• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,674
Pikët
113
me ben shpesh pershtypje shprehja "peshk i eger"
per peshkun e detit behet fjale.
dikur peshku nuk kultivohej ne rezervate si sot,por ky emertim me ben te qesh.
ps.edhe peshkun e egersuan shqiptaret:O

tema vijon`thankyou`
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,674
Pikët
113
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!

peshku ndahet ne dy lloje:
1. peshku i ujit te kripur(detit)
2.peshku i ujit te embel(lumit ,liqenit etj)

mos u tremni se nuk boj copy&paste
 

lenci

::
Anëtar
Feb 4, 2012
Postime
2,567
Pikët
63
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!

Ne Shqiperi 90% e peshkut eshte rezervati,ai i eger shkon jashte
ka dy tre menyra per te kuptuar sa i fresket eshte peshku
mbas vesheve,si i themi shabllon,te jete sa me i kuq
e kap nga bishti dhe e mban horizontalisht e nuk duhet te perthyhet
nese e prek peshkun dhe ngel si grop,nuk eshte i fresket

ka vende ku dalin peshkataret me varka te vogla,por edhe keta jane bere te shkathet,se blejne peshk rezervati dhe e shesin si peshk te eger
eshte e pamundur ta kuptosh

nje tjeter menyre per te pasur peshk te fresket eshte ta kapni vete
une zhytem naten me elektrik dhe pushke deti
pa dy tre kile peshk e ndonje oktapod nuk dal.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,246
Pikët
113
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!

me ben shpesh pershtypje shprehja "peshk i eger"
per peshkun e detit behet fjale.
dikur peshku nuk kultivohej ne rezervate si sot,por ky emertim me ben te qesh.
ps.edhe peshkun e egersuan shqiptaret:O

tema vijon`thankyou`
Ka pasur nje rezervat drague pa hyre ne Sarande,kur i bije nga qafa e Muzines(mbase nuk e kam gabim) apo nga Gjirokastra!Nuk e di u perdornin si karrem apo si specie ne zhdukje!
 

admiral

Anëtar i ri
Anëtar
Mar 22, 2011
Postime
317
Pikët
0
Vendndodhja
Ke kodra e kuqe
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!

Hmmmmmm!!! teme interesante,sherben per te hequr stresin-bravo-
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,674
Pikët
113
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!

po e filloj me peshkun me te mire qe kam gatuar.

Merimanga e detit


 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,674
Pikët
113
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!karavidhe

nqs. mund ta shkruaj dhe amerikance ,por nuk eshte pinku ketu
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,674
Pikët
113
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!peshku im i preferuar.

GJUZA
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,674
Pikët
113
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!noname.nuk vdes pa ja gjet emrin shqip

coda di rospo.seeteufel etj.
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,674
Pikët
113
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!rraza``puc``
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,246
Pikët
113
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!

Drague se nuk e kam haberin nga peshku.
Blej sipas rastit Forelle (trofte) nga Turqia tek Edeka,500 gr 2.99 euro!


E ylberte apo jo nuk e di, googlen dhe si gatuhet i kam lexuar.Me tha nje variant nje rus(te tjeret e besojne apo jo ist mir wurst).Ne leter varaku.me qepe te grira holle dhe ereza sipas shijes ose deshires!
Dhe 30 min ne furre(elektrike e kam une).
Ke ndonje tip ti??????
 

Brari

Super Anëtar
Anëtar
Jan 21, 2012
Postime
3,557
Pikët
38
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!

dragush

nga vjen peshku tek ju?
po sardelet vijne.nga vijne..
si i gatoni..

?
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
21,083
Pikët
113
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!

Kush e ka emertuar me ate emer - i eger ? Ne anglisht thuhet wild caught. Qe do te thote; i rritur dhe jetuar ne kushte natyrale. Dmth oqean, det apo liqen. Dhe jo neper rezervuare dhe farms. Teme pa info. Vetem foto.
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 29, 2010
Postime
8,649
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!

me sa e di une , ka mbi 2000 lloje te peshkut , por qe perdoren si ushqim jan dikund kah 240 lloje ..
 

busavata

Moderator
Staff member
Anëtar
Aug 29, 2010
Postime
8,649
Pikët
113
Vendndodhja
Gjilan
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!

përafersisht .. nuk osht e sak't ..
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,246
Pikët
113
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!

Falemeres drague``16``
Qeka e thjeshte dhe per fund jave do shoqerohet me nje shishe vere....miam miam;))
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,674
Pikët
113
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!

dragush

nga vjen peshku tek ju?
po sardelet vijne.nga vijne..
si i gatoni..

?
peshku na vjen nga Hamburgu.nje nga portet me te medhej qe ka Gjermania
 

drague

me pushime
Anëtar
Sep 20, 2010
Postime
28,674
Pikët
113
Përgjigje e: Peshku dhe sa e njohin shqiptaret..!

Kush e ka emertuar me ate emer - i eger ? Ne anglisht thuhet wild caught. Qe do te thote; i rritur dhe jetuar ne kushte natyrale. Dmth oqean, det apo liqen. Dhe jo neper rezervuare dhe farms. Teme pa info. Vetem foto.
nuk jemi ke forumi i zollogjise shoku.
nqs. ke pyetje beje
 
Top