• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Party më antik? 11.5 mijë vjet më parë

Heily

BuRreLse
Anëtar
Jan 16, 2010
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
Ku tme doje e bardha zemer


Kush mendon se festat mundane apo party-t në orët e vona të natës është një fenomen i kohëve tona, gabohet.

“Gjahtarë ditën e qejfllinj natën”, kështu mund të përkufizohen njerëzit primitivë, të cilët ashtu si ne, festonin, edhe pse me breshka apo mish në vend të shampanjës. Për të përgatitur ushqimin nevojiteshin shumë ditë dhe qindra kile mish.

Këto prova i kanë zbuluar arkeologët në gropën e Galileas ku sipas përllogaritjeve, në pary kanë marrë pjesë rreth 35-40 njerëz. Party primitiv u ndërtua në kompjuter nga University of Connecticut dhe ai i Jeruzalemit.

Sipas të dhënave, ngjarja daton 11.500 vjet më parë. Gjithsesi, arsyeja pse festa mendohet se u organizua, nuk ka shumë lidhje me gëzimin, pasi bëhet fjalë për vdekjen e një gruaje te moshuar. “Festat në ate kohë zhvilloheshin për të konsoliduar marrëdhëniet mes individëve dhe për të integruar komunitetin”, shprehet një prej arkeologëve.
 

unejsa

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 27, 2010
Postime
386
Pikët
0
Vendndodhja
Shijak
Përgjigje e: Party më antik? 11.5 mijë vjet më parë

o te keqen e partit mi qe ne lashtesi e kan pasur njerzit mendjen tek qefi imagjino ne ditet tona ca behet per pak qef
 
Top