• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pfizer vaksine te mbron deri 6 muaj.

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,681
Pikët
113
Sipas studimeve te fundit,pas vaksinimit te dyte me Pfizer vaksine,antitrupat e krijuar
ne trup nga vaksina te mbrojne deri ne 6 muaj.Vaksina te mbron nga versioni covid 19 afrikan.
 

rolex

Super Anëtar
Anëtar
Aug 4, 2014
Postime
689
Pikët
43
Vendndodhja
Tirane
Sipas studimeve te fundit,pas vaksinimit te dyte me Pfizer vaksine,antitrupat e krijuar
ne trup nga vaksina te mbrojne deri ne 6 muaj.Vaksina te mbron nga versioni covid 19 afrikan.
Nuk e kuptoj , kjo do te thote qe pas 6 muajsh , vaksina Pfizer nuk ka me efekt? Ke ndonje burim te ketij lajmi?
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,296
Pikët
113
Nuk e kuptoj , kjo do te thote qe pas 6 muajsh , vaksina Pfizer nuk ka me efekt? Ke ndonje burim te ketij lajmi?
BioNTech / Pfizer ofron një nivel të lartë të mbrojtjes edhe pas të dhënave të reja.

Në njerëzit që janë vaksinuar për të paktën gjashtë muaj, efektiviteti është 91%.
Për më tepër, nuk u raportuan shqetësime serioze.

Këto të dhëna konfirmojnë bindjen tonë se kemi disa vaksina vërtet efektive, tha...... Danny Altmann, profesor i imunologjisë në Imperial College London. Efektiviteti kundër variantit të Afrikës së Jugut është ......veçanërisht i mrekullueshëm.

PS....dhe mbaron qe KSHU hulumtimi =sidoqoftë, rezultatet nuk janë vlerësuar ende nga ekspertët dhe nuk janë botuar në një revistë të specializuar.

1 Prill 2021, ora 13:17
Burimi: ZEIT ONLINE.

FAZITI....shkenca dhe inxhinieria gjenetike shpëtojnë jetën e njerëzve nga tekat e natyrës. Kush do ta kishte menduar?
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,681
Pikët
113
Nuk e kuptoj , kjo do te thote qe pas 6 muajsh , vaksina Pfizer nuk ka me efekt? Ke ndonje burim te ketij lajmi?
Antitrupat e krijuar nga vaksina pas 6 muajsh nuk kane me force ta vrasin virusin nqs virusi hyn ne organizem,domethene bie potenciali
vrases i antitrupave.
Po terheq ketu nje krahasim per ta kuptuar me qarte.
Ilacet qe krijohen nga kompanite farmaceutike e kane nje dite kur ato krijohen ne fabrike.Ato kane edhe nje date skadence qe mund te jete
supozojme 2 vjet pas dates se prodhimit.
Cfare do te thote kjo?Kjo do te thote qe ilaci ka efekt per dy vjet, deri daten kur skadon te kuroje nje problem shendeti dhe te te sheroje.
Cfare do ndodhe sikur une ta marr ilacin pas dates se skadences.Pas dates se skadences ilaci humbet potencen,forcen dhe efektin e tij sherues
dhe ne kete rast rekomandohet te merret ilac i ri i krijuar vone.
E njejta gje edhe me vaksinen.Antitrupat qe krijohen nga vaksina,nuk jetojne perjetsisht,nuk kane effekt te njejte gjithe kohen.
Sipas studimeve ne kete rast fuqia,potenca e antitrupave bie shume ne fund te 6 muajve dhe do te duhet te marresh nje vaksine te re
per te krijuar antitrupa te rinj te fresket per te vrare virusin.
Nje situate e ngjashme eshte edhe me vaksinen e gripit.Vaksinen e ben por ajo vaksine krijon antitrupa qe jane potente dhe vrasin virusin e gripit deri nje vit pas dates se vaksinimit.Vaksina e gripit nuk duhet bere ne qofte se ke alergji ndaj vezes.Pas nje viti duhet te besh vaksine te re kunder gripit.
 
Last edited:

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
10,177
Pikët
113
Ju qe e bete ne janar vaksinen ,prap nuk do keni mundesi te udhetoni veres ;)
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
10,177
Pikët
113
sipas ketij informationi neve te evrropes nuk do na vika rradha asnjehere per pfizer
 

Hawk

V.I.P
Anëtar
Nov 24, 2014
Postime
11,254
Pikët
113
Na kan fut keq me ket virus, me vite te tera paralajmeronin per climate change por si duket ndryshuan taktiken. Do bejne reduktim te aktivitetit njerezor dhe seleksionim artificial kete here. Kush iken ik, kush mbijeton mbijeton.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
31,288
Pikët
113
Gerqia e kerkon,ndersa ka shtete megjithese je e vaksinuar prap nuk pranojne..hajde meri vesh
Te me pranoje shqiperia se kam babane dhe nenen atje, por per vendet e tjera as qe pyes fare.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
22,737
Pikët
113
Na kan fut keq me ket virus, me vite te tera paralajmeronin per climate change por si duket ndryshuan taktiken. Do bejne reduktim te aktivitetit njerezor dhe seleksionim artificial kete here. Kush iken ik, kush mbijeton mbijeton.
Globalistet pra.
 
Top