• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pasioni im

rowe

Banned
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,246
Pikët
113
Nejse se bej shaka, dhe me mer kot pinku per stalker.
Un mund te jem cdo gje por stalker kurre.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
22,669
Pikët
113
ku mblidheni ju keshtu se une nuk do merzitesha 😁 😁
Psh tek hall i Sheratonit, le ta zeme.
Ketu tek ne neper katet e para te hoteleve te mira behen.
Merr ndonje shoqe ose grup shoqesh dhe shkon. $50-$75 eshte pagesa per person.
 

rowe

Banned
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,246
Pikët
113
Eshte e vertete se Pinku edhe pse jo profezionall ka estetike dhe proporcion, ngjyre dhe detaj ne ate qe ka shprehur (lere pasta Yokua qe ate pizazhin me det e dill e ka qare), kurse ai bazhella Edvini e fsheh mospasjen e talentit nepermjet punimesh medemek kontemporane, ngjyrash pa shpirt dhe gjeometri abstrakte....edhe ni liber qe ja bene te tjeret edhe atij i vuri emrin "Kurban".....:)
Aty gjejne strehe gjithe te paaftet lol, tek arti absurd(piktura absurde) dhe abstraksionist apo surrealist...
Nese i pyet cili eshte mesazhi i piktures apo cfar ndjenje percjell??? Te pergjigjen, secili e interpreton si te doje...

Te vjen ti pyesesh, ore pall cfar ke dashur te percjellesh se s'kuptohet asgje, dhe pastaj krahasojne veten me gjeniun pikasso....ok por nga pikasso kuptohet cdo gje, nga ty kuptohet i mut.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
22,669
Pikët
113
@rowe
Edhe abstraksioni s'eshte kollaj, po he!
Shkova para ca muajsh per te pare nje muzeum pikture. E mire... ne nje kende brenda muzeut ku ishte edhe nje bar kishin krijuar nje kend te vogel per kalamajte ku te pikturonin ne nje si tavoline digitale qe fshihej pastaj me nje buton. Shkova edhe thashe po e provoj. Edhe doli nje gje abstrakte qesharake. Ec e provoje e shih sa e "kollajshme" do te te duket. 🤣🤣
Prit se do e gjej e us sjell abstraksionin tim. Lol
 

rowe

Banned
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,246
Pikët
113
@rowe
Edhe abstraksioni s'eshte kollaj, po he!
Shkova para ca muajsh per te pare nje muzeum pikture. E mire... ne nje kende brenda muzeut ku ishte edhe nje bar kishin krijuar nje kend te vogel per kalamajte ku te pikturonin ne nje si tavoline digitale qe fshihej pastaj me nje buton. Shkova edhe thashe po e provoj. Edhe doli nje gje abstrakte qesharake. Ec e provoje e shih sa e "kollajshme" do te te duket. 🤣🤣
Prit se do e gjej e us sjell abstraksionin tim. Lol
Meqenese un jam i fiksum pas muzeumeve, nuk besoj se ka shqiptar tjeter qe ka pare muze me shume se une, e di shume mire cdo te thote pikture abstrakte. Personalisht nuk e pelqej abstraksionin dhe surrealizmin. Adhuroj artin klasik "greko" romak...ne mesjete, da vincin, michelangelon e shume te tjere. Ndersa me vone rembrandti me pelqen shum me teper se ai i cmenduri qe preu veshin e vet lol.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
22,669
Pikët
113
@rowe Po smund ti krahasosh ata te dy, sepse i perkasin rrymave te ndryshme.

Une s'kam pare shume muzeume, se jetoj ne nje vend ku s'ka tradite ose fonde per kete art, por ne ato qe kam qene jam mrekulluar.
 

rowe

Banned
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,246
Pikët
113
Muzeu me i mire ne bote nuk eshte louvre(kam qene disa here). Muzete me te mira ne bote jane musei vaticani, ka 54 galeri, jane ekspozuar vetem 20 mije vepra, 52 mije vepra te tjera jo, shume prej te cilave jane sekret. Nese nje dite ato do ekspozohen, bota do surprizohet, dhe historia sic e dime do ndryshoje.
Poshte foto ime ne vatican.
 

Attachments

Last edited:

rowe

Banned
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,246
Pikët
113
@rowe Po smund ti krahasosh ata te dy, sepse i perkasin rrymave te ndryshme.

Une s'kam pare shume muzeume, se jetoj ne nje vend ku s'ka tradite ose fonde per kete art, por ne ato qe kam qene jam mrekulluar.
E di qe s'mund ti krahasoj, shijet jane shije thone.
 

rowe

Banned
Anëtar
Jan 27, 2011
Postime
14,246
Pikët
113
Kam qene ne NY ( mentropolitan) , ( museum of natural American history, NY ) Fine arts) Boston, Philadelphia museum of arts ... Etc 😝
Nuk krahasohet asgje me musei vaticani. As louvre.

Njehere kur shkova ne greqi shpresoja te gjeja dicka te paarritshme e te papame tek acropolis museum, u zhgenjeva. Jashte akropolit pashe ca mbishkrime qe ata i quanin "greke", dhe une si njohes i persosur i alfabeteve dallova kaligrafine romake...thjesht i thashe atij robit grek, genje sa te dush turiste perendimore me lavdi greke, ky mbishkrim eshte latinisht dhe i takon periudhes romake, kur ka qene pushtuar greqia, po deshe ta perkthej mbishkrimin.....mesa duket me mori per turist te rendomte.
 
Top