• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ngërçet në bark- kujdes nga antispastikët

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Për momentin antispastikët qetësojnë dhimbjen akute, por të përdorur rregullisht si ilaç antingërç, përfundojnë në efektin e "bllokimit" të zorrëve, duke favorizuar shfaqjen e konstipacionit kronik.
Nga këto medikamente është më mirë të preferohen "rregullatorë" të lëvizshmërisë së zorrëve (peristaltika intestinale).

Edhe në këtë rast është e dobishme t'u besosh probiotikëve të cilët riekuilibrojnë florën intestinale. Në barnatore, përveç kësaj, ka mundësi të gjenden medikamente që rregullojnë aktivitetin e zorrëve, duke mbrojtur mukozën dhe duke ristabilizuar ritmin fiziologjik.

Më efikaset janë me bazë fibrash vegjetale si algat, klorofili i lëngshëm etj, në formë pluhuri apo shurupi, merren për një muaj për të ndihmuar zorrën për të gjetur përsëri ritmin e saj.

Së fundi, mjaft efektive është edhe çaji me bazë bimore p.sh. çaj kamomili apo çaji jeshil pas darkës.
 
Top