• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ne 50 vitet e ardhmshme 45 % e njerezve me profesionet e tanishme do jene papune

lenci

::
Anëtar
Feb 4, 2012
Postime
2,550
Pikët
48
Përgjigje e: Ne 50 vitet e ardhmshme 45 % e njerezve me profesionet e tanishme do jen

Nëse mbijeton 50% + 1 nuk është edhe aq tragjike.
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
11,557
Pikët
113
Përgjigje e: Ne 50 vitet e ardhmshme 45 % e njerezve me profesionet e tanishme do jen

edhe sipas kesaj logjike i bie te mbyllen me shkolla e gjithçka tjeter dhe do hapim fafrikat dhe ne kerkim te axhustatoreve edhe te tjereve se kush do ndreq robotet e pare dhe ti nxjerre ne treg, memoriet me harddisqet i porosit o te Samsungu o ke Apple :D

ose tjetra, pas mijera viteve jeta ne toke ik per lesh, sepse nje meteorit do ja fus shuplake dhe tjetri nje grusht dhe iku ! ``fumato``

po ca thua mo ti, po lere se nuk ja vlen me per asgje te mundohet njerezimi :p
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
51,311
Pikët
113
Përgjigje e: Ne 50 vitet e ardhmshme 45 % e njerezve me profesionet e tanishme do jen

edhe sipas kesaj logjike i bie te mbyllen me shkolla e gjithçka tjeter dhe do hapim fafrikat dhe ne kerkim te axhustatoreve edhe te tjereve se kush do ndreq robotet e pare dhe ti nxjerre ne treg, memoriet me harddisqet i porosit o te Samsungu o ke Apple :D

ose tjetra, pas mijera viteve jeta ne toke ik per lesh, sepse nje meteorit do ja fus shuplake dhe tjetri nje grusht dhe iku ! ``fumato``

po ca thua mo ti, po lere se nuk ja vlen me per asgje te mundohet njerezimi :p
Vete si femer qaj hallin kush do me beje yzmet kur te jem e pa afte.
Sepse ka nja 100.000 vende pune BOSH si infermiere ne ex Hitler Land.Se manikyre kam vete ne gishta,por ja qe duan te gjitha keto te rejat te punojne ne banke,sekretare,managere,PUFF,art,biznes e te tjera!
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
7,579
Pikët
113
Përgjigje e: Ne 50 vitet e ardhmshme 45 % e njerezve me profesionet e tanishme do jen

Automatizimi i gjerave, kompjuteri veqse ka be te zhduken plot profesione qe kane egzistuar ne te kaluaren tash nepermjet machine learning do beje te zhduken edhe disa tjera ne te ardhmen.

Per ate thojne qe kodimi eshte shkathtesia e shekullit 21.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
36,038
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Përgjigje e: Ne 50 vitet e ardhmshme 45 % e njerezve me profesionet e tanishme do jen

Do vij koha ku 90% 100% e njerzve nuk do punojn. Gjithcka do behet gati per ne. Sot eshte e mundur te ndertojn apartmente shtepi me shumice brenda pak oresh. Do vij dita ku njerzit do rrijn gjithe diten kot, pij kafe weed ushqim loz lojera apo artista por puna ska per qene e nevojshme me per njerzit.
Interesante Kurt ... mos ke folur per k’te kohe qe Po kalojme tani ? 🌚
 

Drenica

V.I.P
Anëtar
Mar 28, 2015
Postime
2,250
Pikët
83
Përgjigje e: Ne 50 vitet e ardhmshme 45 % e njerezve me profesionet e tanishme do jen

Do vij koha ku 90% 100% e njerzve nuk do punojn. Gjithcka do behet gati per ne. Sot eshte e mundur te ndertojn apartmente shtepi me shumice brenda pak oresh. Do vij dita ku njerzit do rrijn gjithe diten kot, pij kafe weed ushqim loz lojera apo artista por puna ska per qene e nevojshme me per njerzit.
 

Zana

🇦🇱e....Thjeshte🇦🇱
Anëtar
Oct 21, 2013
Postime
36,038
Pikët
113
Vendndodhja
🌑
Shikon ti qe jam nostradamas,lol erdhi me shpejt sec e parashikova.
Ne fakt Po te hapesh tema te vjetra dhe te lexosh ( sepse kam lexuar goxha ) te ben pershtypje distanca mes mendimeve dhe parashikimeve... por qe realisht Po ndodhin sot ( ne nje kohe kaq te shkurter ) .

It’s a bit scary like it was almost going through then , even though our « illusion « of prediction was years and years ahead . ( but happening now ) 👽
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,656
Pikët
113
Parashikim me te mire nuk kam pare.

Te jesh i papune ose te punosh pa e ditur qe po punon dhe te besh kokrren e qejfit!


El
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
11,557
Pikët
113
Posi paqeter, qe do duhen njerez ti trusin robotit susten per ta vendosur ne On para se te fidhoj te punoj ne fafriken e fashonerise ke linja e qepjes se breckave 😂
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,656
Pikët
113
Posi paqeter, qe do duhen njerez ti trusin robotit susten per ta vendosur ne On para se te fidhoj te punoj ne fafriken e fashonerise ke linja e qepjes se breckave 😂

Keshtu eshte kur ke nje "breshke" si puppet master!El
 

Pirati

Aga i Lugines
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
11,557
Pikët
113
Keshtu eshte kur ke nje "breshke" si puppet master!El
Hyhyyyyy sa kohe ja kane nisur te tregojne gjezeegjezen qe ata UFO-t vetem sa nuk ka zbritur, jo po vijne sot e neser, e ata asgjekundi, pastaj dolen keta, jo tani ne do bejme teneqet tona te ikin te kerkojne UFA-t gjithandej kozmosit :LOL:
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,656
Pikët
113
Hyhyyyyy sa kohe ja kane nisur te tregojne gjezeegjezen qe ata UFO-t vetem sa nuk ka zbritur, jo po vijne sot e neser, e ata asgjekundi, pastaj dolen keta, jo tani ne do bejme teneqet tona te ikin te kerkojne UFA-t gjithandej kozmosit :LOL:
UFO-t jane te rekomanduar prej madherise se saj EL te qendrojne atje ku jane. Perndryshe ata do te quheshin pushtues. Ne nuk mund te biem ne te njejten pozite si humanet te cilet me fantazin e tyre groteske duan te pushtojne gjithe galaksine.

Ne, edhe pse planeti eshte i yni, nuk e marrim mbrapsh nje dhurate qe i kemi dhene njerezimit. Nese ata duan te shpojne barken e tyre, kjo do te vije prej atyre vete dhe jo prej nesh.

Ne nuk jemi kidnappers. Ne nuk vjedhim njerezit me anije kozmike per t'i cuar ata diku tjeter.

Ne qofte se kushtet do te jene te tilla atehere ne do te shfaqemi ne menyre "magjike" ne qiell per te treguar ekzistencen tone.

Ne qofte se dikush ju le te besoni se ju do te "vidheni" nga alienet, kjo eshte nje genjeshter me bisht nga njerez si Bill Gates me shoke te cilet po krijojne parajsa te paligjshme tokesore me pune skllaverore te njerezve te vjedhur. Ky eshte nje dyshim i forte i imi i cili perforcohet nga fshatrat bosh ne Kine e gjithandej ku femijet rriten te semure dhe pa prinder.

El
 
Top