• Përshëndetje Vizitor!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

  Regjistrohu !

Ndjeva racizëm për shkak të dialektit kosovar

CERMENIKASI

V.I.P
Anëtar
Nov 29, 2011
Postime
1,698
Pikët
63
Kur shkova për herë të parë në Shqipëri në vitet 90-ta , qëndrova një muaj ke vëllaj im .
Një ditë , një kushëriri im vjen për vizitë i shoqëruar me djalin e dajës së tij .
Duke biseduar ky i cili e shoqëronte kushëririn tim më tha :
-E folke mirë shqipen por paksa të trash si Kosovarët!
-Po mirë mor burrë, i thash unë, ata atje në Kosovë nuk folin kinezçe por folin shqip.
Ty duhet me t'ardhë çudi që e foli mirë shqipen edhepse i lindur dhe i rritur në dhe të huaj i shkëputur tërësisht nga vendi im.
.........
Atë ditë unë nuk e pash veten as të diskriminuar dhe as objekt racizmi!
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
12,208
Pikët
113
Pirat, nje dialekt i balansuar, nje dialekt qe eshte formu ne baze te misherimit te dy grupeve eshte kandidat i mire per te qene gjuhe standarde ngaqe do ishte me praktik, me zbatues ne jete reale qe nje nxenes Shqiptar nga Zhelina e Tetoves kur te mesoje konceptet mos te jete konfuz ti bie sikur te mesoje gjuhe te re ne shkolle.
Per ate e mesojne letraren e unifikuar qe te mos mbeten konfuz dhe ta dijne sikur ai nxenesi i Zhelines me kete te Muqibabes, si dhe ata te Muqivercit dhe Peqinit per çka eshte dhafi 🤣

S'kam gje kundra Gegerishtes, se e flasim qashtu dhe qishtu siç e kemi mesuar, por kur degjoje gegnishten kusovarçe te Matoshit do te preferoja te flisja me pare ne serpqe se ne xhuhen e tij te gjigavur. 😂
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,063
Pikët
113
Vendndodhja
FrymeMarrja
@Hawk ke te drejt per ekuilibrin qe mbeshtet, mirepo ne ate periudh Shqiperia ka qen peng e nje sistemi paksa te semur.

Une jam tosk - mirepo me pelqen gegerishtja sepse eshte prejardhje!
Toskerishrja eshte analitike
Gegerishtja sintetike

Ajo shoqja nga Kosova fliste ne dialekt, e inkurajoja te fliste shqip - mirepo rrall here e bente.
Me pelqen ai theksi i trash - eshte me burreror.

Nejse :) serbce sdo doja kurresesi... ma shpif theksi sllav. Ndiej sikur me vrasin e me presin e me dalin perpara syve varret masiv e shqiptaret qe endeshin rrugeve.

Besa e ka perdorur si justifikim!
Dhe kshu eshte ha buken e permbys kupen.
 

Lorè

My heart is now your home.
Anëtar
Jun 13, 2020
Postime
339
Pikët
93
Zonjën Shahini e largoi paaftësia e saj si Ministre e Arsimit. Largimi i papritur i ministres së mëparshme (ajo akoma më e dështuar se kjo) dhe ngritja e papritur në detyrë e gjeti të papërgatitur Besën. E fshehur pas shefes së saj për shumë kohë ajo nuk diti ta menaxhonte presionin publik, aneksat, dështimet e njëpasnjëshme, vendimarrjet me pasoja për brezin e tanishëm të nxënesve dhe studentëve, dhe të gjitha keto e dërguan atë në dorëzim të postit.
Bullizmi mbi dialektin nuk është asgjë krahasuar me sharjet dhe ofendimet (me libër shpije) që jemi mësuar të dëgjojmë në Parlament.
Po ça prisni të thotë aman, që më larguan se isha e pazonja? Lol
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
39,654
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Nuk kam dyshime qe eshte etikuar ne nje fare forme per k’te arsye ( duke marre parasysh mentalitetin dhe qysh ecin gjerat ne pergjithesi andej ) .. ama fakti qe nuk eshte ankuar per k’te gje para se te largohej nga puna nuk i jep prioritet per fat te keq ... dhe jam me mendje te hapur ne k’te pike as it shouldn’t happen to nobody neper instuticione te tilla .

( Mos zotimi ne profesionin e saj pastaj eshte gje tjeter ...and she shouldn’t mix them up together ) .
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
39,654
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Pa u marre shume me njohurite e tua shume te thella gjenetike ne lidhje me procesin e standartizimit te Gjuhes Shqipe, nje Shtet ka nje gjuhe zyrtare dhe nepunesit e shtetit e kane per detyrim qe te perdorin gjuhen zyrtare. Kete ta rrok kaplloqja apo nuk e kupton si koncept?
Nuk Ka ligj dhe as rregull qe te ndalon apo te mohon nje dialekt perkates .

Gjuha eshte tjeter dialekti eshte tjeter ..pra kemi nje gjuhe zyrtare Shqipe e shume dialekte.

Ps... Dhe nuk kam paskam degjuar ndonjehere qe paskemi edhe dialekt zyrtar? Is this right or correct me if I’m wrong ?
 
Last edited:

Rrelse

🖤 Zikaltër 💙
Anëtar
Jun 18, 2020
Postime
629
Pikët
93
Ike. Të shkarkuan. Në një ditë të shënuar. Po ti e kapërdive me kafen zeher.
Po nuk na the si erdhe? Kush të pruri? Çfarë meritash kishe në fushën e arsimit? Sa e njihje mjedisin shqiptar? Po arsimin? Kishe ekspertizë në ndonjë prej niveleve të arsimit? Çfarë edukimi kishe ti vetë? Çfarë te bênte ty më te zonjën se qindra vajza dhe djem të Shqipërisë dhe të Kosovës që shkelqejnë nëpër botë e nuk ju hap kush rrugën në atdhe? Cfarê kontributi pate në politikën shqiptare qê të meritoje drejtimin e arsimit?
Ike. Bëre mirë që ike. Të kishe ikur edhe më parë.
Le vetëm gjurmë negative në 'mbretërimin' tênd.
Do kujtohesh për mashtrimin me 'paktin për univesitetin' që mbeti vetëm në letêr.
Do kujtohesh si ministrja që solli dhe mbrojti modelin e testit të Turit.
Do kujtohesh si ministrja e masakrês zgjedhore ne universitete.
Nuk mund të ikje edhe pa thagmën e fundit: formularin për të miturit.

Ik.
Po ti nuk mund te ikje pa lëshuar helmin e akrepit që ke në bark!

Nuk të pranuam pêr gegnishten tênde!!!!
Jo jo, mos u fsheh pas helmit të 'racizmit kombëtar'. Nuk të pranuam për padijen, dashakeqësinê dhe lëpirjen tënde! Bëhu trimëreshë dhe pranoje se ishe kot aty ku ishe.

Sa për gegnishten, ktheja mbrapsht ustait që ta ka mësuar, nëse nuk është ndjesia jote.
Shqipëria e Kosova janë një. Gegnishtja dhe toskënishtja rrinë mirë pranë e pranë. Na bëjnê më të pasur e krenar ashtu sikurse dhe gjuha standarte.

Ismail Qemali, Hasan Prishtina, Gjergj Fishta, Mit'hat Frashêri, Ukshin Hoti, Rexhep Qosja, Idriz Ajeti, Ismail Kadareja, Dritëro Agolli, Arbêr Xhaferri e shumë tjerë na e kanë mësuar këtë.

Ik. Të qoftë rruga e mbarë!

Ps: shkrim nga ish profesoresha ime..
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
5,937
Pikët
113
Po kjo eshte e pritur, nuk eshte qe dyshoj se Shahini po genjen ne ate qe e thote.

Pse mendoni u fut me dhune gjuha standarde uzurpuese e sotshme? Si eshte e mundur te futet nje dialekt i nje katuni Permetit si gjuhe standarde edhe pse Albanologu me i mire Eqrem Cabej dhe Aleksander Xhuvani ishin kategorikisht kunder?

Per te i dhene avantazhe femijve te tyre. Nje lloj ndjenje superioriteti. Ne kemi pas gjuhe standarde, kemi pas nje misherim teper te mire, dialektin e Elbasanit, gje qe i konvenonte Shqiptareve ne cdo troje.
Po kjo eshte e pritur, nuk eshte qe dyshoj se Shahini po genjen ne ate qe e thote.

Pse mendoni u fut me dhune gjuha standarde uzurpuese e sotshme? Si eshte e mundur te futet nje dialekt i nje katuni Permetit si gjuhe standarde edhe pse Albanologu me i mire Eqrem Cabej dhe Aleksander Xhuvani ishin kategorikisht kunder?

Per te i dhene avantazhe femijve te tyre. Nje lloj ndjenje superioriteti. Ne kemi pas gjuhe standarde, kemi pas nje misherim teper te mire, dialektin e Elbasanit, gje qe i konvenonte Shqiptareve ne cdo troje.
Hawk ajo po genjen sigurisht sepse aresyen e vertete nuk mund ta thote pse e hoqen se eshte puthadore e udheheqesit, per gjuhen standarte dhe dialektet jam plotesisht dakort me ty.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
7,049
Pikët
113
Not from my experience. Both Durres and Tirana were practically shit holes. And the north was filled with bandits at that time. Areas like Tropoja were no go zones. This was in the early 2000's, right after 97 and I was like 11 years old but I remember a lot of things. The people in general were also rude, trying to start fights over nothing even with people that were with their families or children. It might of changed and become better now so I am going to visit more properly again. It was also filled with gypsies and beggars. In Ulqin when I visited not too long ago it's still a shit hole. The water is polluted: there was coming sand out of the fucking tap water.

Ability of speaking Italian is especially what seperates modern Albania from Kosova. In Kosova the people do not speak a single word of Italian and we do not identify with Italians to the extent like the ones in Albania. I see Italians as bums that live with their mothers.

The south has always historically been stereotyped to be more civilized than the northern counterpart who cling to tribal affiliations and anarchy. And Muslims in the north are stereotyped to be more progressive than the Catholics. Such as the Kosova region with a predominant Muslim population is the most civilized region in the north and I'm not saying Kosovar Albanians are perfect, far from it. People who are conservative aren't automatically civilized. Inept to positive change or adaption isn't what I call civilized.

As a nation we need to work on tackling poverty and pollution. It is shameful to see all the trash thrown on the streets and the backwards mentality some people have.
I was gone far way from albania during that time, far far way living in the west coast USA.
Albania during the early 90’s and even after 97 i think was very dangerous place for even locals living in albania let alone outsiders.
I remember 90-91 was dangerous to even go to the beach in durres, something i use to do every summer prior 90-91. You should visit now, its much safer and nicer.
 

iDeA

DiNaMiKe
Staff member
Anëtar
Nov 20, 2011
Postime
6,063
Pikët
113
Vendndodhja
FrymeMarrja
Ajo qe me vjen inat me kete....

I kishte te gjitha piket per te ndritur ne ate rol. Ka mjaft prezenc, keshtu si e shoh une si vajz.

Pse doli kaq e plogesht?

E mqns nuk kishte shkathtesi mund dhe t´a shprehte ndryshe te tipit:
nuk arrita te pershpejtoja zgjidhjen e nevojave emergjente, qe kerkonin nderhyrjen e nje eksperti me te perfshire ne fushen e qe po administroja.

Ku eshte e keqja te pranohet FAJI, Neglizhenca, mungesa e kompetences?
 • Jo te gjithe jemi te prere per nje detyre.
 • Dhe une qe jam ne pune u them - Keto jane dobesite e mia, keto jane forcat e mia.
 • Do mire, s´do - rruge te mbare.
 • Jo te gjithe kemi pikat e forta te pretenduar nga te tjeret. Kjo ka dashur Titullin, se konsistenca 0.


Arsyeja pse shume gjera ne Shqiperi falementojne - eshte MUNGESA E PERGJEGJESISE.
 • Merr 1 detyre persiper
 • Ti je nr. 1 qe do japesh Llogari.
 • Do mbash pergjegjesi qoft per administrimin, qoft per zgjidhjen qe do i japesh.

Une s´prisja gje nga kjo se nuk e njoh ...
Por nga nje vajz e re - prisja te pakten nje klime me ndryshe - me te GJALLE, me te Pergjegjshme.
Ajo do te hedh benzin e te percaj nje vend qe eshte luftuar me gjak per t´a bashkuar - HARRAM Sisa e Nenes.
Dhe eshte gjeja me e shpifur - me te cilen ka vendosur te mbuloj koken e saj.
Shkaterroi karrieren e saj dhe s´ka kredibilitet - eshte e Papergjegjshme per te marre detyra te tilla.

Normalisht Burri i saj do ia gjej anen t´i japi serisht nje detyre me pozit.....se keta plehra kane leke.
 
Top