• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Alb_LoVeR

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 1, 2009
Postime
1,559
Pikët
0
Vendndodhja
LosT In YouR EyeS
Shkenca ka hecur me hapa gjigante e tani mund te dime shume gjera per bebin tone qe para se te lindi.....
Nqs do mernit vesh ne ekografi qe femija do lindi me nje malformacion do e mbanit me barren...apo si cift do vendosnit ta nderprisnit??
E nqs njeri nga prindrit [qofte mamja qofte babaj do ta mbaj....si do vepronit?]

E di qe eshte nje gje e tmershme te kesh kujdes per nje femij qe mbase nuk do e shijoj jeten sic duhet per shkak te problemeve shendesore.... ka raste qe mund te sherohen 100% por ka raste qe ngelin me sekela [pasoja...]

Gjithsesi me duket qe nqs Zoti i ka dhene JETE ne jemi askush qe te vendosim t'ja marrim jeten.,....


jam me dakord ta lindesh femijen e ta lesh ne nje shtepi femijesh se sa ta vrasesh..... e di dhe qe shancet qe aji femij te jet i adoptuar jan minimale sepse cdo njeri kerkon te adoptoje kalamona te shendecem e sa me te bukur......


Pres pergjigjet e juaja SA ME TE SINQERTA....sju gjykon asnjeri jemi ketu per te debatuar mbi nje situacion real qe mund ti ndodhi secilit prej nesh [LARG QOFTE!]
 

Lela

shiraz
Anëtar
Feb 2, 2010
Postime
105
Pikët
0
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E drejta per jete...

Per kete gje eshte veshtire te shkruash (thjesht te japesh nje mendim ne forum)... e jo me te vendosesh.
Personalisht s`do gjykoja askend sido qe te vepronin.
 

orkidea

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 18, 2009
Postime
215
Pikët
0
Vendndodhja
n'ajer
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Te duket e lehete kur e degjon Po s'ka me torture sa sa kur e perjeton
Nje individ i tille nuk jeton po vetem vuan , edhee perse duhet te vuaj?
Mendoj se rrugezgjidhja me e mire eshte qe ne momentin qe lind nese egzaminohet semundja Gjynaf me jetu
S;ka me keq se sa te shohesh femijen te vuaj edhe mos e ndihmosh dot :)
Ka temperature 1-2 dite edhe te gerryen meraku jo me ta rrisesh per te vujt boooooh
 

born_to_love

elektron i lire
Anëtar
Mar 6, 2010
Postime
87
Pikët
0
Vendndodhja
Greece
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Teme vertet interesante ! Une personalisht nqs do vendosesha para nje situate te tille dmth nqs do mesoja se femija im ardhshem do ishte me difekt ateher do vendosja qe ai femije te mos te lindte.Sado mizor apo jo-njerzor mund te duket ky vendim,un gjykoj se do ishte me i miri ,ne rradhe te pare per vete foshnjen,pasi sjellja ne jete per te ne ate gjendje do ishte si nje "denim"...Eshte nje vendim vertet shum i rende per cdo prind,aq me teper per nje nene,por nuk duhet menduar vec ai moment,duhet pare me nje sy largpames,duhet menduar se si do pritet ai femije nga shoqeria ne pergjithesi,dhe a do te pranohet nga shoqeria.Ne ditet e sotme edhe te jesh i rregullt te gjithe mundohen te te gjejne ndonje mangesi apo difekt,jo me pastaj te lindesh me difekt,do jesh gjith jeten i diskriminuar nga "shumica"...
 

O2

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
23,940
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Te duket e lehete kur e degjon Po s'ka me torture sa sa kur e perjeton
Nje individ i tille nuk jeton po vetem vuan , edhee perse duhet te vuaj?
Mendoj se rrugezgjidhja me e mire eshte qe ne momentin qe lind nese egzaminohet semundja Gjynaf me jetu
S;ka me keq se sa te shohesh femijen te vuaj edhe mos e ndihmosh dot :)
Ka temperature 1-2 dite edhe te gerryen meraku jo me ta rrisesh per te vujt boooooh
Ne momentin qe lind ta vrasin dmth? :S
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
32,681
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Ne momentin qe lind ta vrasin dmth? :S
Te bejne cte duan thot
Mjafto ti iki pergjegjesise me vrap ajo!
Pffff I gerryka meraku nese femija ka temperature por se gerryka ndergjegja kur shkruan gjera te tilla...
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
14,945
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Shkenca ka hecur me hapa gjigante e tani mund te dime shume gjera per bebin tone qe para se te lindi.....
Nqs do mernit vesh ne ekografi qe femija do lindi me nje malformacion do e mbanit me barren...apo si cift do vendosnit ta nderprisnit??
E nqs njeri nga prindrit [qofte mamja qofte babaj do ta mbaj....si do vepronit?]

E di qe eshte nje gje e tmershme te kesh kujdes per nje femij qe mbase nuk do e shijoj jeten sic duhet per shkak te problemeve shendesore.... ka raste qe mund te sherohen 100% por ka raste qe ngelin me sekela [pasoja...]

Gjithsesi me duket qe nqs Zoti i ka dhene JETE ne jemi askush qe te vendosim t'ja marrim jeten.,....


jam me dakord ta lindesh femijen e ta lesh ne nje shtepi femijesh se sa ta vrasesh..... e di dhe qe shancet qe aji femij te jet i adoptuar jan minimale sepse cdo njeri kerkon te adoptoje kalamona te shendecem e sa me te bukur......


Pres pergjigjet e juaja SA ME TE SINQERTA....sju gjykon asnjeri jemi ketu per te debatuar mbi nje situacion real qe mund ti ndodhi secilit prej nesh [LARG QOFTE!]
une nuk e di cdo beja nese do gjendesha para nje fakti,

por keshtu nga larg, troc, them me mire mos te kete vuajtje asnjera pale, as bebi me probleme ne kete bote te eger, e as prindi brenge gjithe jeten.
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
13,488
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Mos ju rente ne pjese se ska me tmerr se nje femije handikap
Mjekesia duhet te kete limité, jo Jeta me cdo kusht se nuk ka jeté me per asnje pale
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
13,488
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

kemi nje trizomike qe eshte shume e semure , mos them gati duke vdekur , trizomikeve po u rritet shpresa e jetes dhe kjo eshte tani 49 vjece
o cfare tmerri me familjaret , e ema e saj tere jeten nuk ka punuar se i eshte kushtuar vajzes, , i vellai nuk eshte martuar se kujdeset per familjen
oh te dhimbesn kur vijne te dy , kjo as nuk flet vetem leshen klithma si femije te vegjel, as nuk pranon te haje , mundohemi te gjejme menyra te ndryshme per ushqimin ajo vetem ulerin dhe qan , por eshte qarje pa lote si femijet te vegjel qe ulerisin ,
i studjojme shenjat dhe i trajtojme si te jete nje foshnje , tani ka mbetur vetem ti vendosim edhe biberonin , por nuk behet se eshte gjest regressive per personin dhe familjaret .
eshte ne gjendje te rende , ka filluar te beje edhe kriza epilepsie , eshte ne faze te fundit
bo sa e dhimbshme eshte per familjerat qe mezi presin sa te mbaroje kjo dhimbje per ata dhe per te gjithashtu
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
18,114
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

do e mbaja :)
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
32,681
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

kemi nje trizomike qe eshte shume e semure , mos them gati duke vdekur , trizomikeve po u rritet shpresa e jetes dhe kjo eshte tani 49 vjece
o cfare tmerri me familjaret , e ema e saj tere jeten nuk ka punuar se i eshte kushtuar vajzes, , i vellai nuk eshte martuar se kujdeset per familjen
oh te dhimbesn kur vijne te dy , kjo as nuk flet vetem leshen klithma si femije te vegjel, as nuk pranon te haje , mundohemi te gjejme menyra te ndryshme per ushqimin ajo vetem ulerin dhe qan , por eshte qarje pa lote si femijet te vegjel qe ulerisin ,
i studjojme shenjat dhe i trajtojme si te jete nje foshnje , tani ka mbetur vetem ti vendosim edhe biberonin , por nuk behet se eshte gjest regressive per personin dhe familjaret .
eshte ne gjendje te rende , ka filluar te beje edhe kriza epilepsie , eshte ne faze te fundit
bo sa e dhimbshme eshte per familjerat qe mezi presin sa te mbaroje kjo dhimbje per ata dhe per te gjithashtu
Marya raste te tilla ka plot, mos
Te kishte ur be out of job anyway ...
Ideja eshte kur te vije ne jete nje femije me probleme te lartpermendura meso te pajtohesh me faktin.
Femija jot eshte femija I jot si I shendoshe si me probleme.
Mua me duket very insensitive sidomos per ju qe jeni bere nena kur thoni gjera te tilla....
"Nuk mundem nuk do e perballoja dhimbjen etj etj"

Gjithcka ndodh per nje arsye ... kete ta perballosh eshte vertet challenge se nje femije te shendosh e perballon cdo njeri nga ne...
 

zirconium

V.I.P
Anëtar
Apr 30, 2013
Postime
16,871
Pikët
63
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Mendoj qe ska pergjigje te sakte. Po ose jo-ja jane me se te pranueshme. Qdo prind e shef e gjykon veten, sdq eshte nje gje shume e veshtire per familjen. :(
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
13,488
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

a ka studime te bera se cngjet me femijet e lindur shume premature ???
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
17,587
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Mos ta kete kurre ate fat.

Njoh pak raste qe m'plaken para kohe prinderit,edhe thike e plage c'do dite.

Teme per te pas frike.
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
13,488
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

kam nje ne familje te afert qe lindi ne angli nuk i kishte mbushur akoma 6 muaj femija
lindi 500 gr , ne inkubator me muaj , antibiotike me muaj dhe sot as nuk degjon mire as nuk shikon mire dhe qe nga fytyra duket qe eshte retard mental , vetem uleret , vuajtje teper e madhe per femijen dhe familjen
se nuk kam kohe te shkruaj detaje , por nje vuajtje e tmershme dhe perditshem qe ka moshen 17 vjec femija sot
 

Passion

V.I.P
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
17,587
Pikët
113
Vendndodhja
Shqipëri
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

kam nje ne familje te afert qe lindi ne angli nuk i kishte mbushur akoma 6 muaj femija
lindi 500 gr , ne inkubator me muaj , antibiotike me muaj dhe sot as nuk degjon mire as nuk shikon mire dhe qe nga fytyra duket qe eshte retard mental , vetem uleret , vuajtje teper e madhe per femijen dhe familjen
se nuk kam kohe te shkruaj detaje , por nje vuajtje e tmershme dhe perditshem qe ka moshen 17 vjec femija sot
Njoh e dy raste e une po ne Angli :(
 

Esther

∞∞∞∞∞∞
Staff member
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
6,632
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Marya raste te tilla ka plot, mos
Te kishte ur be out of job anyway ...
Ideja eshte kur te vije ne jete nje femije me probleme te lartpermendura meso te pajtohesh me faktin.
Femija jot eshte femija I jot si I shendoshe si me probleme.
Mua me duket very insensitive sidomos per ju qe jeni bere nena kur thoni gjera te tilla....
"Nuk mundem nuk do e perballoja dhimbjen etj etj"

Gjithcka ndodh per nje arsye ... kete ta perballosh eshte vertet challenge se nje femije te shendosh e perballon cdo njeri nga ne...
Angi, mos ndoshta keto qe jane bere nena e kuptojne me mire se c'do te thote dhimbje nene? Njoh njerez qe vendosen ta perfundonin nje shtatezani pasi femija i tyre vec do vuante gjithe jeten dhe bashke me te gjithe familja, ashtu sic njoh te tjere te cilet nuk mund ta konceptonin dot kurre qe ta benin dicka te tille dhe jeta e tyre tashme eshte kthyer ne shprese dhe nje buzeqeshje qe mund t'i vjedhin femijes se tyre. Ne te dyja rastet ka shume cifte qe jane ndare sepse jeta e tyre eshte kthyer tashme ne ferr. Ajo qe i lidh prinderit ne te dyja rastet eshte qe gjithmone do vazhdojne t'i bejne vetes pyetjen "Po sikur?!". Jeta per ta e sidomos per ato nena nuk do jete kurre e njejte. Zoti mos e sprovofte asnjerin thuaj.
 
Last edited:

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
26,567
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Nuk eshte e lehte, me fjale u duket kollaj. Eshte vendim i veshtire po nese te thone qe kur eshte 5/6 muajash ne bark qe ka probleme, eshte e tmerrshme ta sjellesh ne jete. Nuk do ti jepja jete ne ate lloj menyre.
 

O2

.
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
23,940
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bebe me probleme- E DREJTA PER JETE

Kush eshte jashte valles e ka te lehte te flas e te gjykoj cilin do prind qe kane fatin e keq te gjenden ne nje pozite te tille,ku u duhet te vendosin te nderpresin shtatzanine..!

Une edhe pse kunder abortit pergjithesisht,ne keto raste ama jam shume pro!
 
Top