• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pfizer vaksine te mbron deri 6 muaj.

Noe

I vogli Xhines
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
6,266
Pikët
113
Nese te mbron 6 muj I bie qe nje person te marre vaksine dy here ne vit
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
35,198
Pikët
113
Cdo produkt farmaceutik ka nje date skadence ketu perfshihen ilace produkte higjene dhe vaksinat.
Pas asaj date produkti humb efektin gradualisht.


Prodhimet kane date skadence kur rrin ne dyqan jo kur behen ne trup. Pra vaksina ska skadence ne trup sepse antitrupat mbajn mend virusin dhe e luftojne ate.Vaksina del jashtoloje kur ke imunitet te dobet dhe nuk krijohen anti trupat ose kur virusi tjetersohet dhe ato antitrupa nuk e njohin me ate virus dhe duhen antitrupa te tjere.

Me ate llogjike si thua ti i bie qe te bejme cdo lloj vaksine te femijerise cdo 6 muaj sepse kane date skadimi. -qesh- -qesh- -qesh-

Date skadimi kane kur rrijn perjashta diku lol
Jo kur futen ne trup lol
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,952
Pikët
113
Per 6 muaj efektivitet as Begjetin e klanifonise nuk e bind dot te vaksinohet.🤔 Ka patur semundje infektive edhe me pare dhe shembull vaksinat edhe per femijet e posalindur jipen me intervale te caktuara, por jo çdo 6 muaj e njejta vaksine.

Kjo me çdo 6 muaj vaksinim nuk ka as baze logjike e as imunologjike.

 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,296
Pikët
113
Mjesi....i film pa koment.
Cfar ju bani pershtypje?
MUA...ai ce napi dy golla dhe i kerceu ne qafe ...prijateljit te ekipit.
Qe mos te me LODHNI....

Berisha fantastik në Rusi, zgjidhet lojtari i ndeshjes.

shttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt

Burimin e gjeni KOLLAJ

Se harrova....qeni kur LEH aty HA,apo e doni nryshe.

Ky reprezentativac i Kosovo duhet me kan....shpijun rus!!!

OKAY.
 

Noe

I vogli Xhines
Anëtar
Sep 22, 2010
Postime
6,266
Pikët
113
Nje person duhet a beje dy here ne vit ose 4 doza qe te kete imunitet te gjithe vitin. Ca ka per te qesh ktu?🙄
 

Helena

☆✬ ȶօʊƈɦ ʍɛ ɨʄ ʏօʊ ƈǟռ ✬☆
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
22,528
Pikët
113
Dmth mbas 6 muajsh nga Astra zeneca zgjedh te bej Pfizer pasi vaksina e pare e humb efikasitetin e saj?

Mire qe te mbron te pakten 6 muaj sepse po diskutohej per cdo 3 muaj ne varesi te studimeve se sa kohe te mbron vaksina nga virusi...
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,296
Pikët
113
Dmth mbas 6 muajsh nga Astra zeneca zgjedh te bej Pfizer pasi vaksina e pare e humb efikasitetin e saj?

Mire qe te mbron te pakten 6 muaj sepse po diskutohej per cdo 3 muaj ne varesi te studimeve se sa kohe te mbron vaksina nga virusi...
E VETMJA vaksine qe te MBRON 100% eshte AJO e provuar mbi kafshe.
Dhe....eshte RUSE.
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
10,179
Pikët
113
E VETMJA vaksine qe te MBRON 100% eshte AJO e provuar mbi kafshe.
Dhe....eshte RUSE.

Presidenti i argentines eshte i nfektuar me kovid forme me e lehte,,,nderkoh qe eshte i vaksinuar me Sputnik,


PANDEMIE
Coronavirus : Le président argentin Alberto Fernandez vacciné mais positif au Covid-19
MIS À JOUR LE 04/04/21 À 04H58
Selon l’Unité médicale présidentielle, son « tableau clinique est bénin, en grande partie grâce à l’effet protecteur du vaccin reçu »

C’est une information qui risque de remettre de l’eau au moulin des opposants aux vaccins contre le Covid-19. Le président argentin Alberto Fernandez, qui a été vacciné avec le sérum russe Spoutnik V, est positif au virus, a confirmé samedi son équipe médicale après un test PCR.
« A la fin de la journée [de vendredi], après que j’ai présenté une fièvre de 37,3 et un léger mal de tête, on m’a fait un test antigénique dont le résultat a été positif », avait déclaré vendredi Alberto Fernandez sur son compte Twitter. l’Unité médicale présidentielle a annoncé samedi, dans un communiqué officiel, que « le diagnostic de l’infection par le Covid-19 est confirmé par le PCR positif ». « Le tableau clinique est bénin, en grande partie grâce à l’effet protecteur du vaccin reçu », a-t-elle ajouté.

Le président, qui a eu 62 ans vendredi et se trouve en isolement par précaution, a déclaré être « dans un bon état physique ». « Je n’ai aucune idée de comment j’ai été contaminé. Je suis quelqu’un de prudent. Sans le vaccin, je passerais un très mauvais moment », a-t-il déclaré à une radio. « Bien que j’aurais aimé finir la journée de mon anniversaire sans cette nouvelle, je suis aussi dans un bon état moral », a-t-il ajouté.

Le vaccin « assure un rétablissement rapide sans symptômes graves »
Le président argentin a reçu deux doses du vaccin Spoutnik V du laboratoire russe Gamaleïa, la première le 21 janvier et la seconde le 11 février, ont indiqué des sources à la présidence. Gamaleïa a réagi sur Twitter : « Nous sommes attristés de l’apprendre. Spoutnik V est efficace à 91,6 % contre l’infection et à 100 % contre les cas graves. Si l’infection est confirmée, la vaccination assure un rétablissement rapide sans symptômes graves. Nous lui souhaitons un prompt rétablissement ». Selon Mario Lozano, virologue au Conseil d’Etat argentin pour la recherche scientifique, « avec une dose de Spoutnik V, seulement 20 % développeront certains symptômes après la contagion, légèrement et sans hospitalisation ».
L’Argentine affronte actuellement une deuxième vague de l’épidémie de coronavirus. Selon les chiffres officiels, ce pays de 44 millions d’habitants compte plus de 2,3 millions de cas de contamination depuis le début de la pandémie et 56.023 décès liés au Covid-19. Le pays a reçu pour l’instant 6,7 millions de doses de vaccins, dont 3,9 millions de Spoutnik
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,296
Pikët
113
Ate as vete Ruset spo pranojne ta bejne....🤔
Kete nuk e di as une as ti,perse ruset nuk e pranojne ta bejne.
KA dhe ruse si une dhe ti qe NUK duan ta bejne.
KA aPO...KUDO ne Rusi njerezit levizin rrugeve,
shkojne per argetim,
defrim,
(se ne pune merret parasysh)me maska ose PA maska.
KTU ene shurren do ta bejme ne vaska.

AproPO.

Amazon kërkon falje, gabimisht kishte mohuar se shoferët e tij detyrohen të urinojnë në shishe.


Natyrisht ky VIRUSI nuk e dinte qe vozitesit i...DETYRONIN.
Dhe si puna ktij BACILES ke axha ka me se PLOT...

PS....ne mos gabohem ky bote <bamiresi> ke....gopi i somes se tij,dhe SHUMEfishoi pasurine me MILIARDA.

Se dola ka tema,dhe qe ta myll...po ke ai burim se i doni me plisa MBI veshe shkruhet qe ne...

Amazon po punëson 5 mijë punonjës të rinj në Gjermani, me disa role që paguhen deri në 60 mijë dollarë në vit.

FAZITI....rrejna DARAT se MUA = JO.

DANKE.
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,681
Pikët
113
Prodhimet kane date skadence kur rrin ne dyqan jo kur behen ne trup. Pra vaksina ska skadence ne trup sepse antitrupat mbajn mend virusin dhe e luftojne ate.Vaksina del jashtoloje kur ke imunitet te dobet dhe nuk krijohen anti trupat ose kur virusi tjetersohet dhe ato antitrupa nuk e njohin me ate virus dhe duhen antitrupa te tjere.

Me ate llogjike si thua ti i bie qe te bejme cdo lloj vaksine te femijerise cdo 6 muaj sepse kane date skadimi. -qesh- -qesh- -qesh-

Date skadimi kane kur rrijn perjashta diku lol
Jo kur futen ne trup lol
Postet e tua reflektojne injorance te plote.
Cdo kimikat qe hyn ne trup peson transformim sepse lidhet me komponente te tjere.
Qellimi i vaksines eshte te provokoje krijim antitrupash nga sistemi imunitar
Edhe vaksina eshte nje miks kimikatesh dhe nuk qendron ashtu kur hyn ne trup por transformohet
sepse kimikisht lidhet me limfen dhe substancat biokimike ne trup.
Vaksina behet cdo 6 muaj sepse zbehet forca vrasese e antitrupave ne fund te 6 mujorit.
Efekti i cdo ilaci apo vaksine eshte i kufizuar ne kohe kur futet ne trup.
Efekti zgjat per ca kohe pastaj zbehet.Ja perse ilacet jepen per nje periudhe kohe cdo dite.
Ja perse vaksinat behen periodikisht cdo vit apo cdo 6 muaj.
Nuk aplikohet termi skadence ne trup per vaksina apo ilace sepse ato transformohen ne dicka tjeter nuk jane ne trup si vaksina ne shishe apo ilacet qe merr ne farmaci, por e verteta eshte qe efekti i nje ilaci apo vaksine zbehet,
bie shume me kalimin e kohes.
Ja perse vaksinat behen cdo vit dhe ilacet jepen ne bashkesi tabletash,nje tablete e perdor sot nje e perdor diten tjeter ecetera
sepse efekti i ilacit ka kufizim ne kohe.Me fjale te tjera nje tablete e vetme ndihmon dhe ka efekt per te kuruar nje problem shendeti vetem per nje dite.Atehere do te duhet te marresh nje tablete tjeter neser dhe ditet ne vazhdim deri ne sherim.
 

thirsty

V.I.P
Anëtar
Mar 15, 2011
Postime
35,198
Pikët
113
Postet e tua reflektojne injorance te plote.
Cdo kimikat qe hyn ne trup peson transformim sepse lidhet me komponente te tjere.
Qellimi i vaksines eshte te provokoje krijim antitrupash nga sistemi imunitar
Edhe vaksina eshte nje miks kimikatesh dhe nuk qendron ashtu kur hyn ne trup por transformohet
sepse kimikisht lidhet me limfen dhe substancat biokimike ne trup.
Vaksina behet cdo 6 muaj sepse zbehet forca vrasese e antitrupave ne fund te 6 mujorit.
Efekti i cdo ilaci apo vaksine eshte i kufizuar ne kohe kur futet ne trup.
Efekti zgjat per ca kohe pastaj zbehet.Ja perse ilacet jepen per nje periudhe kohe cdo dite.
Ja perse vaksinat behen periodikisht cdo vit apo cdo 6 muaj.
Nuk aplikohet termi skadence ne trup per vaksina apo ilace sepse ato transformohen ne dicka tjeter nuk jane ne trup si vaksina ne shishe apo ilacet qe merr ne farmaci, por e verteta eshte qe efekti i nje ilaci apo vaksine zbehet,
bie shume me kalimin e kohes.
Ja perse vaksinat behen cdo vit dhe ilacet jepen ne bashkesi tabletash,nje tablete e perdor sot nje e perdor diten tjeter ecetera
sepse efekti i ilacit ka kufizim ne kohe.Me fjale te tjera nje tablete e vetme ndihmon dhe ka efekt per te kuruar nje problem shendeti vetem per nje dite.Atehere do te duhet te marresh nje tablete tjeter neser dhe ditet ne vazhdim deri ne sherim.
Lololol

Vaksina qe behet cdo vit eshte e vaksine gripit edhe ajo behet jo sepse skadon por sepse virusi ndryshonle nam lol
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
22,742
Pikët
113
Si puna ketij gripit tim, qe m’ka kap mua , ca varianti do jete valle??🤨
 

Helena

☆✬ ȶօʊƈɦ ʍɛ ɨʄ ʏօʊ ƈǟռ ✬☆
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
22,528
Pikët
113
Si puna ketij gripit tim, qe m’ka kap mua , ca varianti do jete valle??🤨
A te zuri flama e Ty?

Po isaf moj e uruar kaq shume sa e pergojoje ti ,e na tashi erdhi e te gjeti vete 😝
 

Helena

☆✬ ȶօʊƈɦ ʍɛ ɨʄ ʏօʊ ƈǟռ ✬☆
Anëtar
Oct 7, 2016
Postime
22,528
Pikët
113
Nuk o covid. Do jete ndonje variant i ri. 🤨
Ka ndryshuar mutacion serish,nga na erdhi ky se 3 ndryshim mutacionesh I kishim deri tani. Nje te Afrikes, nje te Anglise e nje te Brazilit 🤦
 
Top