• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Nostalgji adoleshence - Brezi i 75-87

ChocolatE_DiamonD

*BitterSweet*
Anëtar
Sep 13, 2009
Postime
458
Pikët
0
Vendndodhja
Where you cant tell me what to do
Nostalgji adoleshence - Brezi i 75-87

Ishim brezi i pare i rrujtjes ne krrujtjes masive. Kaluam nga breket e Korces, tek trikotazhet e huja, deri ke tangat. Ne sasia e leshit per pasoje gjithmone ne renie e siper simas modelit. per breket e korces qe nga madhesia ngatarrohen me kellefat e jastikut.
ë Ka pas qen njoni qe shiste akullore dhe gerthiste:
Akullore me kajmak krem e cokollat, I bo xhaxhi per merak, mer parat dhe zbrit me vrap.
Dhe kur ta blejshin akulloren (kuptohet per raste festash) ja futshe vrapit per nëshpi qe ta shijoje avash avash.
ë Po kur e lynim macen me vajguri ne I vejshim zjarrin (ca katilash kena pas qen).
ë Te liqeni tu hyp neper pisha si moca me kap bocet, llastiqet qe nuk i lejshim kumriet me mor frym.
ë Shkojshe me ble buk ne perfundoje mëshpi me gjys buke se fillote lagjja: na tja fus nji cap.
ë Po komisar Katanin ku e lateë Ky serial filmi ka qene legjende ne ate kohe, edhe mo e forta ka qene kur e vrane ket Katanin edhe per nja i jave a dy boshin llogarine kalamojt se me sa pluma e kane vra.

ë Ke ëItës my lifeë e Dr.Alban, deri vone na u ka duk sikur thosh ëStop Agimi, stop Bashkimi, stop Pajtimi, Stop Blerimi, stop Qerimi, itës my lifeë
ë Po kur flinim me cumcakiz thuaj edhe ne mengjes kur coheshim ishte ngjitur te floket e duhet te prisnim floket. Ose e futnim ne gote me uje gjate nates dhe te nesermen prape te njejtin cumcakiz.
ë Jemi dhe brezi i pare qe provuam Koka Kolenëshishja e pare mbijetoj gati 4 muaj ëpo e para fare ama!!ëandej nga 89a! Vetem i merrnim ere dhe kenaqeshim, dikush e fuste ne vitrinen e bufese me e tregu me krenarië
ë Ah brez i uritur, thuaj! Era e mandarinave na kujtonte Vitin e Ri, gjithmone, se kush kishte te blinte gjithe vitinë Nje dite, mesuesja e fillores na pyeti ëCfare keni ngrene per mengjesëë dhe njeri qe u pergjigj: ëMish, mësuese.ë Gjithë klasa e qeshi të shkretinë Kurse atë që tha ëbukë me ëajë sëe përfilli njeri.
ë Po leng trendafili keni pire juë Bohesh me petalet ne shishe qumeshti me uj e sheqer. -Jo mer me sheqer, i futshim ne shishe petalet e trendafilit me uje e limontoz, masanej kur ishte bere uji i kuq ne petaleve u kishte dale ngjyra, e merrshe ujin, ne i vijshe sheqer. Limonate e cer limonate, sëka shume qe me kishte shku menjda po me cer ta besh ketu, keta trendafilat ketu nga ne vijne ere po.rdheë-ku ma gje të vijnë erë pordhë por sëvijnë erë hië
ë hmm po kur me bente mami buke me gjalpe e sheqerr e mblidheshin kalamanjte e lagjes ëme jep nje kacë, te gjithe hanin nga nje kafshate, ose buke me vaj e sheqer
Me kujtohen edhe farat lule dielli, tere kohen ne klasa ato hanim, mbushej poshte bankes plote edhe vete i pastronim klasat,
ë Ej, po pesmetditshin e pushimit në plazh në ato kabinat një dhomë e një aneks me hale kolektive 50 metra largë Dhe të shplamen me ujë shisheshë Dhe të lymen me domate e me kosë
ë Po kur conim mishin tek komshiu qe kishte frigorifer. I vinim dhe emrin siper qe mos ngaterrohej me te tjeret.
ë Po topa zhytesië Te lagja jone luanin ëme te medhenjteë topa zhytesi (ne te vegjelit ishim kota biskota) dhe kur nje cun gjuante nje goce me top dmth qe e pelqente
ë Po pra, e pelqenteë Po kur e hapje krahun fort me zhyt dhe hante ndonje top ballit ajo goca qe e linte me nje sy mbyllur dhe me nje rreth te kuq ne fytyre a e pelqente kete cuninë-O rrot ka qene kohe gangsteresh o burre ... Kane qene ne mode ata qe gjujshin fort
ë Ve bast qe jemi te funit qe ziheshin kush bohej gjermoni dhe kush partizoni ne loje luftash Apo nuk e keni lujt
ë Kush sëi ka perdor nanjehere veprat e Enverit per leter higjenike te ngreje dorenëIshin ca te serta ato dreqi e mori, dynjane hajshimë.
ë ku i lanim këmbët eë me zorrë, në haletë allaturka, ku tjetërëë po si shkretohej qyteti kur jepej skllavja Izauraë po emrat brazilianë që vlonin në atë kohëëëSi kemi qen tëgjith isojëedhe ne kishim nje zorre nga lavamani ne allaturkenëdhe ime me qe me bertiste se dilja nga banja pa i thare kembet dhe linja shenja ne pllakatë
ë Po po, hec e tëu thush robve ketu qe u lajshim i here ne jave, ne zijshim morra mesatarisht ka i here ne vitë.koka ere vajguri te kerrmonte i ore larg.
ë Po ne vere, ne darke kur mblidheshit ne shtepi, ku i lanit kembet qe mëi kishit zhul deri ne rrezeë
I mbani mend si na therrisnin: -Blendi! Hajde brenda.
-Po edhe pak o baë
-Hajt se filloi fimi me herkulinë
-Yyyyy filloi fimiëdhe u shperndashim te gjithe..
ë Ne ishim te paret qe pame ëHirushenë dhe ëBorebardhenë ne televizor me ngjyra, kuptohet te komshiuë.turqisht. ëO ëiëë, o pashaë.
ë I mani men ato rreshkitset e tuneleve ëstrehimetë (ka nji per lagje ku duhet tu futshim kur vite armiku) tu lujt me kalamojt me top te kuq me pika te bardha u hap kapaku rreshkitses ene rash mrena ku u cava e u bona pis. Kur erdhi mami nëshpi ma mori topin ene dote me ma ca me sqepar, Ajo i bite, topi kercete perpjet, vazhdoi kshu nja 4 -5 here dhe kur pa qe une ene pse kisha honger dru qeshja qe nuk cate topin i tëmor i thike ene nji ta ca në4 pjese. 2 jave lagja pa top, po shyqyr qe ishte vere ene do shkojshim ne plazh ke plepat nëDurres ene ma bleu prap.
raqi, raqi - kiki ko ka qene loje e forte fare. Me vone u zevendesua nga loja shtyllash, shkopa xinkthiëtopa-rasa dhe topa-djegesi i kishim luajtur me te vegjel, me gocatëme vone pastaj gocat na pelqenin dhe prej kesaj u rrinim larg. E shumta i sulmonim tek shkallet e pallatit ne behar dhe u rrembenim librat me letra cumcakizi qe koleksiononim. ua flaknimëëato therrisnin me te madheëi tallnim qe mblidhnin letra, deri sa dolen ëTurboë-t dhe nisem dhe ne koleksionin e makinave. Luanim me pulla, kopaca,
ë Pse me harrut qe nga byreku me presh kena kalu ke pica, nga kacurreli ke HIVI (arancata).
ë Na thotë ëzhulcë po ne jemi krenarë se jemi brezi i parë që filloi të lahej edhe të mërkurën, megjithëse na bërtisnin të mos e zbraznim depozitën e ujit.
ë ërespekte, per brezat poshte viteve ë80ë..
ë Ik o gjyshi..se ta shtriva nje me karate te te coj ne vitet para prishjes me jugosllavet.
ë Po Leonard Bombaj, Disko-Klub Albania dhe ajo bjondja që thoshte ëJetë makabre, pa pikë intimiteti!ë dhe ne qe shkriheshim, megjithese nuk e dinim as ëfare ishte makabriteti, se per intimitet nuk behej llaf te kishim zhvilluar ndonje ide brenda apartamentit 1 dhome e 1 kuzhineë
ë Adi Krasta tek 12 vallezime pa nje te shtuneëEli Fara te ai konkursi me kenge popullore kendonte ë25 gershetatë dhe fitoi nje manjetofon ëSherebelë.
ë Jemi brezi i fundit qe kemi bere patina/motor (spo e permend karrocen hic) me dru dhe kuzhineta.
Jemi brezi qe e mesuam italishten nga televizori duke pare Bud Spencer dhe Terense Hill (Kembemadhi ne Egjipt, Me mire nje mik se nje thesar etc).
Brezi qe e ka pare Ramboën dhe Terminatorin turqisht.
Jemi brezi i fundit qe kemi pare rradhet per buke, qumesht etj dhe tollonin.
Brezi qe u kenaq duke ngrene cokollata turke ëHILALë.
ë Filmat : Kallamishte dhe balte. Arriten titanet. Thanasi, Skllavja Izaura !
ë Sallami tophat (mami sallami)
Asaj kenges 'dancing with an angelë njeri te lagja ime qe nuk kuptonte anglisht i thoshte ëgenci me valixheë
ë Emisioni me kenge dhe pershendetje (Silvana Brace):
ë Gimja, rrefugjat ne itali, pershendet nenen Mereme, babane Shefqet, tre motrat Sanije, Zylyfe, Sadete, burrat e tyre Hasan, Hamit, Xhemal, femijet e tyre Vera, Goni, Ina, Ola, Eri, Toni, Tani, Ani, Eni, Beni, dhe Genti, shoket Tomi, Taqi, Raqi, Tonce, Gonce, Gimce e Like me kengen ëOoo Xhimi Xhimië nga Madona.
ë Po librat me Tipin e Cufon, teatrin e kukllave te djelen ne dreke, prrallat te shtunen ne darkeë
E sa nostalgji per ato vite per simite me djathe qe te thote mami: mos dil ha i her buken nëshpi, po te shijote me shume perjashta ku te gjithe shoket e grupit te thoshin me jep i cap, me jep i cap se edhe une sa here te kam dhone tyë
ë Jeta rreth nesh
Trupi e Shendeti
ë Brezi i pare qe kaloi nga sapuni i Rrogozhines ke Duru-ja e turkut, tek Palmolive-ja, nga kanocja tek dushi i vajgurit, tek dushi ëmoderrnë, e masanej nje hap prape ke kanocja kur sëka uje.
ë ëPo ku i grrise pantallonat keshtu more gomarëë ëNe ferra usta! Usta u bene gatië!ë (Arushi qe kerkonte babane)
ë Po celsi mëqafe me llastik brekesh te blem te kinkaleriaë Cer llastiku mer ti, ushkur thuj, se me qene llastik tamom e kishe zevendesu ushkurin e brekeve te Korces qe sa vinte e behej si tespije nga gonglat e ushkurit. Sëe kam marre vesh najhere pse breket e korces i kishin gjithmone i kembe me te gjere se cëduhej (ndoshta per ajrosje), tjetren te ngushte sa ta ndante mollaqen me dysh.
ë (bisede telefonike)
ë -Helloë Aj uont tu flaj from finiks tu jurop, tirana, allbenja. A`jm amerikan sitizenë
-Ooookëand your name isë
-xhi, xhej, uaj, ell, i andë
(gets interrupted by the clerk)
- Po fol, mi Gjyle, folë
ë Nga viti 90 e tutje, cdo xhep i pantallonave sëishte me xhep, po traste farash luledielli. Me 10 leke te vjetra shtyjshe nja dy ore, ama me 30 leke te vjetra hikte dita e mesimit pa u marre vesh hic. Ama biznesmenet e farave ishin hilexhinj te medhenj, sa vinte e hynte ne uje ai filxhani i shkrete i mases, derisa e kthyen ne gote rakie.


Autorin sja di
/me qesh me lot
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Nostalgji adoleshence - Brezi i 75-87

CDO llaf me te rrujtme qeka vl hahahahahaahhahahahahah vdiqa sa e lezethsme e me sallam top hat hahahahhaha
 

Mikela

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 4, 2009
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
U.S.A
Titulli: Nostalgji adoleshence - Brezi i 75-87

ueeeeeeeeeeeeee ca me hahahahahah pastroni fjalorin se do merrni bann:)
 

Geri

half man, half amazing
Staff member
Morning Star
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
2,712
Pikët
113
Vendndodhja
Tirane
Titulli: Nostalgji adoleshence - Brezi i 75-87

GeRi kollitet...
 
Top