• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ndreu: Nuk është qëlluar mbi turmën.

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Lajme Shqip-Komandati i Gardës së Republikës, Ndrea Prendi ka dëshmuar përpara komisionit hetimor për ngjarjet së 21 janarit. Gjatë fjalës së tij, ushtaraku i lartë ka deklaruar se në asnjë rast nuk është qëlluar mbi turmën dhe se gjatë gjithë kohës është qëlluar në ajër, edhe me fishekë luftarakë.

Ai ka theksuar se Garda e Republikës mund të përdorë armët e zjarrit mbi personat në rastet kur kalohet rrethimi, gjë që është evituar, sipas tij, gjatë demonstratës së 21 janarit.
“Zgjidhja e hapjes së zjarrit është pika më e fundit pavarësisht nga rreziku. Kalimi i rrethimit është rasti ekstrem kur Garda mund të veprojë konform ligjit”, tha Ndreu.
“Përreth 2 orë nga goditjet e vazhdueshme deri edhe bomba tymuese dhe helmuese, goditje me të gjitha mjetet, nuk ka pasur asnjë lloj reagimi nga efektivët e Gardës së Republikës, por ka pasur vetëm mjekime dhe rikthim në detyrë për të mbrojtur objektin. Edhe në rastet kur është shkatërruar porta, janë djegur pemë dhe është tentuar të shkatërrohet gardhi, veprimet e Gardës kanë qenë më shkopinj gome për të mos lejuar hyrjen e tyre brenda territorit”, është shprehur Ndreu.
“Atë ditë është bërë thirrje me megafon dhe jam informuar se po bëhet çdo përpjekje që demonstruesit të mos futen në territorin brenda objektit. Jam informuar se hapja e zjarrit në ajër është bërë pasi ata janë futur brenda territorit dhe spostimi i tyre është bërë me mjetet të tjera… Më pas është qëlluar me fishekë manovër në ajër dhe ka vazhduar me fishekë luftarakë po në ajër. Dhe kjo vërtetohet edhe nga pamjet, sepse po të ishte qëlluar mbi turmën do ishte tjetër gjë”, theksoi Ndreu.
 

Renato

SeXy BoY
Anëtar
Feb 3, 2011
Postime
34
Pikët
8
Vendndodhja
TiRoNe
Përgjigje e: Ndreu: Nuk është qëlluar mbi turmën.

Lind Pyetja Kush I Vrau Ata 3 Persona ??? Si E Kapi Plumbi Snajperit Ne Koke ???
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Ndreu: Nuk është qëlluar mbi turmën.

KUSHTETUTA E REPUBLIKES SE SHQIPERISE
Ne, Populli i Shqipërisë, krenarë dhe të vetëdijshëm për
historinë tonë, me përgjegjësi për të ardhmen, me besim
te Zoti dhe/ose te vlera të tjera universale,
me vendosmërinë për të ndërtuar një shtet të së
drejtës, demokratik e social, për të garantuar të drejtat dhe
liritë themelore të njeriut,
me frymën e tolerancës dhe të bashkëjetesës fetare,
me zotimin për mbrojtjen e dinjitetit dhe të personalitetit
njerëzor, si dhe për prosperitetin e të gjithë kombit, për
paqen, mirëqenien, kulturën dhe solidaritetin shoqëror,
me aspiratën shekullore të popullit shqiptar për
identitetin dhe bashkimin kombëtar,
me bindjen e thellë se drejtësia, paqja, harmonia dhe
bashkëpunimi ndërmjet kombeve janë ndër vlerat më të
larta të njerëzimit,
VENDOSIM KETE KUSHTETUTE


NENI 12
1. Forcat e armatosura sigurojnë pavarësinë e vendit, si dhe
mbrojnë tërësinë territoriale dhe rendin e tij kushtetues.
2. Forcat e armatosura ruajnë asnjanësinë në çështjet politike
dhe i nënshtrohen kontrollit civil.

Une personalisht ndjehem i zhgenjyer. :(
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,915
Pikët
113
Përgjigje e: Ndreu: Nuk është qëlluar mbi turmën.

KUSHTETUTA E REPUBLIKES SE SHQIPERISE
Ne, Populli i Shqipërisë, krenarë dhe të vetëdijshëm për
historinë tonë, me përgjegjësi për të ardhmen, me besim
te Zoti dhe/ose te vlera të tjera universale,
me vendosmërinë për të ndërtuar një shtet të së
drejtës, demokratik e social, për të garantuar të drejtat dhe
liritë themelore të njeriut,
me frymën e tolerancës dhe të bashkëjetesës fetare,
me zotimin për mbrojtjen e dinjitetit dhe të personalitetit
njerëzor, si dhe për prosperitetin e të gjithë kombit, për
paqen, mirëqenien, kulturën dhe solidaritetin shoqëror,
me aspiratën shekullore të popullit shqiptar për
identitetin dhe bashkimin kombëtar,
me bindjen e thellë se drejtësia, paqja, harmonia dhe
bashkëpunimi ndërmjet kombeve janë ndër vlerat më të
larta të njerëzimit,
VENDOSIM KETE KUSHTETUTE


NENI 12
1. Forcat e armatosura sigurojnë pavarësinë e vendit, si dhe
mbrojnë tërësinë territoriale dhe rendin e tij kushtetues.
2. Forcat e armatosura ruajnë asnjanësinë në çështjet politike
dhe i nënshtrohen kontrollit civil.

Une personalisht ndjehem i zhgenjyer. :(
Te falenderoj per opinionin tuaj dhe asnjanitetin.
Neni 12 e thote qarte.
Tashti shpellarin kriminelin Ndreu e ka marre nen <mbrojtje> komisioni hetimor i kryeKRIMINELIT Berisha Baby Doc.
Nuk ndjehem personalisht absolutisht i zhgenjyer,sepse nga kriminelat nuk pritet zbatimi i kushtetutes te Shqiperise,pasi qe keta e perkthejne kushtetuten: kulla e barit nuk do te digjet!
Eshte ne pushtet forca me regresive e kombit (jo) shqiptar.
Fatkeqesisht!
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Ndreu: Nuk është qëlluar mbi turmën.

Te falenderoj per opinionin tuaj dhe asnjanitetin.
Neni 12 e thote qarte.
Tashti shpellarin kriminelin Ndreu e ka marre nen <mbrojtje> komisioni hetimor i kryeKRIMINELIT Berisha Baby Doc.
Nuk ndjehem personalisht absolutisht i zhgenjyer,sepse nga kriminelat nuk pritet zbatimi i kushtetutes te Shqiperise,pasi qe keta e perkthejne kushtetuten: kulla e barit nuk do te digjet!
Eshte ne pushtet forca me regresive e kombit (jo) shqiptar.
Fatkeqesisht!
Kam gjithe arsyet per te qene asnjeanes, pikerisht sepse nese do flitej per 3 jete njerezish e per politike sdo te mund ti vija te dyja ne nje peshore per te pare kush ka me shume peshe.
Mua me vjen keq per ata mjeranet qe shkuan "mish per top"
Por me skandalozja eshe se sapo degjova nje nga deputetet e PD Zoterine Sokol Olldashi minister i transportit te thote ne nje emision TV : "Garda nuk duhet gjykuar per ata 3 banditet, por duhet ghykuar pse si vrau te gjithe qe guxuan te shkelnin ne territorin e kryeministrise"
Mundesh ta imagjinosh se sa e thurur mund te jete rrjeta politike ku dikush del akuzon, fyen, vret ne mes te dites ne mes te te gjitheve, dhe askush sguxon ta gjykoje.
adhe nje prokurore e nderuara zonja Ina Rama qe guzoi i hoqen bodigardet ( nje santazh i paster: ndalo ose vdis )

Xgungla eshte dendesuar se tepermi ne Shqiperi!
 

peshkaqeni33

nje ze midis jush
Anëtar
Jan 29, 2011
Postime
14,703
Pikët
113
Vendndodhja
Kush tha, qe s'jemi komshinj!
Përgjigje e: Ndreu: Nuk është qëlluar mbi turmën.

Mire e ka Ndreu.
Ka mundesi te jete qelluar per laraska. Ne qoftes se shihni me vemendje videon dallohet qarte nje tufe laraskash(nga ato pa bisht) qe po fluturonin ato caste mbi kryeministri. Ta them une, qe ato ka qelluar Ndreu, packa se mund t'i jet dridhur dora ndonje ushtari dhe plumbi ka kapur krejt rastesisht njerzit poshte qe protestonin.

Ky ndreu mund te kete ngelur ne shekullin e XV por populli shqiptar ka kapecye te XX-in dhe ka 10 vjet qe ka shkelur ne shekullin e XXI-te.
 

Just myself

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
934
Pikët
0
Vendndodhja
Ne hapat e jetes ...
Përgjigje e: Ndreu: Nuk është qëlluar mbi turmën.

Nuk e kuptoj perse vazhdojne e vazhdojne polemika rreth dickaje qe realisht u be shume e dukshme & e kuptueshme !!!

Per keta me teper rendesi ka te fajesojne njeri tjetrin per te dale vete te lare nga historia, nderkohe qe me teper kujdes duhet ti kushtonin humbjes se jetes te tre personave te pafajshem qe nuk ishin duke bere asgje ( thjesht ishin prezente aty ku menduan se mund te fitonin dicka ) !
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Ndreu: Nuk është qëlluar mbi turmën.

Ka te drejte ky ishte turma e armatosur , madje armen e mbanin me te dyja duart aq te madhe e kishin,

Fotoja deshmon kete qe sapo thashe!
 
Top