• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Përralla e "qelizës së prodhuar rastësisht"

Heily

BuRreLse
Anëtar
Jan 16, 2010
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
Ku tme doje e bardha zemer
Nëse besojmë se qeliza mund të vijë në ekzistencë rastësisht, atëherë nuk ka pse
të mos besojmë historinë që do ta tregojmë tani. Ajo është historia e një
qyteti:Një ditë, një copë plisi e shtypur midis dy shkëmbinjve në një tokë shterpe u
lag nga shiu. Plisi u thâ dhe u forcua kur doli dielli pastaj u bë rrezistent
dhe mori formë. Pastaj shkëmbinjtë që i dhanë formë u copëtuan dhe mbeti një
tullë e fortë me formë të rregullt. Kjo tullë priti në të njëjtat kushte
natyrore për vite me radhë derisa të formohej një tullë tjetër si ajo. Kjo
pritje zgjati për qindra mijëra vjet dhe tulla të tjera me të njëjtën formë u
formuan në të njëjtin vend. Asnjë tullë gjatë gjithë kësaj kohe nuk u dëmtua
rastësisht. Megjithëse ishin të ekspozuara ndaj stuhive, shiut, erës, diellit
përvëlues dhe acarit për mijëra vjet, asnjë tullë nuk u kris, nuk u thye apo
lëvizi nga vendi. Ato qëndruan atje duke pritur në të njëjtin vend me durim
formimin e tullave të tjera.Kur numri i tullave u bë i mjaftueshëm ato ngritën
një ndërtesë , duke u vendosur mbi njëra tjetrën në mur nën efektin e
rastësishëm e kushteve natyrore si era, stuhitë apo ciklonet. Ndërkaq materialet
tjera si çimentoja dhe rëra të përziera nën efektin e kushteve natyrore u futën
në mënyrë përfekte midis tullave për të lidhur ato me njëra-tjetrën. Ndërsa
ndodhte e gjithë kjo, nën tokë pikërisht në vendin ku tullat ishin vendosur
sipër njëra tjetrës minerali i hekurit nën efektet e natyrës formoi një skelet
metalik, i cili, gjithmonë nën veprimin e kushteve të natyrës, së bashku me
betonin formuan themelin e ndërtesës. Më pas u ngrit e gjithë ndërtesa me të
gjitha gjërat e nevojshme.Ndërtesa sigurisht që nuk ka vetëm tulla, llaç e themele, atëherë si u siguruan
materialet tjera? Përgjigjja është e thjeshtë: silikoni për xhamat, plastika për
kabllot elektrike, hekuri, tubat e ujit, etj. Të gjitha ndodhen në Tokë në sasi
të mjaftueshme. Duhet vetëm mjeshtëria e faktorëve natyror për t'i dhënë këtyre
materialeve formën e duhur dhe për t'i vendosur në vendin e tyre në ndërtesë.
Çdo gjë është e rregulluar kaq mirë, saqë tullat janë vendosur në mënyrë të
tillë që kanë lënë vendin e duhur për dritare, sikur ta dinin se diçka e quajtur
xham do të formohej më vonë nga faktorët natyror. Gjithashtu faktorët natyror
nuk kanë harruar të lënë vend për instalimin e ujit, korrentit, ujërave të zeza,
ngrohjes që do të sigurohet më vonë nga kondicionerët e formuar nga faktorët
natyror.

Të gjitha këto janë bërë rastësisht.Gjithçka ka shkuar kaq mirë saqë "rastësia" dhe "faktorët natyror" ia kanë dalë
të bëjnë diçka të përsosur. Në qoftë se e besoni këtë, ju s'keni vështirësi të
besoni ndërtimin e rrugëve, lulishteve, kopshteve, hekurudhave, metrove,
aeroporteve, sistemeve të komunikacionit, etj. Në të njëjtën mënyrë, siç u
ndërtua edhe ndërtesa e parë.Teoria e evolucionit deklaron se jeta erdhi
rastësisht. Kjo nuk është më pak absurde se sa historia e treguar më lart, sepse
me të gjitha sistemet e saja operative , të komunikimit, transportit dhe
drejtimit, qeliza nuk është më pak e komplikuar se një qytet!

MREKULLIA E QELIZËS DHE FUNDI I EVOLUCIONITQeliza është sistemi më kompleks dhe më elegant që mund të ekzistojë.
Profesori i biologjisë, Michael Denton në librin e tij "Evolucioni – një teori
në krizë", e shpjegon këtë kompleksitet duke dhënë këtë shembull:"Për të kuptuar realitetin e jetës , ashtu siç na referohet nga Biologjia
Molekulare do të na duhej ta zmadhonim qelizën një miliard herë, derisa diametri
i saj të bëhet 20 km dhe të jetë e ngjashme me aeroplanmbajtëse gjigande. Ajo që
do të shohim është një kompleksitet i pakrahasueshëm dhe një ndërtim i
papërsëritshëm. Në sipërfaqen e qelizës do të gjejmë miliona vrima të ngjashme
me dyer e një anije të madhe kozmike të cilat hapen dhe mbyllen me një kod të
veçantë për të lejuar hyrjen dhe daljen e vazhdueshme të materieve. Nëse do të
kishim mundësi të hynim brenda në një prej këtyre vrimave, do të gjenin veten në
një botë me një super teknologji dhe me një kompleksitet të habitshëm, i cili
nuk mund të arrihet nga kapaciteti ynë krijues. Ky realitet është në antitezë
me rastësinë dhe lë shumë prapa çdo gjë të prodhuar nga inteligjenca e njeriut".
Kaq e ndërlikuar është çështja e qelizës sa që evolucioni dështon që në
shpjegimin e formimit të elementeve bazë të qelizës. Formimi i një proteine të
vetme, nën kushtet e natyrës, nga mijëra proteina komplekse që ndërtojnë
qelizën, është i pamundur. Robert Shapiro, profesor kimie në Universitetin e Nju
Jorkut dhe ekspert i ADN-së, ka llogaritur probabilitetin e formimit të
rastësishëm të dy mijë lloje proteinash të gjendura në një baktere të vetme.
(Ndërsa në qelizën njerëzore ka 200 mijë lloje të ndryshme proteinash).
Numri i nxjerrë nga llogaritja është 1040 000 (Një numër i paimagjinueshëm, 1 me
40 000 zero nga prapa. Profesoresha e matematikës së aplikuar dhe astronomisë
nga Universiteti Kolixh, Uells, Chandra Wickramasinghe bën këtë koment:
Mundësia e formimit të jetës nga materia e pajetë është 1 herë në 10 40 000
raste. Ky numër është i mjaftueshëm për ta varrosur Darvinin dhe të gjithë
teorinë e evolucionit. Probabiliteti që proteina të formohet nga rastësia është
zero. Probabiliteti i formimit të një proteine mesatare me 500 aminoacide është:
10 950 Ne mund ta shkruajmë këtë numër duke shtuar 950 zero pas njëshit.Ekzaminimet molekulare kanë treguar qartë se çështja e formimit të aminoacideve
nuk është e ndriçuar aspak nga evolucionistët. Në vitin 1955, puna e dy
shkencëtarëve James Watson dhe Francis Crick, mbi ADN-në hapi faqe të re në
biologji. Molekula e quajtur ADN, gjë gjendet në bërthamën e çdo 100 trilion
qelizave të trupit tonë, përbën të gjithë informacionin strukturor të trupit të
njeriut. Informacioni që ka të bëjë me të gjitha karakteristikat e një personi,
që nga pamja e jashtme deri në strukturën e organeve të brendshme është i
regjistruar në ADN me anë të një sistemi të veçantë kodimi. Të gjitha
informacionet për qenien e gjallë ruhen në molekulën e ADN-së. Vetëm kjo metodë
kaq efikase e ruajtjes së informacionit është një provë e mjaftueshme për faktin
se jeta nuk erdhi në ekzistencë rastësisht, por është e krijuar në një mënyrë të
mrekullueshme nga Krijuesi i Plotfuqishëm. Edhe ligji i dytë i Termodinamikës e
hedh poshtë evolucionin. Ky ligj njihet me emrin "ligji i Entropisë". Entropia
është shkalla e çrregullimit në një sistem fizik. Ligji i Entropisë tregon se i
gjithë universi shkon në mënyrë të pashmangshme drejt shkatërrimit! Vërtetësia e
Ligjit të Dytë të Termodinamikës është vërtetuar teorikisht dhe me eksperiment.
Albert Anjshtajni, shkencëtari më i madh i kohës sonë ka thënë se ky është "ligj
primar i gjithë shkencës". Artur Edington, gjithashtu i referohet këtij ligji si
"ligj suprem metafizik i gjithë universit".

Pengesa më e madhe e evolucionit: Mendja.Ka shumë specie në botë që ngjasojnë me njëra tjetrën. Në fakt ngjashmëria
sipërfaqësore midis njeriut dhe majmunit nuk do të thotë asgjë. Në qoftë se
marrim për bazë inteligjencën, atëherë bletët që ndërtojnë strukturën e
mrekullueshme gjeometrike të hojeve apo merimanga që ndërton mrekullinë
inxhinierike të rrjetës së saj, mund të thuhet se janë më afër njeriut. Bile në
disa aspekte ato janë më superiore se vet njeriu.Ka diferencë të madhe midis
majmunit dhe njeriut. Majmuni është kafshë dhe nuk ndryshon nga kali apo qeni
në lidhje me nivelin e ndërgjegjes. Njeriu është i dëgjueshëm, krijesë me
vullnet të fortë që mendon, flet, kupton, vendosë dhe gjykon. Mendja është
diferenca më e madhe midis njeriut dhe kafshëve.Realiteti është qartë dhe i
dukshëm. E gjithë jeta është produkt i një projektimi perfekt. Kjo siguron prova
konkrete për ekzistencën e Krijuesit i Cili është i Gjithdijshëm e i
Plotpushtetshëm. Ky Krijues është Allahu, Zoti i Tokës, i qiejve dhe i
gjithçkaje midis tyre. Udhëtimin tonë mund ta vazhdojmë edhe në botën e
sëmundjeve, shëndetit, ilaçeve, mjekimit, imunitetit, mikrobeve. Në të vërtetë,
edhe ato qenie mikroskopike që ne u themi "mikrobe", e që i luftojmë me
antibiotikë dhe ilaçe tjerë, janë krijuar në dobi të njeriut dhe gjallesave të
tjera dhe për një ekuilibër. Po, këto gjallesa mikroskopike që s'i shohim dot me
sy; vrapojmë në ndihmë të njeriut. Teoritë e materialistëve mbi ekzistencën dhe
jetën që kanë gënjyer dhe mashtruar shumë njerëz gjer më sot, janë hulumtuar e
kontrolluar hollësisht nga shumë e shumë mendimtarë e shkencëtar të mirëfilltë,
janë kritikuar e me metoda të ndryshme në përfundim është kuptuar se as
pretendimet që ia kanë ofruar botës shkencore, as teoritë e tyre mbi jetën që i
kanë parashtruar duke i popullarizuar me një zhurmë të madhe propagandistike nuk
janë të vërteta ashtu siç pandehet.

E VËRTETA E KRIJIMIT NË KUR'ANTë gjitha fetë, të gjithë profetët, të gjithë librat e shenjtë, duke ia mbyllur
të gjitha dyert evolucionit, e shprehin hapur se çdo gjë, përfshi edhe njeriun,
është krijuar nga Zoti!Ja disa versete nga Kurani fisnik:" O ju njerëz, vërtet Ne ju krijuam juve prej një mashkulli dhe një femre, ju
bëmë popuj e fise që të njiheni ndërmjet vete,...." (El Huxhurat, 13)
" E Ne i thamë: "O Adem, ti dhe bashkëshortja juaj banoni në xhennet dhe hani
lirisht nga frutat e tij kah të doni,...." (El Bekare, 35)" E Ai (Zoti) ia mësoi Ademit të gjithë emrat (e sendeve),..." (El Bekare, 31)
" Vërtet, Ne e krijuam njerin në formën më të bukur..." (Et Tin, 4)" Lexo me emrin e Zotit tënd, i cili krijoi (çdo gjë).Krijoi njeriun prej një gjaku të ngjizur (në mitrën e nënës).

" O ju njerëz, vërtet Ne ju krijuam juve prej një mashkulli dhe një femre, ju
bëmë popuj e fise që të njiheni ndërmjet vete,...." (El Huxhurat, 13)
" E Ne i thamë: "O Adem, ti dhe bashkëshortja juaj banoni në xhennet dhe hani
lirisht nga frutat e tij kah të doni,...." (El Bekare, 35)" E Ai (Zoti) ia mësoi Ademit të gjithë emrat (e sendeve),..." (El Bekare, 31)
" Vërtet, Ne e krijuam njerin në formën më të bukur..." (Et Tin, 4)" Lexo me emrin e Zotit tënd, i cili krijoi (çdo gjë).Krijoi njeriun prej një gjaku të ngjizur (në mitrën e nënës).Lexo! Se Zoti yt është më bujari!Ai që e mësoi (njeriun) të shkruajë me pendë.
Ia mësoi njeriut atë që nuk e dinte". (El Alak, 1-5) " Pasha Atë që krijoi
mashkullin e femrën..." (El Lejl, 2)"Ai që përsosi krijimin e çdo sendi, e
krijimin e njeriut e filloi nga balta.Pastaj bëri që pasardhësit e tij të rrjedhin prej një pike uji të dobëtMandej, Ai e formëson atë (në barkun e nënës) dhe nga ana e vet i jep shpirt
atij dhe Ai është që juve ju pajis edhe me dëgjim, me të parit dhe me zemër, e
pak send është ajo që ju falënderoni...” (Es Sexhde, 7-9)"Ne vërtet nderuam pasardhësit e Ademit (njerëzit), u mundësuam të udhëtojnë
hipur në tokë e në det, i begatuam me ushqime të mira, i vlerësuam ata (i
lartësuam) ndaj shumicës së krijesave që Ne i krijuam..." (El Isra, 70)
"All-llahu e fillon krijimin, mandej e përsërit atë, e më në fund tek Ai do të
ktheheni..." (Er Rrum, 11)


"Dhe nga faktet (e
madhërisë së) e Tij është që për të mirën tuaj, Ai krijoi nga vetë lloji juaj
palën (gratë), ashtu që të gjeni prehje tek ato dhe në mes jush krijoi dashuri
dhe mëshirë. Në këtë ka argumente për njerëzit që mendojnë.


Nga argumentet e Tij
është krijim i qiejve e i tokës, ndryshimi i gjuhëve tuaja dhe i ngjyrave tuaja.
Edhe në këtë ka argumente për njerëz..." (Er Rrum, 21-22)


"O ti njeri, po ç'të
mashtroi ty kundrejt Zotit tënd që është bujar e i urtë ? I cili të krijoi, të
përsosi dhe të drejtoi. Të formësoi në formën që Ai dëshiroi!" (El Infitar, 6-"Dhe Ai ju dha
gjithat që e kërkuat (që kërkoi nevoja juaj) dhe, edhe në qoftë se përpiqeni t'i
numëroni të mirat e All-llahut, nuk do të mund të arrini t'i përkufizoni (në
numër). Vërtet, njeriu është i padrejtë dhe shumë përbuzës". (Ibrahim, 34)

Marre Nga Libri e verteta e krijimit dhe evolucioni
Harun Jahja
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,993
Pikët
113
Nëse besojmë se qeliza mund të vijë në ekzistencë rastësisht, atëherë nuk ka pse
të mos besojmë historinë që do ta tregojmë tani. Ajo është historia e një
qyteti:Një ditë, një copë plisi e shtypur midis dy shkëmbinjve në një tokë shterpe u
lag nga shiu. Plisi u thâ dhe u forcua kur doli dielli pastaj u bë rrezistent
dhe mori formë. Pastaj shkëmbinjtë që i dhanë formë u copëtuan dhe mbeti një
tullë e fortë me formë të rregullt. Kjo tullë priti në të njëjtat kushte
natyrore për vite me radhë derisa të formohej një tullë tjetër si ajo. Kjo
pritje zgjati për qindra mijëra vjet dhe tulla të tjera me të njëjtën formë u
formuan në të njëjtin vend. Asnjë tullë gjatë gjithë kësaj kohe nuk u dëmtua
rastësisht. Megjithëse ishin të ekspozuara ndaj stuhive, shiut, erës, diellit
përvëlues dhe acarit për mijëra vjet, asnjë tullë nuk u kris, nuk u thye apo
lëvizi nga vendi. Ato qëndruan atje duke pritur në të njëjtin vend me durim
formimin e tullave të tjera.Kur numri i tullave u bë i mjaftueshëm ato ngritën
një ndërtesë , duke u vendosur mbi njëra tjetrën në mur nën efektin e
rastësishëm e kushteve natyrore si era, stuhitë apo ciklonet. Ndërkaq materialet
tjera si çimentoja dhe rëra të përziera nën efektin e kushteve natyrore u futën
në mënyrë përfekte midis tullave për të lidhur ato me njëra-tjetrën. Ndërsa
ndodhte e gjithë kjo, nën tokë pikërisht në vendin ku tullat ishin vendosur
sipër njëra tjetrës minerali i hekurit nën efektet e natyrës formoi një skelet
metalik, i cili, gjithmonë nën veprimin e kushteve të natyrës, së bashku me
betonin formuan themelin e ndërtesës. Më pas u ngrit e gjithë ndërtesa me të
gjitha gjërat e nevojshme.Ndërtesa sigurisht që nuk ka vetëm tulla, llaç e themele, atëherë si u siguruan
materialet tjera? Përgjigjja është e thjeshtë: silikoni për xhamat, plastika për
kabllot elektrike, hekuri, tubat e ujit, etj. Të gjitha ndodhen në Tokë në sasi
të mjaftueshme. Duhet vetëm mjeshtëria e faktorëve natyror për t'i dhënë këtyre
materialeve formën e duhur dhe për t'i vendosur në vendin e tyre në ndërtesë.
Çdo gjë është e rregulluar kaq mirë, saqë tullat janë vendosur në mënyrë të
tillë që kanë lënë vendin e duhur për dritare, sikur ta dinin se diçka e quajtur
xham do të formohej më vonë nga faktorët natyror. Gjithashtu faktorët natyror
nuk kanë harruar të lënë vend për instalimin e ujit, korrentit, ujërave të zeza,
ngrohjes që do të sigurohet më vonë nga kondicionerët e formuar nga faktorët
natyror.

Të gjitha këto janë bërë rastësisht.Gjithçka ka shkuar kaq mirë saqë "rastësia" dhe "faktorët natyror" ia kanë dalë
të bëjnë diçka të përsosur. Në qoftë se e besoni këtë, ju s'keni vështirësi të
besoni ndërtimin e rrugëve, lulishteve, kopshteve, hekurudhave, metrove,
aeroporteve, sistemeve të komunikacionit, etj. Në të njëjtën mënyrë, siç u
ndërtua edhe ndërtesa e parë.Teoria e evolucionit deklaron se jeta erdhi
rastësisht. Kjo nuk është më pak absurde se sa historia e treguar më lart, sepse
me të gjitha sistemet e saja operative , të komunikimit, transportit dhe
drejtimit, qeliza nuk është më pak e komplikuar se një qytet!

MREKULLIA E QELIZËS DHE FUNDI I EVOLUCIONITQeliza është sistemi më kompleks dhe më elegant që mund të ekzistojë.
Profesori i biologjisë, Michael Denton në librin e tij "Evolucioni – një teori
në krizë", e shpjegon këtë kompleksitet duke dhënë këtë shembull:"Për të kuptuar realitetin e jetës , ashtu siç na referohet nga Biologjia
Molekulare do të na duhej ta zmadhonim qelizën një miliard herë, derisa diametri
i saj të bëhet 20 km dhe të jetë e ngjashme me aeroplanmbajtëse gjigande. Ajo që
do të shohim është një kompleksitet i pakrahasueshëm dhe një ndërtim i
papërsëritshëm. Në sipërfaqen e qelizës do të gjejmë miliona vrima të ngjashme
me dyer e një anije të madhe kozmike të cilat hapen dhe mbyllen me një kod të
veçantë për të lejuar hyrjen dhe daljen e vazhdueshme të materieve. Nëse do të
kishim mundësi të hynim brenda në një prej këtyre vrimave, do të gjenin veten në
një botë me një super teknologji dhe me një kompleksitet të habitshëm, i cili
nuk mund të arrihet nga kapaciteti ynë krijues. Ky realitet është në antitezë
me rastësinë dhe lë shumë prapa çdo gjë të prodhuar nga inteligjenca e njeriut".
Kaq e ndërlikuar është çështja e qelizës sa që evolucioni dështon që në
shpjegimin e formimit të elementeve bazë të qelizës. Formimi i një proteine të
vetme, nën kushtet e natyrës, nga mijëra proteina komplekse që ndërtojnë
qelizën, është i pamundur. Robert Shapiro, profesor kimie në Universitetin e Nju
Jorkut dhe ekspert i ADN-së, ka llogaritur probabilitetin e formimit të
rastësishëm të dy mijë lloje proteinash të gjendura në një baktere të vetme.
(Ndërsa në qelizën njerëzore ka 200 mijë lloje të ndryshme proteinash).
Numri i nxjerrë nga llogaritja është 1040 000 (Një numër i paimagjinueshëm, 1 me
40 000 zero nga prapa. Profesoresha e matematikës së aplikuar dhe astronomisë
nga Universiteti Kolixh, Uells, Chandra Wickramasinghe bën këtë koment:
Mundësia e formimit të jetës nga materia e pajetë është 1 herë në 10 40 000
raste. Ky numër është i mjaftueshëm për ta varrosur Darvinin dhe të gjithë
teorinë e evolucionit. Probabiliteti që proteina të formohet nga rastësia është
zero. Probabiliteti i formimit të një proteine mesatare me 500 aminoacide është:
10 950 Ne mund ta shkruajmë këtë numër duke shtuar 950 zero pas njëshit.Ekzaminimet molekulare kanë treguar qartë se çështja e formimit të aminoacideve
nuk është e ndriçuar aspak nga evolucionistët. Në vitin 1955, puna e dy
shkencëtarëve James Watson dhe Francis Crick, mbi ADN-në hapi faqe të re në
biologji. Molekula e quajtur ADN, gjë gjendet në bërthamën e çdo 100 trilion
qelizave të trupit tonë, përbën të gjithë informacionin strukturor të trupit të
njeriut. Informacioni që ka të bëjë me të gjitha karakteristikat e një personi,
që nga pamja e jashtme deri në strukturën e organeve të brendshme është i
regjistruar në ADN me anë të një sistemi të veçantë kodimi. Të gjitha
informacionet për qenien e gjallë ruhen në molekulën e ADN-së. Vetëm kjo metodë
kaq efikase e ruajtjes së informacionit është një provë e mjaftueshme për faktin
se jeta nuk erdhi në ekzistencë rastësisht, por është e krijuar në një mënyrë të
mrekullueshme nga Krijuesi i Plotfuqishëm. Edhe ligji i dytë i Termodinamikës e
hedh poshtë evolucionin. Ky ligj njihet me emrin "ligji i Entropisë". Entropia
është shkalla e çrregullimit në një sistem fizik. Ligji i Entropisë tregon se i
gjithë universi shkon në mënyrë të pashmangshme drejt shkatërrimit! Vërtetësia e
Ligjit të Dytë të Termodinamikës është vërtetuar teorikisht dhe me eksperiment.
Albert Anjshtajni, shkencëtari më i madh i kohës sonë ka thënë se ky është "ligj
primar i gjithë shkencës". Artur Edington, gjithashtu i referohet këtij ligji si
"ligj suprem metafizik i gjithë universit".

Pengesa më e madhe e evolucionit: Mendja.Ka shumë specie në botë që ngjasojnë me njëra tjetrën. Në fakt ngjashmëria
sipërfaqësore midis njeriut dhe majmunit nuk do të thotë asgjë. Në qoftë se
marrim për bazë inteligjencën, atëherë bletët që ndërtojnë strukturën e
mrekullueshme gjeometrike të hojeve apo merimanga që ndërton mrekullinë
inxhinierike të rrjetës së saj, mund të thuhet se janë më afër njeriut. Bile në
disa aspekte ato janë më superiore se vet njeriu.Ka diferencë të madhe midis
majmunit dhe njeriut. Majmuni është kafshë dhe nuk ndryshon nga kali apo qeni
në lidhje me nivelin e ndërgjegjes. Njeriu është i dëgjueshëm, krijesë me
vullnet të fortë që mendon, flet, kupton, vendosë dhe gjykon. Mendja është
diferenca më e madhe midis njeriut dhe kafshëve.Realiteti është qartë dhe i
dukshëm. E gjithë jeta është produkt i një projektimi perfekt. Kjo siguron prova
konkrete për ekzistencën e Krijuesit i Cili është i Gjithdijshëm e i
Plotpushtetshëm. Ky Krijues është Allahu, Zoti i Tokës, i qiejve dhe i
gjithçkaje midis tyre. Udhëtimin tonë mund ta vazhdojmë edhe në botën e
sëmundjeve, shëndetit, ilaçeve, mjekimit, imunitetit, mikrobeve. Në të vërtetë,
edhe ato qenie mikroskopike që ne u themi "mikrobe", e që i luftojmë me
antibiotikë dhe ilaçe tjerë, janë krijuar në dobi të njeriut dhe gjallesave të
tjera dhe për një ekuilibër. Po, këto gjallesa mikroskopike që s'i shohim dot me
sy; vrapojmë në ndihmë të njeriut. Teoritë e materialistëve mbi ekzistencën dhe
jetën që kanë gënjyer dhe mashtruar shumë njerëz gjer më sot, janë hulumtuar e
kontrolluar hollësisht nga shumë e shumë mendimtarë e shkencëtar të mirëfilltë,
janë kritikuar e me metoda të ndryshme në përfundim është kuptuar se as
pretendimet që ia kanë ofruar botës shkencore, as teoritë e tyre mbi jetën që i
kanë parashtruar duke i popullarizuar me një zhurmë të madhe propagandistike nuk
janë të vërteta ashtu siç pandehet.

E VËRTETA E KRIJIMIT NË KUR'ANTë gjitha fetë, të gjithë profetët, të gjithë librat e shenjtë, duke ia mbyllur
të gjitha dyert evolucionit, e shprehin hapur se çdo gjë, përfshi edhe njeriun,
është krijuar nga Zoti!Ja disa versete nga Kurani fisnik:" O ju njerëz, vërtet Ne ju krijuam juve prej një mashkulli dhe një femre, ju
bëmë popuj e fise që të njiheni ndërmjet vete,...." (El Huxhurat, 13)
" E Ne i thamë: "O Adem, ti dhe bashkëshortja juaj banoni në xhennet dhe hani
lirisht nga frutat e tij kah të doni,...." (El Bekare, 35)" E Ai (Zoti) ia mësoi Ademit të gjithë emrat (e sendeve),..." (El Bekare, 31)
" Vërtet, Ne e krijuam njerin në formën më të bukur..." (Et Tin, 4)" Lexo me emrin e Zotit tënd, i cili krijoi (çdo gjë).Krijoi njeriun prej një gjaku të ngjizur (në mitrën e nënës).

" O ju njerëz, vërtet Ne ju krijuam juve prej një mashkulli dhe një femre, ju
bëmë popuj e fise që të njiheni ndërmjet vete,...." (El Huxhurat, 13)
" E Ne i thamë: "O Adem, ti dhe bashkëshortja juaj banoni në xhennet dhe hani
lirisht nga frutat e tij kah të doni,...." (El Bekare, 35)" E Ai (Zoti) ia mësoi Ademit të gjithë emrat (e sendeve),..." (El Bekare, 31)
" Vërtet, Ne e krijuam njerin në formën më të bukur..." (Et Tin, 4)" Lexo me emrin e Zotit tënd, i cili krijoi (çdo gjë).Krijoi njeriun prej një gjaku të ngjizur (në mitrën e nënës).Lexo! Se Zoti yt është më bujari!Ai që e mësoi (njeriun) të shkruajë me pendë.
Ia mësoi njeriut atë që nuk e dinte". (El Alak, 1-5) " Pasha Atë që krijoi
mashkullin e femrën..." (El Lejl, 2)"Ai që përsosi krijimin e çdo sendi, e
krijimin e njeriut e filloi nga balta.Pastaj bëri që pasardhësit e tij të rrjedhin prej një pike uji të dobëtMandej, Ai e formëson atë (në barkun e nënës) dhe nga ana e vet i jep shpirt
atij dhe Ai është që juve ju pajis edhe me dëgjim, me të parit dhe me zemër, e
pak send është ajo që ju falënderoni...” (Es Sexhde, 7-9)"Ne vërtet nderuam pasardhësit e Ademit (njerëzit), u mundësuam të udhëtojnë
hipur në tokë e në det, i begatuam me ushqime të mira, i vlerësuam ata (i
lartësuam) ndaj shumicës së krijesave që Ne i krijuam..." (El Isra, 70)
"All-llahu e fillon krijimin, mandej e përsërit atë, e më në fund tek Ai do të
ktheheni..." (Er Rrum, 11)


"Dhe nga faktet (e
madhërisë së) e Tij është që për të mirën tuaj, Ai krijoi nga vetë lloji juaj
palën (gratë), ashtu që të gjeni prehje tek ato dhe në mes jush krijoi dashuri
dhe mëshirë. Në këtë ka argumente për njerëzit që mendojnë.


Nga argumentet e Tij
është krijim i qiejve e i tokës, ndryshimi i gjuhëve tuaja dhe i ngjyrave tuaja.
Edhe në këtë ka argumente për njerëz..." (Er Rrum, 21-22)


"O ti njeri, po ç'të
mashtroi ty kundrejt Zotit tënd që është bujar e i urtë ? I cili të krijoi, të
përsosi dhe të drejtoi. Të formësoi në formën që Ai dëshiroi!" (El Infitar, 6-"Dhe Ai ju dha
gjithat që e kërkuat (që kërkoi nevoja juaj) dhe, edhe në qoftë se përpiqeni t'i
numëroni të mirat e All-llahut, nuk do të mund të arrini t'i përkufizoni (në
numër). Vërtet, njeriu është i padrejtë dhe shumë përbuzës". (Ibrahim, 34)

Marre Nga Libri e verteta e krijimit dhe evolucioni
Harun Jahja
qeliza njeriut.jpg


Edhe une nuk e besoj qe qeliza qenka krijuar rastesisht.
Keto foto jane realizuar kohet e fundit.
Cdo pike aty eshte e koduar.
Krahasohet me nje qytet.
 

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
14,906
Pikët
113
po kush e krijoi? po ate qe krijoi qelizen, kush e krijoi? e keshtu me radhe....
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,993
Pikët
113
Tema te diskutohet biologjikisht.
Biologjia ne fakt te hap temen tjeter.
Une mendoj se ktu nuk ka lidhje fare rastesia.
Ja ku jane fotot.
Nje foto flet sa 1 mije fjale.

Qe te krijohet nje qelize nuk mjafton as energjia e te gjithe Universit.

Drake
 
Last edited:

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
14,906
Pikët
113
Fotot jane sh te bukura, por cfare kuptohet nga ato ?
 

Kontinenti

V.I.P
Anëtar
Oct 14, 2012
Postime
3,993
Pikët
113
Sepse eshte kuturu.
Nuk njeh kodin.
Nuk njeh ''arkitekturen''.
Nuk njeh organizimin...etj.etj.etj.
 
Top