• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Perse vendoset unaza .......?

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Perse vendoset unaza .......ëë

mah ket se di seriosisht, e di qe vihet aty mah
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,102
Pikët
113
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Roxy dhe une e di qe unaza e fejses mbahet ne doren e majt dhe ka nje simbol pra te fejeses ama cka do me then gishti sdi cfar kuptim ka do ishte mire dikush te na tregon ? po loool ky qe e ka hap kete tem vall e din se pse vendoset ke gishti i 4-te? apo dhe ky don ta meson si ne :p
 

Puhiza

E mëngjesit
Anëtar
May 1, 2013
Postime
4,048
Pikët
113
Vendndodhja
Në kështjellën e një ëndrre!
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Ky gisht ka lidhje direkte me zemren. Pra ka nje arterje qe lidh direkt gishtin e 4-te te dores se majt me zemren, kjo eshte arsyeja e vendosjes se unazes pikerisht ne ate gisht!!!
 

Rimi.

arapçiu
Anëtar
Mar 8, 2011
Postime
5,149
Pikët
63
Vendndodhja
perball komshiut
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Ky gisht ka lidhje direkte me zemren. Pra ka nje arterje qe lidh direkt gishtin e 4-te te dores se majt me zemren, kjo eshte arsyeja e vendosjes se unazes pikerisht ne ate gisht!!!
prandaj disa njerez i thon asaj/atij .. une te kam ne zemer nuk eshte nevoja ta mbaj gjithmone ne gisht unazen. ``sak``
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,360
Pikët
113
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Sipas disa besimeve te vjetra gishti i katert eshte quajtur gisht magjik, pra dhe ka mbet ne kete menyr qe te vendoset unaza.

Sa i perket marteses, unaza tek disa shtete vendoset ne doren e djatht, kurse ne dsia ne te majten.

Ne disa vende ortodokse, katolike dhe protestante siq jane : Rusia, Greqia, Gjeorgjia, Polonia, Austria, Hungarija, Gjermani, Holand, Norvegji, Danimark, Spanj, Venezuela, dhe Indi, unaza mbahet ne doren e djatht.

Ne disa shtete te tjera siq eshte Irlanda, Suedia, Itali, Sloveni, Turki, Egjypt, Jordani, Mexico, Australia, Canada, New Zealand, dhe Amerik, Britani, unaza mbahet ne doren e majt.

Ne disa vende islame, nuk preferohet mbajtja e unazes, ose ne disa vende edhe nese e mbajn, athere meshkujt duhen ta vendosin unazen e argjend, jo te arit, ngase sipas islamit ari eshte per femra,e jo per meshkuj.

Por edhe ne Indi, ka raste kur burrat vendosin unazen ne doren e djath,e femrat ne te majten.

Gjithe te mirat

Lumi.
 

Puhiza

E mëngjesit
Anëtar
May 1, 2013
Postime
4,048
Pikët
113
Vendndodhja
Në kështjellën e një ëndrre!
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

prandaj disa njerez i thon asaj/atij .. une te kam ne zemer nuk eshte nevoja ta mbaj gjithmone ne gisht unazen. ``sak``

Nevoja nuk eshte fare per unaze, por idea ishte te mesojme perse ka ngelur si zakon qe unaza te vendoset pikerisht ne ate gisht. Ti mund te kesh dike ne zemer edhe pa patur unaze fare. Unaza eshte nje simbol, dhe eshte e drejte e secilit ta mbaje apo mos ta mbaje unazen. Ska te beje unaza fare me zemren.
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,515
Pikët
113
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Per t'ju shit mend kolegeve/shoqeve -enderron-
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,360
Pikët
113
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Per t'ju shit mend kolegeve/shoqeve -enderron-
Por une mendoj Elushe, qe unaza eshte sendi me i poshter, kur dikend duhesh ta duash, duhesh ta duash e jo unaza te ta kujton qe je ne lidhje me dikend :d
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,515
Pikët
113
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Por une mendoj Elushe, qe unaza eshte sendi me i poshter, kur dikend duhesh ta duash, duhesh ta duash e jo unaza te ta kujton qe je ne lidhje me dikend :d
Kaq lehte dashke te ikesh nga detyra ti? Jo djale jo, unazen e ke te detyruar...e per ate unaze duhet te punosh 3-6 muaj ndryshe ta ben me gisht shoqeria...degjoveeeee?
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Un do pyes ate qe do ma vej , pse pikerisht ke ai gisht? e nese spergjigjet do e refuzoj.
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,360
Pikët
113
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Un do pyes ate qe do ma vej , pse pikerisht ke ai gisht? e nese spergjigjet do e refuzoj.
Sepse te ai gisht e dashur lidhet besimi i jon ``snog``
 

Ragnar

Real Madrid
Anëtar
Mar 8, 2013
Postime
32,360
Pikët
113
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Kaq lehte dashke te ikesh nga detyra ti? Jo djale jo, unazen e ke te detyruar...e per ate unaze duhet te punosh 3-6 muaj ndryshe ta ben me gisht shoqeria...degjoveeeee?
A vetem 3-6 muaj hahahha, leht qenka puna :)
 

kanina

V.I.P
Anëtar
Feb 2, 2011
Postime
15,289
Pikët
113
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

gishti i madh i dores-brezi i pare, prinderit.

gishti tregues-vellezer dhe motra

gishti i mesit-je ti vetvetja

gishti i katert ose ai i unazez-bashkeshorti/bashkeshortja

gishti i vogel- brezi i trete, pasardhesit tuaj dmth femijet.

1-beni te dy duart pellemb bashke. sikur e beni kur faleni.
2-gishtat e mesit i fusni branda(ne hapsire brenda dy pellembave te dores pa i ndare duart nja njera tjetra). dmth keta drejtohen duke treguar veteveten.
3-hapini me radhe gishtat dyshet nga njera tjetra, te paret dy te medhenjte jo duke i ndare nga njeri tjetri kopjet por duke i ndare nga dyshet e tjera.
te paret ndahen nga te tjeret sepse jane prinderit ju do largoheni nje dite prej tyre.
dyshja e dyte(vellezer motra) ndahen nga te tjeret sepse dhe keta do largohen do krijojne familjen e tyre.
dy te mesit te mbledhur perbrenda jeni juve vete.
3-kopja me dy gishtat e vegjel ndahen (hapen) ne lidhje me te tjeret pasi edhe femijet largohen nje dite dhe krijojne familjen e tyre.
4-dyshja e gishtavete unazes sado te perpiqeni nuk ndahet(hapet) nga kopja e mesit(juve vete) dhe rrine gjithmone bashke.
ky eshte kuptimi i gishtit te unazez qe rrine gjithmone bashke me gishtin e mesit pasi behen ato veprimet me larte duke i bere gishtat dy nga dy.
unaza vendose ne gishtin e majte pasi andej qendron zemra dhe aty duhet te qendroje njeriu zemres.

Kete lloj shpjegimi kam degjuar une! :)
 
Top