• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Perse vendoset unaza .......?

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,390
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

gishti i madh i dores-brezi i pare, prinderit.

gishti tregues-vellezer dhe motra

gishti i mesit-je ti vetvetja

gishti i katert ose ai i unazez-bashkeshorti/bashkeshortja

gishti i vogel- brezi i trete, pasardhesit tuaj dmth femijet.

1-beni te dy duart pellemb bashke. sikur e beni kur faleni.
2-gishtat e mesit i fusni branda(ne hapsire brenda dy pellembave te dores pa i ndare duart nja njera tjetra). dmth keta drejtohen duke treguar veteveten.
3-hapini me radhe gishtat dyshet nga njera tjetra, te paret dy te medhenjte jo duke i ndare nga njeri tjetri kopjet por duke i ndare nga dyshet e tjera.
te paret ndahen nga te tjeret sepse jane prinderit ju do largoheni nje dite prej tyre.
dyshja e dyte(vellezer motra) ndahen nga te tjeret sepse dhe keta do largohen do krijojne familjen e tyre.
dy te mesit te mbledhur perbrenda jeni juve vete.
3-kopja me dy gishtat e vegjel ndahen (hapen) ne lidhje me te tjeret pasi edhe femijet largohen nje dite dhe krijojne familjen e tyre.
4-dyshja e gishtavete unazes sado te perpiqeni nuk ndahet(hapet) nga kopja e mesit(juve vete) dhe rrine gjithmone bashke.
ky eshte kuptimi i gishtit te unazez qe rrine gjithmone bashke me gishtin e mesit pasi behen ato veprimet me larte duke i bere gishtat dy nga dy.
unaza vendose ne gishtin e majte pasi andej qendron zemra dhe aty duhet te qendroje njeriu zemres.

Kete lloj shpjegimi kam degjuar une! :)
Qenka vertet interesante :) Bravooo...
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

hahaha ore ti kokrra aventurierit :) -shtrydhje-


Po un shqip fola , se thash as frengjisht ... para para se pas sja vlen mo:D
Edhe un me gramatiken e shqipes u pergjigja,duhet me menu perpara se ta vej.Eshte e gjitha te zgjedhimi i foljes te paregullt Vé.

Do pyes ate qe do ma vej,duhet te ishte do pyes ate qe do ma véré,e ardhme.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,390
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Edhe un me gramatiken e shqipes u pergjigja,duhet me menu perpara se ta vej.Eshte e gjitha te zgjedhimi i foljes te paregullt Vé.

Do pyes ate qe do ma vej,duhet te ishte do pyes ate qe do ma véré,e ardhme.
"qesh""qesh""qesh"

OK do pyes ate qe do ma véré ne te ardhmen
 

Puhiza

E mëngjesit
Anëtar
May 1, 2013
Postime
4,080
Pikët
83
Vendndodhja
Në kështjellën e një ëndrre!
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

gishti i madh i dores-brezi i pare, prinderit.

gishti tregues-vellezer dhe motra

gishti i mesit-je ti vetvetja

gishti i katert ose ai i unazez-bashkeshorti/bashkeshortja

gishti i vogel- brezi i trete, pasardhesit tuaj dmth femijet.

1-beni te dy duart pellemb bashke. sikur e beni kur faleni.
2-gishtat e mesit i fusni branda(ne hapsire brenda dy pellembave te dores pa i ndare duart nja njera tjetra). dmth keta drejtohen duke treguar veteveten.
3-hapini me radhe gishtat dyshet nga njera tjetra, te paret dy te medhenjte jo duke i ndare nga njeri tjetri kopjet por duke i ndare nga dyshet e tjera.
te paret ndahen nga te tjeret sepse jane prinderit ju do largoheni nje dite prej tyre.
dyshja e dyte(vellezer motra) ndahen nga te tjeret sepse dhe keta do largohen do krijojne familjen e tyre.
dy te mesit te mbledhur perbrenda jeni juve vete.
3-kopja me dy gishtat e vegjel ndahen (hapen) ne lidhje me te tjeret pasi edhe femijet largohen nje dite dhe krijojne familjen e tyre.
4-dyshja e gishtavete unazes sado te perpiqeni nuk ndahet(hapet) nga kopja e mesit(juve vete) dhe rrine gjithmone bashke.
ky eshte kuptimi i gishtit te unazez qe rrine gjithmone bashke me gishtin e mesit pasi behen ato veprimet me larte duke i bere gishtat dy nga dy.
unaza vendose ne gishtin e majte pasi andej qendron zemra dhe aty duhet te qendroje njeriu zemres.

Kete lloj shpjegimi kam degjuar une! :)
I bukur shume ky shpjegim.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

"qesh""qesh""qesh"

OK do pyes ate qe do ma véré ne te ardhmen
Se menyra deshirore e tashme eshte;vénça,deshirore e kryer eshte,paç vèné.Ndersa;jepja,eshte kushtore e tashme.Ngrene, eshte habitore me se e kryer.
Fol prap per frengjishten po deshe.
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,390
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Sero sido qe tma shpjegosh ste boj mo LIKE , vetem per inot te asaj qe the per Busan sidomos per ate dedikimin.

p.s `thankyou` per shpjegimin
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
57,933
Pikët
113
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

1-Pavaresi
2-Dominanc
3-Shoqeror ose social
4-Romantik(me vone indiferent)
5-Lufte.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Sero sido qe tma shpjegosh ste boj mo LIKE , vetem per inot te asaj qe the per Busan sidomos per ate dedikimin.

p.s `thankyou` per shpjegimin
Bohe mi dreq nje Like,se ke per te ngel pa martu.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,918
Pikët
113
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Qenit shtepiak zakonisht I lidhin nje zinxhir ose nje rryp te rrumbullaket prej lekure rreth qafes qe te tregoj se eshte qen shtepiak dhe jo zagar 'rruge'. Ky rrethi mbas qafes ne fakt ka dy funksione. Te parin e permenda dhe funksioni i dyte eshte se vjen nje dite qe ajo qe jeton ne kurrizin e te tjereve si ajo bima zvarranike qe mbeshtetet mbas murit ti ka futur te dyja kembet me nje kepuce dhe tashme eshte shume e veshtire per nje rrugdalje te denje mund te perdoret edhe si lak per te varur veten.
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Qenit shtepiak zakonisht I lidhin nje zinxhir ose nje rryp te rrumbullaket prej lekure rreth qafes qe te tregoj se eshte qen shtepiak dhe jo zagar rruge. Ky rrethi mbas qafes ne fakt ka dy funksione. Te parin e permenda dhe funksioni i dyte eshte se vjen nje dite qe ajo qe jeton ne kurrizin e te tjereve si ajo bima zvarranike qe mbeshtetet mbas murit ti ka futur te dyja kembet me nje kepuce dhe tashme eshte shume e veshtire per nje rrugdalje te denje mund te perdoret edhe si lak per te varur veten.
hahaaa..Kot nuk thon;kur ke nje padron ne shtepi do jesh skllav i puneve te shtepis.
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,338
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Unaza simbolizon sklleverin e dashuris,1 muaj e kam bajt,pastaj apet me te vjetren,un nuk jam Skllav i asgjes....liria mbi te gjithat,duhet ta shijojm Lirin dhe knaqsit qe i sjell ajo...Lexoni me kujdes sa bukur e pershkruan ALB-LOVERI d.m.th e unazes...pra BELAJA eshte hazder..
 

Elushe

~*~loved~*~
Anëtar
Aug 20, 2012
Postime
7,057
Pikët
113
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Unaza simbolizon sklleverin e dashuris,1 muaj e kam bajt,pastaj apet me te vjetren,un nuk jam Skllav i asgjes....liria mbi te gjithat,duhet ta shijojm Lirin dhe knaqsit qe i sjell ajo...Lexoni me kujdes sa bukur e pershkruan ALB-LOVERI d.m.th e unazes...pra BELAJA eshte hazder..
Si 1 muaj, si 1 vit, si 10 vjet, si 100 vjet...njesoj ajo pune...rob i skllaverise qenke bere edhe ti. ``sak``
 

Luke

Dreq
Anëtar
Nov 7, 2011
Postime
16
Pikët
0
Vendndodhja
Atje ku ëndrrat realizohen ,në zemrën time
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Nuk j'a kam idenë pse mbahet unaza dhe pse pikërisht në atë gisht por di që tani kanë filluar ta mbajnë edhe për qejf,pasi thonë që të gjuajnë më shumë nëse je i/e ''martuar''.Personalisht nuk kam vendosur unazë dhe i kam shpëtuar bezdisjes që të sjell një aksesor i tillë :)
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,338
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

Si 1 muaj, si 1 vit, si 10 vjet, si 100 vjet...njesoj ajo pune...rob i skllaverise qenke bere edhe ti. ``sak``
hahahaha....jo valla lekura ime eshte e shtrejt.....un kam strategji....e di qe femrat e kan futur djallin ne shishe ...por un kam tjetr amballash ,nuk futna let ne shishe..hahahaha-profesor--jo-
 

jetmirii

Anëtar i ri
Anëtar
Dec 2, 2013
Postime
18
Pikët
0
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

me i tregue te tjerve,qe tash je i madh
 

tenderandkind

Anëtar i ri
Anëtar
Jun 9, 2013
Postime
431
Pikët
0
Vendndodhja
atje ku jetohet
Përgjigje e: Perse vendoset unaza .......ëë

gishti i madh i dores-brezi i pare, prinderit.

gishti tregues-vellezer dhe motra

gishti i mesit-je ti vetvetja

gishti i katert ose ai i unazez-bashkeshorti/bashkeshortja

gishti i vogel- brezi i trete, pasardhesit tuaj dmth femijet.

1-beni te dy duart pellemb bashke. sikur e beni kur faleni.
2-gishtat e mesit i fusni branda(ne hapsire brenda dy pellembave te dores pa i ndare duart nja njera tjetra). dmth keta drejtohen duke treguar veteveten.
3-hapini me radhe gishtat dyshet nga njera tjetra, te paret dy te medhenjte jo duke i ndare nga njeri tjetri kopjet por duke i ndare nga dyshet e tjera.
te paret ndahen nga te tjeret sepse jane prinderit ju do largoheni nje dite prej tyre.
dyshja e dyte(vellezer motra) ndahen nga te tjeret sepse dhe keta do largohen do krijojne familjen e tyre.
dy te mesit te mbledhur perbrenda jeni juve vete.
3-kopja me dy gishtat e vegjel ndahen (hapen) ne lidhje me te tjeret pasi edhe femijet largohen nje dite dhe krijojne familjen e tyre.
4-dyshja e gishtavete unazes sado te perpiqeni nuk ndahet(hapet) nga kopja e mesit(juve vete) dhe rrine gjithmone bashke.
ky eshte kuptimi i gishtit te unazez qe rrine gjithmone bashke me gishtin e mesit pasi behen ato veprimet me larte duke i bere gishtat dy nga dy.
unaza vendose ne gishtin e majte pasi andej qendron zemra dhe aty duhet te qendroje njeriu zemres.

Kete lloj shpjegimi kam degjuar une! :)
Kete shpjegim kam lexuar edhe une ne nje liber ku mundesohej leximi i pellembes se dores (kirologjia), por me ndryshimin qe aty gishti i mesit nuk ishte vetvetja, por miqte.
 
Top