• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Përfaqësuesja e Kosovës në xhudo

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
8,298
Pikët
113
Xhudisti japonez merr nënshtetësinë e Kosovës, do të garojë për shtetin tonëKosova do ta ketë një japonez të natyralizuar në sportin më të suksesshëm në vendin tonë, xhudo.
Lajmin e ka bërë të ditur trajneri i mirënjohur, Driton Kuka.
Kosova do ta ketë një japonez të natyralizuar në sportin më të suksesshëm në vendin tonë, xhudo.
Lajmin e ka bërë të ditur trajneri i mirënjohur, Driton Kuka.
Sipas tij, xhudisti japonez i është bashkuar ekipit në përgatitje, i cili javën tjetër do aplikoj për shtetësinë e Kosovës dhe do jetë gati për ciklin 2020-2024.
“Ekipit ju ka bashkëngjit japonezi Nakamura që tashmë javën tjetër do aplikoj për shtetësinë e Kosovës dhe do jetë gati për ciklin 2020-2024”.
“Gara e fundit sivjet do jetë në Qingdao në Kinë garë që ka peshë për pikët drejt Olimpiadës në Tokio cakun kryesor”, ka shkruar Kuka. /Telegrafi/

Nihon he yokoso 日本へようこそ
në Republikën e Kosovës !


Vini re se edhe japonishtja njeh fjalën Kosovë (yokoso)!

______________________________________
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
8,298
Pikët
113
Në mes të Kinës, Distria Krasniqi fiton medaljen e artë, e bën 'hor' xhudisten mongoleze

Distria Krasniqi është shpallur fituese e medaljes së artë në ‘World Jurdo Masters’.
Xhudistja nga Kosova është përballur në finale me mongolezen Ganbaatar, raporton Zëri.info.
Krasniqi ka arritur që të triumfojë përballë Ganbaatar në kategorinë deri në 48 kilogramë.
Distria Krasniqi e nisi me fitore në rrethin e dytë kundër Katharina Menz, derisa rrethin e parë e kaloi pa përballje, duke kaluar tutje në çerekfinale.
Më pas, Krasniqi arriti ta mposhtë edhe xhudisten kazake Otgonstetseg Galbadrakh në çerekfinale, teksa në gjysmëfinale e mposhti moldaven Munkhbat.
Kështu, Distria Krasniqi në finale luajti me fituesen e gjysmëfinales Marusa Stangar – Naransetseg Ganbaatar, e cila ishte kjo e fundit.
Kështu, Distria Krasniqi e mbyll vitin 2019 në mënyrën më të mirë të mundshme – me medaljen e artë.
Ndryshe, kjo garë është e fundit për këtë vit, derisa Kosova po përfaqësohet nga Distria Krasniqi, Nora dhe Akil Gjakova.
Nora Gjakova u eliminua në rrethin e parë, derisa Akili garon nesër./Zëri.info
________________________________________
 

Attachments

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
8,298
Pikët
113
Distria Krasniqi e artë në Grand Slamin e ParisitXhudistja kosovare Distria Krasniqi ka qenë e pandalshme në Grand Slamin e zhvilluar sot në Paris.
finale Krasniqi arriti të mposhtë italianen, Odette Giuffrida, transmeton Koha.net.
Krasniqi rrëmbeu medaljen e artë në kategorinë 52 kilogramë.
Kujtojmë se në garë për të bronztën është xhudistja Nora Gjakova, e cila në kategorinë 57 kilogramë do të përballet me francezen, Sarah Leonie Cysique.
________________________________
 

murik

peace and love
Anëtar
Jul 28, 2015
Postime
1,740
Pikët
63
Vendndodhja
philadelphia
Sikur ta kishim nivelin e politikes sa gjysma e nivelit te xhudos,shqiptaret do jetonin ne Shqiperi e ne Kosove e nuk do mernin rruget e botes.
 

Fshatari

No vip
Anëtar
Jul 27, 2013
Postime
8,298
Pikët
113
Japonia habit xhudistët Shqiptar me këtë veprim që morri për ta

Kosovaxh.png

Përveç sukseseve të mëdha që po i korrin nëpër gara ndërkombëtare, xhudistëve kosovarë tani u janë kushtuar edhe pulla postare nga një shtet mik i Kosovës.
Shteti i Japonisë ka dizajnuar pulla postare me xhudistët kosovarë, si shenjë miqësie me Kosovën.
Këtë e ka bërë të ditur ambasadori i Kosovës në Japoni, Leon Malazogu.

xhudo.jpg

_______________________________________

 
Top