• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pemët, “mushkëria” që thith miliarda ton gaz

Heily

BuRreLse
Anëtar
Jan 16, 2010
Postime
333
Pikët
0
Vendndodhja
Ku tme doje e bardha zemer


Një studim ndërkombëtar i bazuar në të dhëna shumë të sakta nga shumë vende të botës, ka ndihmuar njeriun të kuptojë sa të rëndësishme janë pemët për planetin tonë.

Të gjithë e kanë ditur se pemët përbëjnë “mushkërinë e Tokës”, por askush nuk kishte llogaritur masën e andiridit karbonik që janë të detyruara të thithin pemët. Ky lloj gazi shkarkohet në atmosferë, duke shkaktuar edhe atë që quhet “efekti serrë”.

Christian Beer nga “Max Planck Insitute for Biogeochemistry” në Gjermani ka studiuar këtë fenomen, duke dalë në përfundimin se pemër kryejnë fotosintezën, duke pastruar ajrin e planetit nga anhidridi karbonik.

Cdo vit pjesa e gjëlbër e planetit thith 123 miliardë ton anhidrid karbonik. Pjesën më të madhe të barrës e kanë pyjet tropikale me 34 % të gazrave të absorbuar dhe më pas vijnë savanat me 26 % edhe pse zënë një sipërfaqe sa dyfishi i pyjeve tropikale. Ky studim është kryer për rreth 10 vjet dhe do të ndihmojë njeriun të parashikojë dëmët që i shkakton cdo vit planetit ku jeton.
 
Top