• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ndrysho Copyright – Wordpress Hack

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
562
Pikët
28
Vendndodhja
ForumKohët e fundit jam duke punuar në një projekt të ri, kështu që më është dashur që ti hyj më thellë Wordpress e të mësoj edhe më shumë gjëra si mund të bëhet modifikime të shumta pa pasur nevojë për plugin. Fundja pluginet nuk bëjnë gjë tjetër vecse ju heqin lodhjen e modifikimeve manuale në template. Kështu që herë pas here do të shkruaj në blogun tim ndonjë hack të vogël të wordpress që ndoshta ju hyn në punë.

Si fillim po e nis me një problem të vogël që mund të ketë një template. Në fund besoj të gjithë kanë një copyright edhe vitin aty. Psh Romeolab – Informatika Shqiptare : Copyright 2009-2010

Si e shihni edhe vet si vit i parë vihet viti i krijimit të blogut/faqes edhe si vit i dytë ai aktuali. Problemi qëndron se vitet ikin edhe ne do na duhet ta ndryshojmë atë sa her ndërrohet një vit, gjë që nuk është shumë praktike. Kështu që ne mund të modifikojmë kodin që gjëndet në footer.php që vitet të ndërrohen automatikisht. Më poshtë po jap edhe kodin se si mund të bëhet kjo:

© 2009 - Shenja © bën që të shfaqet “logoja” e copyright. Funksioni i dyt i bënë call emrit të blogut tuaj. Këtë mund ta ndryshoni në panelin e administrimit sa herë të doni. Kurse funksioni i tretë tregon vitin aktual.

Normalisht un kam vendosur 2009 aty si vit krijimit të blogut tim, por ju mund ta ndryshoni atë manualisht.

Shpresoj që ti hyj në punë dikujt edhe pse nuk është ndonjë gjë e madhe por që ju kursen disa minuta punë.

Ndrysho Copyright – Wordpress Hack është një postim nga: RomeoLab.Com
Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 
Top