• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Linux.Per ata qe duan te kalojne ne Linux.Thjesht funksionon.U will love penguin!

E kam hapur nje here kete teme dhe po e hap prap .

You will love penguin !Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux.Linux thjesh funksionion. Kaq.Pa asnje kokecarje, i besueshem, i shpejte, free, pa viruse, nje sistem qe e konfiguroni ashtu sic doni ju.

Shoh se shume forumsa kane pasur probleme me Windows ose i eshte merzitur Windows. Po qe se vendosni per dicka shume me te mire dhe free, une j'u afroj ndihme per kalimin nga Windows ne Linux (migration nga Windows ne Linux). Do ju duhet vetem nje USB - 4GB qe do t'a perdorni per instalim. Do me thoni se cfare Laptop ose desktop keni. Sa vend keni ne HDD ose SSD. Cfare karte dhe sa memorje.

Per te qene sa me komod.
Do ju sugjeroja te blinit laptop te perdorur 100 deri ne 200 EU. Me pyesni me pare qe t'ju jap nje mendje. Sugjerohen laptope te viteve 2010 ose 2013, me 4 ose 8 GB dhe me SSD (sepse jane shume te shpejte). I perdorur... iiiii . Hiqeni kete nga mendja. Te perdorur, Nuk j'u duhet nje i ri. Tani, po patet leke .... Po nje i perodrur qe une po rendis me poshte ka kushtuar 1200 ose 1300 vetem 7 vite me pare. Ca laptope nga keta te vjetrit i hap dhe pa vida hic dhe i pastron. Nje kacavide ju duhet dhe paste termike dhe laptopi behet si i ri.
Psh. Nje HP 8470p (hapet pa vida hic dhe pastrohet per 2 minuta) . Nje lenovo T420 ose T430 po njeosj por i duhet hequr tastiera ne fillim. (3 vida). Nje Fujitsu ah532 ? Po njesoj. Hiqen 5 vida dhe hapet kapaku.

Pra HP, DELL, LENOVO, FUJITSU te viteve 2010 -2013 (me te rinj me mire) , evitoni Celereon CPU . Preferohet AMD Cpu ose Intel CPU ( I3,I5,I7)

Nuk ka asgje qe nuk mund t'a beni me Linux . Nuk ka asnje barriere per Linux...asnje ! Mos degjoni budalliqe dhe muhabete te shokeve apo miqve.Linux nuk eshte i veshtire hic. Keni disa office free dhe jane fare kompatibel me Microsoft Office per te mos thene dhe me te mire. Une pothuaj kam provuar te gjitha distrot kryesore te Linux. Kur ta perdorni do thoni ku kemi qene... Thjesht do e doni Linux.Shikoni ketu :

Code:
www.distrowatch.com
Shpenzoni pak kohe ne internet duke vendosur ke Linux do instaloni dhe me thoni.

Une per momentin kam te instaluar ARCH Linux, MX Linux , Sparky LINUX.

Goxha mire dhe stabile jane distrot me baze Debian.

Do ju keshilloja MX Linux qe kam vite qe e perdor.Sepse dhe komuniteti eshte shume miqesor. Me pelqen shume dhe Sparky Linux ( mekat qe autori ka nuk prodhon me Sparky Linux me XFCE , KDE, MATE por vetem me LXQT ose LXDE)

Po doni dicka si Windows ... keni q4OS.
Manjaro nuk eshte keq por nuk ja u keshilloj si fillim.
Do ju keshilloja gjithashtu GeckoLinux me baze SUSE

Pavaresisht se cfare thuhet .... nuk ju keshilloj Mint ose Ubuntu.
Sugjerimiim per fillim ehste te perdorni Linux Stable ,ose semi rolling dhe jo rolling.

Stable - qe zhvillohet te themi per nje afat 4 vjecar dhe ka update te librarive, kernel ose security.Mbas 4 viteve keta kalojne ne periudhen Old Stable. Te themi Debian 9 i njohur me emrin Stretch te ofron support deri ne 2022 (mbase dhe nje extended period deri ne 2024). Deri ateher doi jeni ber mjeshter dhe / home direktory do e keni ne nje partition te vecante , kesjtyu qe nuk humbni asgje. Thjesht nje freesh install ne 2 ose 3 ore dhe kaq.Por rezik deri atehere do e gjejne menyre per nje kalim smooth nga Debin 9 tek Debian 10 , ap asnje instalim.
Semi Rolling qe here pas here i bejne update librarive por dhe nje pjese te sistemit.

Rolling.... keta jane ne cdo moment librarite me te fundit dhe kane update pothuaj cdo dite dhe kur linja e interneti eshte e ngadalte mund te duhen dhe kohe per updatet. Egzostn dhe mundesia te japin probleme (break of system) qe riparohet por pak veshtire per nje fillestar....por une kurre nuk kam pasur probleme madhore me Arch Linux.

Keto sa per fillim. Si desktop ju keshilloj XFCE, Trinity, MATE ose KDE.
Cfare jane keto ?

Pra Linux .... si dhe Windows ka pjesen konsole (si puna e DOS te themi , pra Command Line qe ne Linux quhet Terminal dhe ketu Linux eshte nje bishe e vertete ) dhe GUI - Graphic user Interface ( pra ajo qe ti ben me terminal behet ketu por ne menyre vizuale ..copy,paste, delete,new file etc. Shumica eshte mesuar me Windows Explorer ose Disk Explorer te prodhuar nga kompani te ndryshme...
Linux afron Explorer te themi te ndryshem. Nga me minimalet deri tek me te bukurit me efekte 3D ...

Ja disa Explorer ...( ne Linux quhen Desktope dhe vijne me nje pakete te plote te programeve me vete )

Code:
[url]https://www.lifewire.com/best-linux-desktop-environments-4120912[/url]
Ja dhe ky artikull pak i vjeter ( sa memorje dhe resource harxhon secili desktop)
Code:
[url]https://l3net.wordpress.com/2013/03/17/a-memory-comparison-of-light-linux-desktops/[/url]
Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux. Ju keshilloj ext4 file system ( Windows perdor NTFS - new technology file system )

Linux perdor (ext2, ext3 and ext4), XFS, JFS, and btrfs etj.

Sic thashe , ju sugjeroj ext4 qe pothuaj perdorin shumica e Linux Distro (as per kete s'do e vrisni mendjen hic). Por nuk eshte problem qe sistemin ta kalosh/konvertosh nga ext4 me formate te tjera.

Te mesosh nuk eshte kurre vone. Linux thjesht funksionon kaq.Nuk ka probleme se ti e fik kompjuterin pa dashje apo iken rryma.Linux ja ndjen shume per kete. Nuk ka problemet qe ka windows dhe te jep mundesite te pafundme. Doni te krijoni akounte per kalamajte qe mos shohin dokumetet e tuaja ? Shume kollaj. Behet ne pak minuta.

Dikush qe do t'a beje Linux te duket si MAC ( por shume here me eleastik dhe te fuqishem) ka skins per kete pune.

Dhe e fundit ... Linux i ngarkon servicet me menyren e tij . Kjo eshte pjesa qe s'ka pse j'u shqeteson. Debian akoma perdor Systemd, Manjaro dhe Gento perdorin OpenRC, MX Linux perdor SysV , ca te tjere perdorin SysInit , por kjo sic j'u thashe eshte pjsesa qe as do e vrisni mendjen hic deri sa te jeni goxha te kualifikuar per kete(ose mbase kurre).

Jeni te mirepritur. Une do ju ofroj ndihme ne instalim me screenshoot per Linux qe do doni te instaloni, packa se ka ne Internet video pa fund.

Vendosni vete. Provojeni sepse nuk humbisni asgje. Mos u thyeni ne momentet e para. Nuk do zgjasin shume. Pastaj me thoni pershtypjet tuaja....

You will love TUX ! 
Last edited:

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Ja nje shembull per ndihme.

Code:
https://www.facebook.com/1859823824276988/photos/a.1860205980905439/2279506645642035/?type=3&theater
Ky eshte nje lenovo T410s (e kam nje mbi tavolione si ky).Ky eshte i lehte dhe kale pune. Por po te ishte T420 ose T430 shume me mire.
Por per te gjithe ju qe jeni fillestare ju keshilloj HP 8470p ose HP 8570p qe e kam dhe vete. E hap pa perdorur kacavide dhe nuk ngrohet me shume se 30 grade. Gjithsesi shikoni njehere verdalle dhe me thoni se cfare keni gjetur.Ky tipi te vinte doren ne zemer dhe te bente 8 GB ram... hem yll :d.
Ka SSD ( ok.. no prob se do jete tip i vjeter SSD dhe i5 procesori)
Sigurohuni nese bateria i mban ketij ( te themi 2 ore). Por kur perdorni laptopin me bateri gjithnje hiqeni baterine.

Ah.... Nje latop te vjeter vereni ne pune fillimisht dhe hapni sa me shume programe. Shikoni (ky tip ne anen e majte) ka ventilatorin. Ajer i nxehte apo nuk ngrohet hic ?

Pyeteni nje here kete qe ja u shet. I ka vene paste termike se fundmi ? Po qe se jo.... Blini nje paste termike ARCTIC MX-2 ( ka garanci 8 vjet),nje kacavide yll me koke te vogel dhe do e vini pasten termike vete. Behet kollaj. Po dhe pa i bere keto jeni ok (thjesht keto i beni qe mos bleni me laptop per nja 5 apo 10 vjet).

He pra.... Ka dikush interes apo jo ?

HP EliteBook
Code:
http://www.wikiwand.com/en/HP_EliteBook
Dell Latitude
Code:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dell_Latitude
Lenovo Thinkpad
Code:
https://en.wikipedia.org/wiki/ThinkPad
Lenovo jane my favorites (Lenovo eshte nga laptopet me kompatibel per Linux) dhe jane kafshe pune. Fokusohuni tek modelet X, T ose W.
Por HP 8470p qe kam tani sic dhe tashe hapet pa kacavide hic dhe nuk ngrohet. Tastiera e tij nuk eshte aq konforte sa Lenovo deri version 220.

Une perdor
Code:
https://www.notebookcheck.net
Per te pare review per laptopat.

Ja dhe ca te cmendur ...

https://www.youtube.com/watch?v=zlfzvjUgqr4

https://www.youtube.com/watch?v=d7cvi00OZDM

https://www.youtube.com/watch?v=yIa4q5s6RlA


Por une nuk j'a u sugjeroj keto :d
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
10,366
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Do llafosemi më vonë, e kam një portatile për të hedhur poshtë të 2006..
Tani jam në punë
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
10,366
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Ky është.... të dhënat më vonë...

 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Do llafosemi më vonë, e kam një portatile për të hedhur poshtë të 2006..
Tani jam në punë
Shume old ai ore. Funksionon dhe ai por nuk do ja shofesh hajrin . Hidhe poshte . Ky qe vura une ne nje postim me siper ben me pak se 200.000 mije leke. Po i shtove dhe 4 GB ram ( packa se dhe me aq funksionon shume mire), e ke yll. Gjithsesi me jep modelin se e kontrollojme. Atij mund t'i veme nje AntiX Linux.
 

Performer

density
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
29,576
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Do blej dhe un nje te perdorur e ta bej top me linux ...cooool
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
10,366
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Shume old ai ore. Funksionon dhe ai por nuk do ja shofesh hajrin . Hidhe poshte . Ky qe vura une ne nje postim me siper ben me pak se 200.000 mije leke. Po i shtove dhe 4 GB ram ( packa se dhe me aq funksionon shume mire), e ke yll. Gjithsesi me jep modelin se e kontrollojme. Atij mund t'i veme nje AntiX Linux.
PA luajtur dhe pak me të nuk e hedh...
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

PA luajtur dhe pak me të nuk e hedh...

Ok. Hidh nje sy ketu me vone

Code:
https://distrowatch.com/table.php?distribution=antix
Sespe per momentin faqja e tyre eshte down.

Versioni qe te ben pune eshte 32. Hemmm. Sic te thashe eshte goxha i vjeter dhe mund te kete ndonje periferik qe mbase AntiX nuk do ja njohe ( pavaresisht se ketese besoj).

Por .... mund te vesh dhe ndonje Pyppy Linux.

Do kerkosh per XP-Like Puppy 4.3.1

https://www.youtube.com/watch?v=TCbMFaqfIT0

autor i tij eshte csipesz (hungarez)

Code:
https://archive.org/details/Puppy_Linux_lupu-528-yet-another-xp-puppy
por ky eshte version 5.2.8
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,945
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

ksaj i thone," kur ske pula dhe ben ysh ysh"

UNE E KISHA LAPITOPIN LINUX DHE E KTHEVA NE WINDOWS

virus c'era una volta dottore``Bej_dy_pompa``
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

ksaj i thone," kur ske pula dhe ben ysh ysh"

UNE E KISHA LAPITOPIN LINUX DHE E KTHEVA NE WINDOWS

virus c'era una volta dottore``Bej_dy_pompa``
Ok. Kjo eshte puna jote.Une postova per ata qe duan te vene Linux.
Ti do/preferon Windows , kenaqu me te. Une nuk te mbush dot mendjen ty apo nuk hyj ne preferencat e tua.Ti beson dhe kenaqesh me ate qe ke. Por e ke gabim totalisht. Ja thjesht po te jap nje shembull.
Edlin ka nje laptop te 2006 dhe praktikisht nuk ka asnje lloj mundesije dhe sikur Windows XP t'i instaloje qe t'a perdore. Me Linux ,po. Pra imagjino se kur nje laptop i 2006 harrin t'a vesh ne pune dhe te punoje me Linux, c'mund te tuash per nje laptop te 2012 apo te diteve te sotme ? Nuk ka Windows sot (ne dac 7 apo8 apo 10),qe te punoje normal me 4 Gb ram. Linux as qe e ndjen hic kete. Punon dhe te nderon. Bile nuk perdor as swap partition.
@drague une nuk e kam problem te te pergjigjem, por nje gje s'e kuptoj. Per dicka qe nuk j'a ke haberin pse duhet te japesh patjeter mendim ? Apo duhet te me kundershtosh mua patjeter ? Ai smartphone qe perdor ti,a nuk eshte Linux . Androidi ka dale nga Linux. Macintosh apo Mac nuk eshte ndertuar mbi Unix,qe nuk eshte gje tjeter vec paraardhesi i Linux? Une vete kam pasur smartphone ku sistemi operativ ishte Windows Mobile sic kam pasur Nokia me Symbian. Android eshte komplet tjeter gje.Pse i rezistoi kohes Android dhe jo Windows Mobile apo Symbian? Microsoft per serverat e vet apo dhe per Cloud Azurre perdor Linux. Windows ka kohe qe ka implementuar perdorimim e Bash Shell ne Windows. Sot qe po flasim te 500 superkopmuterat e botes perdorin, te tere Linux.Ne kete bote qe jetojme duhet te jete dikush i keqi apo bad guy. Do jete o Rusia o Linux. Sic te thashe. Ti ke mendimin tend,por jam i sigurte qe po qe se do te te vija perpara te perdorja nje Linux me desktop XFCE as qe do e kuptoje se po perdorje Linux.
 

Venom

Chill
Anëtar
May 16, 2018
Postime
7,272
Pikët
113
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Linux.Per ata qe duan te kalojne ne Linux.Thjesht funksionon.U will love

Na cmende me kete Linux o Lion.
Linux nuk eshte sistem operativ per te gjithe edhe eshte goxha i limituar per te gjete softwares.
Mos u lodh kot duke rekomanduar used laptops 150 eurosh se forumistat i kemi te gjithe jashteshtetas me MacBooks qe kushtojne nga 2500 euro. [emoji14]
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Linux.Per ata qe duan te kalojne ne Linux.Thjesht funksionon.U will love

Na cmende me kete Linux o Lion.
Linux nuk eshte sistem operativ per te gjithe edhe eshte goxha i limituar per te gjete softwares.
Mos u lodh kot duke rekomanduar used laptops 150 eurosh se forumistat i kemi te gjithe jashteshtetas me MacBooks qe kushtojne nga 2500 euro. [emoji14]
Venom. Ne Tirane je ti ? Degjo atehere.Ose kete kompjuter qe kam vene une ketu si shembull ose nje tjeter . Ke tek Computer Discount perballe parlamentit.Bleje se do t'i paguaj une leket. Por me nje kusht. Po qe se per 3 dite , jo me shume po nderrove mendje , do me paguash ti 300 EU. Je dakort ?

Tani...me thuaj cfare programi do ti qe do ti qe do te ngelet pishman se nuk do t'a gjesh dot? Ka vertet softe qe ne Linux nuk i gjen dot ... por si gjen dot free, por i ke me pagese.Mua si inxhinier me mungon vetem nje program llogarites per strukturat si ai qe e kam blere ne per Windows (ne fakt nuk ka kerkuar me shume ngulm, por kam nje tjeter qe me ben pune). Dhe.... po qe se do kete ndonje program qe mbase se gjej dot.OK.Do perdor programet e windows ne Linux duke perdorur Wine.Ca kohe me pare e perdorja Wine (qe e lejon te egzekutosh filet exe te Windows ne Linux), por nuk e bej me sepse nuk dua te marr viruse apo te ngaterroj Linux me Windows.Une ne laptop kam dhe Windows por e perdor fare fare rralle. Me thuaj programet qe perdor ti ne Windows te shohim nje here se ku e ke merakun. Ketu po flasim te kesh nje laptop qe t'a perdoresh per fast browsing,office, te shikosh filma, te degjosh kenge, te programosh po deshe,te shkarkosh foto nga celulari , te lexosh libra dhe ebooks,te hackosh site( po di t'a besh) ... por nuk po flasim per kompjutera qe te besh rendera apo te besh filma. Per ato pune dhe me Windows t'a kesh do te duhet nje kompjuter qe kushton nje hale me leke. Bleje ate dhe instalo Linux ne te dhe krahaso pastaj se sa shpejt dhe mire i ben ato renderat me Winddow dhe sa shpejt me Linux. Une mendoj se bej muhabet me njerez te pjekur ketu jo me hidhu pirdhu. Do Mac , shko e ble Mac per 2500 EU.

Nje gje se kuptoj . Kur nuk e ke provuar pse flet kot ?

Mos hap gojen te nxjeresh budalliqe nga goja kur nuk ja ke idene per cfare po flet. Dikush ne forum ketu ka thene nje gje me mend. Te krahasosh Windows me Linux eshte si te krahasosh nje tren me avull (sic eshte katandisur Windows tani,thuaj me mire nje karroce dore ) me nje tren electric high speed.

Do ju lutesha te m'i kursenit replikat kot me kot. Une nuk detyroj njeri por thjesht po j'u sugjeroj. Po nuk keni se cfare te beni , hyni neper temat e tjera dhe perleshuni me njeri-tjetrin atje.

Uroj te me kuptosh. Po nuk me kuptove shko e bli Mac .

Si ai laptopi aty 150 EU, gjenerata e re e tyre sot ben mbi 1000 Euro apo 1200 EU mos them dhe me shume. Si ai laptopi aty qe shikon ti , ai qe ty te duket i pjerdhur, duhet te vesh nja 600 apo 700 mije leke dhe nuk e di do blesh dot ndonje te ri qe te kete parametrat e tij. Mbesa ime bleu ne Greqi (2 jave me pare),me gati dyfishin e vleres se tij nje Lenovo me Processor Celeron.Une ne fakt i rekomandova me processor AMD , por lamashet greke ja hodhen dhe j'a dhane me Celeron. Asaj nuk i ve faj se nuk i njeh laptopet dhe mund tja hidhnin ne pazar dhe cilesi. Por me degjoi mua c'i thashe. Bleu nje laptop pa Windows te instaluar ( qe perkthehet ne vlere leku me lire) dhe i instaloi Linux.More than happy ajo :d . T'a kishte me Windows 10,tani do e kishte flakur nga dritarja.
 
Last edited:

Venom

Chill
Anëtar
May 16, 2018
Postime
7,272
Pikët
113
Vendndodhja
Albania
Përgjigje e: Linux.Per ata qe duan te kalojne ne Linux.Thjesht funksionon.U will love

Venom. Ne Tirane je ti ? Degjo atehere.Ose kete kompjuter qe kam vene une ketu si shembull ose nje tjeter . Ke tek Computer Discount perballe parlamentit.Bleje se do t'i paguaj une leket. Por me nje kusht. Po qe se per 3 dite , jo me shume po nderrove mendje , do me paguash ti 300 EU. Je dakort ?Tani...me thuaj cfare programi do ti qe do ti qe do te ngelet pishman se nuk do t'a gjesh dot? Ka vertet softe qe ne Linux nuk i gjen dot ... por si gjen dot free, por i ke me pagese.Mua si inxhinier me mungon vetem nje program llogarites per strukturat si ai qe e kam blere ne per Windows (ne fakt nuk ka kerkuar me shume ngulm, por kam nje tjeter qe me ben pune). Dhe.... po qe se do kete ndonje program qe mbase se gjej dot.OK.Do perdor programet e windows ne Linux duke perdorur Wine.Ca kohe me pare e perdorja Wine (qe e lejon te egzekutosh filet exe te Windows ne Linux), por nuk e bej me sepse nuk dua te marr viruse apo te ngaterroj Linux me Windows.Une ne laptop kam dhe Windows por e perdor fare fare rralle. Me thuaj programet qe perdor ti ne Windows te shohim nje here se ku e ke merakun. Ketu po flasim te kesh nje laptop qe t'a perdoresh per fast browsing,office, te shikosh filma, te degjosh kenge, te programosh po deshe,te shkarkosh foto nga celulari , te lexosh libra dhe ebooks,te hackosh site( po di t'a besh) ... por nuk po flasim per kompjutera qe te besh rendera apo te besh filma. Per ato pune dhe me Windows t'a kesh do te duhet nje kompjuter qe kushton nje hale me leke. Bleje ate dhe instalo Linux ne te dhe krahaso pastaj se sa shpejt dhe mire i ben ato renderat me Winddow dhe sa shpejt me Linux. Une mendoj se bej muhabet me njerez te pjekur ketu jo me hidhu pirdhu. Do Mac , shko e ble Mac per 2500 EU.Nje gje se kuptoj . Kur nuk e ke provuar pse flet kot ?Mos hap gojen te nxjeresh budalliqe nga goja kur nuk ja ke idene per cfare po flet. Dikush ne forum ketu ka thene nje gje me mend. Te krahasosh Windows me Linux eshte si te krahasosh nje tren me avull (sic eshte katandisur Windows tani,thuaj me mire nje karroce dore ) me nje tren electric high speed.Do ju lutesha te m'i kursenit replikat kot me kot. Une nuk detyroj njeri por thjesht po j'u sugjeroj. Po nuk keni se cfare te beni , hyni neper temat e tjera dhe perleshuni me njeri-tjetrin atje.Uroj te me kuptosh. Po nuk me kuptove shko e bli Mac .
E kam laptopin o Lion, nuk me duhet tjeter.
Mua me duhet CorelDraw ne pc, cdo me thuash perdor InkScape ne Linux?!
Qe Linux eshte sistem operativ me i sigurte dhe jo i rende ne punim kjo gje dihet. Ceshtja eshte qe shumica derrmuese jane mesuar me Windows, e nuk kane kaq haber sa ti nga informatika.
Mos merr flak kot, une e di qe ke qejf te besh sikur merr vesh nga gjithecka por postimi im ishte thjeshte nje mendim ndryshe nga i yti e nuk kishte naigjo per tmor deren ne krahe.
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Linux.Per ata qe duan te kalojne ne Linux.Thjesht funksionon.U will love

E kam laptopin o Lion, nuk me duhet tjeter.
Mua me duhet CorelDraw ne pc, cdo me thuash perdor InkScape ne Linux?!
Qe Linux eshte sistem operativ me i sigurte dhe jo i rende ne punim kjo gje dihet. Ceshtja eshte qe shumica derrmuese jane mesuar me Windows, e nuk kane kaq haber sa ti nga informatika.
Mos merr flak kot, une e di qe ke qejf te besh sikur merr vesh nga gjithecka por postimi im ishte thjeshte nje mendim ndryshe nga i yti e nuk kishte naigjo per tmor deren ne krahe.
E kam laptopin o Lion, nuk me duhet tjeter.
Mua me duhet CorelDraw ne pc, cdo me thuash perdor InkScape ne Linux?!
Qe Linux eshte sistem operativ me i sigurte dhe jo i rende ne punim kjo gje dihet. Ceshtja eshte qe shumica derrmuese jane mesuar me Windows, e nuk kane kaq haber sa ti nga informatika.
Mos merr flak kot, une e di qe ke qejf te besh sikur merr vesh nga gjithecka por postimi im ishte thjeshte nje mendim ndryshe nga i yti e nuk kishte naigjo per tmor deren ne krahe.
Ok. Venom. Ke Linux distro ke provuar ti dhe cfare ke gjetur te veshtire per t'a perdorur ne krahasim me Windows ?Ke ke pyetur ti dhe nuk te ka ndihmuar apo nuk t'a ka zgjidhur problemin? Pse dhe kush te ka thene ty qe duhet te marresh vesh nga informatika per te perdorur Linux ? Une nuk e di se si e ka mesuar Windows shumica , por te jesh i bindur qe shumica dhe me shume se shumica ne forum, nuk besoj se e njohin Windows sic e njoh une. Kur une te them qe Linux eshte keshtu dhe nuk ka asnje veshtiresi kete e them jo per t'u dukur apo per show. Une kam testuar personalisht shume e shume distro Linux. Qe prej dhjetorit kam falur nje laptop me Linux te instaluar dikujt qe nuk kishte perdorur kurre Linux me pare. Asnje veshtiresi. E instaloi mbesa ime dhe asnje veshtiresi (ajo dhe Windows nuk e di sa ja kishte idene , por te them eshte nje perdorues i zakonshem).Une shkova dhe i dhashe nje femije 7 vjec nje laptop ku ishte instaluar nje Linux dhe nuk me kerkoi asnje ndihme.Punoi dhe u argetua si i deshi qefi.C'te them une me ? Venom. Nuk e di se c'moshe ke ti , por besoj se je me i vogel se une. Une nuk bej sikur i di te gjitha. Ne 3000 e kusur postime di qe e kam tepruar me shaka apo humor me dike, por nuk kam pasur kurre qellim as t'a fyej dhe as t'a ul. Ketu ne forum por dhe ne Shqiperi njerezit kane tendencen te te ofendojne falas. Mua ti nuk me njeh dhe as ke idene me te vogel se kush jam, cfare bej dhe ku jetoj. Mbase takohemi ndonjehere dhe atehere bej bilanc ne mendjen tende se si me ke perfytyruar dhe se cfare do kesh perballe. Por gjithnje kjo ,po u takuam. Une nuk marr flak kot. As qe kisha ndermend te beja kete lloj replike me ty por e ktheve personale dhe une nuk dua te vazhdoj ne kete lloj menyre sepse e para eshte humbje kohe, e dyta bejme kot kacurrel nervat dhe e treta nuk nxjerrim gje.
Te thashe nje postim me pare qe te me kuptoje dhe mos me replikoje kot sepse nuk eshte kjo teme per kete pune. Ti ke nje mendim ndryshe. Ok mbaje ate mendim qe ke se nuk po te detyron njeri t'a nderrosh. Ketu une e kam shkruar shume qarte. Per ata qe duan te kalojne nga Windows ne Linux. Ti po nuk pate ndermend nuk ke pse hyn fare ne teme ose me sakte mos e lexo fare. Te hysh ne teme ku nuk ke asnje interes, si rasti yt dhe ti versulesh tjetrit kot se ashtu mendon ti dhe ti thuash : ben sikur i di te gjitha apo merr flake kot .... cfare emri ti ve une kesaj ? Mos duhet te te them dhe faleminderit bro ? Pse duhet une me doemos te shtrengoj dhembet dhe ..... te buzeqesh kur lexoj se cfare shkruan ti per mua ? E kam thene shume here ketu ne forum.Kush ka sy do dhe sheh. Ti ke sy dhe sheh si do ti. Une shoh ndryshe sepse nuk kam as syte e tu dhe as mendjen tende. Te te them se mendimi qe ke ne koke eshte i gabuar .... cdo fitoja une me kete, kur dhe me teper as te njoh dhe as me njeh hic ? Te rekomandoj apo keshilloj qe para se te flasesh per dicka merr informacion per ate gje, provoje apo testoje dhe pastaj bujrum dhe fol. Kjo vlen per Linux dhe per cdo gje. Si thua bro ? Apo do bejme garen kush flet fundit tregon se eshte me i zgjuar ? Bej si di, sepse une nuk te detyroj.Kurseme dhe me ler energji te merrem me ata qe duan ndihme. Po nuk ke kuptuar gje deri tek ky rrjesht, lexo dhe njehere emrin e temes .
Per ata qe duan te kalojne nga Windows ne Linux ..... dhe jo per ata qe nuk duan.
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
10,366
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Po XP puppy 5.7.1 Ça ka s'bën?
Pastaj ku dhe si shkarkohet?
Lëre Venom se kujton se i presin me gërshërë dynjaja, 500 € ja mora çunit vjet për shkollë... dhe me pishmanllik se kish edhe me 300, oj ky 2500 thotë, pse o ça u bë makinë?
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Kujdes. Sigurohu se cfare procesori ke. Me shume mundesi eshte 32 bit dhe duhet te perdoresh versionet i686 jo x86_64. Meqe ke me pak se 4 GB ram , perdor versionet NON PAE (pra qe jane per me pask se 8GB).
Te thashe qe kompjuteri qe ke eshte i vjeter ndaj te rekomandova ate puppy ,qe mbaj mend qe e kam perdorur dhe vete.Ai puppy eshte ndertuar me kernelin e vjeter dhe eshte me i lehte. Kaq. Mos e vra mendojen per iso. Ne ate kohe USB njihej dhe perdorej pak dhe CD ka qene ne fuqi. Por kjo nuk ka rendesi . Besoj se ajo iso ben pune dhe per USB. Do e shkarkosh iso dhe do e hedhesh ne nje USB. E mira eshte te jete nje USB , 4gb. Ne nje USB te tille mund te jedhesh dhe disa iso bashke dhe do jete nje multi iso USB. Ki parasysh qe materialet qe ke ne USB kur hedh iso do te fshihen. Me i thjeshti program per te hedhur nje iso ne USB dhe t'a besh ate bootable eshte te perdoresh utilitine Rufus. Por ka dhe plot te tjera. Po te kerkosh me fjalet iso to usb ose linux to usb do gjesh plot.E mira e Linux eshte qe nje Linux e teston ne versionin Live dhe vendos ti se cdo besh. Puppy Linux eshte dicka e lehte dhe e ndertuar me idene te jete e vogel dhe portable per t'a pasur me vete (ne USB ose CD).Testoje dhe shikoje. Puppy qe une e kam perdorur/testuar shume versione/distro te lejon dhe instalimin frugal. Duhet te lexosh se cfare eshte. Cdo gje ne jete eshte testo/provo dhe dil ne konkluzion. Aq me teper kjo per dijen apo te mesuarit qe eshte nje spirale ne ngjitje.Pra asgje e mire nuk vjen keshtu ....vup ! Mos e beni gogol kompjuerin Sic e thashe dhe ne nje postim me siper, une kam punuar dhe vazhdoj punoj ne Windows. Kam perdorur pothuaj te gjitha verionet e Windows dhe kjo ne menyre autodidakte, pa llogaritur programimin ne pascal,delphi,basic, pure basic apo scripting languages.
Nuk me the sa memorje ka kompjuteri yt (laptopi) dhe cfare hdd ka.
Besome qe ai laptopi prej 149 EU ishte yll per prova.Te kishte dhe 4Gb e kishe per pune. Shumica e testojne Linux ne Virtual Box kurse une i bije shkurt. Direkt ne HDD ose SSD. Une fillmisht e instaloj nje Linux ne laptop dhe kur isntaloj nje te dyte ne nje pjese te HHD ose SSD(pra ne nje partition tjeter) ne pjesen finale te instalimit i them instaluesit, mos e instalo Grub. Grub eshte nje lodr/program shume i vogel qe instalohet ne MBR sector te HHD ose SSD (mos u tremb nga termat), qe gjate instalimit njeh cdo OS (operation System ) te instaluar me pare ne laptop dhe qe kur ti starton laptopin, starton perpara sistemit dhe te pyet ose ti zgjedh aty se ke do perdoresh.

Pra sa memorje ke ti ne ate laptop ? Sepse ne 128 MB eshte nje cike problem.

Nderkohe ...qe hidhi ne sy ne net Antix Linux dhe q4OS. Shjiko videot ne Youtube dhe me pyet.Te sqaroj une rrrugen pastaj dhe do e besh fare kollaj.

Ja ku e ke Puppy Xp .

Code:
https://archive.org/download/Puppy_Linux_XP-like_puppy

Shume interesant eshte dhe ky puppy ketu

Code:
https://archive.org/download/Puppy_Linux_precise-5.7.1-retro-fatty-2014-jan-csipesz
apo Carolina Puppy Avantgarde. Une i kam testuar por nuk merrem me me to. Puppu Linux eshte ndertuar nga Barry Kauler

Code:
https://en.wikipedia.org/wiki/Puppy_Linux
me ka pelqeyer gjithashtu Astrumi nje tip i gjashem me Puppy por me baze Slackware.Ky bile e ngarkon sistemin ne Ram dhe e heq USB fare nga kompjuteri .... Hacker Paradise qe e manin nje Linux ose ne USB/SD Card bootable. Tani e ngarkojne/egzekutojne ne Ram /memorje dhe kur kompjuteri fiket asgje nuk ngel me .

Hemmm. Testoje per qef por mos u dekurajo. Eshte eksperience dhe sic te thashe eshte ndertuar me mendimin per dicka te lehte dhe portable, fillimisht si USB drive dhe ndryshimet rruheshin direkt ne USB ose CD ne momentin qe ti mbyllje kompjuterin ( pra ky llu Linux punon direkt nga Ram dhe nuk eshte e nevojshem instlimi ne laptop)Por po qe se nuk do te merresh me kete lloj Linux, shiko per AntiX ose q4OS (kete e ka modifikuar autori por ka shume interes per te ne forum).


P.S.

Do te rekomandoja qe tek laptopi i djalit meqe nuk do te blesh tjeter, instalo aty nje linux per prove. Do kesh dhe Windows ke dhe Linux ne te njejtin laptop. Gjerat ne fillim duken gogol sepse ne jemi mesuar me Windows. Une e kam menyren e te mesuari anapolla. Lexoj faqen e fundit te paren dhe nuk perdor libra per mesuar. Por me kalimin e kohesh do te behesh ekspert, mjafton te pyesesh dhe une do te te kursej kohe. Aq me teper qe sa po vjen dhe Linux po behet un giocco per bambini. Ne Windows ne jemi mesuar me A,B,C,D( Po ku eshte kjo A , ne cilin hard disk kur ti ne laptop mund te kesh 2 te tille? Cili partition kur ti mund te kesh 4 te tille?).Kurse ne Linux sda,sdb,sdc (ku A eshte nje hardisk, B nje hardisk tjeter ose mund te jete USB). Kur A eshte e ndare ne disa partitione, atehehere kemi sda1,sda2 etj. E thjeshte apo jo ? Por dhe llogjike. Windows perdor formatin NTFS kurse Linux ext2, ext3 and ext4), XFS, JFS, and btrfs etj. Mos u dekurajo nga kjo. Ti perdor ext4. Kur instalon nje Linux....e mira eshte te ndash partitionet qe ne fillim dhe jo gjate instalimit (per ata qe nuk kane shume eksperience) . Shume USB Live /Linux Live perfshijne dhe gparted (partition utility) dhe me te ben ndarjen ose ndarjen e HHD ose SSD e ben dhe nga Windows.

Te themi kemi nje HHD ose SSD me 256 GB. Windows 7,8,10 kur instalohen caktojne nje partition te vogel si Reserved zakonisht i fshehur ku vene filet per boot dhe pastaj Windows partition. Te themi Windows 7. Reserved partition 386 mg dhe Pjesa tjeter eshte Windows partition. Keshillohet qe te kesh dhe nje partition ku te ruash te dhenat. Pra o nga vete Windows ose nga nje Partition Utility ( Aomei, Easus, Mini partition etj) ti e ndan HHD duke pasur tani > Reserved artition 386 MB, Windows partition te themi 80GG dhe pjesa qe mbetet e quan Storage. Deri ketu ne rregull ? Ne Windows keto jane : disku C ku ke Windows dhe disku D ku do rruash te dhenat apo Storage. Me Linux keto jane : sda1,sda2,sda3 (Reserved,Windows, Storage). Atehere.... jemi qe jemi ne Windows. E ndajme ate pjesen e Storage. Te themi se ajo eshte 174 GB. OK ? E ndjame ne 150 GB (Storage) , 20 GB Bosh dhe nje tjeter 4 GB Bosh. Shiko ne net se si ndahet nje partition me Aomei,Mini Partiotion, Easus ose legjendarin Acronis (not free). I fundit free ka qene tek Hiren Boot CD 10

Ja ku ke ca partition Utilities free
Code:
https://www.lifewire.com/free-disk-partition-software-tools-2624950
Ndarja quhet ndryshe dhe resize por ke dhe processin move.

Pra tani ke nje hapesire te lire 20 GB dhe nje 4 GB . E para do perdoret per te instaluar Linux dhe e dyta per Swap ( qe eshte nje temp partition, kur Linux nuk ka me memorje te mjaftueshme shkruan dhe lexon aty , pra e perdor si memorje sic perdor Windows nje pjese te HHD per kete pune dhe e quan swap page).Nje memorje 8Gb por dhe 4 GB eshte e mjaftueshem dhe Swap nuk do te perdoret othuaj kurre.Ki parasysh qe Dos nuk lejon me shume se 3 partitione primare (pra jo UEFI por MBR). Mos e vra mendjen. Kur e krijon ate partitionin 20 GB dhe pord he ate 4 GB quaji Logialc partition. Kaq. Fut USB bootable dhe ristarto laptopin me te.
Kur te vije puna per instalim . Do kemi sda1,sda2,sda3 ( 20 GB),sda4(swap). Ne isntalim themi qe Linux qe do instalojme (ext4 ) do insalohet ne sda3 ( / ) qe do te thote root (pra rrenja) dhe direktoria /home po prap aty. Me vone kur ja merr doren mund te thuash (/boot e dua ne filan partition ) (/ root ne filan partition ) (/home ne filan partition ) , por me e thjeshta eshte ne rastin ne fjale: /root ne sda3 dhe /home po aty . Kur ne HHD ose SSD nuk ke sistem tjeter instaluesi te thote : ta perdor te gjithe HHD /SSD per Linux dhe cdo gje e ben ai vete duke vene (/root dhe /home ne te njetin partition), Nese me vone do qe ta levizesh home ne nje tjeter partition kjo behet shume kollaj. Swap do instalohet ne Swap.

Linux funksionon thjesht. Admnistratori eshte root dhe ka te gjithe te drejtat dhe privilegjet, te tjeret jane user qe i konfiguron sic do ti. Pra gjate instalimit:

user : root
user : linux (te themi ose emrin ja ve ti genti, pingu etj)
user hostname: (verja njesoj me user ose linux se ska asnje rendesi)
jep dhe passwordet perkatese.

Une i rashe shume shkurt pjeses se instalimit por secili Linux e ka pak a shume te tille ose te perafert. E diskutojme kur te zgjedhesh se ke Linux do instalosh. Ka plot tutoriale ne net per kete .

Kur ndan nje SSD te re reomandohet qe mos ta peroresh te gjithe hapesiren e tij, Nje 6 deri 10 % lere unformated ose unpartitioned.


Rufus
Code:
https://rufus.ie


Similar to Rufus
Code:
https://alternativeto.net/software/rufus/
Yumi

Code:
https://alternativeto.net/software/multibootisos/


Universal USB Installer
Code:
https://alternativeto.net/software/universal-usb-installer/


Linuxliveusb (S'e kam perdorur)
Code:
http://www.linuxliveusb.com


WinSetupFromUSB


Gjithsesi me pyet/pyesni dhe ju ndihmoj une.
 
Last edited:

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
10,366
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Ja Shife

HD është 100gb, nga ku gjysma është e lirë
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Ja Shife

HD është 100gb, nga ku gjysma është e lirë
Mos eshte ky laptop ? Packard Bell Easy Note V7930 ?

Code:
https://www.notebookcheck.net/Packard-Bell-EasyNote-Butterfly-s.19079.0.html
Atehere.Do e leme Windows qe ke dhe do instalojme Linux ne kete laptop.Vetem po qe se nuk e do fare Windows e heqim fare. Te sugjeroj ta lesh si fillim se fhsirja e Windows eshte vetem pak sekonda.

Tek ky laptop do besh, prova por mos prit mrekullira sepse Ram eshte vetem 1GB(do qe mire te kishe te pakten 2GB) dhe ti ke nje HDD qe praktikisht eshte jo me shume se 30-40 mb read / write per second(po qe kaq).

Do perdoresh per instalim MX-18.2_386, containing a 32 bit NON - PAE kernel.

Serverat e Italise (Mirrors)
Code:
http://mirror.crazynetwork.it/mx-linux/release/MX/Snapshots/
Code:
https://mirrors.evowise.com/mxlinux-iso/MX/Snapshots/
Pasi sharkon filen e duhur ne rastin tend MX-18.1_March_386.iso
Merr HASH nga ky file
MX-18.1_March_386.iso.md5

Qe per MX-18.1_March_386.iso eshte
6dc28a7ab936f7963f4b37bf05423028 MX-18.1_March_386.iso

Perdor kete Utility per te kontrolluar HASH te files qe shkarkove .
Code:
http://www.winmd5.com
Code:
http://www.winmd5.com/download/winmd5free.zip
Ose cdo utility tjeter qe preferon.

HASH-et duhet te perputhen.

Besoj se ne disk HDD do kesh:
Reserved Partiton
Windows Partition.


Puna pergatitore.Mos u ngut. Po shiko dhe studjo sa file/data ke. Kjo vlen si shembull i pergjithshem per te gjithe qe duan te instalojne nej Linux duke mbajtur Windows.

Ne fillim te sugjeroj.Pastro gjerat qe nuk te duhen. Perdor ndonje free cleaner psh.
Shiko ketu

Code:
https://www.ghacks.net/2013/09/06/best-free-system-cleaner-windows/
Pas kesaj nje defrag te diskut. Shiko ketu.

Code:
https://blogs.systweak.com/10-best-disk-defrag-software-for-windows/
Restart te Windows.

Sa te dhena apo data ke ? Do t'i lesh ne partitionin e Windows apo do te krijojme nje partition te vecante dhe ti kalosh te gjitha datat aty ?
P qe se do ti lesh aty ku jane OK. Po qe se do t'i levizesh qe aty dhe ti kalosh ne nje partition qe do sherbeje si share midis Linux dhe Windows atehere do krijojme nje partition te ri per kete. Te themi hapsira jote boshe eshte 50 GB. Atehere:

Kjo 50 GB do ndahet :

16 GB per Linux NTFS Format qe mos e lesh pa formatuar por kjo nuk ka rendesi sepse me vone do e riformatosh gjate instalimit te linux (Primary Partition )
30 GB per Storage NTFS Format (Primary Partition). Ketu do kalosh datat apo te dhenat nga Windows ose do e perdoresh si partition share per windows dhe Linux
4 GB Swap (Logical Partition )

Te sugjeroj si me siper (Primary dhe Logical Partitions). Po vendose t'i kalosh te dhenat nga Windows ne Storage , partitioni i Windows do lerohet dhe mund t'i bejme resize me vone duke ja kaluar kete pjese Linux. Eshte shume me kollaj te kthesh nje Partition Primar ne Logical se e kunderta.

Do perdoresh nje nga keta programe:
Code:
https://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html
ose
Code:
https://www.easeus.com/partition-manager/epm-free.html
Fillimisht do besh Rezize te Windows partition nga 100 te themi ne 50 GB ( sigurohu qe te lesh ca vend bosh ne Windows. Pra po qe Windows po perdor vete 45 GB partitioni i ri i Windows do jete 50 GB).
Resize dhe Apply. lere rocesin te mbaroje sepse do te kerkoje restart dhe processi i resize do behet ne startup.

Te themi u be. OK ? Tani pjesen qe ngeli bosh ate 50 GB e lire do e ndash sic tashe me siper siper.

16GB Linux (Primary)
30 GB Storage NTFS ( Primary)
4 GB Swap (Logical )

Restart.

Tani. Do t'i kalosh te dhenat e tua ne Storage qe krijove ? Kaloi dhe lehteso Windows. Shiko tani sa hapesire ke ne Windows dhe sa ne Storage. Do te bejme nje resize te Windows prap meqe aty u lerua vendi ? Beje te themi Windows ehste leruar dhe ke vetem 30 te mbushura dhe mund ta leme Windows 40 GB. Ok . Resize te Windows ne 40GB dhe do ngelet nje 5GB bosh dhe Apply. Resize do te behet ne gjate startup.

Tani.... Windows ka 40 GB , kemi nje 5 GB pa formatuar, nje 16 GB qe e kemi per Linux , 30 GB Storage dhe 4 GB Swamp.

Ja japim kete 5 GB Linux. Hapim MiniPartition ose Easus ( qe kemi perdorur deri tani ) dhe i themi resize Linux partion nga 16 GB to 21 GB. Apply. Restart packa se sdo kesh nevoje per kete.

I gjithe ky proces partitioni (ndarje dhe resize ) mund te behet dhe nga nje USB Bootable ose dhe nga Linux USB ( me gparted) por une shpjegova ketu se si mund te behet nga Windows sepse shumica e kane me kollaj me te.

Tani... Duke perdorur Rufus qe e ke ne psotimin me pare, hidhe filen iso ne USB....

Restart kompjuter me USB qe ka iso file dhe ne BIOS te laptopit bej qe laptopi te startoje nga USB.

Dhe tani laptopi starton nga USB dhe do kesh MX Linux ne Live mode.

Shiko kete

Code:
http://dailylinuxuser.com/2018/11/how-to-install-mx-linux.html
Ky tutorial te tregon se si te instalosh nje MX Linux duke perdorur gjithe diskun.

Ti do e instalosh ne partitionin qe krijove ate 20GB apo 16GB

Besoj se partitioni jot i Linux eshte sda3 :d

Si ta kontrollosh ? Hemmm ka shume menyra . ose nga Terminal por mbase e ke e veshtire me kete ose me gparted . Kliko tek Ikona e Mx dhe gje gparted. Hape dhe shiko se ku eshte partitioni yt i Linux .

Po ke vestiresi me be nje screenshot

Ose... Klik tek Mx Linux icon ne taskbar dhe gje XFCE Terminal.

SHkruaj coomanden

sudo blkid ose thjesht blkid


Do shohesh dicka te ngjashme:ose komanden sudo lsbkl -m ose thjesht lsbkl -m

do shohesh dicka te ngjashme
Te themi se partitione yt eshte sda3 ( sepse po te kesh ndjekur rrugen e shpjeguar eshte aty)

Shiko kete video. Ti nuk do zgjesh partition tool sepse i ke gati partitionet por ate ne fund fare Custom Install on existing partitions.

Next.

Po i referohem kesaj video.
Tek root do kesh sda3.
Tek Swap ver partionin qe ke krijuar qe do jete sda5 besoj
Home partition po..under root (lere sic eshte)

File system ext4 (mos e nga ose sigurohu te jete ext4)
Mos nga gje tjeter sepse ti nuk do te ruahs home partition sepse nuk ke nje te tille . Po deshe i ve vete emrin partitionit MXLinux apo si do ti (po qe se nuk i ke vene nje emer kur e krijove na proceduar e pershkruar me siper) .

Vijme tani tek Grub (Po install on sda dhe ne MBR). Po deshe me vone dhe ben prova dhe do te instalosh nje Linux tjeter ne nje partition tjeter duke mbajtur Windows dhe MX Linux ( nuk e instalon Grub) por i ben update nga MX Linux .... nejse kete kaloje ne kete faze. Pra Install Grub ne sda dhe ne MBR.

Next.... veri emrat sipas qefit tend. Te themi edlin. Samba..... Ka te beje me perdorimin e printerit kur je ne sistem ne rrjet ( une se instaloj per vete).

Keyboard ..... sigurohu qe nga Windows se cfare tastier ka laptopi ( keyboard layout ) ise postoje kety qe t'a gjejme. Locale ka te beje me formatin e dates dhe ores ( italian po deshe ), une per vete e le USA.

Time Zone ... Rome besoj

Tek view Services une e heq Samba, Scaner dhe Bluetooth se nuk i dua.

Tani emri i user
thjesh ate qe do ti edlin psh.

Default password. Me ka ndodhur qe kam pasur problem me tastiere dhe nuk kam vene ate te duhuren ndaj ne kete faze te sugjeroj nje password te thjeshte.psh 12345 ose qwert ( e nderron me vone fare thjesht)
Per root po deshe kete os eve nej tjeter. Por kujdes. Mba mend passwordet sidomos te root !

Show password qe te shikosh se cafre po ve .
Po deshe e enkrypton diskun ( rrit sigurine, por nuk t'a keshilloj ne kete faze)

Mos bej Autologin ( nuk t'a keshilloj)

Done !!!!!


Ne startup do kesh Grub qe do te ape mundesi te startosh MX Linux ose Windows.

Hyr ne MX Linux duke vene passwordin per edlin dhe luaj. Meso si e konfigurish xfce desktop dhe tool bar nga vertical ne horizontal ( ose right click ne tool bar dhe hiqe nga locked dhe drag e drop o siper ose poshte ) ose perdor MX Tools.


po te duash te nderrosh passwordin e sudo

Hyr ne terminal duke shtypur tasten F4

dhe shkruaj

sudo passwd

ver passwordin e vjeter dhe tani ve te riun

Po do te bderrosh passwordin e edlin

Ne terminal

su dhe ke hyre ne terminal si Sudo ( pra si root ,si admin)
dhe shkruan

passwd

dhe ve paswordin per edlin

ose direkt pa hyre si sudo

sudo passwd edlin

Code:
https://askubuntu.com/questions/423942/change-password-on-root-user-and-user-account

Ahhh... Nuk shikon dot Storage ? Ok. MX Icon dhe ke Disk Manager ...zgjdidhe aty qe t'a besh diskun sda4 mount in boot dhe et tjerat default. te mesoj une me vone se si perdoresh ntfs-3g driver per NTFS.

Me ate MX Linux te instaluar pothuaj ke cdo fje qe te duhet dhe sdo kesh necoje te instalosh gje.

Po deshe programe shtese hyr tek MX Tools dhe ke pacckages . Merri tek Tabela e pare Popular Applications ( te sugjeroj Opera dhe jo Mozilla ose Palemoon Brower pse jo dhe Midori).

Per progame qe si ke aty tek abi i pare ose perdor Stable Repo ose do i marresh nga Synaptic qe eshte libraria qe ofron Debian.

Po instalove me keto dy menyra nuk do marresh kurre asnje pisllik.

Synaptic eshte gui ( Graphic user Interface) per debian installer

Debian ne Console perdor nje nga keto utility(package) per instalimin e packages ose utilitive

dpkg
apt-get
aptitude


Tek MX Linux ke repo Manager. Zgjidh mirror qe ke me afer.


Ketu
Code:
https://www.opendesktop.org
Ke ikona dhe themes pa fund Skins.

Si ti instalosh ? I shkarkon qe ketu i ben unzip.
Tek direktria jote home ( sigurohu qe ne Thunar te besh vizible hidde files ne Linux cdo gje me nje pike para eshte hidden)

Pra ne direktorine /home/.local krijo nje direktori icons dhe nje themes

Direktorine e ikons qe shkarkoe dhe zipove kopjoje aty po keshtu dhe per themes . Pe rte vene foton tende.... ose nje ikone... Gje nje file dhe jpg ose png dhe emeroje .face dhe kopjoje ne direktorien tende /home


Kjo ketu eshte per te bere transparent ikonat ne desktop

Code:
https://unix.stackexchange.com/questions/200096/how-to-make-xfce-desktop-icons-text-transparent
Ky tutorial vlen per te gjithe. Per cdo gje me pyesni.

Keen to help You. Hope it helps :d

Sic te thashe edlin (mos prit mrekulli me ate laptop) por merrja doren.

Nje laptop minimalisht si ai i djeshmi me 4 GB ose 8 GB dhe SSD. Do e shikoni ndryshimin.

Mund te kete dhe gabime drejtshkrimore, por ne kete monment se kontrolloj dot , duhet ta mbyll
 

lonely_lion

0xD15EA5E
Anëtar
Jul 4, 2015
Postime
6,516
Pikët
113
Përgjigje e: Per te gjithe ata qe duan te kalojne ne Linux

Ky eshte versioni i plote i korrigjuar dhe i plotesuar. Po e ndaj ne dy pjese.

Pjesa 1.

Ja Shife

HD është 100gb, nga ku gjysma është e lirë
Mos eshte ky laptop ? Packard Bell Easy Note V7930 ?

Code:
https://www.notebookcheck.net/Packard-Bell-EasyNote-Butterfly-s.19079.0.html
Atehere.Do e leme Windows ne ate laptop qe ke dhe do instalojme Linux ne kete laptop. Vetem po qe se nuk e do Windows e heqim fare. Te sugjeroj ta lesh si fillim se fshirja e Windows eshte pune vetem pak sekonda.

Tek ky laptop do besh, prova por mos prit mrekullira sepse Ram eshte vetem 1GB(do qe mire te kishe te pakten 2GB) dhe ti ke nje HDD qe praktikisht eshte jo me shume se 30-40 mb read / write per second(po qe kaq).

Do perdoresh per instalim MX-18.2_386, containing a 32 bit NON - PAE kernel.

Serverat e Italise (Mirrors)
Code:
http://mirror.crazynetwork.it/mx-linux/release/MX/Snapshots/
Code:
https://mirrors.evowise.com/mxlinux-iso/MX/Snapshots/
Pasi sharkon filen e duhur ne rastin tend MX-18.1_March_386.iso
do marresh HASH nga ky file MX-18.1_March_386.iso.md5

Qe per MX-18.1_March_386.iso eshte

6dc28a7ab936f7963f4b37bf05423028 MX-18.1_March_386.iso

Perdor kete Utility per te kontrolluar HASH te files qe shkarkove .
Code:
http://www.winmd5.com
Code:
http://www.winmd5.com/download/winmd5free.zip
Ose cdo utility tjeter qe preferon. HASH-et duhet te perputhen.

Besoj se ne disk HDD do kesh:
Reserved Partiton
Windows Partition.


Puna pergatitore.
Mos u ngut. Shiko dhe studjo sa file/data ke. Kjo vlen si shembull i pergjithshem per te gjithe qe duan te instalojne nje Linux ne kompjuter, duke mbajtur gjithashtu dhe Windows.

Ne fillim te sugjeroj.Pastro gjerat qe nuk te duhen. Perdor ndonje free cleaner psh.
Shiko ketu :

Code:
https://www.ghacks.net/2013/09/06/best-free-system-cleaner-windows/
Pas kesaj nje defrag te diskut. Shiko ketu.

Code:
https://blogs.systweak.com/10-best-disk-defrag-software-for-windows/
Restart te Windows.

Sa te dhena apo data ke ? Do t'i lesh ne partitionin e Windows apo do te krijojme nje partition te vecante dhe ti kalosh te gjitha datat aty ? Po qe se do ti lesh aty ku jane OK. Po qe se do t'i levizesh qe aty dhe ti kalosh ne nje partition qe do sherbeje si share/ i perbashket midis Linux dhe Windows ,atehere do krijojme nje partition te ri per kete. Te themi hapsira jote boshe eshte 50 GB. Atehere:

Kjo 50 GB do ndahet :

16 GB per Linux NTFS format qe mos e lesh pa formatuar,por kjo nuk ka rendesi sepse me vone do e riformatosh gjate instalimit te linux (Primary Partition )
30 GB per Storage NTFS Format (Primary Partition). Ketu do kalosh datat apo te dhenat nga Windows ose do e perdoresh si partition share per windows dhe Linux
4 GB Swap (Logical Partition )

Te sugjeroj si me siper (Primary dhe Logical Partitions). Po vendose t'i kalosh te dhenat nga Windows ne Storage , partitioni i Windows do lerohet dhe mund t'i bejme resize me vone duke j'a kaluar kete pjese Linux. Eshte shume me kollaj te kthesh nje Partition Primar ne Logical se sa e kunderta.

Per te ndare partitionet (reize/move), do perdoresh nje nga keta programe:
Code:
https://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html
ose
Code:
https://www.easeus.com/partition-manager/epm-free.html
Fillimisht do besh rezize te Windows partition nga 100 GB te themi ne 50 GB ( sigurohu qe te lesh ca vend bosh ne Windows. Pra po qe Windows po perdor ka vete 45 GB, partitioni i ri i Windows do jete 50 GB.Pra pak me i madh.Pra rezise Windows partition ne 50 GB . Pjesa tjeter do ngelet e paformatuar ose me sakte e pa partitionuar.
Resize dhe Apply. Lere rocesin te mbaroje sepse do te kerkoje restart dhe processi i resize do behet ne startup.

Te themi u be. OK ? Tani pjesen qe ngeli bosh ate 50 GB e lire do e ndash sic thashe me siper siper. Formo keto partitione.
16GB Linux (Primary)
30 GB Storage NTFS ( Primary)
4 GB Swap (Logical )

Restart.

Tani. Do t'i kalosh te dhenat e tua ne Storage qe krijove ? Kaloi dhe lehteso Windows. Shiko tani sa hapesire ke ne Windows dhe sa ne Storage. The themi i kalove ne Storage. U hap goxha vend ne Windows partiton. Do te bejme nje resize te Windows prap meqe aty u lerua vendi ? Beje. Te themi Windows eshte leruar dhe ke vetem 30 GB te mbushura.Pra mund t'a leme Windows partition perfundimisht 40 GB. Ok . Resize te Windows ne 40GB dhe do ngelet nje 5GB un partitioned.Apply. Resize do te behet ne gjate startup(sic e thashe me siper).

Tani.... Windows ka 40 GB , kemi nje 5 GB pa formatuar, nje 16 GB qe e kemi per Linux , 30 GB Storage dhe 4 GB Swamp.

Ja japim kete 5 GB Linux. Hapim MiniPartition ose Easus ( qe kemi perdorur deri tani ) dhe i themi resize Linux partion nga 16 GB to 21 GB. Apply. Restart Te Windows, packa se sdo kesh nevoje per kete.

I gjithe ky proces partitioni (ndarje dhe resize ) mund te behet dhe nga nje USB Bootable ose dhe nga Linux USB ( me gparted) por une shpjegova ketu se si mund te behet nga Windows, sepse shumica e kane me kollaj me te.

Lexo me kujdes qe t'a kuptosh se cfare d besh. Po nuk je i qarte me pyet.

Tani... Duke perdorur Rufus qe e ke ne postimin me pare, hidhe filen iso ne USB, per t'a bere ate bootable.

Restarto kompjuter me USB qe ka iso file dhe ne BIOS te laptopit bej qe laptopi te startoje nga USB.

Tani laptopi starton nga USB dhe do kesh MX Linux ne Live mode.

dicka e tille


Shiko kete :

Code:
http://dailylinuxuser.com/2018/11/how-to-install-mx-linux.html
Ky tutorial te tregon se si te instalosh nje MX Linux duke perdorur gjithe diskun. Ky eshte rasti em ideal por ne na duhet t'a instalojme ne partionin qe kemi pergatitur ...prandaj lexo me poshte:

Do e instalojme MX LInux ne partitionin qe krijove ate 20GB apo 16GB

Besoj se partitioni jot i Linux eshte sda3 :d. Kjo sepse une kur te shpjegova se si te ndash partitionet e vura partitionin e Llinux pas Windows.

Si t'a kontrollosh qe eshte ai ? Hemmm ka shume menyra . Ose nga Terminal por mbase e ke e veshtire me kete ose me gparted . Kliko tek Ikona e MX ne toolbar dhe gje gparted. Hape dhe shiko se ku eshte partitioni yt i Linux .

Po ke veshtiresi me be nje screenshot dhe t'a tregoj uen se ku eshte.

Ose... Klik tek Mx Linux icon ne taskbar dhe gje XFCE Terminal.

Do shohesh dicka te tilleShkruaj komanden

sudo blkid ose thjesht blkid


Do shohesh dicka te ngjashme:ose komanden sudo lsbkl -m ose thjesht lsbkl -m

do shohesh dicka te ngjashme
Te themi se partitione yt eshte sda3 .

Shiko kete video.Do i referohemi kesaj per instalim.
Ky tipi zgjedh partition tool,por ti nuk do zgjesh partition tool sepse i ke gati partitionet por ate ne fund fare Custom Install on existing partitions ( Sic j'u thashe dhe me siper partitionet mund te ndahen dhe nga jashte Windows)

Next.

Vazhdoj i referohem kesaj video.
Tek root do kesh sda3.
Tek Swap ver partionin qe ke krijuar qe do jete sda5 besoj :d
Home partition po..under root (lere sic eshte)

File system ext4 (mos e nga ose sigurohu te jete ext4)
Mos nga gje tjeter sepse ti nuk do te ruash /home partition sepse nuk ke nje te tille . Po deshe i ve vete emrin partitionit MXLinux apo si do ti (po qe se nuk i ke vene nje emer kur e krijove ne procedaat e treguara me siper) .

Vijme tani tek Grub (Install on sda dhe ne MBR). Po lere ashtu. Po deshe me vone te ebsh prova dhe do te instalosh nje Linux tjeter ne nje partition tjeter duke mbajtur Windows dhe MX Linux ( nuk e instalon Grub) por i ben update nga MX Linux .... nejse kete kaloje ne kete faze. Pra Install Grub ne sda dhe ne MBR.

Next.... Veri emrat sipas qefit tend. Te themi edlin. Samba..... Ka te beje me perdorimin e printerit kur laptopi yt lidhet ne rrjet me kompjutera qe kane te instaluar Windows ( une nuk instaloj per vete).

Keyboard ..... sigurohu qe nga Windows se cfare tastier ka laptopi ( keyboard layout ), ose postoje kety qe t'a gjejme. Locale ka te beje me formatin e dates dhe ores ( italian po deshe ), une per vete e le USA.

Time Zone ... Rome besoj

Tek view Services une e heq Samba, Scanner dhe Bluetooth, se nuk i dua.

Tani emri i user
thjesh ate qe do ti edlin psh.

Default password. Me ka ndodhur qe kam pasur problem me tastiere dhe nuk kam vene ate te duhuren ndaj ne kete faze te sugjeroj nje password te thjeshte.psh 12345 ose qwert ( e nderron me vone fare thjesht)
Per root po deshe kete ose ve nej tjeter. Por kujdes. Mba mend passwordet sidomos te root !

Show password qe te shikosh se cfare po ve .
Po deshe e enkrypton diskun ( rrit sigurine, por nuk t'a keshilloj ne kete faze)

Mos bej Autologin ( nuk t'a keshilloj)

Done !!!
 
Top