• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ndihme !

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,622
Pikët
113
Per ca gjera te tjera jam ekspert vete:p

Por nga informatika jam injorant, edhe per gjera te thjeshta e te lehta.

Problemi im eshte ky.

Kam disa files ne format pdf, secili format i kalon 2 mega, me duhet ti bashkoj te gjitha keto files ne nje file te vetem pdf, dhe me pas te kompresohen ne madhesi qe te mos i kaloje 2 mega. Por file nuk duhet te jete i kompresuar me zip.

@Mandi , @hax0r , apo te tjere mjeshtra informatike....any help!!!
 

Ge®

╰☆☆ ♉ ☆☆╮
Staff member
Tech Support
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
723
Pikët
93
Vendndodhja
𝕲𝖊𝖙 𝕷𝖔𝖘𝖙
Per ca gjera te tjera jam ekspert vete:p

Por nga informatika jam injorant, edhe per gjera te thjeshta e te lehta.

Problemi im eshte ky.

Kam disa files ne format pdf, secili format i kalon 2 mega, me duhet ti bashkoj te gjitha keto files ne nje file te vetem pdf, dhe me pas te kompresohen ne madhesi qe te mos i kaloje 2 mega. Por file nuk duhet te jete i kompresuar me zip.

@Mandi , @hax0r , apo te tjere mjeshtra informatike....any help!!!
1. Per ti bashkuar pdf:
Hap Acrobat Reader, Kliko "Tools" dhe zgjidh "Combine files."
Kliko "Add Files" dhe zgjidh pdf qe to te bashkosh.Mund te bashkosh PDF ose dhe formate te tjera.
Kliko "Combine Files". Dhe beji "Save as" zgjidh format PDF

2. Per ta zvogeluar PDF:
Hape pdf ne Acrobat , kliko Tools > "Optimize PDF". Do te dali nje tabele me opsione. Kliko "Reduce Size", dhe shikoje njehere a ta kompreson mjaftueshem.

Nqs ke ndonje paqartesi me thuaj.
 

Poshnjari

Kontribues
Staff member
Anëtar
Dec 25, 2010
Postime
447
Pikët
43
Ti thuaj qe skedarët jane secila mbi 2 mega, dhe pas bashkimit t'i kesh perseri komplet skedarin e ri rreth 2 mega, mua kjo gje me duket e pamundur pasi pdf eshte tashme e kompresuar dhe nuk mund te ngelet me 2 mega. Vetem po e ule cilesine gje kjo qe do vështirësoje leximin e skedarit.
 

cool_shqype

cun per s'mari
Anëtar
Jun 5, 2011
Postime
32,402
Pikët
113
Vendndodhja
ne NYC
Ne qofte se ke Adobe Acrobat Pro

hape njeren nga ato files qe ke dhe do shikosh siper ne krahun e majte thote Combine...clike dhe te dalin dy nenkomada...kliko ate qe thote: Merge files in to a single PDF...do te te hapet nje dritare dhe do klikosh Add Filess (siper krahu majte dhe pasi te kesh vene te gjitha PDF files qe do ti bashkosh klikon poshte djathtas ku thote Combine files......) ruaje dhe jepi emer te ri dokumetit te bashkuar ne PDF.
Kliko ne te dhe kur te hapet kliko print..
tek dritarja Name zgjith adobe PDF
tek Property kliko Layout e pas saj poshte djathtas tek advanced
do hapet nje dritare e re e pasi te zgjedhesh print size....kliko letter
poshte saj 2 rreshta me poshte eshte nje comande qe thot Print Quality: kliko ate qe thote 144 dpi (ne qofte se do kualitet te dobet te dokumentit dhe kjo ia ul peshen dokumentit....po deshe cilesi zgjith nje numer me te madh)
klikon OK (mbyllet dritarja e pare)
klikon OK (mbyllet dritarja e dyte)
dhe e ben save me emer te ri.......dokumenti do te kete gadi gjysmen e vleres se me parshme dhe pastaj po deshe e ben zip dhe e ben kompres per ta futur ne email.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,622
Pikët
113
1. Per ti bashkuar pdf:
Hap Acrobat Reader, Kliko "Tools" dhe zgjidh "Combine files."
Kliko "Add Files" dhe zgjidh pdf qe to te bashkosh.Mund te bashkosh PDF ose dhe formate te tjera.
Kliko "Combine Files". Dhe beji "Save as" zgjidh format PDF

2. Per ta zvogeluar PDF:
Hape pdf ne Acrobat , kliko Tools > "Optimize PDF". Do te dali nje tabele me opsione. Kliko "Reduce Size", dhe shikoje njehere a ta kompreson mjaftueshem.

Nqs ke ndonje paqartesi me thuaj.
Faleminderit shume, ta provoj kur te shkoj ne shpi.
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,622
Pikët
113
Ne qofte se ke Adobe Acrobat Pro

hape njeren nga ato files qe ke dhe do shikosh siper ne krahun e majte thote Combine...clike dhe te dalin dy nenkomada...kliko ate qe thote: Merge files in to a single PDF...do te te hapet nje dritare dhe do klikosh Add Filess (siper krahu majte dhe pasi te kesh vene te gjitha PDF files qe do ti bashkosh klikon poshte djathtas ku thote Combine files......) ruaje dhe jepi emer te ri dokumetit te bashkuar ne PDF.
Kliko ne te dhe kur te hapet kliko print..
tek dritarja Name zgjith adobe PDF
tek Property kliko Layout e pas saj poshte djathtas tek advanced
do hapet nje dritare e re e pasi te zgjedhesh print size....kliko letter
poshte saj 2 rreshta me poshte eshte nje comande qe thot Print Quality: kliko ate qe thote 144 dpi (ne qofte se do kualitet te dobet te dokumentit dhe kjo ia ul peshen dokumentit....po deshe cilesi zgjith nje numer me te madh)
klikon OK (mbyllet dritarja e pare)
klikon OK (mbyllet dritarja e dyte)
dhe e ben save me emer te ri.......dokumenti do te kete gadi gjysmen e vleres se me parshme dhe pastaj po deshe e ben zip dhe e ben kompres per ta futur ne email.
Nuk kam adobe acrobat pro, kushton 15 dollare ne muaj, dhe kontrata eshte vjetore.
Pas ketij problemi qe kam tani, i bie ta paguaj kot per nje vit.
Kam adobe acrobat reader i cili eshte free.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
5,279
Pikët
113
Nuk kam adobe acrobat pro, kushton 15 dollare ne muaj, dhe kontrata eshte vjetore.
Pas ketij problemi qe kam tani, i bie ta paguaj kot per nje vit.
Kam adobe acrobat reader i cili eshte free.
Mundohu bej save Si “reduced size pdf”, pra file > save as > reduced size pdf. Kete opsion e ke edhe me reader me duket.

Ama nuk e di a te lejon ti bashkosh, kjo do pro

Fundja, sign up for a 2 week trial edhe anulloje. Ke 14 day grace period in every contract.

p.s. ndjese për gjuhen gjysma Shqip gjysma Anglisht. Too much wine.
 

Gi de Masha

The untochables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,415
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
Edhe unë po e jap një ndihmë modeste.

Nëse dëshira jote është që dokumentin që ke ta postosh ta zëmë në Forum. Këtu nuk të lejohet kjo mundësi, por ke një mundësi tjetër që është shumë efektive.

Bëj një konto në scribd.com ... aty i shkarkon të gjitha materialet.
E merr linkun e dokumentit dhe e sjell këtu. ATa që duan ta lexojnë a ta kenë dokumentin tënd, kanë mundësi ta bëjnë këtë fare lehtë.

Ja ta zëmë libri "Kryengritja shqiptare" e Gramenos ..., sipas postimit tim ka këtë adresë.


ose e sjell në formë të shkurtuar:
Për të lexuar librin kliko këtu dhe sapo të kesh klikuar të con automatikisht te dokumenti.

Kaq dita, kaq thashë!

P.S. këtu nuk ka nevojë për kurrfarë konvertimi. shkrimi del origjinal dhe i padëmtuar!
 

Gi de Masha

The untochables ...
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
15,415
Pikët
113
Vendndodhja
Danimarkë
@Mandi dhe të tjerët, mos di ndonjë faqe tjetër ku shkarkohen dokumente të tilla në PDF se nuk jam i kënaqur me scribd!
 

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,622
Pikët
113
Edhe unë po e jap një ndihmë modeste.

Nëse dëshira jote është që dokumentin që ke ta postosh ta zëmë në Forum. Këtu nuk të lejohet kjo mundësi, por ke një mundësi tjetër që është shumë efektive.

Bëj një konto në scribd.com ... aty i shkarkon të gjitha materialet.
E merr linkun e dokumentit dhe e sjell këtu. ATa që duan ta lexojnë a ta kenë dokumentin tënd, kanë mundësi ta bëjnë këtë fare lehtë.

Ja ta zëmë libri "Kryengritja shqiptare" e Gramenos ..., sipas postimit tim ka këtë adresë.


ose e sjell në formë të shkurtuar:
Për të lexuar librin kliko këtu dhe sapo të kesh klikuar të con automatikisht te dokumenti.

Kaq dita, kaq thashë!

P.S. këtu nuk ka nevojë për kurrfarë konvertimi. shkrimi del origjinal dhe i padëmtuar!
Flm, por nuk mund te postoj ne scribd as ketu dokumenta me te dhena sensitive.
Doja te dija menyren si behet, dhe e mesova.
 
Top