• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Për kultivim të luleve dhe perimeve....

Rrjeti

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2017
Postime
1,483
Pikët
113
Vendndodhja
Aty ku ma do shpirti....
Kjo video do t'ju tregojë mënyra të ndryshme për të përdorur vezët si një pleh natyral për të pasuruar çdo lloj toke me lëndë ushqyese. Pas së cilës nuk do të ndjeni kurrë nevojën për të blerë përsëri plehra kimikë të shtrenjta. Ndërsa përgatisni vazot tuaja me dhe/tokë, thjesht përfshini një vezë të papërpunuar në pjesën e poshtme (të vazos) apo përznin me dheun për vazot apo me dheun në kopsht. Me kalimin e kohës veza do të dekompozohet dhe do të funksionojë si një pleh natyral për fidanët. Ju gjithashtu mund të spërkatni pak pleh të thërrmuar të lëvozhgës në sipërfaqe të dheut në vazo ose në kopsht . Lëvozhgat e vezëve kanë azot, kalcium dhe acid fosforik që i bëjnë ato një zgjedhje ideale për përdorimin në kopsht ose për lulet në vazo. Kështu që herën tjetër kur të zieni ose skuqni një vezë, mos hidhni lëvozhgat e vezëve, por përkundrazi ricikloni ato për të rritur fidanë.

 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,640
Pikët
113
Ndonje keshille per te rritur koperin ne vazo, nese eshte e mundur?
Vetem nga eksperienca, iu lutem. :)
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,879
Pikët
113
Ndonje keshille per te rritur koperin ne vazo, nese eshte e mundur?
Vetem nga eksperienca, iu lutem. :)
Une cdo vit e mbjell. Edhe farat ja kam cu motres ne itali
Ket vit mezi Po rritet
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
12,359
Pikët
113
Kopra është qibare, mbin ku do vetë.
Zakonisht nuk më zë me të parën, këtë vit ngjiti...
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
36,242
Pikët
113
Me flisni fshatarce lol -qesh- -qesh- -qesh-

Me dergonte plaka te blija perimet e frutat lol, frutat i dija kurse perimet hic fare
Mire qe me jepte liste me shkrim se te ishte me goje do i kiaha blere tjeter per tjeter
Lexoja meraj a miraj si i thone lol e kapja majdanozin lol -qesh--qesh- mire qe me ndihmonin shitesit lol


e perfundova kopshtar :O
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
12,359
Pikët
113
Me flisni fshatarce lol -qesh- -qesh- -qesh-

Me dergonte plaka te blija perimet e frutat lol, frutat i dija kurse perimet hic fare
Mire qe me jepte liste me shkrim se te ishte me goje do i kiaha blere tjeter per tjeter
Lexoja meraj a miraj si i thone lol e kapja majdanozin lol -qesh--qesh- mire qe me ndihmonin shitesit lol


e perfundova kopshtar :O
Kopër është shqip ,në mënyrë zyrtare
 
Top