• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Nje fjale e mire nga Bibla

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Kjo teme ka si qellim inkurajimin,nxitjen , perdellimin dhe ndertimin me ane te Fjales se Gjalle te Perendise te c'do besimtari te krishtere.

C'do kush mund te postoje ne lidhje me temen dhe duke ju permbajtur te gjitha rregullave te Forumit dhe te ketij Komuniteti.

Preferohet te sillen vargje ose pasazhe biblike dhe me pak koment personal

Zoti ju bekofte.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

Letra e 3 e Gjonit vargu 2( 3Gjoni 2)

Shume i dashur , une deshiroj te kesh mbaresi ne c'do gje dhe te gezosh shendet te mire, ashtu si ka mbaresi shpirti yt.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Isaia 54:10

Edhe sikur malet te zhvendoseshin dhe kodrat te luanin nga vendi , dashuria ime nuk do te largohet prej teje as beselidhja e paqes nuk do te hiqet, thote Zoti, qe ka dhembshuri per ty.
 

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

Hape gojën tënde në favor të memecit, në mbrojtje të të gjithë atyre që janë lënë pas dore.

fjalet e urta kapitulli 31
 

ediplus

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 23, 2010
Postime
134
Pikët
0
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

Njeriu i matur e shikon të keqen dhe fshihet; por njerëzit naivë shkojnë tutje dhe dënohen.

fjalet e urta kapitulli 22
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Psalmi 91:9-11

Duke qene se ke thene: <O Zot, ti je streha ime, dhe e ke bere Shume te Lartin strehen tende, nuk do te te gjeje asnje e keqe, asnje plage nuk do ti afrohet cadres sate, Sepse Ai do te urdheroje Engjejt e tij te te ruajne ne te gjitha rruget e tua.Nje pyetje per tu menduar; A e ke bere Shume te Lartin strehen tende?
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Romaket 8:1

Tani, pra, nuk ka asnje denim per ata qe jane ne Krishtin Jezus, qe nuk ecin sipas mishit, por sipas Frymes.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Psalmi 121
1
Unë i ngre sytë nga malet; nga do të më vijë ndihma?

2
Ndihma me vjen nga Zoti, që ka bërë qiejtë dhe tokën.

3
Ai nuk do të lejojë që të të merren këmbët, ai që të mbron nuk do të dremitë.

4
Ja, ai që mbron Izraelin nuk dremit dhe nuk fle.

5
Zoti është ai që të mbron, Zoti është hija jote, ai ndodhet në të djathtën tënde.

6
Dielli nuk ka për të të goditur ditën, as hëna natën.

7
Zoti do të të ruajë nga çdo e keqe; ai do të ruajë jetën tënde.

8
Zoti do të ruajë daljet dhe hyrjet e tua, tani dhe përjetë.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 30, 2010
Postime
8,753
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

- Engjëjt e materializuar nuk u mbyten ,
I lanë trupat e tyre prej mishi edhe
u kthyen në qiell
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

Zbulesa 21:24
Dhe kombet e të shpëtuarve do të ecin në dritën e tij; dhe mbretërit e dheut do të sjellin lavdinë dhe nderin e tyre në të.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

1 Gjoni 5: 20
Por ne dimë se Biri i Perëndisë erdhi dhe na dha të kuptuarit, që ne të njohim atë që është i Vërteti; dhe ne jemi në të Vërtetin, në Birin e tij Jezu Krisht; ky është i vërteti Perëndi dhe jeta e përjetshme.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

S`kuptova gje fare ne postimin me lart.

Pa asnje keqkuptim.
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

E vetmja fjale e mire e Bibles sipas meje eshte morali i saj. ( Fal dashuri pakushte qe te mund te ta dhurojne pa kushte) gjithe te tjerat jane pa vlere.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,593
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

e Si u falka dashuria pa kushte ?!...
Njeriu fal dashuri (c`do lloj dashurie, pa perjashtim) vetem kur ndjen ...

Booh, qenka e ngaterruar.

Ketu jane te kufizuara komentet..

Exit...
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

1 Korintasve 13
4
Dashuria është e durueshme; plot mirësi; dashuria nuk ka smirë, nuk vë në dukje, nuk krekoset,
5
nuk sillet në mënyrë të pahijshme, nuk kërkon të sajat, nuk pezmatohet, nuk dyshon për keq;
6
nuk gëzohet për padrejtësinë, por gëzohet me të vërtetën,
7
i duron të gjitha, i beson të gjitha, i shpreson të gjitha, i mban çdo gjë.
8a
Dashuria nuk ligshtohet kurrë....
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

PSALMI 23
1
Zoti është bariu im, asgjë nuk do të më mungojë.
2
Ai më çon në kullota me bar të njomë, më drejton pranë ujërave që të çlodhin.
3
Ai ma përtërin shpirtin, më çon nëpër shtigjet e drejtësisë, nga dashuria që ka për emrin e tij.
4
Edhe sikur të ecja në luginën e hijes së vdekjes, nuk do të kisha frikë nga asnjë e keqe, sepse ti je me mua; shkopi yt dhe thupra jote janë ato që më japin zemër.
5
Ti shtron para meje tryezën në prani të armiqve të mi; ti vajos kokën time me vaj; kupa ime po derdhet.
6
Me siguri pasuri dhe mirësi do të më shoqërojnë në gjithë ditët e jetës ime; dhe unë do të banoj në shtëpinë e Zotit ditë të gjata.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

Psalmi 17: 8

Më ruaj si beben e syrit; më mbulo, nën hijen e krahëve të tu,
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

Jozueu 1:8


Ky libër i ligjit mos u ndaftë kurrë nga goja jote, por mendohu për të ditë e natë, duke kërkuar të veprosh simbas të gjitha atyre që janë shkruar, sepse atëherë do të kesh sukses në veprimet e tua, atëherë do të përparosh.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

ISAIA 54:17

Asnjë armë e sajuar kundër teje nuk do të ketë sukses, dhe çdo gjuhë që do të ngrihet të gjykojë kundër teje, ti do ta dënosh. Kjo është trashëgimia e shërbëtorëve të Zotit dhe drejtësia e tyre vjen nga unë", thotë Zoti.
 

Alkoma

Jezusi Shpeton
Anëtar
Jan 3, 2011
Postime
2,676
Pikët
48
Vendndodhja
Shqiperi
Përgjigje e: Nje fjale e mire nga Bibla

1 Gjonit 4:15

Ai që rrëfen se Jezusi është Biri i Perëndisë, Perëndia qëndron në të dhe ai në Perëndinë.
 
Top