• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot d

Status
Temë e mbyllur.

bomber

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
142
Pikët
0
PC-se provova te rrit memorjen ram duke i futur njs stick(ram) te dyte
por me nxorri kete

reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key


shtyp nje tast cfardo, por kjo perseritet sa here shtyp tastin

pas kesaj e hoqa Ram-in e dyte dhe e lashe sic ishte me pare pc-ne.

por perseri kur e ndez me jep


reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key

atehere ne kete pike vendosa te formatoj kompjuterin, por nuk formatohet.

cili mund te jete problemi, nese mund te me ndihmoni.

faleminderit paraprakisht.
 

bomber

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
142
Pikët
0
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

Nuk ka asnjeri qe e ka hasur kete problem????
nuk e kam shume te ngutshem se kam pc tjeter, por isha mesuar te perdorja ate.
per me teper eshte i ri fare, as dy muaj jete.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

Verja te dy ramet .. Hiq baterine e bios e vere perseri e provo ta ndezesh.. :)

Kete keshille ma ka dhene nje miku im se e kam pas te njejtin problem kur desha ta shtoja ramin...

Shpresoj te funksionoje.

Mua me ka bere pune ;))
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

se arrova shkeput ushqimin me tension me pare ;))
 

bomber

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
142
Pikët
0
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

Verja te dy ramet .. Hiq baterine e bios e vere perseri e provo ta ndezesh.. :)

Kete keshille ma ka dhene nje miku im se e kam pas te njejtin problem kur desha ta shtoja ramin...

Shpresoj te funksionoje.

Mua me ka bere pune ;))
ku eshte bateria e bios Lol?
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

Hape Pc se e gjen.. Sdi si me ta shpjegu.. po eshte e thjeshte duket... Duhet te jete diku afer fishes se Hard-diskut ...:D Eshte nje gje rrumbullake plocake :p
 

bomber

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
142
Pikët
0
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

Hape Pc se e gjen.. Sdi si me ta shpjegu.. po eshte e thjeshte duket... Duhet te jete diku afer fishes se Hard-diskut ...:D Eshte nje gje rrumbullake plocake :p
e gjeta ku eshte plako, po nuk hiqet me dore dhe jam shume nervoz tani, do kacavide a ca dreqin do....do e thyej fare pc, me cau derrasa.

neser ta provoj, shpresoj te me beje pune kjo qe the, me vjen inat se eshte pc i ri fare dhe shume potent.

nejse vajta u kruajta vete me Ramin, mend per here tjeter.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

e gjeta ku eshte plako, po nuk hiqet me dore dhe jam shume nervoz tani, do kacavide a ca dreqin do....do e thyej fare pc, me cau derrasa.

neser ta provoj, shpresoj te me beje pune kjo qe the, me vjen inat se eshte pc i ri fare dhe shume potent.

nejse vajta u kruajta vete me Ramin, mend per here tjeter.
Duhet te hiqet em dore... Shiko se duhet te kete nje kapse te vogel metalike qe e mban..
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

gjithsesi kur ndez Pc shtyp F9 e shife nese te punon ai Rami se qe te thote insert mos e ka lene me goje se keta ramet sduhen kap fare me dore lol jane super te ndjeshem..

Seshte se kam bere informatike po mundohem te te ndimoj me sa di.. Edeh kete te baterise ma kane sugjeruar edhe mua me beri pune
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

Pyet njehere Alb se ai duhet ta dije me mire se me keto pune meret.. :)
 

bomber

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
142
Pikët
0
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

po.e gjeta si hiqet, faleminderit shume...dikush tjeter me tha qe lere me shume se 24 ore pa e ndezur pc derisa te arrije bateria vete parametrat.
 

bomber

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
142
Pikët
0
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

gjithsesi kur ndez Pc shtyp F9 e shife nese te punon ai Rami se qe te thote insert mos e ka lene me goje se keta ramet sduhen kap fare me dore lol jane super te ndjeshem..

Seshte se kam bere informatike po mundohem te te ndimoj me sa di.. Edeh kete te baterise ma kane sugjeruar edhe mua me beri pune
pra ti thua te jete prishur rami fare?
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

pra ti thua te jete prishur rami fare?
kur e ndez Pc shtyp f9 e shef parametrat e Pc HD Ram KG PC kupton nese te del memoria Ram sac e kishe e ke ok nese thote ska fare atehere e ka lene me goje

Nese eshte rami ok provo kete te baterise :)
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

thjesht hiqe lere 2 min e vere perseri baterine seshte nevoja ta lesh 24 ore :p
 

Alb

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 9, 2011
Postime
229
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

bomber ka shume mundesi ta kete si problem hdd provo njeher te hapesh boot menu qe te zgjedhesh boot from hdd

Boot menu eshte dicka e tille
Zgjedh hdd dhe provoje njeher nqs ta jep prape ate problem atehere te duhet nje disk WIndows ti besh repair !

Ps : Se desh harrova boot menu Keys pra tastet jane keto mundesi

F2, F8, dhe F12 gjithesesime thuaj modelin e pc-se qe ke dhe te te jap nje pergj me te sakte !
 

bomber

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 4, 2010
Postime
142
Pikët
0
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

nuk hapet asgje Lol me asnje tast F...normalisht hapej me F8 me pare.

fus cd e formatimit dhe fillon automatikisht formatimi,me pas hyn ne konfigurim dhe arin ne nje pike qe thote shtyp F3 quit, nuk mund te formatohet, dhe ben reboot pas 15 sekondash dhe kjo gje persritet.

lloi i pc eshte

AMD Sempron(tm) 140 processor,MMX, 3D Now, 2.7 GHz
 

Alb

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 9, 2011
Postime
229
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

Bomber me duket se ke probleme me HDD Ishalla ste eshte Djeg.
Kjo duhet te jete fisha qe te eshte lidh hdd
Keto jane slotet ku ajo fishe futet ne MotherBoard ndryshoja njeher
Se desh harrova te te thoja kur ndez Pc Veje njeher doren te HDD dhe mundohu te kuptosh po xhiron apo jo !

 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

2000 lek kushton te Zhilla ajo fisha lol
 

Alb

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 9, 2011
Postime
229
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

Kryplaku do te lutesha te mos dilje nga tema nuk eshte problemi se sa kushton fisha, problemi qendron qe ose HDD ose Fisha Sata e ka difektin dhe ishalla si ka bere ndonje dem te madh.
Po me shume mundesi e ka fisha sepse ketu ne shqiperi ka ardhur nje dore e mire me fisha SATA difektoze !
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Ndihme...reboot and select proper boot device or insert boot media in se

Kryplaku do te lutesha te mos dilje nga tema nuk eshte problemi se sa kushton fisha, problemi qendron qe ose HDD ose Fisha Sata e ka difektin dhe ishalla si ka bere ndonje dem te madh.
Po me shume mundesi e ka fisha sepse ketu ne shqiperi ka ardhur nje dore e mire me fisha SATA difektoze !
Se di pse por kam nje siguri te plote qe kete si ka asgje HDD . mendoj ka levizur ndonje fishe kur ka fut ramin e kur e ka heq, pra thjesht ti kontrolloje edhe njere. le ti heqe e vere perseri.

Mendoj keshtu se ska mundesi te prishet HDD duke Shtuar nje Ram.
 
Status
Temë e mbyllur.
Top