• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

ALSh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2014
Postime
308
Pikët
0
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

US po derdh biliona per ndertimin e sistemeve anti-rrakete te afta per te neutralizuar kokat berthamore Ruse. Nepermjet ketyre perparimeve teknologjike dhe investimeve ne sistemet Aegis ne luftanijet po ashtu se fundi edhe ne toke ne Rumani qe u inagurua dje po ashtu edhe ne Poloni qe do inagurohet ne 2018, shume analist te njohur per gjeopolitiken boterore mendojne se kjo behet per ti dhene nje avantazh Amerikes n ate qe quhet first strike capability.
 

ALSh

Anëtar i ri
Anëtar
Nov 11, 2014
Postime
308
Pikët
0
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

Sa me shume fuqia dhe dominimi Amerikan ne bote bie, aq me i madh eshte probabiliteti per nje sulm berthamore.
 

ODEON

.
Anëtar
Apr 12, 2014
Postime
6,316
Pikët
0
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

US po derdh biliona per ndertimin e sistemeve anti-rrakete te afta per te neutralizuar kokat berthamore Ruse. Nepermjet ketyre perparimeve teknologjike dhe investimeve ne sistemet Aegis ne luftanijet po ashtu se fundi edhe ne toke ne Rumani qe u inagurua dje po ashtu edhe ne Poloni qe do inagurohet ne 2018, shume analist te njohur per gjeopolitiken boterore mendojne se kjo behet per ti dhene nje avantazh Amerikes n ate qe quhet first strike capability.
Nuk e di se sa di per teknologjine e rraketave, prandaj dua te jap disa detaje qe te kuptojme te gjithe sebashku qe nje rrakete e nisur mbase nuk arrin objektivin (dmth shenjestren) e saj por jo qellimin per te cilen eshte ndertuar.
Te gjitha sistemet antirraketore qe nga BRAHMOS, S400, AGIS apo simotrat e tyre nuk japin asnje garanci pasi ata qe njohin artin e luftes e dine shume mire qe teknologjia e sotme simulon mijera rraketa te nisura ne radaret armiq dhe eshte e veshtire te dallosh rraketen me mbushje te vertete nga ajo qe eshte mashtruese.
Sistemet qe po ngrihen ne RUMANI apo POLONI kane vetem nje perparesi; ata mendojne qe nje rrakete mund te goditet vetem ne fazen fillestare te shtytjes sepse pas daljes ne stratosfere pastaj aty zhvillohen ligjet e fizikes gravitacionale te cilen mund ta ndaloje vetem ZOTI nese ka nje te tille.
Te mendojme nje çast te vetem; nisen rreth 1000 rraketa njekohesisht me kordinata qe kush e di se ku jane paravendosur, si mundet cilido sistem sado i sofistikuar ti kunderpergjigjet nje masiviteti te tille!
Vetem te mendosh çdo ndodhe pas Armagedon-it eshte e llahtarshme, mbase duhen mbi 100 vite qe rrezatimi te bjere ne nivele te atilla qe mund te jetohet serish.
Kush qeveri sado e pushtetshme ne çdo aspekt do mbijetonte 100 vjet ne ferrin apokaliptik.

Po ndodhi nje shkrepje diku, sepse rraketa te tilla mund te kete ne çdo skute te globit uroj te jem sa me prane vatres qe mos ta perjetoj llahtarine me sy.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
50,548
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

Ka sisteme qe ruset i kane te avancuara.....p.sh-ll nuk presin urdhera nga shtabi apo presidenti i saj.Dhente zoti dhe allahu bashke qe nuk tallen....se pasta ma pe te semes....thone nga jugu.
Ca doni tashti qyl...
Shnet.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,972
Pikët
0
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

Sa me shume fuqia dhe dominimi Amerikan ne bote bie, aq me i madh eshte probabiliteti per nje sulm berthamore.
Je nga të paktët që je realist dhe i kupton këto gjëra.

Ata qe qeverisin ameriken, duke shfrytëzuar bazat e tyre nëpër botë, po punojne per PGS (prompt global strike). Kjo do të thotë një goditje e parë, e menjëhershme, për shembull me 20 mijë raketa, që mund të lëshohen njëherësh kundër Rusisë, Kinës, e mbase Koresë së Veriut dhe Iranit, Sipas këtij projekti, çdo pikë e globit mund të goditet me raketa në më pak se 1 orë.

Keto raketa kuptohet qe nuk do te jene nga ato të mëdhatë berthamore, se keshtu shkaterrohet planeti, nuk duhet shume mend per ta kuptuar. Raketat do te jene me mbushje joberthamore, ose dhe me mbushje te vogla bërthamore, te afta per te shkaterruar nje hapesire te caktuar.

Raketat mund te godasin objektivat dhe bazat ushtarake, selite e komandave, selite qeveritare, institucionet kryesore te nje shteti, komplekset industriale, infrastrukturën kryesore (portet, aeroportet, urat, temocentralet/hidrocentralet etj.) duke sjelle kështu gjunjezimin e nje vendi.

Por njëkohësisht po punojnë edhe për mbrojtjen antiraketë, nëse raketat kundërshtare do ta arrijnë të lëshohen. Nuk jane vetem ato ne Rumani, Poloni e gjetke, qe jane per fazen fillestare te leshimit, por ka edhe te tjera, qe jane për shkalle te ndryshme, siç eshte per shembull Hellads. Sa do t'ia arrijnë, nuk dihet, por po punojne.
.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
50,548
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

Je nga të paktët që je realist dhe i kupton këto gjëra.

Ata qe qeverisin ameriken, duke shfrytëzuar bazat e tyre nëpër botë, po punojne per PGS (prompt global strike). Kjo do të thotë një goditje e parë, e menjëhershme, për shembull me 20 mijë raketa, që mund të lëshohen njëherësh kundër Rusisë, Kinës, e mbase Koresë së Veriut dhe Iranit, Sipas këtij projekti, çdo pikë e globit mund të goditet me raketa në më pak se 1 orë.

Keto raketa kuptohet qe nuk do te jene nga ato të mëdhatë berthamore, se keshtu shkaterrohet planeti, nuk duhet shume mend per ta kuptuar. Raketat do te jene me mbushje joberthamore, ose dhe me mbushje te vogla bërthamore, te afta per te shkaterruar nje hapesire te caktuar.

Raketat mund te godasin objektivat dhe bazat ushtarake, selite e komandave, selite qeveritare, institucionet kryesore te nje shteti, komplekset industriale, infrastrukturën kryesore (portet, aeroportet, urat, temocentralet/hidrocentralet etj.) duke sjelle kështu gjunjezimin e nje vendi.

Por njëkohësisht po punojnë edhe për mbrojtjen antiraketë, nëse raketat kundërshtare do ta arrijnë të lëshohen. Nuk jane vetem ato ne Rumani, Poloni e gjetke, qe jane per fazen fillestare te leshimit, por ka edhe te tjera, qe jane për shkalle te ndryshme, siç eshte per shembull Hellads. Sa do t'ia arrijnë, nuk dihet, por po punojne.
.
E ke <gabim> sepse demokracia e pare ne bote nuk mendon per shkaterrimin e te tjereve.Fajin e kane ruset,kinezet,iranianet,afganistanet,libianet.............dje japonezet,jermanet,duqianet pa hyre ne ameriken latine se lista behet shume e gjate.Si dhe tek Wikipedia operacionet sekrete te Cia-s per te vrare figura politike dhe udheheqes te vendeve te tjera dhe rrezuar qeveri kundershtare apo qe si puthin sumen(si trojoret tane) e kane fshire.Nuk e kuptoj aresyen perse, sepse diheshin...perjashto DEBILA(E)T me iPad-er.

Tashti do dale se rriten qmimet ketu me vone ose mbyllen dyqanet.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,972
Pikët
0
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

Të përshëndes Sistem.. me një S-400 :D
Vetëm këto e ndalojnë luftën.. :p

 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
16,389
Pikët
83
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

Kta qe i duan ruset, nuk e di a i punon truri apo nuk kane fare tru, asnjeher nuk kemi pas perkrahje prej ketyre mutave edhe prap kemi gjak te perzier qe mburret me keta muta, merrni qoni te shpia nese i keni kaq per zemer.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,972
Pikët
0
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

Nuk jane te gjithe mulate me gjak te perzier , si ata qe duan turqit dhe ameriken, kshtu mos i ngaterroni gjerat. Temat jane per te diskutuar dhe mendimet mund te jene te ndryshme, siç jane neper forume.
Ata qe jetojne ne amerike dhe nuk e pertypin dot mendimin ndryshe, te rrine neper fan kllabe hamerrikane, e ta qojne obamen ne shtepi, meqe e kane per zemer.
.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
50,548
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

Kta qe i duan ruset, nuk e di a i punon truri apo nuk kane fare tru, asnjeher nuk kemi pas perkrahje prej ketyre mutave edhe prap kemi gjak te perzier qe mburret me keta muta, merrni qoni te shpia nese i keni kaq per zemer.
Lumi ti i kalon disa etapa....nuk ke faj.
 

Maks

Anëtar i ri
Anëtar
May 14, 2016
Postime
4
Pikët
0
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

Dashuria ndaj Rusise, Kines eshte nostalgji nga koha e Enverit.
 

Maks

Anëtar i ri
Anëtar
May 14, 2016
Postime
4
Pikët
0
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

Kta qe i duan ruset, nuk e di a i punon truri apo nuk kane fare tru, asnjeher nuk kemi pas perkrahje prej ketyre mutave edhe prap kemi gjak te perzier qe mburret me keta muta, merrni qoni te shpia nese i keni kaq per zemer.
Rusofilizmi eshte kunder interesave kombetare.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,972
Pikët
0
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

Me keto hymnet nacionaliste......do te tjere jane mesuar!
eshte ai matane.. qe vjen per te prishur forumin..

sapo shikon ku ka ndonje mundesi te nxitë ndonje sherr forumor, vjen me vrap

ja, erdhi me emer tjeter.. :D
 

BLEDI_SH

V.I.P
Anëtar
Feb 5, 2013
Postime
2,746
Pikët
48
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

mund te me thote dikush qofte dhe nje rast te vetem qe rusia ka qene ne krahun tone???-me grekosllavet & co po,por kunder nesh gjithmone...
 

Prishtinasi

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
1,420
Pikët
0
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

mund te me thote dikush qofte dhe nje rast te vetem qe rusia ka qene ne krahun tone???-me grekosllavet & co po,por kunder nesh gjithmone...
Njihere ka qene,per fatin tone, per interes te vet ne vitin 1948.
Atehere shpetoi Shqipnija....
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,367
Pikët
113
Përgjigje e: Nje bombe qe shkaterron nje Komb ose disa!

Sa me shume fuqia dhe dominimi Amerikan ne bote bie, aq me i madh eshte probabiliteti per nje sulm berthamore.
E vertet. Dominimi amerikan ne bote eshte me i miri per njerzimin ne pergjithesi. P.sh sot asnje kosovar nuk donkish ngel ne kosove sot sikur rusia apo kina dominonin boten.
E vetmja padrejtsi mekabre qe kane bere amerikant eshte me palesitnezt por edhe kjo nuk eshte faji i amerikanve por lobistave te fuqishem cifut ne amerike qe kontrollojn marrdheniet e jashtme te amerikes.
 
Top