• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Njerëzit me koka të mëdha janë më të mençur

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Njerëzit me koka të mëdha janë më të mençur
Njerëzit me koka të mëdha kanë memorie më të mirë dhe janë më të mençur, tregon hulumtimi më i ri i shkenctarëve dhe profesorëve të Fakultetit Teknik në Munih, transmeton Bgnes.
Shkenctarët zbuluan se njerëzit me koka të vegjla më shumë vuajnë nga problemet me memorien, se sa ata me koka më të mëdha. Dallimi mund të shihet, edhe përkundër asaj se shuma e qelizave të trurit është e njëjtë. Shkenctarët e Universitetit Teknik në Munih në Gjermani sqarojnë se konstatimet e bëra theksojnë rëndësinë e zhvillimit optimal të trurit në fillim të jetës, meqë ai arrin 93 për qind të madhësisë së tij në moshën gjashtë vjeçare.

Pa marrë parasysh madhësinë e trurit, gjithçka varet nga gjenetika, ndërsa ndikojnë edhe regjimi ushqimor, infeksionet dhe ndezjet.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,903
Pikët
113
Përgjigje e: Njerëzit me koka të mëdha janë më të mençur

Njerëzit me koka të mëdha janë më të mençur
Njerëzit me koka të mëdha kanë memorie më të mirë dhe janë më të mençur, tregon hulumtimi më i ri i shkenctarëve dhe profesorëve të Fakultetit Teknik në Munih, transmeton Bgnes.
Shkenctarët zbuluan se njerëzit me koka të vegjla më shumë vuajnë nga problemet me memorien, se sa ata me koka më të mëdha. Dallimi mund të shihet, edhe përkundër asaj se shuma e qelizave të trurit është e njëjtë. Shkenctarët e Universitetit Teknik në Munih në Gjermani sqarojnë se konstatimet e bëra theksojnë rëndësinë e zhvillimit optimal të trurit në fillim të jetës, meqë ai arrin 93 për qind të madhësisë së tij në moshën gjashtë vjeçare.

Pa marrë parasysh madhësinë e trurit, gjithçka varet nga gjenetika, ndërsa ndikojnë edhe regjimi ushqimor, infeksionet dhe ndezjet.
Koken me te madhe e kemi ne shqiptaret,si perimetri.
Po e patem ne plot puh ma bej.
90% jane si gen kokllunxha.
 
Top