• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Pfizer vaksine te mbron deri 6 muaj.

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,681
Pikët
113
Lololol

Vaksina qe behet cdo vit eshte e vaksine gripit edhe ajo behet jo sepse skadon por sepse virusi ndryshon
Per raste kur virusi ndryshon,atehere krijohen versione te reja vaksine.
Vaksinat e reja qe vrasin virusat variante te rinj nuk jane kimikisht ekzakt si vaksina e pare e krijuar kunder gripit.
Tendencat jane qe vaksinat teknologjikisht pesojne modifikime qe te vrasin virusin e ri.
Ju keni qejf te hyni ne argumente me koken bosh.
Le ti nam me ato poste qesharake bozo. faking es.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,296
Pikët
113
Sa i efektshëm është vaksinimi? Vaksinat e disponueshme për COVID-19 mARN janë të ngjashme me njëra-tjetrën për sa i përket efikasitetit, si edhe reaksioneve dhe komplikacioneve të mundshme prej vaksinimit. Eksperimentet klinike tregojnë se vaksina fillon të sigurojë mbrojtje pas 7 ditësh (Comirnaty®) ose 14 ditësh (COVID-19 Vaccine Moderna®) pas vaksinimit të dytë. Sipas njohurive të deritanishme, vaksinat COVID-19 mARN sigurojnë një përqindje të lartë efikasiteti deri në 95% (Comirnaty®) dhe 94% (COVID-19 Vaccine Moderna®). Të dhënat studimore tregojnë se rreziku për t’u infektuar me COVID-19 ishte 95% ose 94% më i ulët për ata që janë vaksinuar për COVID-19 sesa ata që nuk janë vaksinuar. Kjo do të thotë se nëse një person që është vaksinuar me vaksinën për COVID-19 bie në kontakt me patogjenin, është shumë e lartë mundësia që të mos sëmuret. Ende nuk dihet për sa kohë zgjat mbrojtjta e kësaj vaksine dhe nëse personat e vaksinuar mund ta përhapin virusin. Meqenëse mbrojtja nuk fillon menjëherë pas vaksinimit dhe nuk është e pranishme te të gjithë personat e vaksinuar, është e nevojshme që, pavarësisht nga vaksinimi, ju të mbroni veten dhe mjedisin tuaj - edhe pse jeni vaksinuar - duke respektuar rregullat e sigurisë (distancimi social, higjiena, mbajtja e maskës dhe ajrimi i dhomave).

(Stand 02.02.2021).

PRA... para DY muajve QYRRSI grek nuova LESHIS.
 

Nova_Design

V.I.P
Anëtar
Mar 4, 2014
Postime
3,681
Pikët
113
Te jesh deskriptiv dhe i detajuar ne postime i ndihmon anetaret e tjere te te kuptojne mire.
Te ekspozosh probleme serioze me anetare ne forum meriton mirenjohje dhe respekt nga moderatore dhe anetare.
Sepse i ndihmon ato te jene te vetedijshem per probleme qe mund te rregullohen.
Posti im nqs eshte fshire sepse ka qene jashte teme apo jashte rregullave atehere duket i drejte si vendim nga moderatori.
----
Hyn ne forum lexon gjysem ore dhe nuk meson asgje me vlere.Perse?
Sepse nje pjese anetaresh jane injorante,tallen, disrespektojne ne forum, etj.
A eshte koha e harxhuar ne forum e justifikuar?
Nuk eshte kohe e justifikuar,eshte kohe e harxhuar kot pa asnje dobi as perfitim intelektual.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
31,289
Pikët
113
Presidenti i argentines eshte i nfektuar me kovid forme me e lehte,,,nderkoh qe eshte i vaksinuar me Sputnik,


PANDEMIE
Coronavirus : Le président argentin Alberto Fernandez vacciné mais positif au Covid-19
MIS À JOUR LE 04/04/21 À 04H58
Selon l’Unité médicale présidentielle, son « tableau clinique est bénin, en grande partie grâce à l’effet protecteur du vaccin reçu »

C’est une information qui risque de remettre de l’eau au moulin des opposants aux vaccins contre le Covid-19. Le président argentin Alberto Fernandez, qui a été vacciné avec le sérum russe Spoutnik V, est positif au virus, a confirmé samedi son équipe médicale après un test PCR.
« A la fin de la journée [de vendredi], après que j’ai présenté une fièvre de 37,3 et un léger mal de tête, on m’a fait un test antigénique dont le résultat a été positif », avait déclaré vendredi Alberto Fernandez sur son compte Twitter. l’Unité médicale présidentielle a annoncé samedi, dans un communiqué officiel, que « le diagnostic de l’infection par le Covid-19 est confirmé par le PCR positif ». « Le tableau clinique est bénin, en grande partie grâce à l’effet protecteur du vaccin reçu », a-t-elle ajouté.

Le président, qui a eu 62 ans vendredi et se trouve en isolement par précaution, a déclaré être « dans un bon état physique ». « Je n’ai aucune idée de comment j’ai été contaminé. Je suis quelqu’un de prudent. Sans le vaccin, je passerais un très mauvais moment », a-t-il déclaré à une radio. « Bien que j’aurais aimé finir la journée de mon anniversaire sans cette nouvelle, je suis aussi dans un bon état moral », a-t-il ajouté.

Le vaccin « assure un rétablissement rapide sans symptômes graves »
Le président argentin a reçu deux doses du vaccin Spoutnik V du laboratoire russe Gamaleïa, la première le 21 janvier et la seconde le 11 février, ont indiqué des sources à la présidence. Gamaleïa a réagi sur Twitter : « Nous sommes attristés de l’apprendre. Spoutnik V est efficace à 91,6 % contre l’infection et à 100 % contre les cas graves. Si l’infection est confirmée, la vaccination assure un rétablissement rapide sans symptômes graves. Nous lui souhaitons un prompt rétablissement ». Selon Mario Lozano, virologue au Conseil d’Etat argentin pour la recherche scientifique, « avec une dose de Spoutnik V, seulement 20 % développeront certains symptômes après la contagion, légèrement et sans hospitalisation ».
L’Argentine affronte actuellement une deuxième vague de l’épidémie de coronavirus. Selon les chiffres officiels, ce pays de 44 millions d’habitants compte plus de 2,3 millions de cas de contamination depuis le début de la pandémie et 56.023 décès liés au Covid-19. Le pays a reçu pour l’instant 6,7 millions de doses de vaccins, dont 3,9 millions de Spoutnik
Marya, vaksina supozohet te te mbroje nga vdekja, jo nga smunlliku.
Edhe vaksine lie dhensh bejme, por prape na ze lija.
Se po te mos e benim, shkonim ne boten tjeter.
 

Marya

V.I.P
Anëtar
Mar 31, 2011
Postime
10,179
Pikët
113
Marya, vaksina supozohet te te mbroje nga vdekja, jo nga smunlliku.
Edhe vaksine lie dhensh bejme, por prape na ze lija.
Se po te mos e benim, shkonim ne boten tjeter.
Po ,po , e vertete eshte :)
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
56,296
Pikët
113
Secili ka natyren e vet!

Perendia nuk u ka dhene te gjitheve te njejtat mundesi.
Si veren - nga pjesmarrja ne tem ke mirenjohjen e anetareve dhe vleresimin e tyre.

Te etiketosh dhe te perkufizosh nje grup duke i marr peng e duke u kerkuar llogari ?!
Toleranca e te dobishmit dhe intelektualit - ku mbeti ?

Mos harro qe jemi ne nje periudh pandemie prej 1 viti e ka filluar te rendoj kedo.

Mirekupto, hap rruge, merr te miren dhe mos i fut te gjithe ne te njejtin thes, sepse ne fakt nje intelektual di te veçoj e t’i ndaj gjerat.

Perpiqu te respektosh tavolinen ku ulemi e ham.

Forumi nuk eshte ndoshta i dobishem, por perderisa ka diku tek 13 vjet qe ekziston - besoj ka vlerat dhe larmishmerine e temave e keto i lexojme fale anetareve. Pa ata s’ka forum - ndaj te lutem vetkontrollo pergjithesimet.

Nuk dua te hyj ne detaje qe jane jasht teme dhe eshte e papershtatshme te moderoj nje ish-moderator

Me tej bej llogarit vet :)
Sa Ja vlen te besh objekt bisede.

Viel ist geschrieben worden über das Phänomen Sick, und anscheinend gibt es einen allgemeinen Konsens darüber, daß Sick genau der Mann sei, auf den all jene Deutschen gewartet haben, die, verwirrt und verunsichert vom....
Trash des Fernsehens,
dem Chaos....
der sogenannten Rechtschreibreform und den abenteuerlichen Kürzeln der E-Mails und SMS-Nachrichten, ganz vergessen haben, daß die deutsche Sprache über solche wunderbaren Möglichkeiten wie den Genitiv, den Irrealis oder das Semikolon verfügt. Und die, wo einst das Postamt war, staunend stehenbleiben vor dem Schild, auf welchem „Ihre Center Filiale“ steht, und irgendwie spüren, daß das weder deutsch noch englisch, sondern bloß gefährlicher Blödsinn ist.

E ka fjalen AI qe e ka shkruar per...Computerlinguistik.

Si EDHE....GJUHA SHQIPE(SHKRUHET per HERE me te MADHE), JO hyn por KA...HYRE me KOHE ne kategorine = Bedrohte Sprache.

Vetem 3 parole qe i LLAPAQENEROJNE dhe i ZHGARRAVISIN cdo DITE ne mediaHALE...
1-agravuar
2-potenzuar
3-prolunguar.

FAZITI...se ju duket disave vetja si...........L.Bloomfield.

Danke dhe qe mos te HARROJ...SHQIPJA ka te VETMEN FJALE qe NUK ka GJASA te kete krahasime me restin,dhe KA te BEJE me...FAKTORIN NR-1 per...................JETEN.

DANKE....se qekam gdhi me kacabuj TASH.
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,364
Pikët
83
edhe pse Pfizer eshte shume me e mire, sipas vleresimeve, sesa AstroZeneca, ajo shkaterronka enzimet trunore qe shkaktojne kenaqesi apo qe te bejne te ndjehesh i lumtur dhe ne parajse. nje vaksine e hedhur nga neo vikinget apo neo nazistet, qe jane e njejta gje, por pa rrezik per jeten!
 

Tiku

YshForti….
Anëtar
Feb 11, 2021
Postime
2,712
Pikët
113
Vendndodhja
Kalimthi neper Bote.
Epo nqs ska efekt pas 6 muajsh ske Pse e ben. Kur e merr virusin trupi krijon imunitet vete 6-9 muaj dhe eshte i pergatitur me pas dhe e kalon me lehte covid.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,952
Pikët
113
Paqeter, pas 6 muajve ikim ti injektojme sputnjikat, po nuk sosin as keto pune, perseri ne 6 mujorin tjeter ato wuhan-zhuasen.

Vaksinat nuk jane infuzjone, qe ti barte njeriu sikur tek doktor house, por te parapara qe pas vaksinimit trupi te kete arritur imunitetin e tij.
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,273
Pikët
113
Paqeter, pas 6 muajve ikim ti injektojme sputnjikat, po nuk sosin as keto pune, perseri ne 6 mujorin tjeter ato wuhan-zhuasen.

Vaksinat nuk jane infuzjone, qe ti barte njeriu sikur tek doktor house, por te parapara qe pas vaksinimit trupi te kete arritur imunitetin e tij.
Pirato e bere vaksinen?
Nese po me shendet! 🙂
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,952
Pikët
113
Pirato e bere vaksinen?
Nese po me shendet! 🙂
Qe nga pardje, ai microchipi po i ben update installieren, se thane vetem heren e pare te shpojne shiringe, pastaj me 5G majcrosofti ti instalon ne menyre automatike 😂

Duke e menduar, thashe me vete, po edhe nese vdes njeriu, me mire me vaksinen se pa vaksinen se i ngelet pastaj merak, ptuuu qe nuk e pata pfizer updaten e instaluar. Po ju Österreicher, po prisni sa te vdesin konspirativet ? :unsure:
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,273
Pikët
113
Qe nga pardje, ai microchipi po i ben update installieren, se thane vetem heren e pare te shpojne shiringe, pastaj me 5G majcrosofti ti instalon ne menyre automatike 😂

Duke e menduar, thashe me vete, po edhe nese vdes njeriu, me mire me vaksinen se pa vaksinen se i ngelet pastaj merak, ptuuu qe nuk e pata pfizer updaten e instaluar. Po ju Österreicher, po prisni sa te vdesin konspirativet ? :unsure:
😂
Une kam kohë qe e kam bere, Baba nga Tiroli s'e di.
Hë se ai microchipi vret viruset nje nga nje, komandohet dhe nga NASA. 😁

Kalon, je i mbrojtur, mos e co më mendjen te vaksina, konsideroje si vaksinën e gripit.
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,952
Pikët
113
😂
Une kam kohë qe e kam bere, Baba nga Tiroli s'e di.
Hë se ai microchipi vret viruset nje nga nje, komandohet dhe nga NASA. 😁

Kalon, je i mbrojtur, mos e co më mendjen te vaksina, konsideroje si vaksinën e gripit.
Bravo, bile mendoj qe gjithe qe jetojme jashte duhet perfituar nga mundesia qe na ofrohet, se nuk kemi kohe te mirremi me ata teoriket, jo ta nderrojne kodin, jo po ta instlojne nje tjetren softvare 😁
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,273
Pikët
113
Bravo, bile mendoj qe gjithe qe jetojme jashte duhet perfituar nga mundesia qe na ofrohet, se nuk kemi kohe te mirremi me ata teoriket, jo ta nderrojne kodin, jo po ta instlojne nje tjetren softvare 😁
Do merrni librezën jeshile ju aty? Ketu po bejne plane, qe te gjithë te vaksinuarit te pajisen me ate librezë, eshte si dokument, nese iken me pushime ne ndonjë vend.
Po te ju?
 

Regina

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Apr 21, 2010
Postime
3,273
Pikët
113
Kush eshte ky Mikro Cupi?
Socialist eshte ky qe i paska futur merakun Piratit?
E ka zene frika, mendon se kishte nje Mikrochip shumë te vockël te shiringa, pasi ia bene, mendon ky, se me vaksinën i hyri dhe Mikrochipi ne trup.
 
Top