesi në tetor.
 

DUA

ꪖ𝘲ꪊ𝓲ꪶꪖ ꪀꪮꪀ ᥴꪖρ𝓲𝓽 ꪑꪊ𝘴ᥴꪖ𝘴
Anëtar
Apr 6, 2020
Postime
3,930
Pikët
133
Ketu e 18 o gomari o i zoti. Ndihma ne keto raste duhen te menjehershme. Per plane afatgjate mendon baba dhe te afermit.
Pra rendesi ka vepra.


se kuptoj perse anetaret ketu flasin per banka femijesh etj. Vecse nese cdo muaj do vini para te banka e femijeve te ajanes. gje qe realisht e pamundur.po te citoj ty por e kam me te gjithe.
Shuma e mbledhur do dërgohet tani. Fëmijët përmenden për një të ardhme dhe dihet kush do dhe sipas mundësive. Janë dy gjëra të ndryshme. 🤗
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
12,068
Pikët
113
Vendndodhja
Haemus
How to send money through PayPal without an account
To make a payment through PayPal without opening an account yourself, you’ll have to have the recipient send you an invoice or money request. This means you’ll receive an email with either a detailed invoice — usually if you’re paying a business — or a simple note explaining what the money is needed for.

Embedded in the email will be a ‘Pay now’ button, which is all you need to make the payment without opening a PayPal account yourself.

Step 1: Click on ‘Pay now’ in the email or invoice you’ve received
Assuming you’ve received the email detailing the payment, simply click on the ‘Pay now’ button.⁴ If you can’t see the email, it’s worth checking your trash or spam folders, in case it has been sent there.

Step 2: Enter your credit or debit card details
You’ll now be given the option to open a PayPal account yourself and pay that way. However, if you don’t want to do that, you just select the credit or debit card option and enter the details for the card you wish to use.⁴

It’s worth remembering, however, that payments through PayPal using a credit or debit card are much more expensive than payments made using a PayPal account with balance or a linked bank account.¹ You can look at the table in the previous section to get more of an idea of the cost differences.

Step 3: Confirm the payment
Here you’ll get a final chance to review the payment and make sure everything’s in order. If it’s all as you want it, just click confirm and the payment will be processed. You’ll receive an emailed receipt of your payment for your records.⁴

If you need to make a payment — whether to pay back a friend who bought you dinner, or to cover a supplier invoice for your small business — you have choices. PayPal can be convenient for some transaction types, but there are fees to take into consideration.

And if you’re making an international payment, the costs can be pretty steep. Before you make your decision, it could save you money to check all the options available to you to make sure you’re not paying too much for your particular transaction.
Kjo nuk funksionon. Sapo e provova. Patjeter duhet te kesh konto. Une kam konto, por e kam humb google authenticator ne telefonin e vjeter. Duhet te kontaktoj Customer Support te bej recovery/reset authenticator.
 

Venom

Chill
Anëtar
May 16, 2018
Postime
10,133
Pikët
113
Vendndodhja
Albania
Kjo nuk funksionon. Sapo e provova. Patjeter duhet te kesh konto. Une kam konto, por e kam humb google authenticator ne telefonin e vjeter. Duhet te kontaktoj Customer Support te bej recovery/reset authenticator.
Kredit karta qe perdore eshte e ndryshme nga ajo qe ke linked ke paypal? Nese PO atehere jepi nje email addresa tjeter Dua dhe thuaj te krijoj e te dergoj invoice ne email me shumen qe deshiron te dhurosh. Pas kesaj ndiq steps e duhet te funksionoje.
 

je suis de retour

°o°----->null
Anëtar
Apr 5, 2021
Postime
509
Pikët
63
Me PayPal eshte e kollajte. Mjafton te kesh account dhe te kesh emailin e personit te cilit do j'a cosh (emailin me te cilin eshte lidhur akounti i Paypal).

Ajana87. Qofsh e parajses.
 
Last edited:

DUA

ꪖ𝘲ꪊ𝓲ꪶꪖ ꪀꪮꪀ ᥴꪖρ𝓲𝓽 ꪑꪊ𝘴ᥴꪖ𝘴
Anëtar
Apr 6, 2020
Postime
3,930
Pikët
133
Të nderuar bashkë forumistë.
Dërgova ndihmën e mbledhur sot, sepse më duhej kohë të bëj transferin nga kontoja e PayPal në konton e bankës, duke përfshirë edhe ato të dërguara në IBAN.
Ju falenderoj me thjeshtësi dhe Zoti ju bekoftë të gjithëve 🙏
Do postoj në vazhdim çdo aktivitet.
Për të mirë u lexofshim 😊
13063C3A-87A5-4510-87D4-11A306378ECD.jpeg
0BE6E9BC-D513-408B-82AA-FC55AC60FFFA.jpeg
 

Fierakja

___________
Anëtar
May 5, 2014
Postime
10,617
Pikët
113
Kur kerkovi ndihme me lek njeri qe sa ishte regjistruar ne forum sepse nuk donte te punonte pune jasht deges tij, shumica i dhan kshilla dhe nuk e morem serjozisht (dhe si ta mernim?). Me beri nje forumiste e vjeter pershtypje qe i tha "me shqiptaret gjete kishe te falesh." Nuk e di pse kemi reputation qe nuk ndihmojm njeri tjetrin. Ka vite qe shikoj shume akte te tilla ku shqiptaret mblidhen me nje here per te ndihmuar dike ne nevoj. Shpresoj se kjo ndihme e vogel qe i dha ksaj familje nje komunitet i vogel online te ndihmoj kte familje sado pak.

@DUA you are awesome! :)
 

DUA

ꪖ𝘲ꪊ𝓲ꪶꪖ ꪀꪮꪀ ᥴꪖρ𝓲𝓽 ꪑꪊ𝘴ᥴꪖ𝘴
Anëtar
Apr 6, 2020
Postime
3,930
Pikët
133
Kur kerkovi ndihme me lek njeri qe sa ishte regjistruar ne forum sepse nuk donte te punonte pune jasht deges tij, shumica i dhan kshilla dhe nuk e morem serjozisht (dhe si ta mernim?). Me beri nje forumiste e vjeter pershtypje qe i tha "me shqiptaret gjete kishe te falesh." Nuk e di pse kemi reputation qe nuk ndihmojm njeri tjetrin. Ka vite qe shikoj shume akte te tilla ku shqiptaret mblidhen me nje here per te ndihmuar dike ne nevoj. Shpresoj se kjo ndihme e vogel qe i dha ksaj familje nje komunitet i vogel online te ndihmoj kte familje sado pak.

@DUA you are awesome! :)
Jeni JU, pastaj jam unë ☺
Ndjehem tepër e nderuar dhe privilegj që nuk përshkruhet me fjalë për besimin tuaj ndaj meje 🙏

Si e kam shkruar në fillim: edhe një pikë uji krijon rrethe ….
Uroj dhe shpresoj të kemi zbutur sa do pak dhimbjen e familjarëve 🙏
 

DUA

ꪖ𝘲ꪊ𝓲ꪶꪖ ꪀꪮꪀ ᥴꪖρ𝓲𝓽 ꪑꪊ𝘴ᥴꪖ𝘴
Anëtar
Apr 6, 2020
Postime
3,930
Pikët
133
Misioni nga ana jonë u kry. Të gjithëve faleminderit për mbështetjen e çdo lloj natyre. 🙏🤗
A5BBDB62-2DFA-460C-9E7E-9F71F2B3D4CD.jpeg
02385014-9B29-431E-B183-4A5293B0B221.jpeg

Ka akoma donacione. Dy nëpërmjet IBAN, ndërsa në PayPal
03895ED7-8879-4F2A-92AC-C18081276489.jpeg
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
49,324
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Mendoj qe si "mision" ishte shum me vlere dhe tregoi qe ne si bashkesi kemi mundesi per te bere dicka te bukur por ne kete rast e shoh si nje fillim, pasi ato vajzat kane nevoje te here pas hershme per ndihme. Ato dhe ndofta edhe rastet e tjera qe do te prekin rrethin tone digital shoqeror.

Ndofta Dua do te kete nje barre me teper por ne qofte se pranon dhe ka mundesi duhet qe nje llogari e tille te jete hapur gjithmone pasi rastet do te jene nga me te ndryshmet dhe fondi duhet te jete ne gjendje qe ti pergjigjet nje rasti te menjhershem nevoje.

Edhe vete forumi ka nevoje per mirmbajtje dhe pagesa dhe meqe ne harxhojme kohe ne te mendoj qe edhe duhet ta mirmbajme foltoren tone vete ne, te ndajme pergjegjsite dhe detyrimet apo jo ???.

Nuk ka asnje turp apo perbuzje ne qofte se nje anetar/e ne nje moment te caktuar do te kete nje nevoje (sidomos kur behet fjale per shendetin) dhe kjo do te beje diferencen kur te jemi ne gjendje qe te kontribojme me sa mundemi e ti gjendemi prane.

Zonjes Dua i shpreh admirimin dhe respektin tim te gjithanshem.
 

DUA

ꪖ𝘲ꪊ𝓲ꪶꪖ ꪀꪮꪀ ᥴꪖρ𝓲𝓽 ꪑꪊ𝘴ᥴꪖ𝘴
Anëtar
Apr 6, 2020
Postime
3,930
Pikët
133
@cool_shqype Respekte për shkrimin tënd më lartë.
Unë e kam postuar diku se tashmë e kam hapur një konto kursyese për vajzat dhe për moment e kam lënë hapur, sepse siç e thua edhe vetë, nuk i dihet jetës! Babain e vajzave e kam informuar.
Është një shumë mujore mbi 60 € që besoj se do hyjë në punë kur të afrohet mosha e gjimnazit, e vajzave 😊
Gjithësesi është kënaqësi në vete gatishmëria për ndihmë.
Të përshëndes.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
49,324
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
@cool_shqype Respekte për shkrimin tënd më lartë.
Unë e kam postuar diku se tashmë e kam hapur një konto kursyese për vajzat dhe për moment e kam lënë hapur, sepse siç e thua edhe vetë, nuk i dihet jetës! Babain e vajzave e kam informuar.
Është një shumë mujore mbi 60 € që besoj se do hyjë në punë kur të afrohet mosha e gjimnazit, e vajzave 😊
Gjithësesi është kënaqësi në vete gatishmëria për ndihmë.
Të përshëndes.
Ju falem nderit per cdo gje qe keni bere dhe here pas here do tu kerkoka qe tju lajmerojme ne qefte se kemi deshire te kontirbojme ne ate llogari per vajzat e Ajanes, apo jo?
 
  • Hugs
Reactions: DUA

DUA

ꪖ𝘲ꪊ𝓲ꪶꪖ ꪀꪮꪀ ᥴꪖρ𝓲𝓽 ꪑꪊ𝘴ᥴꪖ𝘴
Anëtar
Apr 6, 2020
Postime
3,930
Pikët
133
Ju falem nderit per cdo gje qe keni bere dhe here pas here do tu kerkoka qe tju lajmerojme ne qefte se kemi deshire te kontirbojme ne ate llogari per vajzat e Ajanes, apo jo?
Jo. Ajo llogari është e një banke tjetër, Bank Norwegian dhe pagesa bëhet me xhiro numra, njëjtë si pagesa e faturave. Ose në rastin tim konkret, e kam në kontratë të servisit pagues nga kontoja e bankës primare Nordea.
Por kjo nuk do të thotë se ndihmat nuk janë të mundshme. Gjithmonë ka një mënyrë.
 

DUA

ꪖ𝘲ꪊ𝓲ꪶꪖ ꪀꪮꪀ ᥴꪖρ𝓲𝓽 ꪑꪊ𝘴ᥴꪖ𝘴
Anëtar
Apr 6, 2020
Postime
3,930
Pikët
133
Ju falem nderit per cdo gje qe keni bere dhe here pas here do tu kerkoka qe tju lajmerojme ne qefte se kemi deshire te kontirbojme ne ate llogari per vajzat e Ajanes, apo jo?
Ja kështu duket ajo llogaria kursyese 🤷‍♀️

7D601CE7-6DB3-4E52-A156-8F0A214C30CC.png
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
49,324
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Ja kështu duket ajo llogaria kursyese 🤷‍♀️

View attachment 96239
E nderuar un ju besoj plotesisht pasi e keni treguar me se miri si natyren, shpirtin por edhe bamiresine tuaj, e te lutem mos e konsidero pyetjen time si nje kerkese per te pare apo verifkuar llpgarine.
Un do tju kontaktoj juve (dhe kerkoj ndjese per kete) per cdo kontribut qe do te kem mundesi te bej per ato vogelushe apo per cdo rast tjeter qe kerkohet ko ndihme.

Edhe nje here ju uroj shendet dhe mbaresi si juve por edhe njerezve tuaj te dashur.
 
Last edited:

DUA

ꪖ𝘲ꪊ𝓲ꪶꪖ ꪀꪮꪀ ᥴꪖρ𝓲𝓽 ꪑꪊ𝘴ᥴꪖ𝘴
Anëtar
Apr 6, 2020
Postime
3,930
Pikët
133
E nderuar un ju besoj plotesisht pasi e keni treguar me se miri si natyren , shpirtin por edhe bamiresine tuaj, e te lutem mos e konsidero pyetjen time si nje kerkese per te apre apo verifkuar llpgarine.
Un do tju kontaktoj juve (dhe kerkoj ndjese per kete) per cdo kontribut qe do te kem mundesi te bej per ato vogelushe apo per cdo rast tjeter qe kerkohet ko ndihme.

Edhe nje here ju uroj shendet dhe mbaresi si juve por edhe njerezve tuaj te dashur.
Jo jo. Nuk e dyshoj besimin tënd. As të tjerëve. ☺
Ishte më shumë info se si bëhet pagesa. Pra te ajo linja e gjatë me numra 🤗
 
Top