• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Paulo Coelho dhe shkrimet e tij

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,009
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
ketu me poshte eshte nje pjese e marre nga libri jam si lumi qe vershon.
me pas do vijoje dicka mi jeten e ketij shkrimtari, qe per mua eshte me i madhi ne absolut (te pakten nga gjithe sa kam lexuar)

marre nga libri '' JAM SI LUMI QE VERSHON''

Manuel eshte burre i rendesishem dhe i domosdoshem

Manuel ka nevoje te jete gjithmone i zene me pune.perndryshe do te gjendet duke menduar qe jeta e tij nuk ka kuptim, qe po humbet kohe, qe shoqeria nuk ka nevoje per te dhe qe asnjeri e do..
dhe keshtu, sapo zgjohet, ka shume gjera per te bere: te shohe lajmet ne televizor(mbase dicka ka ndodhur gjate nates), lexon gazeten (mbse nuk ka leuar ndonje ngjarje te rendesishme te dites se meparshme), i thote gruas te pergadise femite qe te mos arrijne vone ne shkolle,te hype ne makine, taksi , autobuz ne nje vagon te metropolitanes....gjithmone ekstremisht i koncentruar, fikson boshllekun pastaj oren, here pas here duke bere ndonje telefonate me celular- gjithmone ne levizje ne menyre qe te gjithe te shohin qe ai eshte i rendesishem, i dobishem per njerezine.
Manuel arrin ne vendin e punes dhe kushton vemendjen e tij praktikave qe e presin mbi tryeze. Nese eshte nenpunes, ben te pamunduren qe shefi te shohe saktesine dhe pergjegjesine e tij. Nese eshte drejtues, urdheron te gjithe ti kushtojne vemendje punes.
Nese nuk ka ndonje pune te rendesishme per te bere, Manuel sforcohet te gjeje dicka per te bere: fillon te organizoje programe pune , vendos linja te reja aksioni.
Manuel nuk shkon te haje dreke kurre vetem. Nese eshte drejtues, ulet gjithmone me miqte, diskuton gjithmone strategji te reja, flet keq per konkurrencen, le te kuptoje qe ka gjithmone nje strategji si rezerve, ankohet- me krenari- per ngarkesen e madhe te punes qe ka.
Edhe nese eshte nenpunes ulet te haje dreke me miqte: ankohet per shefin dhe per orarin jashte punes qe eshte i detyruar te beje, afermon pak si i shqetesuar- por me krenari- qe ne pune shume gjera varen nga ai..
Drejtues apo nenpunes,Manuel punon gjithe mbasditen.Here pas here shikon oren; afrohet momenti per tu kthyer ne shtepi, po ka akoma nje detaj per te zgjidhur ketu, nje dokument per tu firmosur.... Eshte njeri i ndershem e me ndershmeri fiton dhe rrogen, eshte pikerisht cfare te tjeret presin nga ai, eshte realizimi i endrrave te prinderve te tij, qe kane bere shume sakrifica ne menyre qe ai te kishte nje arsim te mire.
Ne fund kthehet ne shtepi.Ben nje dush te nxehte, vesh rroba ma te rehatshme, dhe ha darke me familjen. interesohet per detyrat e femive, per aktivitetet e gruas. Nganjehere flet per punen e tij, por vetem ne menyre qe te merret si shembull nga femite- sigurisht qe nuk ka zakon te sjelle shqetesimet e punes ne shtepi. Ne fund te darkes, femite- qe nuk duan tja dine per shembuj , detyra o gjera te tilla- ngrihen shpejt nga tavolina dhe shkojne te ulen perpara pc-se.Edhe Manuel ngrihet nga tavolina per tu ulur perpara nje aparati te vjeter qe i kujton femijerine:televizori. Shikon serish lajmet (mbase ka ndodhur dicka ne mbasdite, vone).
vete ne krevat, dhe aty e pret si gjithmone nje liber teknik mbi komodine: si drejtues apo nenpunes, e di qe konkurrenca eshte e eger dhe nje njeri qe nuk eshte i azhornuar rrezikon humbjen e vendit te punes e duhet te perballoje diaventuren me te keqe- papunesine.
SHkemben disa fjale me gruan- ne fund te fundit eshte burre xhentil, punetor, i dashur, qe kujdeset per familjen e tijdhe eshte i gatshem ta mbroje ne cdo rrethane.
Ne fund e mund gjumi: e di qe te nesermen do te jete shume i zene me pune, per kete ka nevoje te rifitoje energjite e humbura.
Gjate nates Manuel enderron.
Nje engjell e pyet:''Perse e ben?''
dhe ai i pergjigjet:''Sepse jam nje njeri i ndergjigjshem.''
Engjelli vazhdon ta pyes:'' je ne gjendje te ndalohesh per 15 min ne dite? per te veshturar boten, te shokosh vetveten o me thjeshte per te mos bere asgje.''
Manuel pergjigjet qe do ti pelqente por nuk ka kohe..
''Po me mashtron,'' thote engjulli. ''Te gjithe e kane aq kohe: por eshte kurajoja qe mungon.Puna eshte bekim, kur na ndihmon te mendojme per ate qe po bejme. por behet mallkim ne momentin qe behet e dobishme vetem per te na penguar te mendojme per sensin e jetes tone.''
Manuel zgjohet ne mes te nates. eshte i mbuluar nga djeret e ftohta.Kurajo? Si mundet nje njeri qe sakrifikohet per familjen te mos kete kohe per te mos u ndaluar per 15 minuta?
Eshte me mire ta zere gjumi serish. Sigurisht , qe keto pyetje nuk te cojne gjekundi- dhe neser ai do te jete shume i zene
 

the admiral

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 26, 2011
Postime
1,380
Pikët
0
Vendndodhja
Europe
Përgjigje e: Paulo Coelho dhe shkrimet e tij

kam lexuar vetem tre romane te coelho-s
i pari ka qene "fituesi eshte i vetem" (nuk e di si eshte titulli ne shqip) i cili nuk me ka pelqyer...
madje kur e perfundova, u cudita shume se si kishte mundesi qe coelho te ishte aq i preferuar.
me pas lexova "alkimisti" dhe me pelqeu shume...
sdq per mendimin tim, coelho eshte pak i mbivleresuar......
as "11 minuta" nuk me ka pelqyer.

qeshtje gustosh.
 

HELEN OF TROY

Jeta vazhdon
Anëtar
Apr 17, 2010
Postime
1,311
Pikët
38
Vendndodhja
prane teje
Përgjigje e: Paulo Coelho dhe shkrimet e tij

I kam lexuar vite me pare ne greqisht
ne gjuhen shqipe te them te drejten ne ato kohe mbaj mend qe nuk gjeta asnje
me ka pelqyer vetem alkimisti......
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,009
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Paulo Coelho dhe shkrimet e tij

Coelho eshte nje shkrimtar qe nuk mund te quhet ordiner.. shkrimet e tija nuk jane romane qe tregojne nje histori.ne librat e tije gjithcka eshte e lidhur me besimin dhe zbulimin e vetvetes.ka nje filozofi te vecante dhe per kete jo gjithkuj mund ti pelqeje..
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Paulo Coelho dhe shkrimet e tij

Coelho eshte nje shkrimtar qe nuk mund te quhet ordiner.. shkrimet e tija nuk jane romane qe tregojne nje histori.ne librat e tije gjithcka eshte e lidhur me besimin dhe zbulimin e vetvetes.ka nje filozofi te vecante dhe per kete jo gjithkuj mund ti pelqeje..

``bravo``

OK !
 

Kryeplaku

Kryeplak
Anëtar
Feb 1, 2011
Postime
1,761
Pikët
0
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Paulo Coelho dhe shkrimet e tij

Libri "Alkimisti" eshte teper i arire profesionalisht per mua.. Eshte i vetmi roman qe i kam lexuar keti autori edhe te them te drejten me ka lene nje shije te kendshme.
 

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,596
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Përgjigje e: Paulo Coelho dhe shkrimet e tij

Permend "11 minuta" dhe "Zahiri".
11 minuta - flet ne dukje per nje histori , pjese jete, ne thelb eshte nje Filozofi me nje kendveshtrim krejt te vecante te nje marredhenieje dashurie....
Ky i dyti me ka lodhur pak, sepse me duhej qe nje paragraf apo fjali, ta lexoja me shume se nje here....
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,009
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Paulo Coelho dhe shkrimet e tij

............Per questo è importante lasciare che certe cose se ne vadano. Si distacchino.
Gli uomini hanno bisogno di comprendere che nessuno sta giocando con carte truccate:
a volte, si vince; a volte, si perde.
Non aspettarti che riconoscano i tuoi sforzi, che scoprano il tuo genio, che capiscano il tuo amore.
Bisogna chiudere i cieli. Non per orgoglio, per incapacità o superbia.
Semplicemente perché quella determinata cosa esula ormai dalla tua vita.
Chiudi la porta, cambia musica, rimuovi la polvere.
Smetti di essere chi eri e trasformati in chi sei.

Lo Zahir
 

Noe

V.I.P
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
8,032
Pikët
113
Përgjigje e: Paulo Coelho dhe shkrimet e tij

Pauhlo Coelho eshte shkrimtar i jashtezakonshem . I kam lexuar te gjitha librat e tij .
 

Misty-Blue

Përjetësisht të Panjohur
Anëtar
Mar 17, 2012
Postime
1,458
Pikët
0
Përgjigje e: Paulo Coelho dhe shkrimet e tij

Oboo boo... ky mustaqexhiu !!! Kur shoh librat e ketij ne ndonje biblioteke me vjen t'i ve flaken. Ky ben fiks letersi dy lekshe!!! Me keshilluan nje here nje liber te tij per 6 muaj mezi e mbarova edhe 1001 nete eshte me e besueshme.
Pa paragjykuar askend por, keto jan libra qe si ti lexosh , si mos ti lexosh nuk humbet asgje , max do cosh dem leket qe ke blere librin :p
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,009
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Paulo Coelho dhe shkrimet e tij

Non è quello che hai fatto nella tua vita passata a influenzare il presente, ma è ciò che fai nel presente che redimerà il passato e logicamente cambierà il futuro.
Aleph
 

mary

DELIRIO
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
1,009
Pikët
38
Vendndodhja
diku ne univers
Përgjigje e: Paulo Coelho dhe shkrimet e tij

Mi è sempre stato accanto, mi ha dato il meglio di sé, e io desidero stargli vicino sino alla fine dei miei giorni. Ma i moti del cuore sono un mistero, e io non capirò mai ciò che è accaduto. Di certo, so che quell'incontro accrebbe la fiducia in me stessa, mostrandomi che ero ancora capace di amare e di essere amata, e rivelandomi un insegnamento che non dimenticherò mai nella vita, quando ti trovi di fronte a una cosa importante non significa che devi rinunciare a tutte le altre.

Brida
 

Skydive

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 22, 2012
Postime
2,260
Pikët
0
Përgjigje e: Paulo Coelho dhe shkrimet e tij

Kam lezuar shume libra te tij
Do vecoja
"Der Alchimist"
 
Top