• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ndihme!

magnus

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
15,414
Pikët
113
Nju Jork Londer. Londer Tirane. Ke 3 linja qe shkojne nga Londra per Tirane. Priti biletat veç e veç. Sa i komplikoni gjerat ncncnc
gjeta me tranzit Londren, madje lire. Sa e sigurte eshte se kalon permes Londres per shkak te kesaj flames covid??? Ketu e kam gjith hallin, asgje nuk eshte me njesoj sic ishte vjet.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
5,867
Pikët
113
gjeta me tranzit Londren, madje lire. Sa e sigurte eshte se kalon permes Londres per shkak te kesaj flames covid??? Ketu e kam gjith hallin, asgje nuk eshte me njesoj sic ishte vjet.
Je me I sigurte se je Amerike sepse numrat jane akoma shume me ulet. Shqiperia ama eshte nje nder shtetet ne quarantine, nuk e di se si funksionon quarantine me transit por nuk mendoj se do te te nxjerin probleme.

Mer taksi. Edhe trenat pothuajse bosh por je me i sigurte me taksi. Ne aeroport te nevojitet maske. Mer edhe doreza me vete.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
25,131
Pikët
113
[

Je me I sigurte se je Amerike sepse numrat jane akoma shume me ulet. Shqiperia ama eshte nje nder shtetet ne quarantine, nuk e di se si funksionon quarantine me transit por nuk mendoj se do te te nxjerin probleme.

Mer taksi. Edhe trenat pothuajse bosh por je me i sigurte me taksi. Ne aeroport te nevojitet maske. Mer edhe doreza me vete.
Te fute
[

Je me I sigurte se je Amerike sepse numrat jane akoma shume me ulet. Shqiperia ama eshte nje nder shtetet ne quarantine, nuk e di se si funksionon quarantine me transit por nuk mendoj se do te te nxjerin probleme.

Mer taksi. Edhe trenat pothuajse bosh por je me i sigurte me taksi. Ne aeroport te nevojitet maske. Mer edhe doreza me vete.
Corona virus!!

 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
16,979
Pikët
113
Mirembrema.
Nuk po e hap dot celularin kinez ose....
Jap gjuhen....deutsch
Jap vendbanimin...Gjermani.
Nuk e lidh dot me V-lan,route apo cfar leshi i thone,ose nuk e bej dot lidhjen.
Karten e kam me pages,dhe jo me kontrate.
Cfar boj gabim...se do ta thy fare.

Se harrova...nuk kam leke ne karte,apo duhet me e mush????
Kot nuk thote trumpeta, qe jo qinez,..:p

Fule nje here fare, cellin dhe pastaj riprovo kur ta ndezesh...
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
52,880
Pikët
113
Kot nuk thote trumpeta, qe jo qinez,..:p

Fule nje here fare, cellin dhe pastaj riprovo kur ta ndezesh...
Me te pyetur....aleksandros pushtoi dynjane.
Do te tjere .....vrejten Stambollin.
FAZITI....te maft e JOTJA.
Agre und TSCHYSS.
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
3,819
Pikët
113
Si i thone ne italisht apo ne anglisht bimes se prrallit? Ka lënde dhe majat e gjetheve me gjemba.
Interneti nuk ka asgje ne shqip, madje edhe ne fjaloet online nuk ekzistonte.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Anëtar
Sep 24, 2013
Postime
1,154
Pikët
113
Si i thone ne italisht apo ne anglisht bimes se prrallit? Ka lënde dhe majat e gjetheve me gjemba.
Interneti nuk ka asgje ne shqip, madje edhe ne fjaloet online nuk ekzistonte.
NGASJE II f. Prrall. Dru ngasjeje. Lëndët e
ngasjes.
NGJITËS I m. 2. Bimë barishtore që rritet
ndër ara e nëpër gjerdhe, me kërcell të
hollë e të gjatë si të kulprës, me gjethe
të çara e me gjemba, që të ngjiten pas
trupit, dhe me lule të bardha në të gjel-
bër, që lëshojnë disa fara të murrme.
3. Urth.
NGJITËS II mb. 2. Kacavarës. Fasule
ngjitëse.


-prralli (Q. coccifera L.)-

Kerkimet ne google me derguan deri ketu
A eshte e njejta?
 

Kasëmi

VI I MCMLXXIII
Anëtar
Aug 13, 2019
Postime
3,819
Pikët
113
NGASJE II f. Prrall. Dru ngasjeje. Lëndët e
ngasjes.
NGJITËS I m. 2. Bimë barishtore që rritet
ndër ara e nëpër gjerdhe, me kërcell të
hollë e të gjatë si të kulprës, me gjethe
të çara e me gjemba, që të ngjiten pas
trupit, dhe me lule të bardha në të gjel-
bër, që lëshojnë disa fara të murrme.
3. Urth.
NGJITËS II mb. 2. Kacavarës. Fasule
ngjitëse.


-prralli (Q. coccifera L.)-

Kerkimet ne google me derguan deri ketu
A eshte e njejta?
prape lis u perktheka, por ne fakt jane dy llojesh e kujtova se kish ndonje emer tjeter.

p.s. une e gjeta ca ndryshe, jo si bime barishtore

PRRALL m. bot.

Lloj dushku i vendeve të ngrohta, që bëhet rreth pesë a gjashtë metra i lartë dhe që i ka gjethet të vogla me gjemba anës; përnar. Prrall i butë beronjë. Gjethe prralli. Dru prralli.
 
Top