• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Orë gjigande në Mekë

Forum-Al

Aty ku shqiptarët mblidhen
Anëtar
Jan 5, 2010
Postime
560
Pikët
28
Vendndodhja
Forum
Myslimanët nga mbarë bota mund të llogarisin kohën ndryshe në orët e tyre kur të përfundojë ndërtimi i orës më të madhe në majën e rrokaqiellit në qytetin e shenjtë arab të Mekës.


Ndërtuesit në Arabinë Saudite shpresojnë se vendosja e orës së re në ndërtesën më të lartë të kompleksit Abraj Al Bait, me pamje nga Xhamia e Madhe, do të mundësojë që Meka të bëhet vend alternativ për përcaktimin e kohës së saktë.

Ora pritet të lëshohet në punë provuese në javën e parë të Ramazanit ndërsa si datë është përmendur 12 gushti, njoftoi agjencia Saudite e lajmeve SPA.

Ora do ta ketë diametrin 40 metra, që është pesë herë më shumë se Big Beni i Londrës, ndërsa është e vendosur në kullën e lartë 577 metra, e cila do t’i ketë 76 kate dhe 76 ashensorë, me 1.005 dhoma banimi.

Ndërtimi i kësaj ndërtesë pritet të kushtojë rreth dy miliardë dollarë amerikanë, ndërsa pritet të hapet në fund të vitit 2010. Kulla me orën gjigande, është e dyta më e llarta në botë, menjëherë pas Burj Khalife në Dubai, e gjatë 828 metra.

Ora me mbishkrimin “Në emër të Allahut” do të ndriçohet me 21.000 drita të bardha dhe të gjelbra e cila do të shihet nga largësia deri në 30 kilometra dhe kështu do t’i ftohë besimtarët në namaz pesë herë në ditë. Banorët e Mekës, por edhe shumë të tjerë, mezi presin që ora të punojë, edhe pse për të nuk ka pasur shumë informacione.

Në vitin 2008 liderët myslimanë ishin mbledhur në Doha, ndërsa pjesëmarrësit paraqitën argumente shkencore sipas të cilave Meka është qendër e Botës, ndërsa standardi Greenwhich është plasuar nga perëndimi më 1884.Forum-Al.com
Aty ku shqiptarët mblidhen!
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
injorantet qe shumica i perket kesaj feje gjithmone jan munduar te provojne te pamunduren me hipoteza nga me te çmendurat qe vetem mendja e varfer e nji muslimani mund ti pjelli
fatmiresisht ne kete bote ka akoma shpirtra te lire nga çdo lloj feje e bestytnie fetare
sipas ketyre allahu eshte babai muhametit pejgamberit siç ishte dhe krishti djali zotit
pra çdo gje qe vjen nga kjo bote eshte utopike e rreme dhe thjesht demagogji
fatkeqesisht mbi 80 % e shqiptareve i perkasin kesaj feje e cila si ka lene kurre te krijojne identitetin e tyre kombetar
feja eshte arma me e bukur qe gjeti njeriu per te ushtruar fuqine e vet nder shpirtrat e dobet
te besosh qe ora e arabve eshte me e sakta ne bote duke me qene qe ora shqiptare ne çdo qytet te shqiperise mund te jete akoma me e sakte sesa çdo ore arabe a gebele kudoqofte i bie te jesh vertet naiv e sylesh lol
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,256
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Orë gjigande në Mekë

Ne sdim ku jemi vet o Stealth ti flet per mrekulli ne Shqiperi..shif ca bohet amon ..ne jemi prapa per gjera me vlere po avancojme te pakten ne budalliqe *le honte*

Persa i perket Ores s'eshte e vetmja mrekulli qe kan ata me a kam degjuar..
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Orë gjigande në Mekë

Mendoj se ora eshte ndertuar per arsye qe njerezit te marrin me teper informacion per orarin e sakte kur ato/ata falen gjate dites..kjo ka qellim dhe biznesi..dhe nje pamje te kendshme ne vendin e tyre...

jam myslimane dhe jo nje ego si ke thene me lart...por per te ofenduar kaq teper besoj se njeriu ka ca frena te mbaj pak veteveten..te ishin injorant aq sa mendon ti do te ishin permbytur fare...i bere njerezit me te paditur ne bote ..kjo eshte fare qesharake... klm..
 

r00t

Anëtar
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
642
Pikët
18
Vendndodhja
Monaco
sea nuk eshte ofendim fakti qe ne kete bote disa njerez e shofin driten e disa erresiren
besoj se me kupton çdua te them ?
 

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massa
Përgjigje e: Orë gjigande në Mekë

po mire sikur ne vatikan tu bente diçka e tille? ça lloj pergjigje do jepje ti?jam kurioze ?

sido qe te jete fjala injorance eshte teper ne fjali....per mua keshtu mendoj une...
 
Top