• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Origjina e Serbeve

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,395
Pikët
113
Vendndodhja
"Serv" në gjuhën e bizantine është një fjalë që do të thotë "rob"
"tzerboulianous" do të thotë ata që veshin veshje të varfera , . Serbët kanë qenë të quajtur kështu për shkak se ata kanë qenë skllevër të perandoris bizantike.-Stojan Novaković (1842-1915) Nuk ka asnje diskutim qe Orthodoxet jane quajtur "SERB" dhe nuk kishte etni "Serbe" as nuk ekzistonte .
"Prvi osnovi slovenske književnosti među balkanskim Slovenima", izdatoj u Beogradu 1893. godine, Stojan Novaković

Stojan_Novakovic_.jpg.......................................................


- Historiani Cek Josef Holeček (1853 Stožice – 1929 Praha) ..http://sechtl-vosecek.ucw.cz/cml/fotografie/foto0732.html
Emrin Serb e moren diku pas shekullit te mesem , qe ska lidhje ky emer me etnin Serbe qe pas shkeullit XX grupi religjioz te fes Orthodoxe te Ballkanit e formaun kete emer Serb per etni qe sot quhen Serb .
Emri Serb ishte emer kyq vetem per Orthodoxet e jo per percaktim te nje etnie , kemi mijera te dhena historike per kete , shkruan Josef Holeček
mare nga Atdhetari
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,395
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

Nga Libri i Dr RADOSLAV ROTKOVIĆ: CRNA GORA I DUŠANOVO CARSTVO
Srbin Simo Matavulj u njegovoj knjizi "Bilješke jednog pisca" izdatoj u Beogradu 1939
Serb jane quajtur vetem Orthodoxet dhe Serbi ishte vetem vendi i perkatesise fetare Orthodoxe .
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,395
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

Vladimir Karić, 1887Gjdo nacionalitet e quanim Serb nese ishin te perkatesise Orthodoxe .
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,395
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

Marka Miljanov PopovićaКад ово чује скадарски везир, употриеби овакви начин: дадне мито у Куче, да се међу собом издаду, и то му испадне за руком. Неки од осталије Куча примише мито од Турака и издадоше. Ево њиховије имена:
Љуља Палумбов, Турчин из села Ледина, Пале Лекин, Латинин из села Бањкана, Пунан Дедин, Србин из села Берове, Бећо Савићев, Србин из Лијеве Ријеке.
Они су четворица узели из Турака по капу пуља. (У то вријеме млого је тије пара било. Једна пуља имала је вриједност један и по грош.) Турци су послали пара по ријеченијема издајницима да дијеле народу и одбију остале Куче од Дрекаловића ..."
Marko, jasno, pojam Srbin nije smatrao za etnički, već za vjerski termin.
Narodnost Latinin ne postoji, Turaka po narodnosti nema u Kučima, u Kučima nema ni Srba po narodnosti, Srbin je isto kao i Latinin i Turčin - vjerski termin.
LATININ=KATOLIK
TURČIN=MUSLIMAN
SRBIN=PRAVOSLAVAC
Popull Latin nuk ekziston , popull Serb nuk ekziston , por vetem emra qe percaktonin Fen e tyre .
Turk , emer qe percaktonte ateher edhe fen Mulsimane .
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,395
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

Pavel - Pavle RovinskiGjithe historianet qe permenden ne kete liber kane deshmuar qe emri "SERB" ishte vetem per fetaret Orthodoxe .
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,395
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

Giljferding .A
"Putovanje po Hercegovini, Bosni i Staroj Srbiji", prijevod, Sarajevo 1972
Udhetim ne Bosnje dhe Hercegovine dhe neper Serbin e vjeter , perkthimi Sarejeve 1972


Begu e pyet , pse Mbreti Rus i ndihmoi Gjermaneve , Giljferding .A pergjigjet ,
Si ka mundesi te quash mbretin Rus me emer Serb , Begu : Po edhe ai edhe keta jane Orthdodox .


Bile edhe Diplomati Rus Giljferding .A ne mesin e shekullit XIX ke vene re se te gjithe kombet qe kishin fene Orthodoxe quheshin Serb .
http://montenegrina.net/pages/pages1/istorija/cg_u_xix_vijeku/srpstvo_u_cg.htm
 

Rina

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,590
Pikët
0
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

Mandi, a i din ti gjuhet sllave a? : p

Keta servet duhet te jene etni e formuar ne shekullin e XIX, shpikje ruse, qatehere kur Rusia fitoi ndaj Turqise, me ndihmen e disa kositeseve, bujkeroberve skllave (sclavinoi) te ballkanit, e mandej me ndonje fare perziemje apo sjellje te siberianeve tjere e ka mbushur hapesiren shqiptare dhe territorin sot ku quhet Serbi.

Po cfare servesh para shekullit te XIX. Kurre jo!


.
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,400
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

Fjala Serb rrjedh nga fjala SVERB(njeri zhugan)
Sverb do thot kruhet,njeriu qe kruhet nga zhuga,morri,pleshti,stenica,lisha,ithati.
Vendi i serbve dikur quhej si Zhupani ose zhuganjia..Zhupani ose Zhuga-ni ka qen themeluesi i ibashksis se zhuganjeve,fjal qe shpesh kishte kuptimin e zhelani-ve...njerz me zhele ose zhelanji ose zhulagji.
Ska pas kurre etni serbe deri ne fillim te shekullit XVIII,pore ajo me pastaj esht formuar si bashksi fetare,si bashksia e SLLAVUSVE ose te Skllavruarve.Kshtu te ndihmuar nga Evropa dhe si bashksi ortodokse qe perbenin shqiptaret pjesa ma e madhe...,vllahve,bullgarve,Liqanve dhe cecenve,

Me lirimin e tyre nga zgjedha e u ndien te lire shqiptaret ortodoks dhe filluan te shpreheshin lirshem,endeshin lirshem sa doli thenja ec Serbes..njerzit e lir.

U lan edhe njiher ne danub,edhe ja mesyn trimave gjysherve tan dhe ua muaren maliet,arat e kullosat.
Ky esht historiku i rrefyer nga vet serbet e te degjuar me veshin tim.


Historella prapella.Histori e kaluar.
 

Rina

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
1,590
Pikët
0
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

Fjala Serb rrjedh nga fjala SVERB(njeri zhugan)
Sverb do thot kruhet,njeriu qe kruhet nga zhuga,morri,pleshti,stenica,lisha,ithati.

Vendi i serbve dikur quhej si Zhupani ose zhuganjia..Zhupani ose Zhuga-ni ka qen themeluesi i ibashksis se zhuganjeve,fjal qe shpesh kishte kuptimin e zhelani-ve...njerz me zhele ose zhelanji ose zhulagji.
.
Gane, boll mire e paske sqaruar etimologjine ne lidhje me shkavellat, bile edhe per Zhuganite e tyre. `lol`

P.S. Me nje fjale, sille kah te sill'sh prape etimologjia e origjines se tyre zi e ma zi po del, me zhugavizem e flliqnihone. `lol`

.
 

Socio

........
Anëtar
Feb 23, 2012
Postime
9,146
Pikët
113
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

E keni kenaqur ju. Ne menyre krejtesisht ''akademike'' e keni pershkruar origjinen e Serbeve !
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,400
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

E keni kenaqur ju. Ne menyre krejtesisht ''akademike'' e keni pershkruar origjinen e Serbeve !
Perveq muslimanve te Bosnes as nji etni nuk eshte emertuar sipas perkatsis fetare.Argumenti se se Serb quheshin besimtaret ortodoks nuk qendron,sepse do te mund te quheshin Jezuit,Kristianit, ortois ose ortodokist ,pore serv nuk qendron te pakten ska as nji lidhmerin me etimologjin.,madje as perafersisht.

Se lidhshmeria gjuhesore e Serishtes esht e huazuar nga disa gjuhe tjera esht e pa kontestueshme.

Bogomilet ,gjegjsisht Boshnjaket e sotem jon me te njohur historikisht se banonin pjesen me te madhe Rrashkes ,tokes se rashkave ku edhe njihet si dinastia e par serbe.
Per vete themeluesin e saj thuhet se ishte arianose arbiab., pra arbanas ose arvanas siq qe e njohur popullsia shqiptare e asj kohe.

Se shqipja ishte gjuhe e te parve te tyre se vej hiq ne dyshim,pore nuk duhet shiquar e krahasuar me te folmen e sotme letrare.

Ja po ti numroj vetem ca nga fjalet e perditshme te perdorura nga serbet ,ku dallimet oe ndryshimet hic nuk jon me te dukshme se shqipja e folur sot nder krahina te pasterta etnike shqiptare,beji vet krahasimet shqip-shqip dhe shqip-serbisht.

Ja dallimet mes vete te folmes shqipe...e potencoi e folmja ,jo e shkruara letrare ,te jemi te kjart ktu,ok.

Une ves,une pys,une pyet.ktu te fjala PYETAshqip,dhe PITA me tingllojn aq ngjashem si fjala pys ose pyt?
fjala shqip DOBI,DOBIT dh sllavisht DOBI-JAM
Fjala dobijam esht me kuptimin me marr.,pra me dobi nenkupton fjalen perfitim,ndersa serbish esht me marr., pra ai qe merr edhe esht perfitues.kjo fijali veprore ka kuptimin si shprehje mbyll deren ose shtyje deren qe ka si dedikim ose veprim dhe kuptim tersisht te njejt vetem sa fjalet mund te ndryshojn si shprehje pore pa e humbur etimologjin , kuptim te njejt.,pra, ruan struktura foljore me nji perjashtim te vockel ose vogel .
Fjala majka rrjedh nga shqipja MAJ-(e)-ka,ka majt,asaj qe man C'mban ,ne kte rast kjo shprehje i dedikohet asaj qe e mban femijen..edhe nënes pse jo.
Fjala dru,druve,drunji,druret,drunjet dhe fjala serbish DRVO,DRVETA DRVECE a nuk tingllojn ngjashen?!
Fjala ,me ba mëbë,mo ba, bajm,mo baj dhe fjala serbisht DA-BOME(boj,bame) a jon te ngjashme!
?
Fjala kamen ,rrjedhe nga fjala kam-en .,Ai qe end kembet zbathur neper gure ose zhavor,Si shprehje esht marr nga te hecurit rrugve te baltosura ku njeriu leviizte ose end-te kembet neper shkembinj ose gurë.
Fjala peq me fjalen poq., si u poq buka,si u pjek buka,u poq dhe pjek e poq e pjek peq e u pjek dhe ipek a nuk tingllojn shqip z.Socio.
Te mar shembuj sa te duash,te till e madje edhe me te ngjashem.

Jom nga nji zone kufitare mes shqiptarve e serbve dhe i njof shum mir si ti shof ne sy se ciles loze i takojn.-mendon-`thankyou`
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 29, 2010
Postime
8,596
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

e , Shqiptarët qe e kan fejen ortodokse ....
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,400
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

e , Shqiptarët qe e kan fejen ortodokse ....
Jon pjesa e popullsis shqiptare qe hidhnin vallen sipas nakemit(melodis) thjesht pranuan fen si dekor ,Sa ishte turku per ti ikur tatimit dhe perfitimit te ngastrave -pronsi toke e pranuan muslimanizmin ., me largimin e turqis ata ju kthyen besimit te baballarve te tyre.Ata ortodoks qe ishin nen presionin serb duheshin ta pranonin te paqenuren ,ndrrimin edhe te nacionalitetit ne serb.Kshtu u ngjau gjysherve te mi ,pore per shkak se me ortodoksizem zhbehej qenja komtare andaj vazhduan te mos binin nen nenshtrimin serb. Serbet nuk moren emrin Zhugani pershkat te Ortodoksis pore qe kruheshin ne takime rasti si me lisa cunga,huj,gardhiqe .Ata kure ndjenin se u kruhej lekura ju drejtonin njeri tjetrim ooome SVERBI dhe ishin solidar me njeri tjetrin.
http://www.youtube.com/watch?v=ddtS_lm2Oxw

http://www.youtube.com/watch?v=RcwKFXvgW4A
http://www.youtube.com/watch?v=5LqWyg5noME
http://www.youtube.com/watch?v=jI2_9-RehEA
http://www.youtube.com/watch?v=l9ZiD7vSQsY
http://www.youtube.com/watch?v=DpiyjnY9TQo
atu te majaka Milanka i ke edhe devijimet gjuhesore dhe te folmen shqipe te devijuar dhe me zhargone.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 29, 2010
Postime
8,596
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

Ganimet , po d.m.th. se perfundimi , feja luxuz .. dje katolik , sot musliman , neser ortodoks !!??

...edhe nuk ka kurfar lidhje me kombin ..
 

yllbardh

R.I.P
Anëtar
Jul 8, 2012
Postime
964
Pikët
18
Vendndodhja
as vetë se di.... :)
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

"Serv" në gjuhën e bizantine është një fjalë që do të thotë "rob"


E njëjta gjë sikurse me termin "sllav" që gjermanët u a dhanë atyre për shkak të sllavëve (robërve) që i merrnin nga fiset e ndryshme në lindje dhe kështu edhe u emërtuan të gjithë ata. Dhe sot ata krenohen se quhen ashtu duke u munduar që t'u shesin mend të tjerëve se "sllav" d.t.th. ja krenari ose shkronjë -qesh-.
 

yllbardh

R.I.P
Anëtar
Jul 8, 2012
Postime
964
Pikët
18
Vendndodhja
as vetë se di.... :)
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

këtyre u marohet qejfi po të kishin ardhur nga ai regjion, sepse konsiderohet edhe si djep i civilizimit. JO, JO ata kanë ardhur atje përreth uraleve, ku deri para njëmijë viteve hanin njëri tjetrin, jo për shkak të mungesës së ushqimit por tradita i ka udhëzuar ashtu.
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
9,020
Pikët
113
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

Gane, boll mire e paske sqaruar etimologjine ne lidhje me shkavellat, bile edhe per Zhuganite e tyre. `lol`

P.S. Me nje fjale, sille kah te sill'sh prape etimologjia e origjines se tyre zi e ma zi po del, me zhugavizem e flliqnihone. `lol`

.
"P.S. Me nje fjale, sille kah te sill'sh prape etimologjia e origjines se tyre zi e ma zi po del, me zhugavizem e flliqnihone."

Vallai kjo Rina e paska definue shume qarte racen e serbeve(ose

shkjavi=skllavi, siç e quan populli ma i mençur i evropes, populli shqiptar).
 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,395
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

ST Vladimiri, Boris dhe Glebi

 

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
9,395
Pikët
113
Vendndodhja
Përgjigje e: Origjina e Serbeve

Pasternak

 
Top