• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Patëllxhanë me patate

SEa

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 15, 2010
Postime
1,516
Pikët
0
Vendndodhja
marina di massaNevojiten:

* 5 patëllxhanë
* 2 qepë
* 7 thelpinj hudhre
* 7-8 speca ( mund të jenë edhe të djegës)
* 1 filxhan vaj ulliri
* 2-3 patate
* 4 domate
* 1 filxhan kafeje ujë të nxehtë
* kripë

Përgatitja:

Qëroni patatet dhe pritini në kuba. Hidhni në një tas, shtoni pak kripë dhe shtypini pak dhe kështu lërini pak për të pritur.

Grini qepët për gjellë, pastroni hudhra, grini specat. Hidhini të gjitha në një tenxhere, shtoni vaj ulliri dhe skuqini.

Shtoni patatet dhe vazhdoni t’i skuqni. Qëroni domatet, pritni në kuba të mëdhenj. Shpërlani patëllxhanët dhe pastaj shtojini në tenxhere.

Pasi t’i skuqni pak, shtoni ujë të nxehtë. Pasi të ziejnë, ulini zjarrin.

Mbyllni kapakun e tenxheres dhe lërini të ziejnë derisa të zbuten patatet (kur të piqen patatet, dmth., që edhe patëllxhanët janë bërë).
Në fund shtoni kripën.

Kur t’i servoni, mos i përzieni, kujdes mos shtypni patëllxhanët.
 
Top