• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pfizer vaksine te mbron deri 6 muaj.

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
31,287
Pikët
113
Mua per vete me ben pershtypje se si nuk pata asnje reagim nga vaksina. As vendi ku eshte bere nuk duket e nuk ndihet.Qe diten e pare keshtu. s’e gjeja dot piken e shpimit, ngaqe nuk me vuri as band aid.
Cudi..🤔
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,681
Pikët
113
Qellimi i vaksinave te Pfizer dhe Moderna nuk eshte te te mbroje perjetsisht.Nuk eshte krijuar per ate qellim.
Qellimi perse eshte krijuar eshte qe te mesoje trupin si te krijoje antitrupa dhe vrase virusin.
Do duhen te pakten 1 vit deri 2 vjet qe nga marrja e vaksines organizmi i njeriut me sistemin e tij imunitar
te familjarizohet me virusin dmth trupi ta njohi menjehere virusin kur futet ne trup dhe sistemi imunitar te krijoje
vete me urgjence antitrupat e tij dhe vrase virusin.
Dmth qellimi i vaksinave me lart eshte te trajnoje trupin si ta identifikoje dhe vrase virusin.
Kur trupi me sistemin imunitar i fiton aftesite dhe reflekset per ta diktuar dhe vrare virusin atehere ne rregull.
Per 1 vit 2 vjet rrezikshmeria e covid 19 do bjere shume,do behet si nje virus i rendomte si gripi,plus kesaj edhe ilace do dalin.
Nuk do kete me ate rrezikshmeri si ne 2020-en.
 

doganieri

V.I.P
Anëtar
Jan 3, 2013
Postime
26,303
Pikët
113
Qellimi i vaksinave te Pfizer dhe Moderna nuk eshte te te mbroje perjetsisht.Nuk eshte krijuar per ate qellim.
Qellimi perse eshte krijuar eshte qe te mesoje trupin si te krijoje antitrupa dhe vrase virusin.
Do duhen te pakten 1 vit deri 2 vjet qe nga marrja e vaksines organizmi i njeriut me sistemin e tij imunitar
te familjarizohet me virusin dmth trupi ta njohi menjehere virusin kur futet ne trup dhe sistemi imunitar te krijoje
vete me urgjence antitrupat e tij dhe vrase virusin.
Dmth qellimi i vaksinave me lart eshte te trajnoje trupin si ta identifikoje dhe vrase virusin.
Kur trupi me sistemin imunitar i fiton aftesite dhe reflekset per ta diktuar dhe vrare virusin atehere ne rregull.
Per 1 vit 2 vjet rrezikshmeria e covid 19 do bjere shume,do behet si nje virus i rendomte si gripi,plus kesaj edhe ilace do dalin.
Nuk do kete me ate rrezikshmeri si ne 2020-en.
1-2 vjet pas vaksines, apo, qe kur doli nga laboratori?..lol
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
16,028
Pikët
113
Mua per vete me ben pershtypje se si nuk pata asnje reagim nga vaksina. As vendi ku eshte bere nuk duket e nuk ndihet.Qe diten e pare keshtu. s’e gjeja dot piken e shpimit, ngaqe nuk me vuri as band aid.
Cudi..🤔
Edhe shume kolege te mi nuk kane patur asnje shqetesim. :)
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
35,193
Pikët
113
Antitrupat e krijuar nga vaksina pas 6 muajsh nuk kane me force ta vrasin virusin nqs virusi hyn ne organizem,domethene bie potenciali
vrases i antitrupave.
Po terheq ketu nje krahasim per ta kuptuar me qarte.
Ilacet qe krijohen nga kompanite farmaceutike e kane nje dite kur ato krijohen ne fabrike.Ato kane edhe nje date skadence qe mund te jete
supozojme 2 vjet pas dates se prodhimit.
Cfare do te thote kjo?Kjo do te thote qe ilaci ka efekt per dy vjet, deri daten kur skadon te kuroje nje problem shendeti dhe te te sheroje.
Cfare do ndodhe sikur une ta marr ilacin pas dates se skadences.Pas dates se skadences ilaci humbet potencen,forcen dhe efektin e tij sherues
dhe ne kete rast rekomandohet te merret ilac i ri i krijuar vone.
E njejta gje edhe me vaksinen.Antitrupat qe krijohen nga vaksina,nuk jetojne perjetsisht,nuk kane effekt te njejte gjithe kohen.
Sipas studimeve ne kete rast fuqia,potenca e antitrupave bie shume ne fund te 6 muajve dhe do te duhet te marresh nje vaksine te re
per te krijuar antitrupa te rinj te fresket per te vrare virusin.
Nje situate e ngjashme eshte edhe me vaksinen e gripit.Vaksinen e ben por ajo vaksine krijon antitrupa qe jane potente dhe vrasin virusin e gripit deri nje vit pas dates se vaksinimit.Vaksina e gripit nuk duhet bere ne qofte se ke alergji ndaj vezes.Pas nje viti duhet te besh vaksine te re kunder gripit.
Ca thu ore skadenc

Po vaksinat e tjera pse skane skandenc? Lol
 

Helena

☆✬ ȶօʊƈɦ ʍɛ ɨʄ ʏօʊ ƈǟռ ✬☆
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
22,528
Pikët
113
sipas ketij informationi neve te evrropes nuk do na vika rradha asnjehere per pfizer
Ti duhej ta kishe bere nder te paret meqe ke punen e tille?!
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,296
Pikët
113
@YOKO

Se ke ndjere gjilperen,sepse ske pas virus.
KY u trem ne...ja matallari ...BRZO -qesh--qesh--qesh--qesh-
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,951
Pikët
113
Per te udhetuar njehere per njehere nuk e kam ndermend, keshtu qe edhe per cpuarje-ngulje, as qe e kam ndermend te paraqitem. Do te pres sapo te dalin vaksinat e reja ne forme tabletash, ne paren dogane nese te pyesin per vaksine, çfaaap nga xhepi dhe nje te treguar paqetes me Pfizera sikur bonbona, hape rrugen, hape krahun ... can be dangerous :oops: ``fumato``
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,681
Pikët
113
Ca thu ore skadenc

Po vaksinat e tjera pse skane skandenc? Lol
Cdo produkt farmaceutik ka nje date skadence ketu perfshihen ilace produkte higjene dhe vaksinat.
Pas asaj date produkti humb efektin gradualisht.
 
Top