• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

OKB: Duhet të dënohen kryerësit e krimit më makabër në histori,...

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
8,557
Pikët
113
OKB: Duhet të dënohen kryerësit e krimit më makabër në histori, dhunimin gjatë luftës në Kosovë

19 vite pas luftës së Kosovës, këtë fundjavë, gratë nga të gjitha rajonet e Kosovës, ndaj të cilave u ushtrua dhunë nga ushtria serbe, mblidhen për herë të parë, në një tryezë tri ditore, e cila po mbahet në Shëngjin të Shqipërisë.
Tryeza është organizuar nga Fondacioni Jahjaga, e mbështetur nga misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë. Në fjalën e saj, ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, theksoi se nuk do të ndalet kurrë derisa drejtësia të vihet në vend, raporton KTV.
Përfaqësuesi i misionit të Kombeve të Bashkuara për Kosovë, Christopher Coleman, shprehu keqardhje që viktimat kanë pasur vështirësi për qasje në drejtësi. Ai theksoi se mbështetje ndaj tyre do të mbetet prioritet i misionit të OKB-së.
Sipas statistikave jozyrtare, forcat e kombinuara, policore, ushtarake e paramilitare serbe, dyshohet se kanë keqtrajtuar seksualisht rreth 20 mijë gra kosovare.
Në këto tri ditë do të mbahen edhe panele për fuqizimin ekonomik të gruas dhe qasjen e tyre në drejtësi.
___________________________________________________
https://www.koha.net/arberi/101029/okb-duhet-te-denohen-kryeresit-e-krimit-me-makaber-ne-histori-dhunimin-gjate-luftes-ne-kosove/
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
6,685
Pikët
113
Përgjigje e: OKB: Duhet të dënohen kryerësit e krimit më makabër në histori,...

Eshte turp, por nuk eshte turp tjua bejm botes te ditur per ket rrace perdhunuese serbe. Kosova po hakmerret ne menyren me te bukur duke prodhu talent ne shume fusha me shume se gjithe balkani bashke jo vetem serbia.
 
Anëtar
Aug 20, 2014
Postime
2,560
Pikët
48
Përgjigje e: OKB: Duhet të dënohen kryerësit e krimit më makabër në histori,...

Eshte turp, por nuk eshte turp tjua bejm botes te ditur per ket rrace perdhunuese serbe. Kosova po hakmerret ne menyren me te bukur duke prodhu talent ne shume fusha me shume se gjithe balkani bashke jo vetem serbia.
Nuk ka rendesi fare kjo qe thua ti.

Sepse servet jane kafshe dhe nuk eshte se do ndihen me keq per ate krim apo per kete krim.

Gjerat nuk zgjidhen me viktimizime.

Edhe shqiptareve nuk ju konvenon fare qe te dalin si viktima te mbaruara, me kupton?

As nuk do behet me i mire imazhi i shqiptareve per shkak te ketyre viktimave

Servet kuptojne nje gje, plumbin dhe forcen.


Nga ana tjeter duhet thene edhe e verteta.... keto jane shifra te shpikuar te OKB-se.... sepse nuk ka qofte edhe faktin me te vogel qe ka pasur aq shume viktima seksuale.... jane shifra mediaitke dhe OKB-ja i ka dhene si shifra per te jusitifikuar nderhyrjen ne 1999, me kupton??

Ne Prishtine gjate 1999 dhe 2000 ne klinika te nsryshme ka pasur diku tek 89 aborte.... shifra qe jepet me lart eshte teper e ezkagjeruar.


Nga ana tjeter, keto lloj ngjarjesh dhe viktimizimesh, perdoren shume mire nga cifitet dhe organizata feministe...

Po ta lexosh me lart, flitet per '' fuqizimin ekonomik dhe politik te gruas''

Cfare kuptimi ka kjo??? eshte pikerisht degjenrim perendimor.

Beje gruan sa me prezente ne politike dhe sa me te '' pavarur dhe te lire'' ne menyre qe te pallohet me sa me shume burra dhe te beje nje lifestyle si ' sex and the city'.

As keto lloj organizatahs nuk duhen lejuar, as vikitimizimet nuk duhen lejuar, as nuk luftohet servi me viktimizime.

Ajo cka duhet eshte ushtri e forte, burreri, e mbeshtetur ne ekonomi dhe teknologji .
 
Top