• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Ngordhi gjarpri më i gjatë në botë

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Kopshti zoologjik në Columbus, në shtetin amerikan Ohio, njoftoi se ngordhi gjarpri më i gjatë në botë i cili ishte banor i këtij kopshti.
Punëtorët e kopshtit zoologjik në Columbus gjetën dje pitonin e gjatë 7.3 metra dhe të rëndë 136 kilogramë të ngordhur në terariumin e tij.

Pitoni me emrin Fluffy, ishte i regjistruar edhe në librin e rekordeve Guinness si gjarpri më i gjatë në botë. Varësisht prej ambientit dhe kushtet që jetojnë pitonët mund të rriten prej 1.8 metra (meshkujt) deri në 9.9 metra (femrat) që është edhe rekordi i regjistruar.

Femrat e zakonshme rriten deri në gjashtë metra dhe shpesh mund të peshojnë deri në 120 kilogramë. Në vitin e largët 1912 shkencëtarët në Indonezi kishin matur një piton me gjatësinë e pabesueshme prej 10 metrash.
 

livja

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 29, 2010
Postime
51
Pikët
0
Përgjigje e: Ngordhi gjarpri më i gjatë në botë

ngushellimet kur i presin te kopshti zologjik :d:d:d
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Ngordhi gjarpri më i gjatë në botë

kur i ka te dyzetat ti veme se ishte goxha i mire
 

Noe

V.I.P
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
7,795
Pikët
113
Përgjigje e: Ngordhi gjarpri më i gjatë në botë

Paska qen goxha gjarper i gjate. Ngushellime familjes
 

Disturbed

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 20, 2010
Postime
109
Pikët
0
Vendndodhja
Kosovë
Përgjigje e: Ngordhi gjarpri më i gjatë në botë

....Ngushllime familjes dhe miqve tij...
 

livja

Anëtar i ri
Anëtar
Oct 29, 2010
Postime
51
Pikët
0
Përgjigje e: Ngordhi gjarpri më i gjatë në botë

po hudhni pra ndonje lek ca prisni....he se leket i mledh une tunduni ju :d:d:d:d
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,145
Pikët
113
Përgjigje e: Ngordhi gjarpri më i gjatë në botë

kur do perkujtojme dyvjetorin e ngordhjes:p

hajt ti rrojn kalamajt ktij.

lol
 

crux

V.I.P
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
18,145
Pikët
113
Përgjigje e: Ngordhi gjarpri më i gjatë në botë

Gjarperinjt me tmerrojne :(

Mos ngelt gjaper ne kte planet.
ti thua, por s'ke idene sa ilace behen me helmin e gjaperit.
pa gjarperinjte bota nuk do ishte kjo qe eshte, do ishte shume me keq, jane nje hallke shume e rendesishme e ekuilibrit natyror.
 
Top