• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shqiptareve!

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,545
Pikët
48
Emisioni “Arome Shkodre” ka pasur te ftuar nje shqiptar te ‘rendomt’ me emrin Gjergj Bojaxhi, i cili ne menyre vullnetare ndihmon projektin shqiptar “Albanian Blood Lines” ne shtetin e Republikes se Shqiperise, per t’ua lehtesuar procedurat njerezve qe deshirojne te bejne Y-DNA testin ne ate vend!

Ai ka shpjeguar per opinionin publik se si realizohen keto teste, cili eshte qellimi i ketyre testeve, sa shqiptare i jane bashkangjitur ketij projekti duke u testuar deri me tani, cilat jane linjat te cilat dominojne tek shqiptaret ne pergjithesi dhe ne krahina te caktuara ne veqanti, etj., etj.

Per me teper mund te ndiqni te gjithe emisionin live ketu poshte:

https://www.facebook.com/tv1channelshkoder/videos/607102966407775/

 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
30,167
Pikët
113
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

Na u be dhe bojaxhiu milioner ledio
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,545
Pikët
48
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

Degjoje njehere se cfare thote, pastaj jepi nje vleresim.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,177
Pikët
113
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

Na u be dhe bojaxhiu milioner ledio
Ka lene gurin atje dhe mbas nja x milion vjetesh indianet do dalin turq.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
7,925
Pikët
113
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

Emisioni “Arome Shkodre” ka pasur te ftuar nje shqiptar te ‘rendomt’ me emrin Gjergj Bojaxhi, i cili ne menyre vullnetare ndihmon projektin shqiptar “Albanian Blood Lines” ne shtetin e Republikes se Shqiperise, per t’ua lehtesuar procedurat njerezve qe deshirojne te bejne Y-DNA testin ne ate vend!

Ai ka shpjeguar per opinionin publik se si realizohen keto teste, cili eshte qellimi i ketyre testeve, sa shqiptare i jane bashkangjitur ketij projekti duke u testuar deri me tani, cilat jane linjat te cilat dominojne tek shqiptaret ne pergjithesi dhe ne krahina te caktuara ne veqanti, etj., etj.

Per me teper mund te ndiqni te gjithe emisionin live ketu poshte:

https://www.facebook.com/tv1channelshkoder/videos/607102966407775/

Jam kurjoz cili eshte ky Gjergji nga adminat e projektit a mos eshte trojani apo dikush tjeter?!
Projekti ka qellime te mira por jam i sigurt qo do shkaktoje ndjenja te kqija shamata percarje biles edhe ngaterresa apo vrasje mes shqiptarve diku ne nje te ardhme te shkurter dhe kjo vjen nga injoranca dhe malokdheku shqiptar sot.
Sepse njerzit mesatar shqiptar nuk e kuptojn si funksionon kjo gje dhe pastaj ndonje shaljan i keqinformuar kokefort do filloje rrugeve dhe kafeneve duke ofenduar njerzit e tjere meqe shala ka R1b, qe eshte linje evropiano-perendimore ne pergjithesi.
P.sh asnje shqiptar nuk ka perqindje gjaku ilir me te madh se une ne testin autosomal pamvarsisht qe linja ime eshte I2a dhe supozojet sllave me origjine.
Dicka tjeter eshte se ky gjergji duket njeri i mire por nuk e tregon te verteten qe origjina e J2 dhe E-v13 e kane origjinen ne arabi dhe afrike dhe njekohesisht e shpjegon qe ndryshimi i linjes mashkullore nuk peson asnje ndryshim ose fare pak ndryshim per dhjetra mija vjet.
Pra nese ndryshon fare pak per dhjetra mina vjet llogjikisht nuk ka pseuar shume ndryshime dega e shqiptarve qe este ndare nga orgjina e cungut ne arabi ku eshte J dhe afrike ku eshte E.
Njekohesisht ky shpjegon qe te gjithe kemi ardhur nga fushat e ukraines perendimore dje rusise dhe malet e kaukazit ne evrope ngaqe enkas nuk don te meraksoi shqiptaret qe linjat J dhe E ne fakt vijn nga arabia dhe afrika si origjine, ndersa I2a vjen nga fushat ukraines rusise dhe karpathian mountains.
Problemi eshte a jane shqiptaret e edukuar dhe te gatshem te rreklamonet publikisht ky projekt tek publiku shqiptar sot? Dhe cilat jane efektet negative dhe pozitive?
P.sh ti Gon nese do te kishte dalur nje linje tjeter nuk do ishe kaq i intuziasmuar duke rrahur gjoksin publikisht tani imagjino ndonje puro malok tjeter rrugeve te shkodres duke rrahur gjoksin meper kafene dhe si do ofendoje ndonje shqiotar tjeter puro, edhe me puro evropian se ai por me linje tjeter?
Nese kjo behet publike une vullnetarisht do shkoj te bej debat ne tv ne shqiperi me colindo nga kto qe ti bej gjithe shqipot te ndejehn mire, sepse jam njeri i madh kshtu gjenetikisht,lol
edhe nje shtese tjeter, linja ime jam i sigurt qe eshte nje dege ilire meqe me te afermit e mij dalin mga mali i zi me orgjine shqiptare.
 
Last edited:

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,545
Pikët
48
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

Talent je Kurt! :D

Mua sikur te me dilte ndonje linje tjeter, do e mbaja me krenari, sepse cdo linje e ka historine e vet, pavaresisht, e keqe, apo e mire.. ajo qe eshte. Me nje fjale, aspak nuk do ta kisha pasur problem pasha nderen!

Mirepo me qe me ka dalur linje ilire, mua me behet qejfi edhe me shume, pasi qe prej kohesh neve jemi gjykuar nga fqinjet dhe nga nje pjese e te 'taneve', se jemi turq te ardhur vone ne keto ane me ndihmen e perandorise osmane. Na kane paraqitur para botes si turq, kolonizues te vonshem te ketyre trojeve, te perzier me lindor per shkak te nderrimit te fese, etj., etj., etj., dhe me kete preteks, edhe na kane vrare, masakruar e na kane perndjekur tash e me teper se nje shekull! Dhe neve me te drejte rrahim gjoksin tani, duke iu thene te tjereve se neve jemi me mileniume zoter te kesaj toke, baballaret e ketij vendi. :)

Sa i perket origjines se J2, edhe sikur te ishte me origjine nga Arabia siq po e thua ti, nuk do te perbente ndonje problem. Mirepo ne kete rast me duket qe ti nuk po tregohesh korrekt! Sepse po shkon me kot shume larg n'para histori. Edhe njehere tjeter e the tek tema e haplogrupeve, jo se haplogrupi yt eshte puro europjan, jo se J2 eshte arabe dhe E afrikan lol. Mirepo Skerdi te tha "mos bo hajgare" :D. Sepse te shkosh kaq larg ne para histori nuk ka asnje kuptim! Megjithese ben t'ua bejme me dije te tjereve edhe njehere (me që ti po kembengul te shkosh kaq larg dhe thua se popujt trashegojne shume nga e kaluara e larget e tyre) qe I dhe J kane qene vellezer qe kane pjelle qe te dy n'Anadoll, e jo njeri n'Arabi e tjetri n'Gjermoni sic po mundohesh ta perqosh ti tek publiku lol. Mirepo kjo gje ka ndodhe para me se paku 40 mije viteve.

Ketu po behet fjale per periudhen e neolitit te vonshem, te broznit dhe te hekurit e ketej. Kush i banonin keto troje ne keto periudha, si quheshin ata, edhe nga kishin ardhur?!


Gjenetika na thote qe ne ato periudha keto troje i banonin nje popull qe quanin veten ilir, te cilet erdhen nga Kaukazi, dhe nje pjese te konsiderueshme te linjave te tyre, sot i bartin shqiptaret. :)
 
Last edited:

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
7,925
Pikët
113
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

Talent je Kurt! :D

Mua sikur te me dilte ndonje linje tjeter, do e mbaja me krenari, sepse cdo linje e ka historine e vet, pavaresisht, e keqe, apo e mire.. ajo qe eshte. Me nje fjale, aspak nuk do ta kisha pasur problem pasha nderen!

Mirepo me qe me ka dalur linje ilire, mua me behet qejfi edhe me shume, pasi qe prej kohesh neve jemi gjykuar nga fqinjet dhe nga nje pjese e te 'taneve', se jemi turq te ardhur vone ne keto ane me ndihmen e perandorise osmane. Na kane paraqitur para botes si turq, kolonizues te vonshem te ketyre trojeve, te perzier me lindor per shkak te nderrimit te fese, etj., etj., etj., dhe me kete preteks, edhe na kane vrare, masakruar e na kane perndjekur tash e me teper se nje shekull! Dhe neve me te drejte rrahim gjoksin tani, duke iu thene te tjereve se neve jemi me mileniume zoter te kesaj toke, baballaret e ketij vendi. :)

Sa i perket origjines se J2, edhe sikur te ishte me origjine nga Arabia siq po e thua ti, nuk do te perbente ndonje problem. Mirepo ne kete rast me duket qe ti nuk po tregohesh korrekt! Sepse po shkon me kot shume larg n'para histori. Edhe njehere tjeter e the tek tema e haplogrupeve, jo se haplogrupi yt eshte puro europjan, jo se J2 eshte arabe dhe E afrikan lol. Mirepo Skerdi te tha "mos bo hajgare" :D. Sepse te shkosh kaq larg ne para histori nuk ka asnje kuptim! Megjithese ben t'ua bejme me dije te tjereve edhe njehere (me që ti po kembengul te shkosh kaq larg dhe thua se popujt trashegojne shume nga e kaluara e larget e tyre) qe I dhe J kane qene vellezer qe kane pjelle qe te dy n'Anadoll, e jo njeri n'Arabi e tjetri n'Gjermoni sic po mundohesh ta perqosh ti tek publiku lol. Mirepo kjo gje ka ndodhe para me se paku 40 mije viteve.

Ketu po behet fjale per periudhen e neolitit te vonshem, te broznit dhe te hekurit e ketej. Kush i banonin keto troje ne keto periudha, si quheshin ata, edhe nga kishin ardhur?!


Gjenetika na thote qe ne ato periudha keto troje i banonin nje popull qe quanin veten ilir, te cilet erdhen nga Kaukazi, dhe nje pjese te konsiderueshme te linjave te tyre, sot i bartin shqiptaret. :)
Me aq sa dij mbaj mend une, “I” ka lindur ne evrope, dhe gjinded vetem ne evrope, ndersa “J” dhe “E” kane lindur jashte evropes dhe gjinden ne evrope arabi dhe afrike. Ky eshte argumenti qe mund te beje nje sllav kshtuqe une vetem po ju trajnoj si te mbrojm kombin,lol
Nejse varja, i kemi bere kto argumenta shume here. Nuk ka dyshim qe eshte dicka e mire per shqiptaret per nje lufte te ftoht ne ballkan sic e permendi edhe ky gjergji, edhe me specifikisht geget qe shenojn perqindjen me te larte autoktone ne balkan te Y-dna dhe te asaj autosomal.
Por ka argumenta qe I2a-din south ka ardhru me traket dhe liliret ne ballkan si vala e fundit ilire. Eshte dege jo me e re se1800 vjecare deri ne 3500 vjecare. Kjo nuk kombinon me dyndjen sllave ne shekullin 6-7 ne ballkan.
Ne 23andme qe eshte site me i madh ne bote te testimit akoma nuk e kane ndryshuar te dhenat qe gjinded ne balkan per 12000 vjet.
I2a-din ballkan eshte nje nga deget me te diskutuara ne underground web si duket,lol
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,545
Pikët
48
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

Sipas gjenetikes, I dhe J kane qene vellezer, dhe baba i tyre ka qene IJ. Keta dy kane lind n'Anadoll diku, para rreth 45 mij viteve.
 
Last edited:

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,249
Pikët
113
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

Me aq sa dij mbaj mend une, “I” ka lindur ne evrope, dhe gjinded vetem ne evrope, ndersa “J” dhe “E” kane lindur jashte evropes dhe gjinden ne evrope arabi dhe afrike. Ky eshte argumenti qe mund te beje nje sllav kshtuqe une vetem po ju trajnoj si te mbrojm kombin,lol
Nejse varja, i kemi bere kto argumenta shume here. Nuk ka dyshim qe eshte dicka e mire per shqiptaret per nje lufte te ftoht ne ballkan sic e permendi edhe ky gjergji, edhe me specifikisht geget qe shenojn perqindjen me te larte autoktone ne balkan te Y-dna dhe te asaj autosomal.
Por ka argumenta qe I2a-din south ka ardhru me traket dhe liliret ne ballkan si vala e fundit ilire. Eshte dege jo me e re se1800 vjecare deri ne 3500 vjecare. Kjo nuk kombinon me dyndjen sllave ne shekullin 6-7 ne ballkan.
Ne 23andme qe eshte site me i madh ne bote te testimit akoma nuk e kane ndryshuar te dhenat qe gjinded ne balkan per 12000 vjet.
I2a-din ballkan eshte nje nga deget me te diskutuara ne underground web si duket,lol
I2a2-Din ka shume gjasa qe mund te jete linje Dake-Thrake, por shansat jane shume te vogla qe mund te jete Ilire.

Edhe Y-DNA J ne pergjithesi nuk ka origjinen nga Arabia. Andej kane subklada shume specifike dhe te reja te J1. Shkaku i founder effectit ka arrite deri ne 70%. Mandej J1 subklada me diverze dhe me te vjetra i gjen ne Kavkazin e Veriut, diku ne Dagestan.

Sa i perket E-s, eshte makro-haplogrup, nuk mund te krahasosh E-n me I-n apo J-n ngaqe E-ja eshte shume e vjeter. Kur te flasesh per E-V13 ateher duhet te flasim per prindin e tij E-M78*. Dhe eshte e vertete se para me shume se 10 mij viteve e ka prejardhjen diku perreth Lumit Nil. Por mos harro, keto proto-kultura kane qene nga me te avancuarat ne bote asokohe. Kjo linje lidhet ngushte me shpikjen e agrikultures. Jane te paret qe shpiken perpunimin e tokes dhe vendbanimet e perhershme te njeriut.

Nese e ke lexu artikullin e fundit te Lazaridis e sheh se North Africans kane qene race komplet ne veti, por me nje afersi me te madhe me Euraziatiket. Eshte interesante ngaqe nese krahasojme me kraniometri keta kane pas ngjashmeri me shume me Europjanet e Mezolitit edhe pse gjenetikisht kane qene shume ndryshe njeri prej tjetrit. Me siguri kemi te bejme me evolucion kovergjent. Brigjet e Afrikes Veriut kane klime gati te njejte me Europen e Jugut.

-Lexoje kete artikull, ne ato kohe EM78 veqse ka fillu ne menyre te organizuar te luftoje. Shkaku i resurseve perreth Lumit Nil keta Sub-Saharan e kan pesu keq.

Saharan remains may be evidence of first race war, 13,000 years ago
 
Last edited:

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,545
Pikët
48
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

Megjithese ben t'ua bejme me dije te tjereve edhe njehere (me që ti po kembengul te shkosh kaq larg dhe thua se popujt trashegojne shume nga e kaluara e larget e tyre) qe I dhe J kane qene vellezer qe kane pjelle qe te dy n'Anadoll, e jo njeri n'Arabi e tjetri n'Gjermoni sic po mundohesh ta perqosh ti tek publiku lol. Mirepo kjo gje ka ndodhe para me se paku 40 mije viteve.
Me aq sa dij mbaj mend une, “I” ka lindur ne evrope, dhe gjinded vetem ne evrope, ndersa “J” dhe “E” kane lindur jashte evropes dhe gjinden ne evrope arabi dhe afrike.
Sipas gjenetikes, I dhe J kane qene vellezer, dhe baba i tyre ka qene IJ. Keta dy kane lind n'Anadoll diku, para rreth 45 mij viteve.
Shife ketu:


 
Last edited:

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
7,925
Pikët
113
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

Eshte shume e thjeshte, I2 gjinded vetem ne evrope sot ndersa J2 gjinded ne kauakaz ne lindjen e mesme ne ballkan mes hebrejve dhe shume me pak ose aspak ne qender perendim te evropes.
Nejse, une do bej nje test tjeter me te thelle specifikisht per Y, kam harru cilen me ka rekomandu skerdi. Vec kam pertu dhe e kam lene mas dore deri tani.
 
Anëtar
Jan 30, 2012
Postime
11,150
Pikët
113
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

me 10 000 vite llogarisni ju? un s'llogaris hic. as testin, as gjergjin, as prejardhjen e geneve te mia. ne fund fare fare fare te gjith nga afrika kemi dal. :)
 

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,545
Pikët
48
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

Eshte shume e thjeshte, I2 gjinded vetem ne evrope sot ndersa J2 gjinded ne kauakaz ne lindjen e mesme ne ballkan mes hebrejve dhe shume me pak ose aspak ne qender perendim te evropes.
.
Qe edhe Eupedia e thote pak a shum qysh po ta thom une ty:


IJ, baba i I-se dhe i J-se ka migru prej Lindjes Mesme per ne Europe po shkrun aty. :p
 
Last edited:

Gon!

IllyrianMuslim
Anëtar
Sep 22, 2011
Postime
6,545
Pikët
48
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

Provokacija!

 
Anëtar
Feb 29, 2012
Postime
5,637
Pikët
113
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

me 10 000 vite llogarisni ju? un s'llogaris hic. as testin, as gjergjin, as prejardhjen e geneve te mia. ne fund fare fare fare te gjith nga afrika kemi dal. :)
mos harro se je i shartum edhe me neandertal …
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,177
Pikët
113
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

E po keni vrejt juve....te qohesh me 04.30 te menxhezit,ne te lexosh qe serbet kenkan me pak sllave se boshnjaket dhe kroatet!!!!!!!!!!!!!!!

Une e bera per vete....dal nga mancuria lindore.

Tungi.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

E po keni vrejt juve....te qohesh me 04.30 te menxhezit,ne te lexosh qe serbet kenkan me pak sllave se boshnjaket dhe kroatet!!!!!!!!!!!!!!!

Une e bera per vete....dal nga mancuria lindore.

Tungi.
Foli e foli Gjeku, po haplogroupin e tij nuk e tregoi.
 

Kurt

———>
Anëtar
Aug 9, 2014
Postime
7,925
Pikët
113
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

Foli e foli Gjeku, po haplogroupin e tij nuk e tregoi.
Ai tha linje 3400 vjecare qe nemos gaboj eshte nje dege e e-v13 qe vjen nga armenia ne ballkan.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
12,960
Pikët
113
Përgjigje e: Per here te pare ne nje emision shqip diskutohet rreth gjenetikes se shq

Ai tha linje 3400 vjecare qe nemos gaboj eshte nje dege e e-v13 qe vjen nga armenia ne ballkan.
Ai vetë nuk ka bërë test.
 
Top