• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Nese rrisni femije ne Amerike...

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
22,330
Pikët
113
Shkova dje ne future high school per nje meeting with all freshman boys qe do luajne socce vitin tjeter ( September dmth) dhe nje prezantim I programit qe ofrojne. Omg, my son can’t wait to attend that school, I am excited too, nga Ana akademike dhe sports. Usa ka the best schools ?
 

luleshtrydhe

V.I.P
Anëtar
May 4, 2016
Postime
12,138
Pikët
113
Foli ky baba digjenerimit @SystemA :p Po ai ishte kercim skenik mer, mire e ka yoko, katnar safi je, edhe i rreshkit icik se paska gabim ajo, te njifka mire:D
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
13,006
Pikët
113
U quka show.....WOW.

Kurva me brire që jetojne hedonizmin (shiko Aleister Crowley) perdoret për burra DHE Grat që udheheqin nje jete seksuale te pa(ose)ligjshme me partnere qe i ndryshojne vazhdimisht. D.m.th -ne,ajo që na prezantohet sot si show apo nje vlere aspirative, quhet ........... kurveri dhe njerezit qe jetojne ne ate menyre = KURVA.

Sipas.................bibles.

FAZIT....A funksionon në menyre te mrekullueshme?

PS....se dikam qe paskam dhe pakez MORAL,ose= 0.01%.
e di si e kuptoj une. keshtu ka qene gjithmone. me pare beheshin fshehurazi tani diten me diell. ata qe perpiqen te jene te moralshem jane ne pakice.

keshtu qe njerezimi ka bere kot. kjo eshte natyra e tij.
 

anonn945

Super Anëtar
Anëtar
Mar 5, 2021
Postime
103
Pikët
28
Prandaj eksistojne shkollat private ne USA o mik.
Ka grupe te tjera qe i cojne me dekada jo vetem ne shkolla private qe ja dine rradhen. Shqiptaret ndjekin kopete qe behen produkte dhe akoma nuk jane mesuar "pislliqet".Pa network ktu je askushi. Shkollat publike nuk preferohen.
Shkollat publike kane dekada qe jan projektuar per lesh mbahen nga te pafte e partive gati si ne shqipri, dhe punsohen nga ta dhe detyrimisht produkti do jete lesh dhe temat jane me perberje politike. E dyta arsyeja pse-ja qe kja lloj lojj popujsh e lagjesh, detyrimisht ne shkollat publike perfundojne fundrinat. Ulin notat e kalimit te provimeve qe te dalin mire si shkolla.Coni kalamajt qe shoqerohen me kopete dhe mesojne dhe ca prisni te dalin?

Ose studjoini ca shkollash ka lagja para se te levzini aty ose coini ne private, ndryshe do dalin kope dhe te mbaruar.
 
Last edited:

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
15,835
Pikët
113
Ok kur te beje femi ketu ne Amerike do ti rris ne Shqiperi pra se me trembet ju 🤣🤣🤣
Ti e thua me te tallur por ne fakt te rrisesh femijen , sidomos t'i mundesosh femijes tend te mbaroje shkollen e mesme ne Shqiperi eshte nje pasuri e pa shoqe.


Formimi i nje shoqerie fillon dhe perkufizohet ne moshen e shkolles se mesme. Ne Amerike ( sigurisht edhe ketu ku jetoj une ) sulmohen moshat e tilla per te mbjellur nje rryme te caktuar e per te komanduar te ardhmen e jetes se njeriut. Para disa vitesh te gjithe drejtorat e shkollave te mesme ishin burra gay. Filloi fryma e te trajtuarit dhe madje te idealizuarit te homoseksualeve.


Une qe jam prind, sigurisht qe jam e interesuar ne edukimin e femijeve te mi

Duke pare zhgenjimin qe pata nga edukimi i shkolles se mesme se ketij vendi vendosa te shperngulem per nje vit ne Shqiperi dhe vajza ta mbaronte atje shkollen e mesme. Fati im qe i pata mesuar femijeve jo vetem gjuhen shqipe por edhe historine dhe zakonet e popullit tone. Duke qene se asnjeri nga femijet e mi nuk ka lindur ne memedhe, me shtohej pesha per te mbushur bagazhin e tyre ne kete drejtim.

Vajza e vogel mbaroi klasen e gjashte ne Tirane. Kurse vajza e madhe u maturua ne shkollen me te shtrenjte private ne vitin perkates. Se bashku me femijet e familjeve prestigjoze, ajo u shoqerua edhe me femije te ambasadoreve te huaj qe ju duhej te jetonin atje ato vite. E zgjeroi botekuptimin pertej edukimit kanadez ku kryesonte krenaria homoseksuale dhe legalizimi i marijuanes si princip.

Mendoj se do te shkoj per pak vite per te siguruar te gjithe arsimin e mesem per vajzen e vogel ne Tirane. Nuk e merr moralin, karakterin dhe krenarine askund ne bote nje femije (sidomos femer) te moshes se adoleshences sikunder ne Shqiperi. Atje bullizmi nuk eshte demtues por formues dhe ndikon per te te pergatitur kundrejt nje jete te ashper dhe te pabese sic eshte ne fakt jetesa moderne. Kane 'dengla" vajzat shqiptare atje. Po shume mire qe kane, te dine te ndajne boten e jevgjve me ate te rangut te vet. Nuk mundemi kurre te jemi njesoj. Njeriu jeton me shtresen ne te cilen ben pjese. Ne amerike edhe pse rracizmi eshte i shtrire kudo, propaganda eshte jashtzakonisht helmuese e sidomos per prinderit shqiptare eshte e papranueshme...

Shkollat private jane e vetmja shprese por edhe ato jane te pembushura me prostitucioninndonese pa u kuptuar si i tille, si element fare normal per te krijuar mundesine e te pasurite e te plotesuarit deshirat e budallallepsura te nje adoleshenti.... Shkollat publike as nuk konsiderohen si normale pasi aty shkojne vetem femijet e familjeve me te ardhura te dobeta dhe te familjeve te prishura... C'fare shoqerie do te krijoje femija yt e cfare shembulli do te marre prej femijeve te klases se ulet??? (duam apo s'duam diferencimi i klasave egziston njesoj si ajri qe mbush hapesiren)


Nese nje femije i ke dhene arsimin e mesem ne Shqiperi, ti e ke pergatitur per gjithcka. Ai femije te jesh i sigurt se kurre nuk eshte trushpelare, apo dele e shoqerise amerikane. . Ambiciet e nje femije qe mbaron arsimin e mesem ne Shqiperi jane te skajeve me te larta.


Une shpresoj dhe uroj qe te kem shendetin e Zoti te ma plotesoje deshiren e planin per te shkuar e per te jetuar atje ne vitet e formimit te karakterit te bebes sime.

Si perfundim: eshte vemprimi me me mend per nje familje te mundesoje formimin kryesor te femijes duke i dhene edukimin e shkolles se mesme ne Shqiperi, ne shkolle te zgjedhur sigurisht..

p.s. notat dhe vleresimi i subjekteve eshte kaq minimal kundrejt formimit te karakterit te nje njeriu
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
15,835
Pikët
113
@Leaf, vere te kuqe apo te bardhe? 😜
Pse e dashur kujton se nuk e kam menduar thelle ceshtjen me te rendesishme te jetes sime?

rehati im eshte ketej por kur shoh shpelarjen e trurit qe i bejne femijes dhe demtimin e formimit te karakterit , e kur krahasoj maturine dhe zgjuarsine e nje maturanti shqiptar qe perballet me gjithcka e s’i trembet asnje pengese , cfar i bie te mendoj? Eshte detyra ime te sakrifikoj ( e ne kete rast te shperngulem) per te mundesuar krijimin e nje te reje te formuar me ambicje dhe plot krenari sic jane shqiptaret. Por sigurisht kam fatin t’i mundesoj cdo kerkese sime bije e te mos e le te jete nen e efemtin e lakmise se moshes
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
30,641
Pikët
113
Pse e dashur kujton se nuk e kam menduar thelle ceshtjen me te rendesishme te jetes sime?

rehati im eshte ketej por kur shoh shpelarjen e trurit qe i bejne femijes dhe demtimin e formimit te karakterit , e kur krahasoj maturine dhe zgjuarsine e nje maturanti shqiptar qe perballet me gjithcka e s’i trembet asnje pengese , cfar i bie te mendoj? Eshte detyra ime te sakrifikoj ( e ne kete rast te shperngulem) per te mundesuar krijimin e nje te reje te formuar me ambicje dhe plot krenari sic jane shqiptaret.
Ti thekson:”Kurse vajza e madhe u maturua ne shkollen me te shtrenjte private ne vitin perkates. Se bashku me femijet e familjeve prestigjoze, ajo u shoqerua edhe me femije te ambasadoreve te huaj qe ju duhej te jetonin atje ato vite. E zgjeroi botekuptimin pertej edukimit kanadez ku kryesonte krenaria homoseksuale dhe legalizimi i marijuanes si princip”

Pra, shoqerimi me femije te familjeve prestigjoze dhe femijeve te ambasadoreve, zgjeroi botekuptimin e saj.
Coje edhe aty ne Canada ne shkolle te shtrenjte private, njesoj eshte. Madje i bie me lire se te zhvendoset e tere familja ne Tirane duke humbur te ardhurat kanadeze per kater vite rresht.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
22,330
Pikët
113
Wow Leaf ne prandaj rrime ketej ti japim arsimin dhe opportunities qe te ofron USA ne cdo drejtim femijeve ti thua shkolla e mesme duhet te behet ne Shq??! 🙄 😳
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
15,835
Pikët
113
Ti thekson:”Kurse vajza e madhe u maturua ne shkollen me te shtrenjte private ne vitin perkates. Se bashku me femijet e familjeve prestigjoze, ajo u shoqerua edhe me femije te ambasadoreve te huaj qe ju duhej te jetonin atje ato vite. E zgjeroi botekuptimin pertej edukimit kanadez ku kryesonte krenaria homoseksuale dhe legalizimi i marijuanes si princip”

Pra, shoqerimi me femije te familjeve prestigjoze dhe femijeve te ambasadoreve, zgjeroi botekuptimin e saj.
Coje edhe aty ne Canada ne shkolle te shtrenjte private, njesoj eshte. Madje i bie me lire se te zhvendoset e tere familja ne Tirane duke humbur te ardhurat kanadeze per kater vite rresht.
Nuk eshte karakteri i nje femre shqiptare askund si ne Shqiperi. Femra shqiptare eshte gati gati si nje enderr e krahasuar me femren e botes kapitaliste. Une nuk do te bej kurresesi propagande qe te mbeshtes besimin tim por ne nje mij jete nuk do ta mohoja ate qe ndjej
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
15,835
Pikët
113
Wow Leaf ne prandaj rrime ketej ti japim arsimin dhe opportunities qe te ofron USA ne cdo drejtim femijeve ti thua shkolla e mesme duhet te behet ne Shq??! 🙄 😳
arsimi pas shkolles se mesme po,jam shume dakord . Por krijimi i nje karakteri formohet vetem ne vitet e shkolles se mesme
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
22,330
Pikët
113
arsimi pas shkolles se mesme po,jam shume dakord . Por krijimi i nje karakteri formohet vetem ne vitet e shkolles se mesme
Aty hyn dhe ti. Puna jote si prind. Nuk ka si te influencojnr te tjeret me shume se ti. Ate qe mendon se do marri ne Shq , shume mire ja ushqen ti.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
30,641
Pikët
113
arsimi pas shkolles se mesme po,jam shume dakord . Por krijimi i nje karakteri formohet vetem ne vitet e shkolles se mesme
Leaf, ti flet per pervojen tende te mire personale, por mos pergjitheso.

Une psh nuk mendoj qe shkolla luan rol vendimtar ne formimin e karakterit te femijes. E para eshte ne gen e dyta familja. Shkolla dhe shoqeria zene perqindje te vogel.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
22,330
Pikët
113
Nuk e di, nuk e shoh kaq shqetesuese te konsiderosh shkollat ne Shq me mire se ketej. Ketej ke plot qytete te mira jetese me shkolla publike me nivele te larta. Gjjthashtu ke dhe options per private nese do dhe akoma me mire. Une cunin e kam cu gjithmone private, dhe tani ne gjimnaz private eshte, all boys school - eshte college prep. Nga ana akademike eshte excellent, po dhe si environment. Nuk do e imagjinoja dot kurre ta coja 4 vjet ne Shq ne nje moshe kaq delikate. Nuk edhte aq kollaj per ato te lindin/rriten ketej e te adjust-ing diku tjeter ne gjuhe tjeter.
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
15,835
Pikët
113
Leaf, ti flet per pervojen tende te mire personale, por mos pergjitheso.

Une psh nuk mendoj qe shkolla luan rol vendimtar ne formimin e karakterit te femijes. E para eshte ne gen e dyta familja. Shkolla dhe shoqeria zene perqindje te vogel.
Shume dakord. Por le te mos harrojme qe familjet e botes kapitaliste duhet te punojne shume fort per te pasur sukses. Si rrjedhoje hendeku midis prindit dhe femijes zgjerohet dita -dites. Ne kete kohe zmadhohet impakti qe shoqeria ka ne formimin e nje te riu. Ti mendon se duke i krijuar me shume pasuri do ta ndihmosh femijen por ne fakti e humbet cdo minute qe kalon
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
15,835
Pikët
113
Pinke, cunat jane me lehte por gocat jane me spec
 

Leaf

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 20, 2011
Postime
15,835
Pikët
113
Gjithsesi se s’du me dal une si protestante ne kete teme. Sigurisht shkollat private jane pergjigja e te ardhmes por thjesht ndava ate ndjenjen e sinqerte timen me ju. E mbylla tani se s’du sherr e po hap nje shishe vere te mire @YOKO ;)
 

Elvis_Mason

V.I.P
Anëtar
Sep 20, 2020
Postime
1,164
Pikët
113
Vendndodhja
Ne kerkim te kohes se humbur
Ti e thua me te tallur por ne fakt te rrisesh femijen , sidomos t'i mundesosh femijes tend te mbaroje shkollen e mesme ne Shqiperi eshte nje pasuri e pa shoqe.


Formimi i nje shoqerie fillon dhe perkufizohet ne moshen e shkolles se mesme. Ne Amerike ( sigurisht edhe ketu ku jetoj une ) sulmohen moshat e tilla per te mbjellur nje rryme te caktuar e per te komanduar te ardhmen e jetes se njeriut. Para disa vitesh te gjithe drejtorat e shkollave te mesme ishin burra gay. Filloi fryma e te trajtuarit dhe madje te idealizuarit te homoseksualeve.


Une qe jam prind, sigurisht qe jam e interesuar ne edukimin e femijeve te mi

Duke pare zhgenjimin qe pata nga edukimi i shkolles se mesme se ketij vendi vendosa te shperngulem per nje vit ne Shqiperi dhe vajza ta mbaronte atje shkollen e mesme. Fati im qe i pata mesuar femijeve jo vetem gjuhen shqipe por edhe historine dhe zakonet e popullit tone. Duke qene se asnjeri nga femijet e mi nuk ka lindur ne memedhe, me shtohej pesha per te mbushur bagazhin e tyre ne kete drejtim.

Vajza e vogel mbaroi klasen e gjashte ne Tirane. Kurse vajza e madhe u maturua ne shkollen me te shtrenjte private ne vitin perkates. Se bashku me femijet e familjeve prestigjoze, ajo u shoqerua edhe me femije te ambasadoreve te huaj qe ju duhej te jetonin atje ato vite. E zgjeroi botekuptimin pertej edukimit kanadez ku kryesonte krenaria homoseksuale dhe legalizimi i marijuanes si princip.

Mendoj se do te shkoj per pak vite per te siguruar te gjithe arsimin e mesem per vajzen e vogel ne Tirane. Nuk e merr moralin, karakterin dhe krenarine askund ne bote nje femije (sidomos femer) te moshes se adoleshences sikunder ne Shqiperi. Atje bullizmi nuk eshte demtues por formues dhe ndikon per te te pergatitur kundrejt nje jete te ashper dhe te pabese sic eshte ne fakt jetesa moderne. Kane 'dengla" vajzat shqiptare atje. Po shume mire qe kane, te dine te ndajne boten e jevgjve me ate te rangut te vet. Nuk mundemi kurre te jemi njesoj. Njeriu jeton me shtresen ne te cilen ben pjese. Ne amerike edhe pse rracizmi eshte i shtrire kudo, propaganda eshte jashtzakonisht helmuese e sidomos per prinderit shqiptare eshte e papranueshme...

Shkollat private jane e vetmja shprese por edhe ato jane te pembushura me prostitucioninndonese pa u kuptuar si i tille, si element fare normal per te krijuar mundesine e te pasurite e te plotesuarit deshirat e budallallepsura te nje adoleshenti.... Shkollat publike as nuk konsiderohen si normale pasi aty shkojne vetem femijet e familjeve me te ardhura te dobeta dhe te familjeve te prishura... C'fare shoqerie do te krijoje femija yt e cfare shembulli do te marre prej femijeve te klases se ulet??? (duam apo s'duam diferencimi i klasave egziston njesoj si ajri qe mbush hapesiren)


Nese nje femije i ke dhene arsimin e mesem ne Shqiperi, ti e ke pergatitur per gjithcka. Ai femije te jesh i sigurt se kurre nuk eshte trushpelare, apo dele e shoqerise amerikane. . Ambiciet e nje femije qe mbaron arsimin e mesem ne Shqiperi jane te skajeve me te larta.


Une shpresoj dhe uroj qe te kem shendetin e Zoti te ma plotesoje deshiren e planin per te shkuar e per te jetuar atje ne vitet e formimit te karakterit te bebes sime.

Si perfundim: eshte vemprimi me me mend per nje familje te mundesoje formimin kryesor te femijes duke i dhene edukimin e shkolles se mesme ne Shqiperi, ne shkolle te zgjedhur sigurisht..

p.s. notat dhe vleresimi i subjekteve eshte kaq minimal kundrejt formimit te karakterit te nje njeriu
Ne fakt Leaf une perdora sarkazem.
Je shume e sakte ne konceptin tend qe shpreh. Me vjen mire qe lexoj nje shqiptare me kete bote kuptim duke shprehur realitetin e hidhur ashtu si e ka kuptuar vertete. Ketu ku jetoj plus cfare shoh ne jeten reale cdo dite por ne nje emision shprehej shqetesim shume i madh per rinine qe cdo vit po rritet analfabetizmi. Femijet po mesojne me shume veset e rruges se sa virtytet. Femijet jane te prirur drejt droges, alkolit, dhunes etj...
Keta neser s jane as per veten, as per familjen , as per shoqerine. Thjesht behen barre per shtetin. Po ngelen rrugeve do t'iu pergjigjet shteti.
Po shkuan ne burg, serish do te paguaje shteti. Plus sa tragjedi mund te shkaktojne ne komunitet sic ndodh shpesh ketu ne Amerike.
Ke bere nje zgjidhje te duhur per femijet e tu!
 
Top