• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pellazgët, origjina jonë e mohuar

Mandi

ஜ۩۞۩ஜ
Staff member
Anëtar
Feb 8, 2009
Postime
8,939
Pikët
113
Vendndodhja
PELLAZGËT PARA-HËNOR.
PARAILIRËT, PELLAZGËT, CILËSOHEN SI BIJ TË TOKËS, TË MBIRË PREJ DHEUT, MADJE SI “PARA-HËNOR”, SI TË GDHIRË NË EVROPË QË PËRPARA SHFAQJES SË HËNËS NË HAPËSIRAT QIELLORE.
(ANOMALITË E HËNËS: A ËSHTË E KRIJUAR AJO?)

“Shkenca historiografike botërore e pranon njëzëri që trualli ynë, ka qenë i banuar të paktën qysh prej 30000 vjetësh (nga fillimi i paleolitit). Së këtejmi rrjedh pa një pa dy, se te ne kanë gjalluar njerëz shumë mijë vjet para ilirëve, parailiret-Pellazgët. Gjurmimet më të reja të shkencës ekzakte të antropologjisë dokumentojnë qartazi gjithashtu rrembat parailire, parahelene, pellazge, të shqiptarëve të sotëm. Prej një karvani kumtimesh nga më të stërlashtat, parailirët autokton, pellazgët, cilësohen shprehimisht si bij të tokës, të mbirë prej dheut, madje si “para-hënor”, si të gdhirë në Evropë që përpara shfaqjes së hënës në hapësirat qiellore”.[1]
Deri këtu konsiderohet mitologji, ekzistenca parahënore e pellazgëve.
Por sot ka shumë zëra që po konsiderojnë të kundërtën: Hëna nuk ka qenë gjithmonë aty...
Thënie për shqiptarët
______
Titulli: Pellazgët, origjina jonë e mohuar
Autori: Dhimitri Pilika
Botues: Botimet Enciklopedike, Tiranë 2005

 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,470
Pikët
113
Pa keqkuptime Mandi por kjo teme me duket shume jo serioze per me qene ne nenforumin e historise shqiptare.
 
Last edited:

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
Pa keqkuptime Mandi por kjo teme me duket shume jo serioze per me qene ne nenforumin e historise shqiptare.
Keshtu eshte kur kopjojne dhe pastaj i rrasin mbi te shpjegimet e veta 'cilesore'.

Dikur ne forumishqiptar kemi diskutuar per Arkadine. Ovidi, Fast. i.ii shenon se 'Para se hena te ishte formuar, ne se mund te besohet, vendi quhej Arkadi. Ne tokat e Arkadise lindi Jovi dhe kjo race eshte me vjeter se Hena." Aristoteli shton se Arkadet debuan nje race tjeter, para se te adoptonin Henen, dhe per kete arsye quhen para-henore."
Me pak fjale, hena eshte simbol me i ri i nje race te lashte me simbolike tjeter.
 
Last edited:

Iluzionisti

V.I.P
Anëtar
Jan 9, 2020
Postime
2,289
Pikët
113
Pyeteni pak pjellen komuniste Korkuti & C, dhe se fundmi Gjinushi e Milo .... tashi pse nuk duhet me kap armet dhe me e zhba rracen e qelbur komuniste?

I pari ka mohu pellazeget ...fuck
I dyti ka mohu shqiptaret...fuck
I treti ka mohu skenderbuen ..fuck

Une kam lexu te gjithe librat e Maria Aref, nje here erdhi ne shqiperi dhe e perzune greket (shqiptaret) ....

Kur mendoj me vjen ne mendje nje bombe ...
 

Iluzionisti

V.I.P
Anëtar
Jan 9, 2020
Postime
2,289
Pikët
113
Gjuhësia moderne ka humbur një thesar të paçmueshëm : zhdukja graduale e gegërishtjës të pastër të Malësisë, sfondi më i vjetër gjuhësor i pellazgjishtës të lashtë që mbetet praktikisht i paprekur. Dy përgjegjës potencial : Grekët dhe vetë Pellazgo-Iliro-Shqiptarët.

Në radhë të parë Pellazgët, Thrakët dhe Ilirët pas pushtimit helen të trojave pellazge pas shekullit të 8-të para erës sonë kanë pësuar presionat dhe asimilimin përparimtar të pushtuësve helen që imponuan (përveç rajoneve malore të paarritshme) gjuhën e tyre edhe alfabetin. Ironia e shortit është se ky alfabet fillimisht ishte pellazg : i cili u uzurpua nga Fenikasit në Kretë, të cilët e sollin në tokën e tyre (Kanaani) ku Fenikasit i caktuan secilës shkronjë një emër Fenikas : A (A lef që në semitikën do të thotë "bagëti" ; B (B eit, "shtëpi") ; G (G emal, « deve ») ; H (H eit, "mur") ; K (K af, « pëllembë i dorës ») ; R (R as, "koka") ; S (S în, "dhëmb"), etj. Fenikasit (më Kadmin në kryë të tyre), gjatë pushtimit të tyre për atë që do të bëhej Greqi (toka e Pellazgëve) sollën në Beoti këtë alfabet, për të cilin, më vonë, u shtuan zanoret.

Atëherë pushtuesit semito-egjiptianë (fenikasit, egjiptianët dhe asirianët) bënë gjithçka që të mos kishte asnjë gjurmë të civilizimit pellazg (të mundurit). Ata uzurpuan gjithçka dhe përvetësuan kulturën dhe gjuhën e tyre dhe manipuluan legjendat e tyre për të besuar se ata ishin vendasit e vetëm të vendit të okupuar. Nga kjo Pellazgët, Thrakët dhe Ilirët përfunduan duke adoptuar civilizimin e fitimtarëve dhe përdorën të njëjtin alfabet për të shkruar gjuhën e tyre. Etnonimi i pellazgëve si ai i trakasve, dardanëve dhe friggjianëve, më kalimin e kohës përfunduan duke u zhdukur : vetëm etnonimi « ilirë » i mbijetoj kësaj katastrofe, si dhe pasardhësve të tyre të drejtpërdrejtë Shqiptarët. Në fund të fundit mund të themi se me ardhjen në fuqi të Heleneve Pellazgo-thrako-ilirët përdorën gjithnjë alfabetin grek ose alfabetin latin. Shqiptarët shkuan edhe me tej : ata përdorën alfabetin arab për një periudhë të caktuar !

Vetëm Etruskët përdorën alfabetin e tyre origjinal, të cilin e kanë përdorur në të njëjtën kohë me Grekët dhe që e sollën në Itali ku Latinët e miratuan me vonë. Por gjëja më e trishtueshme është se Pellazgo-ilirët kishin humbur përdorimin e shkrimit dhe kultura e tyre mbeti gojore, por gjuha ka mbetur praktikisht e paprekur në malet e pakalueshme të vendeve shqipfolëse. Vetëm një shenjë dëshmon qartë humbjen e këtij përdorimi : në veri të Shqipërisë për një kohë shumë të gjatë nuk kishte asnjë fjalë për të thënë "për të shkruar dhe lexuar" kjo është e zëvendësuar me "për të kënduar" ("A din me kënuë" ?). Ekziston vetëm një fjalë në gegënisthtën e Malësisë për të thenë « lexuar dhe shkruar » = « kënuë » (toskërisht = kënduë, sipas dyfishimit të bashkëtingullorëve (nd) të toskërishtës). Ky fenomen është një kujtim i së kaluarës (reminishencë) së tyre të largët të "civilizimit gojor". Poezitë epike pellazge (Iliada dhe Odysea) nuk ishin në fillim këngë "të shkruara" por rrjedhnin nga një traditë gojore që grekët arritën të shkruanin falë pellazgëve dygjuhëshe të kohës së Pisistratit në mesin e shekullit të gjashtë para erës sonë. Këto janë ngatërresat, paqartësitë dhe manipulimet e prodhuara gjatë kësaj periudhe të historisë antike.

Më në fund, mund të them me shumë trishtim dhe keqardhje që regjimi komunist i dha fund bashkimit të vërtetë të gegënishtjës dhe toskërishtjës. Ky ideal u bë tym për shkak të një sistemi që nënvlerësoi rëndësinë e gegërishtjës në krijimin e gjuhës shqipe dhe kjo jo vetëm përballë popullit shqiptar dhe elitës të saj intelektuale, por edhe ndaj shkencëtarëve dhe gjuhëtarëve e gjithë Evropës. Këto të fundit, në kuadër të studimeve të tyre gjuhësore janë privuar nga ky thesar gjuhësor që është gegërishtja. Në të vërtetë ata kishin dhe ende kanë në dorë vetëm dialektin tosk i cili është i shkëputur nga substrati më i lashtë nga rrjedh gjuha më e vjetër evropiane : pellazgjishtja e lashtë e cila është në zanafillën e Jonishtjës një nga përbërësit kryesore të etnisë greke. Gegërishtja do t'u mundësonte këtyre gjuhëtarëve moderne të gjejnë "gjuhën amtare" të Evropës në vend që të ngjiten për kot me indoevropianizmin e krijuar në fund të shekullit të 19-të. Për me tepër, në këtë temë, kishte edhe një prapamendim i fshehtë politiko-ideologjik që nuk do ta zhvilloj këtu.
Nuk do të bëj përgjigje të gjatë. Falëminderit për mirëkuptimin tuaj.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
Gjuhësia moderne ka humbur një thesar të paçmueshëm : zhdukja graduale e gegërishtjës të pastër të Malësisë, sfondi më i vjetër gjuhësor i pellazgjishtës të lashtë që mbetet praktikisht i paprekur. Dy përgjegjës potencial : Grekët dhe vetë Pellazgo-Iliro-Shqiptarët.

Në radhë të parë Pellazgët, Thrakët dhe Ilirët pas pushtimit helen të trojave pellazge pas shekullit të 8-të para erës sonë kanë pësuar presionat dhe asimilimin përparimtar të pushtuësve helen që imponuan (përveç rajoneve malore të paarritshme) gjuhën e tyre edhe alfabetin. Ironia e shortit është se ky alfabet fillimisht ishte pellazg : i cili u uzurpua nga Fenikasit në Kretë, të cilët e sollin në tokën e tyre (Kanaani) ku Fenikasit i caktuan secilës shkronjë një emër Fenikas : A (A lef që në semitikën do të thotë "bagëti" ; B (B eit, "shtëpi") ; G (G emal, « deve ») ; H (H eit, "mur") ; K (K af, « pëllembë i dorës ») ; R (R as, "koka") ; S (S în, "dhëmb"), etj. Fenikasit (më Kadmin në kryë të tyre), gjatë pushtimit të tyre për atë që do të bëhej Greqi (toka e Pellazgëve) sollën në Beoti këtë alfabet, për të cilin, më vonë, u shtuan zanoret.

Atëherë pushtuesit semito-egjiptianë (fenikasit, egjiptianët dhe asirianët) bënë gjithçka që të mos kishte asnjë gjurmë të civilizimit pellazg (të mundurit). Ata uzurpuan gjithçka dhe përvetësuan kulturën dhe gjuhën e tyre dhe manipuluan legjendat e tyre për të besuar se ata ishin vendasit e vetëm të vendit të okupuar. Nga kjo Pellazgët, Thrakët dhe Ilirët përfunduan duke adoptuar civilizimin e fitimtarëve dhe përdorën të njëjtin alfabet për të shkruar gjuhën e tyre. Etnonimi i pellazgëve si ai i trakasve, dardanëve dhe friggjianëve, më kalimin e kohës përfunduan duke u zhdukur : vetëm etnonimi « ilirë » i mbijetoj kësaj katastrofe, si dhe pasardhësve të tyre të drejtpërdrejtë Shqiptarët. Në fund të fundit mund të themi se me ardhjen në fuqi të Heleneve Pellazgo-thrako-ilirët përdorën gjithnjë alfabetin grek ose alfabetin latin. Shqiptarët shkuan edhe me tej : ata përdorën alfabetin arab për një periudhë të caktuar !

Vetëm Etruskët përdorën alfabetin e tyre origjinal, të cilin e kanë përdorur në të njëjtën kohë me Grekët dhe që e sollën në Itali ku Latinët e miratuan me vonë. Por gjëja më e trishtueshme është se Pellazgo-ilirët kishin humbur përdorimin e shkrimit dhe kultura e tyre mbeti gojore, por gjuha ka mbetur praktikisht e paprekur në malet e pakalueshme të vendeve shqipfolëse. Vetëm një shenjë dëshmon qartë humbjen e këtij përdorimi : në veri të Shqipërisë për një kohë shumë të gjatë nuk kishte asnjë fjalë për të thënë "për të shkruar dhe lexuar" kjo është e zëvendësuar me "për të kënduar" ("A din me kënuë" ?). Ekziston vetëm një fjalë në gegënisthtën e Malësisë për të thenë « lexuar dhe shkruar » = « kënuë » (toskërisht = kënduë, sipas dyfishimit të bashkëtingullorëve (nd) të toskërishtës). Ky fenomen është një kujtim i së kaluarës (reminishencë) së tyre të largët të "civilizimit gojor". Poezitë epike pellazge (Iliada dhe Odysea) nuk ishin në fillim këngë "të shkruara" por rrjedhnin nga një traditë gojore që grekët arritën të shkruanin falë pellazgëve dygjuhëshe të kohës së Pisistratit në mesin e shekullit të gjashtë para erës sonë. Këto janë ngatërresat, paqartësitë dhe manipulimet e prodhuara gjatë kësaj periudhe të historisë antike.

Më në fund, mund të them me shumë trishtim dhe keqardhje që regjimi komunist i dha fund bashkimit të vërtetë të gegënishtjës dhe toskërishtjës. Ky ideal u bë tym për shkak të një sistemi që nënvlerësoi rëndësinë e gegërishtjës në krijimin e gjuhës shqipe dhe kjo jo vetëm përballë popullit shqiptar dhe elitës të saj intelektuale, por edhe ndaj shkencëtarëve dhe gjuhëtarëve e gjithë Evropës. Këto të fundit, në kuadër të studimeve të tyre gjuhësore janë privuar nga ky thesar gjuhësor që është gegërishtja. Në të vërtetë ata kishin dhe ende kanë në dorë vetëm dialektin tosk i cili është i shkëputur nga substrati më i lashtë nga rrjedh gjuha më e vjetër evropiane : pellazgjishtja e lashtë e cila është në zanafillën e Jonishtjës një nga përbërësit kryesore të etnisë greke. Gegërishtja do t'u mundësonte këtyre gjuhëtarëve moderne të gjejnë "gjuhën amtare" të Evropës në vend që të ngjiten për kot me indoevropianizmin e krijuar në fund të shekullit të 19-të. Për me tepër, në këtë temë, kishte edhe një prapamendim i fshehtë politiko-ideologjik që nuk do ta zhvilloj këtu.
Nuk do të bëj përgjigje të gjatë. Falëminderit për mirëkuptimin tuaj.
Futeni ne koke njehere qe mire. Thraket ishin gote dhe dikur qene koloni e Dardaneve. Iliret dhe Elenet jane e njejta fjale. Pasi i keni perzier te tere ne lavatrice moderne, eshte e sigurte qe do dalin rroba te hekurosura.
 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,470
Pikët
113
Gabimi eshte qe ne fillim ZET sepse tema duhej te hapej te mitologjia. Te mos behemi si serbet te cilet vertete filluan me besu se jane nebeski narod (popull qiellor) dhe i hapen kater lufta, duke i humbur te gjitha. Ato qe ju erdhen nga qielli ishin raketat e NATO.

Nje dite me ndodhi qe nje person i superinformuar nga fb po me fliste me pasion. A e di tha se shqiptaret qe e kemi plisin jemi te dalur nga veza?
- Pse cka jemi ne, pula a?
Jo jo, veza kozmike. Ne dolem te paret e blla blla... me pak fjale rast i rende.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
Gabimi eshte qe ne fillim ZET sepse tema duhej te hapej te mitologjia. Te mos behemi si serbet te cilet vertete filluan me besu se jane nebeski narod (popull qiellor) dhe i hapen kater lufta, duke i humbur te gjitha. Ato qe ju erdhen nga qielli ishin raketat e NATO.

Nje dite me ndodhi qe nje person i superinformuar nga fb po me fliste me pasion. A e di tha se shqiptaret qe e kemi plisin jemi te dalur nga veza?
- Pse cka jemi ne, pula a?
Jo jo, veza kozmike. Ne dolem te paret e blla blla... me pak fjale rast i rende.
Mire ata qe nuk kane lexuar me shume se dy rreshta, ose kane degjuar shpjegime komtetente. Po une habitem me disa nga ju qe keni ndjekur temat.
Teoria qe Plisi eshte nga veza eshte hedhur ketu nga Baptisti. Dhe vece kesaj une te jap sa te duash referenca nga ana ime se ai eshte korrekt.
Behet fjale per vezen e krijimit, jo per vezen e pules dhe as te gjelit.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
Shiko postimin e pare.

 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,470
Pikët
113
Mire ata qe nuk kane lexuar me shume se dy rreshta, ose kane degjuar shpjegime komtetente. Po une habitem me disa nga ju qe keni ndjekur temat.
Teoria qe Plisi eshte nga veza eshte hedhur ketu nga Baptisti. Dhe vece kesaj une te jap sa te duash referenca nga ana ime se ai eshte korrekt.
Behet fjale per vezen e krijimit, jo per vezen e pules dhe as te gjelit.
Pa mi sjell pak referencat kur te kesh kohe, se ndoshta ndryshoj mendje edhe une.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
Pa mi sjell pak referencat kur te kesh kohe, se ndoshta ndryshoj mendje edhe une.
Me referenca e kisha dikur. Pasatj erdhe kompetentet dhe filluan te me interpretonin mua gjetjet e mija.
 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,470
Pikët
113
Shiko postimin e pare.

Mitologji o ZET. Qe te mos i quaj me emer tjeter.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
Mitologji o ZET. Qe te mos i quaj me emer tjeter.
Po varet si i shikon gjerat. Injorantet e quajne shkencen magji edhe sot e kesaj dite. Ndersa ne pamundesi te zhvillimit te mjaftueshem,ne mos te te tjerave se paku te gjuhes, shkruesit e lashtesise kane perdorur terma qe reflektojne nivelin e zhvillimit te tyre, por jo marrezine. Pershembull, terma si 'veza' duan te thone procesi i krijimit. Ndarja ne mes ka ndodhur vertet. 'guri i zjarrit' eshte eufemizem per motorrin (e makinave), 'ajo qe udheheq rrugen' per timonin, 'tabela e fatit qe njeh tere qarqet' navigatori si GPS sot. Une kam qelluar qe kuptoj se per cfare po flasin, sepse idiomat perseriten ne menyre ekzakte ne kontekst te sakte matematik. Kjo nuk mund te jete shkruar duke ngrene kerpudha.
 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,470
Pikët
113
Po varet si i shikon gjerat. Injorantet e quajne shkencen magji edhe sot e kesaj dite. Ndersa ne pamundesi te zhvillimit te mjaftueshem,ne mos te te tjerave se paku te gjuhes, shkruesit e lashtesise kane perdorur terma qe reflektojne nivelin e zhvillimit te tyre, por jo marrezine. Pershembull, terma si 'veza' duan te thone procesi i krijimit. Ndarja ne mes ka ndodhur vertet. 'guri i zjarrit' eshte eufemizem per motorrin (e makinave), 'ajo qe udheheq rrugen' per timonin, 'tabela e fatit qe njeh tere qarqet' navigatori si GPS sot. Une kam qelluar qe kuptoj se per cfare po flasin, sepse idiomat perseriten ne menyre ekzakte ne kontekst te sakte matematik. Kjo nuk mund te jete shkruar duke ngrene kerpudha.
Sikur te isha paksa me religjioz ndoshta do ta merrja mitologjine me seriozisht. Logjika e argumentimit eshte e njejte, dhe nuk eshte befasi, pasi qe mitologjia eshte komponente e religjioneve monotesite poashtu.

Kur filluan rastet e para me te prekurit nga virusi, nje hoxhe lokal doli se e paska parashikuar se ne kete shoqerine tone te haramave, cilesim i tij, do te vjen dita qe do ta mbulojne fytyren edhe meshkujt. Por hoxha po harronte qe nderkohe po i dezinfektonte duart me dezinfektues me permbajtje te alkoholit, prodhim i haramave.

Shume gjera kane parashikuar edhe The Simpsons o ZET.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
Pardon, je i sigurte se i je pergjigjur postit tim? Ku i lexove ti keto parashikime ose aludime qe dhe ne largesi flasin per fete?! Mos ka rene ndonje variant koronavirusi andej qe reflekton pjerrtas?
Perkundrazi. Mitogjite jane reflektim i aktualitetit te kohes atehere. Gjuha me te cilen jane shkruar eshte e cuditshme, por e sakte, pavaresisht se eshte perdorur ne nje forme me rudimentare nga e jona. Ne se civilizimi eshte shkaterruar njehere, mendon se ne kemi perseritur domosdoshmerisht te njejten shkence ose perdorur te njejtat konvencione gjuhesorr? Ta marre dreqi, ne nuk riprodhojme dot as statujat, oret dhe punimet e 2 shekujve me pare, se le me piramidat. Nga buron gjithe kjo arrogance jone hipokrite? Nga niveli global i antifes?
 
Last edited:

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,470
Pikët
113
Haha vertete me bone me qesh. Ne fakt i kam disa simptoma. Kokedhembja njera nga ato.

Nuk kemi pse e kalojme diskutimin ne Ad hominem dhe nuk e kuptoj ku e pa arrogancen.

Mistere ka sa te duash, ne te kaluaren ishin me shume. Shkenca po i merr me radhe dhe ashtu si Stonehange, nje dite nuk do te jene me mistere. Me kembe ne toke e me durim.

Nese i rikthehemi serish fillit te bisedes, insistoj se tema nuk e ka vendin ne kete nenforum.
 

ZET

Cursum Perficio
Anëtar
Aug 31, 2011
Postime
9,349
Pikët
113
Nuk kishte asgje ad hominem ne cka shkrova. Arrogancaceshte e gjithe brezave me te rinj qe mendojne se jane me te zgjuar se prinderit e vet, kur ne fakt nuk riprodjojne dot arritjet e tyre.
Per temen. Shkrova nje here se behet fjale per Arkadianet te cilet kishin origjinalisht simbole te tjera, para atyre henore dher per kete arsye quhe preselene. Eshte si te thuash se kosovaret jane paraflamuritblu, sepse kishin te kuqin me zhgabe me pare.

Se ku shkojne temat nuk me intereson. Ne dac fshijini krejt.
 

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
637
Pikët
93
Vendndodhja
Zh
Sipas Historis i tere Balkani eshte Pellazgo-Ilir po ta pyesesh edhe nje Boshnjak do thot jam Ilir edhe turku dhe greku do ta thuan te njejten gje.
Kjo Histori eshte aq e thelle dhe nuk bazohet me Fakte dhe Studime askun sa qe as nje arkeolog si ben ball.
 

Rex

gjitholog
Anëtar
Sep 1, 2010
Postime
14,470
Pikët
113
Sipas Historis i tere Balkani eshte Pellazgo-Ilir po ta pyesesh edhe nje Boshnjak do thot jam Ilir edhe turku dhe greku do ta thuan te njejten gje.
Kjo Histori eshte aq e thelle dhe nuk bazohet me Fakte dhe Studime askun sa qe as nje arkeolog si ben ball.
Me metoden e perjashtimit, sllavet dalin jashte cdo kombinimi. Mund te kete pakjartesi per antikitetin e hershem si pasoje e burimeve te pakta, por vendosja e sllaveve ne ballkan eshte e vonshme dhe e dokumentuar mire.

Kur genjeshtren e perserite disa here fillon dhe behet e besueshme. Kete pune e bejne ata.
 

Jorina

V.I.P
Banned
Anëtar
Jul 4, 2019
Postime
637
Pikët
93
Vendndodhja
Zh
Me metoden e perjashtimit, sllavet dalin jashte cdo kombinimi. Mund te kete pakjartesi per antikitetin e hershem si pasoje e burimeve te pakta, por vendosja e sllaveve ne ballkan eshte e vonshme dhe e dokumentuar mire.

Kur genjeshtren e perserite disa here fillon dhe behet e besueshme. Kete pune e bejne ata.
Tani edhe mua me pelqen ajo ideeja qe ne shqiptaret te jemi te vetmit pasardhes te Ilireve ama faktet tregojn dicka tjeter.
Ne e kemi prejardhjen ne baze te atyre qe jam informuar nga arbereshet e italis se sotme dhe te shofesh rrenjet e gjuhes shqipe te vjeter i gjen te greket.
Iliret kan qen nje popull me etni te ndryshme ku nuk bejn pjese vetem shqiptaret sepse ka disa dy Teza te ndryshme per ket histori dhe egzistojn shume pake fakte te bazuara ne studime te verteta.

Te quash Serbet Ilir eshte me te vertet shume qesharake mirpo mendoj se edhe nje serb nga beogradi mund te del dhe te thot se eshte ”Ilirian“
per arsye te cilet i permenda me siper.
 
Top