• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pèrditshmĕri

e panjohura

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
7,995
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
Dikur kishim 4 stinë, tash 2 dhe me zor. Dikur punonim 8 orë, tash kemi harru numërimin.
Dikur kishim kohë për një kafe me shoqërinë, tash e pimë në facebook dhe Skype. Dikur kishim kohë me pa ngjyrat e ylberit, tash i shohim në TV.
Dikur luanim futboll në lëma, tash luajmë play station. Dikur shikonim tjetrin në sy dhe i thonim me fal, tash dërgojmë SMS. Dikur blinim pantallona çdo 2 vjet, tash për 2 muaj dalin jashtë mode. Dikur kishim guximin të themi bëra gabim, tash themi ti ke faj. Dikur shikonim në sy, tash shikojmë xhepat. Dikur punonim për të jetuar, tash jetojmë për të punuar. Dikur kishim kohë për veten tonë, tash nuk kemi kohë për askënd.
Dikur.... Tash...
XXXX
 

Çaushi

V.I.P
Anëtar
Nov 25, 2013
Postime
3,542
Pikët
113
.............
Kapitali qe vret ( nè dialekt.)

Ke linë lakuriq o njieri ,pa kmishë pa kpucë
i shejt, line tuj kja që dole n’jetë
edhe sa s'pate njoft ket dynja, ishe i pa mëkat
tuju rritë e tuju çoroditë, fillove ta hapsh synin
për pasuni ,e s’u knaqe me pak...!
#
ma shumë pate ,ma shumë deshte
e ma shumë e ngushtove zemrën
e rrulle dorën, harrove fukaran,nevojtarin
ata që s'e kanë as buken, u njeve mirë festave
me mish e venë, tjert si menove
që unshem flejnë ...!
#
e harrove vllan ,motrën, nanën, babën
besa edhe u vrave per nji copë tokë,
e per nji dhomë
e bane gjakun n’familje,vllazni t’nji barkut
i shtine n'dhe, denoncove,robin tand,i korite
mos o njiri, mos se shpirti don vetëm
dashni, e mirsi ...!
#
s'ka xhepa mren, as syza, as thas as portofol
asht nji organ ,që as nuk shihet
as nuk preket
as nuk shitet, as nuk blehet, lene t’shejt
se prej Zotit peshohet ,e kur t'jish
en t'fundmen frym...!
#
ke me kuptua që ke gabua, se me vedi
s'merr gja
veç i copë tokë ,mishin me kalb
ke meu penua
për t'tan çka ke lanë, e nuk ke dhanë ..!
#
ishte e shejt njierzija , ner do kohë
kur t’nepte gjiellen e ropve n’zjarm
kur vesheshin teshat e njana
tjitres granija
kur e date duhanin per gjysë
burrnija...!
#
kur ta bjieshin gjysen e dashit te dera
s'u hate gja, pa njani tjitrin
kur kjime te tan si vllazën ,me besë
e me nimen e njani tjitrit, n’dasem
e n’mort
u kujtote plaku ej ligu,i debuli
e jetimi...!
#
tash ,kta besa u harruen,i çarti
interesi
inadi e xhelozia, s'ka ma besë
as shpirt sot
sa hini kapitali e parja u shit njieri
u shit burrnija ...!
#
shpirti s'ka ma vler, vetem
fitimi
harrojn ,se njisoj kena me deke
po shyqyr qi jeten s'mun
ta blejne
para Zotit jena te tan njisoj....

STERKAJ
🇦🇱
.........
 

Çaushi

V.I.P
Anëtar
Nov 25, 2013
Postime
3,542
Pikët
113
..........
"Në botë ka shumë urrejtje, shumë luftëra. Nuk do t'ia dalim dotë t'i mposhtim urrejtjen dhe luftërat me pushkë, as me bomba, as me ndonjë tjetër armë që shkakton plagë. Do t'ia dalim mbanë vetëm me vepra dashurie, gëzimi, paqeje dhe vëllazërimi." — Nënë Tereza

FB_IMG_1611131898361.jpg
 

e panjohura

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
7,995
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
E DASHUR JETE ! NESE DOJE TE NA JEPJE NJE MESIM TE MIRE, PER TE GJITHA ANKESAT TONA TE VAZHDUESHME DHE PER KOHEN QE NUK NA DILTE KURRE ,DIJE SE JA KE ARRITUR QELLIMIT ....
CFAR TE THEM PERVEQ........???
 

Çaushi

V.I.P
Anëtar
Nov 25, 2013
Postime
3,542
Pikët
113
.................

SECILI NË KOHËN E VET

T'i shohësh prindërit e tu kah plaken, kah i lëshon forca fizike, e besa edhe ajo psiqike, kah treten, qenka njëri ndër proceset më të vështira dhe të dhimbshme të jetës.
I sheh duke u largu çdo ditë e më shumë nga ti, duke të rrëshqitë nga duart (po jo nga zemra e shpirti) edhe pse mundohesh me çdo forcë t'i mbashë e të mos i lëshosh. N'anën tjetër, ti nuk mund të bësh asgjë kundër kësaj rrjedhe
😔


I sheh ato duar që kanë filluar të dridhen ngapak dhe më nuk e mbajnë mirë filxhanin e kafesë pa u derdhë paksa.

E sheh atë shikim, në cilin ti e lexon krejt dhimbjen, vuajtjen e peshën e një shekulli gati, e që vazhdimisht ta bën me dije që tani më ka nevojë për ndihmë, dhe jo vetëm per atë fizike. Ka nevojë për nje fjalë t’ëmbël, t’butë e sjellje të ngrohtë. Ai shikim i dhimbshëm që ty ta zbehë disi buzeqëshjen në mes, gëzimin, lumturinë...

E sheh luftën e tyre mëngjes për mëngjes për të filluar e mbarur edhe një ditë, ndonëse me dhimbje e me ankesa. E, fillimi i ditës zgjatë përherë e më shumë. Duhet më shumë kohë e më shumë mund.

- A ke mujtë me fjetë hiç, nanë?
- Po, po mirë prej Zotit. A ke mujtë me pushu ti?- ma kthen ajo duke u bërë gati për "rregullat" e zakonshme të mengjesit: matjen e sheqerit, të tensionit...
- Mirë e paske sheqerin sot. Qysh pe ninë veten?- e pyes duke dashtë me marre vesh gjendjen e saj më shumë nga shprehja e fytyrës, se sa edhe nga ajo që ajo thotë.
- Paj vallahin nuk ka vend n‘trup që nuk po m‘dhem, si me m‘pas rreh dikush. Menxi jam dalë n‘sabah. Nashta e kam edhe prej moti se sot paska ndryshu po m‘doket.
- Po, sot edhe po bika shi e edhe po fryka era. Ta jepi gjysë "ibuprufeni" masi t‘hajsh diçka e me siguri t‘kalon pak.
- Hajde Zojë ungju - i thot baba, - me çka po ki qef me ta ly bukën sot? A po don këso sene t‘omla a po don këso djathna e keso tjerash? - e pyet ai duke e pritë me plot durim deri sa nana më në fund te vendosë se çka po don me hangër...

Në televizor degjohen lajmet dhe e tëra sillet rreth zgjedhjeve atje.
- Çka po bohet n‘Kosovë, a po din kush gja? - pyet ajo e brengosur që "n'atë ven nuk asht puna mirë“
- Hajt mos u merr ti me dertin e Kosovës, ti kqyre veç pleqninë tane, - ia kthen baba tuj e pi kafen.

E vërej që tashmë janë merzitë këtu.
- Veni i huj, oj bijë - thot ajo - nryshe ashte me dalë n‘oborr tanin, n‘ven tanin.
- E di bre nanë, po si t‘i merrni vaksinat kunder virusit e t‘del syni i pranverës, iu çojmë edhe n‘Kosovë.

I degjoj bisedat e tyre të përditshme qe m‘bajnë edhe me qeshë e edhe m‘i mbushin sytë me lotë.
Është mbrëmja e jetës së tyre që me shpejtësi levizë në drejtim të natës. Dhe, ti nuk do me ditë, as nuk do e as nuk mund ta paramendosh ditën pas asaj nate.
E, të jesh aty për ta, qenka një ndër veprat më njerëzore e më fisnike që mund të bësh në jetë.

Po. Kjo është jeta, ky është rrethi i saj.

Secili në kohën e vet!

142484705_10219260772219049_2172350839465002211_n.jpg
 

e panjohura

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
7,995
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
Në spital qëndronte i shtrirë një njeri i moshuar i palëvizshëm. Çdo ditë, atë e vizitonte një djalosh i ri – ulej afër tij, e ushqente, e pastronte, e shëtiste në kopshtin e spitalit, e pastaj i ndihmonte sërish të shtrihej, dhe shkonte vetëm atëherë kur plakut më nuk i duhej asgjë ...

Një ditë, gjatë kontrollit të përditshëm, infermierja e pyeti plakun: "Mashallah, a është ky djali juaj?"
Ai e shikoi dhe tha në vete: "Eh, sikur të ishte një nga bijtë e mi", e pastaj tha: "Jo, jo.. nuk është djali im. Ky është një jetim nga lagjja në të cilën jetonim dikur. Një ditë e pashë se si qante pranë derës së xhamisë kur babai i tij vdiq, unë e mora, e ngushëllova dhe i bleva atij një karamele. Që atëherë, nuk është larguar nga unë – nuk ka kaluar asnjë ditë e vetme që ai të mos më vizitonte mua dhe gruan time. Kur unë u sëmura, ai e mori gruan time në shtëpinë e tij, ndërsa mua më solli në spital për trajtim. Kur e pyeta: "Pse, biri im, po e përjeton gjithë këtë barrë me ne", Ai qeshi dhe më tha: "Ende e ndiej shijen e ëmbël të asaj karamele në gojën time."
 

e panjohura

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
7,995
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
E tërhoqa shpirtin tim zvarrë
Për qindra e mijëra arsye
Nuk lashë fjalë pa e sharë
Përdora më të poshtërat fyerje
Tinzar u tregua sërish
Më detyroj që të shkruaj
A thua vallë qëllimisht
Po tallej e qeshte me mua
E dinte që do tregoja
Dhe krimin perfekt të menduar
Mallkuar qofshin shkronjat
Që unë sot po shkruaj
Ndaj dora më dridhet pa ndalur
Dhe fjalët s'jam unë që i shkruaj
Frymëzimin se di nga ka ardhuar
Vetë shpirti po tallet me mua !!!!!!!!!!!!!
XXXX
 
Top