• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

NDIHME PRAPE

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
12,529
Pikët
113
Mali i Zi mbyll kufijtë tokësorë me Shqipërinë
KËNDEJ RROKULLTELEGRAMAVËZHGIM
Nga Klodiana 18 minuta më herët0

Mali i Zi mbyll kufirin me Shqipërinë si shkak i përhapjes së rasteve të reja me koronavirus.
Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se autoritetet malazeze kanë vendosur të mbyllin kufijtë tokesorë me Shqipërinë dhe të lejojnë hyrjen tranzit në territorin malazez vetëm për shtetasit që prezantojnë në kufi dokumentin e testimit negativ ndaj COVID-19, të bërë brenda 48 orëve.
Njoftimi i Ministrisë se Jashtme:
Njoftim për shtetasit shqiptarë që planifikojnë të udhëtojnë drejt Malit të Zi
Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se Njësia Operacionale e Krizës së Qeverisë së Malit të Zi ka vendosur sot të rishikojë listën e vendeve që do të lejohen të hyjnë në territorin e tij në kuadër të luftës kundër pandemisë COVID-19.
Nisur nga numri në rritje i shtetasve të infektuar aktiv në vendin tonë, që aktualisht e kalon numrin 700 (limit ky i vendosur më parë nga autoritetet malazeze dhe që e kalon shifrën 25 të infektuar për 100.000 banorë), autoritetet malazeze kanë vendosur të mbyllin kufijtë tokesorë me Shqipërinë dhe të lejojnë hyrjen tranzit në territorin malazez vetëm për shtetasit që prezantojnë në kufi dokumentin e testimit negativ ndaj COVID-19, të bërë brenda 48 orëve.
Nga ky kufizim përjashtohen udhëtarët që kanë një funksion/nevojë thelbësore, si:
– profesionistët shëndetësorë, kërkuesit mjekësorë;
– personeli i angazhuar me transportin e mallrave dhe çdo personel tjetër transporti;
– diplomatët, stafi i organizatave ndërkombëtare, personeli ushtarak dhe punonjës të ndihmës humanitare gjatë ushtrimit të funksioneve të tyre;
– Kategori të veçanta pasagjerësh në tranzit;
– Personat që kanë nevojë për mbrojtje ndërkombëtare në Malin e Zi, ose për arsye të tjera humanitare.
Ky regjim fillon prej mesnatës të së dielës, datë 21 qershor 2020, dhe është i vlefshëm deri në një vendim të dytë të Njësisë Operacionale të Krizës në Podgoricë.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
3,038
Pikët
113
dua te me ndihmoni me etimologjine e emrit peshqiri...mundesisht per rrenjen se prapashteses ja di pak a shume kuptimin...

p.s. peshk i ri
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
26,518
Pikët
113
A lejohet hyrja ne Shqiperi nepermjet kufirit me Malin e Zi? Kroacia tashme i hapi kufinjte pa nevoje karantine kur je ne transit, por a lejohet hyrja ne Shqiperi?
Neser hapet aeroporti me ca kushte qe dreqi e merr vesh.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
5,030
Pikët
113
Po pergjigjen ? Ta boj bileten sot per neser qe kushton minimumi 500 Euro
Keshtu beme. Vajtem beme testin ketej, rezultatet na erdhen me mesazh brenda 24 oreve. Kaluam naten ne stolat e aeroportit te Budapestit. Do thuash ti a kerkuan te shikonin rezultatet e testeve? A maten temperature a gje. ABSOLUTISHT ASGJE! Nejse, me rendesi eshte qe erdha e pashe per se gjalli.

Te pershendes Drague!
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
26,518
Pikët
113
Keshtu beme. Vajtem beme testin ketej, rezultatet na erdhen me mesazh brenda 24 oreve. Kaluam naten ne stolat e aeroportit te Budapestit. Do thuash ti a kerkuan te shikonin rezultatet e testeve? A maten temperature a gje. ABSOLUTISHT ASGJE! Nejse, me rendesi eshte qe erdha e pashe per se gjalli.

Te pershendes Drague!
te pershendes edhe une ty zemer.ishalla e ka jeten e gjate
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,558
Pikët
113
Po kerkoj kete librin ne PDF
anglisht ose italisht:
Light through darkness- Henri Micheaux
La conoscenza degli abissi ne italisht.

ESHTE URGJENTE E...SHPEJT!
 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,054
Pikët
113
@Rex Po, por te kerkojne numrin e kartes....:/
E kerkojne nese e vazhdon perdorimin per me shume se nje muaj sepse pastaj behet me pagese. Nese ke dyshime per sigurine, s'di cfare te them.

Ndoshta ndihmon dikush tjeter.
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
9,600
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Javen tjeter, (pas dates 5 Korrik) dua te nisem per Shqiperi me leje.
Me duhet te coj edhe nenen tek njerzit e vet qe nuk i sheh prej nje viti.
Desha te di nese mundem te udhetoj drejt Shqiperise dhe lejohet hyrja apo jo?
Lexova qe Mali i Zi i ka mbyllur kufijte me Shqiperine, keshtu qe opsioni me rruge tokesore sic e kam bere shume here te tjera, me duket se kesaj radhe nuk vlen.
Po nga Italia, a punojne tragetet dhe eshte i hapur Porti i Durrsit?
Problemi eshte qe jam me makine sepse me duhet ne ALB, dhe nuk jam me avion.
Di gje njeri si eshte situata?
Ka udhetuar ndonjeri me makine drejt Shqiperise dhe cfar rruge ka bere?
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
4,353
Pikët
113
Vendndodhja
FrymeMarrja
Pershendetje :)

Me nevojitet te blej syze por do doja te njejtin model :/ dhe spo gjej.

Ps sjane te markes - nqs keni mundesi te me sugjeroni dicka do ua dija per faleminderit.
Jane te preferuarat e mia, por pas aksidentit u thyen.

B99F4653-38AE-478B-AC9D-5A7909FEAADF.jpeg8110DEA0-D4CF-426B-9AF3-8F1DA2107F07.jpeg
 
Top