• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave...

SmiLey

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 1, 2010
Postime
1,274
Pikët
0
Vendndodhja
Negli occhi suoi! ♥ ♥
Era e trupit

Era e trupit të meshkujve është shumë më ngacmuese sesa e femrave

Agresiviteti

Meshkujt janë më agresivë, apo më të prirur për të përdorur fuqinë fizike. Burim i kësaj është hormoni i testosteronit. Ndërkaq, femrat kundër këtij faktori luftojnë dhe kundërvihen me fjalë

Sporti

Në aspektin sportiv, meshkujt janë më të shpejtë sesa femrat, ndërkaq femrat janë më të durueshme se meshkujt

Gjaku

Te meshkujt ka 4.5 litra gjak, te femrat 3.6 litra. Tensioni i meshkujve është më i lartë se i femrave 140/88, te femrat 130/88

AIDS

Nga katër të sëmurë me AIDS vetëm një është femër, ndërsa tre meshkuj

Noti

Shkaku i posedimit të shtresës dhjamore nën lëkurë i bëjnë ato notuese më të shkathëta se meshkujt

Krizat

Te femrat sindromat gjatë menopauzës zakonisht shfaqen me temperaturë, pagjumësi, shtim në peshë, djersitje gjatë natës dhe tharje të vaginës, ndërsa te meshkujt gjatë fazës së andropozës, nuk ndodh pothuajse asnjë ndryshim i dukshëm

Nxehtësia e trupit

Nxehtësia e trupit te meshkujt është më e madhe se sa te femrat, ndërsa sasia e ujit që mbulon trupin e mashkullit është 60-70%, tek femrat uji bën pjesë 50-60%


Skeleti

Krahët, duart dhe këmbët te meshkujt janë më të gjatë. Eshtrat i ka më të rënda dhe ndien më shumë dhembje. Ndërkaq, eshtrat e ijëve te femrat janë më të gjera

Telat e zërit

Te femrat, telat e zërit janë më të shkurtër dhe për këtë zërin e kanë më të hollë e të mprehtë

Organet e ndijimit

Shqisat e dëgjimit dhe nuhatjes te femrat janë më të forta sesa te meshkujt. Meshkujt janë më të ndjeshëm ndaj të nxehtit. Për sa i përket syrit, mashkulli është më i saktë në ndarjen e detajeve sesa femra

Harxhimi i energjisë

Mashkulli në kushte pasive harxhon 39.5 kalori, femrat 37 kalori. Nevojat ditore të mashkullit për kalori janë 2700, për femrat 2000

Yndyra

Yndyra te meshkujt gjendet pothuajse përgjysmë sa gjendet te femrat. Te femrat yndyra gjenden rreth 3.5 kg më shumë se te meshkujt. Yndyra tek meshkujt grumbullohet në bark, ndërsa te femrat ajo mblidhet në kofshë e bark etj.

Sëmundjet

Meshkujt gjatë jetës sëmuren rreth 40 ditë më shumë se femrat

Flokët

Flokët e femrës janë më të shpeshta dhe më të forta se të meshkujve. Rrënja e flokëve te femrat është më e thellë, 2 milimetra dhe për këtë ato bien më ngadalë se te meshkujt

Lëkura

Meshkujt kanë 1.8 metra katrorë lëkurë, ndërsa femrat 1.6 metra katrorë. Lëkura e femrave është më e hollë dhe më e thatë dhe për këtë arsye është më e ndjeshme


Ushqimi

Për sa i përket peshës së njëjtë të meshkujve dhe femrave, meshkujt kanë më shumë nevojë për ushqim, sepse metabolizmi i meshkujve punon më shpejt

Vajtimi

Femrat qajnë më shumë se meshkujt, 5 herë, zakonisht ndërmjet orës 19:00-22:00

Rrahjet e zemrës

Zemra e meshkujve është më e madhe se e femrave, por dhe rrahjet i ka më të vogla, në minutë zemra e mashkullit rreh 72 herë, ndërkaq zemra e femrave rreh 80 herë në minutë

Plakja

Meshkujt mplaken më shpejt se femrat. Një femër 55-vjeçare posedon 90% të fuqisë së trupit së saj, kurse meshkujt 70%. Sistemi i qarkullimit të gjakut te një mashkull 35-vjeçar është e njëjtë me një femër 50-vjeçare. Pika e dobët te femrat është lëkura, e cila është më e hollë. Femrat faktin dhe procesin e plakjes e pranojnë shumë më lehtë se meshkujt

Puberteti

Faza e pubertetit te meshkujt sillet në moshën 10-15, ndërsa te femrat 9-14

Jetëgjatësia

Meshkujt jetojnë mesatarisht 71.5, femrat 78 vjet

Përmasat e trupit

Një mashkull mesatarisht është i gjatë 175 cm dhe 73.5 kg, dimensioni i gjoksit 98.5, beli 80.4 cm. Te femrat mesatarja është: gjatësia 160 cm dhe 61.2 kg, gjoksi 90.1, beli 74.3 cm

"Molla e Adamit"

"Molla e Adamit" është karakteristikë vetëm te meshkujt

Frymëmarrja

Meshkujt në minutë marrin rreth 16 herë frymë, femrat marrin rreth 20-22 herë në minutë. Ndërkaq, sasia e thithjes së oksigjenit në ditë, e të dy gjinive është e njëjtë, 12000 litra oksigjenCfare ndryshimesh te tjera ka si mendoni?
 

Emilia

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
56
Pikët
0
Përgjigje e: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave...

Girl Power !--- 5 fakte qe ne jemi the stronger sex !

1-Jemi me smart me $/dmth jemi financuese me te mira te lekeve se sa meshkujt.

2-Jemi me shume multitaskers/dmth femrat jane me te zonjat se sa meshkujt per te bere 3-4 gjera ne te njejten kohe.

3- Kemi memorje me te forte se sa meshkujt.

4- E kalojme me lehte stresin se sa meshkujt.

....& last but not least-urra-

5- femrat jane shofere me te mira se sa meshkujt...yeah çuna ;)
we're safer drivers `dance`
 

Angel`BoY

Atje ku ti nuk je :)
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
169
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave...

Sidomos kur harroni tapen e shishes pa vene :p
Femrat jane nga natyra budallaqe:D :p
 

Angel`BoY

Atje ku ti nuk je :)
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
169
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave...

Girl Power !--- 5 fakte qe ne jemi the stronger sex !

1-Jemi me smart me $/dmth jemi financuese me te mira te lekeve se sa meshkujt.

2-Jemi me shume multitaskers/dmth femrat jane me te zonjat se sa meshkujt per te bere 3-4 gjera ne te njejten kohe.

3- Kemi memorje me te forte se sa meshkujt.

4- E kalojme me lehte stresin se sa meshkujt.

....& last but not least-urra-

5- femrat jane shofere me te mira se sa meshkujt...yeah çuna ;)
we're safer drivers `dance`

1-Jemi me smart me $/dmth jemi financuese me te mira te lekeve se sa meshkujt. ------ Po Po Mendjen Vec per te bere shoping e keni sa lek te kete kuleta te gjitha ne shoping per te blere kepuce shkojne :D

2-Jemi me shume multitaskers/dmth femrat jane me te zonjat se sa meshkujt per te bere 3-4 gjera ne te njejten kohe. ------ Ketu jam dakort Mund te beni shume gjera njeheresh :p


3- Kemi memorje me te forte se sa meshkujt. ------ Lene mos e diskuto E keni qe Cke me te :p


4- E kalojme me lehte stresin se sa meshkujt. ------ Po Po pas nje terapie qe kush e di sa Lek Kushton :D

5- femrat jane shofere me te mira se sa meshkujt...yeah çuna ;)
we're safer drivers ------ Me Mire i Ruhem nje femre ne TImon se nje Mashkulli qe mund te kete Pire as sa ska ku te veje me :D
 

Angel`BoY

Atje ku ti nuk je :)
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
169
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave...

Alb`Eagle: Tapen e vume ne po na u thy shishja e na doolet loool

gaghahgaghaghghaghaghaghgahghaghaghaghghaghaghhgaghaghaghaghagh ca ishte mall kinez :p
 

Emilia

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
56
Pikët
0
Përgjigje e: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave...

Alb Eagle: ama te 5-ta fakteve ia ktheve nga nje pergjigje ... si nuk le nje per cunat e tjere looool

" cituar nga alb eagle"
5- femrat jane shofere me te mira se sa meshkujt...yeah çuna
we're safer drivers ------ Me Mire i Ruhem nje femre ne TImon se nje Mashkulli qe mund te kete Pire as sa ska ku te veje me

sipas nje survey qe eshte bere nga Universiteti i Hawaii shpjegohet:
femrat kane 77% shanse me pak per tu perfshire ne aksidente me makina ( ne krahasim me meshkujt)
fakt tjeter:
meshkujt jane 2-fish agresive (me shume ) ne krahasim me femrat kur jane duke ngare makinen

dhe se fundi : jo per gje por pranojeni por ne cupkat jua marrin ne kthese ;)
 

Angel`BoY

Atje ku ti nuk je :)
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
169
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave...

Alb Eagle: ama te 5-ta fakteve ia ktheve nga nje pergjigje ... si nuk le nje per cunat e tjere looool

" cituar nga alb eagle"
5- femrat jane shofere me te mira se sa meshkujt...yeah çuna
we're safer drivers ------ Me Mire i Ruhem nje femre ne TImon se nje Mashkulli qe mund te kete Pire as sa ska ku te veje me

sipas nje survey qe eshte bere nga Universiteti i Hawaii shpjegohet:
femrat kane 77% shanse me pak per tu perfshire ne aksidente me makina ( ne krahasim me meshkujt)
fakt tjeter:
meshkujt jane 2-fish agresive (me shume ) ne krahasim me femrat kur jane duke ngare makinen

dhe se fundi : jo per gje por pranojeni por ne cupkat jua marrin ne kthese ;)


Shiko spo flas per Femrat e Huaja Po flas per ato shqiptare :D
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Emilia ate stronger ne sex mendoj e ke me te degjume
seksin varet me ke e ben nese e ke bo me ndonji laluc a lab me breçka dihet qe je me stronger ne seks se ai lloj mashkulli
kalo te malsoret qe ta kuptosh drejt ndryshimin femer-mashkull lol
 

Emilia

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
56
Pikët
0
Përgjigje e: Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave...

Emilia ate stronger ne sex mendoj e ke me te degjume
seksin varet me ke e ben nese e ke bo me ndonji laluc a lab me breçka dihet qe je me stronger ne seks se ai lloj mashkulli
kalo te malsoret qe ta kuptosh drejt ndryshimin femer-mashkull lol
Stealth:
"Postimi origjinal është bërë nga Emilia
Girl Power !--- 5 fakte qe ne jemi the stronger sex !"

cfare postova une me lart ishin thjesht 5 fakte qe ne sexi femer jemi me te"forta" ne krahasim me sexin meshkull.
Por ti ke lexuar sic duket vetem fjalen sex , :p

por meqe jemi tek tema, pa he ma shpjego cik ndryshimin femer -mashkull prej nje malesori. Jo per gje por na zgjeron dhe horizontin.

p/s: nuk jam as laluce ,labe ose vajze malesore. Mundohu mos ti japesh nuanca ofendimi postimeve te tua.

ciao
 
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
5,280
Pikët
113
Përgjigje e: Re: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave...

Emilia ate stronger ne sex mendoj e ke me te degjume
seksin varet me ke e ben nese e ke bo me ndonji laluc a lab me breçka dihet qe je me stronger ne seks se ai lloj mashkulli
kalo te malsoret qe ta kuptosh drejt ndryshimin femer-mashkull lol
Vet akti i sex-it pa ndjenjen e dashurise, respektin, vleresimin nuk ka kuptim. Po s'pati vlerat e tjera per mua nuk ka vlere si mashkull edhe sikur te jete hamshori me i madh ne bote.
:p
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Emilia ska ofendim aspak po realitet vrases
pjesa veriore e shqiperise esht superiore seksualisht ndaj asaj jugore dhe kjo e bazuar te numri lindjeve
pastaj per çfar force flet ti kur ju jeni si qenie inferiore ndaj mashkullit ne çdo drejtim ? totalisht inferiore per nga intelekti ne radhe te pare e pastaj kalojme te te tjerat
edhe i vetmi fakt qe mund te kapeni ju qe gjasme sillni jeten ne toke esht absolutisht fallco sepse pa dashur mashkulli ju as qe i shifni dot neper endra femite e ça vjen pas femijes
Emilia e verteta nuk esht ofendim por fakt thjesht pranoje dhe thuaj feminizmit te tepruar lamtumire pergjithmone
ndersa per [email protected] do doja te ishte me e qarte kur thua "Po s'pati vlerat e tjera per mua nuk ka vlere si mashkull edhe sikur te jete hamshori me i madh ne bote."
personalisht mendoj qe nji mashkull ka vlera nese seksualisht e kenaq nji femer ti çfare doje te thoje me ate frazen ? lol
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
Meri shum e gjetur kjo haha ju duhet nji rren femrave qe tju duket vetja me rendesi
 

Linda

❤❤❤❤❤❤
Staff member
Anëtar
Apr 18, 2010
Postime
14,873
Pikët
113
Përgjigje e: Ndryshimet mes meshkujve dhe femrave...

Sidomos kur harroni tapen e shishes pa vene :p
Femrat jane nga natyra budallaqe:D :p
Edhe kte e paske thene -pis- -pis- hajt se ta ndreq un ty ,vec mos me rafsh ne dore :p
 
Top