• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Po ju do vaksinoheni 2 ?

Status
Temë e mbyllur.

gesti_7

V.I.P
Anëtar
Jul 1, 2014
Postime
596
Pikët
93
Vetem harku kohor aq i limituar ne ate tabele (vetem 6 dite) heq mundesine e cdo lloj analize me kuptim.
Nuk konsiderohen semundjet e tjera shoqeruese, te shtruarit dhe vdekjet, te dhena keto te rendesishme per te konsideruar efikasitetin e vaksines. Nuk konsiderohen as variantet mutacionale tek te infektuarit. E mbi te gjitha nuk merret parasysh popullata e studiuar, e cila ne israel perbehet me shume nga te vaksinuar sesa te pavaksinuar. Pra ne vazhdim duke u reduktuar akoma me shume perqindja e te pavaksinuarve ka shume mundesi qe te rritet me shume perqindja e te infektuarve midis te vaksinuarve.
Shkurt, jane te dhena pa kuptim keshtu te paraqitura. :)
Ne fakt nuk e di e pe apo jo linkun qe vendosa por aty ke tabelen me infektime te reja sipas grupmoshave dhe sipas fazave te vaksinimit.
Dhe aty te pakten te tabela te linku ka qe nga janari me duket.
Nuk po flisja vetem per tabelen qe ka sjelle Passioni por per te bere nje studim mbi ato te dhena.
Nga nje veshtrim i shpejt, duke nisur qe nga Qershori, duket qe ka goxha me teper infektime te reja nga te vaksinuarit se sa te pavaksinuarit (si numer absolut eshte normale pasi atje ke gati 80% te popullsise te vaksinuar).
Ajo qe me ben pak te frikesuar eshte pikerisht javet e fundit qe perqindja e rasteve te reja me njerez plotesisht te vaksinuar me mbi 20 dite nga vaksina e dyte eshte ne perqindje te njejte me vaksinimet e pergjithshme.
Psh. ~80% e popullsise ne grupmoshen x te vaksinuar --> ~80% e rasteve te reja per ate grupmoshe jane me shume se 20 dite te vaksinuar plotesisht.

Ne lidhje me shtrimet dhe vdekjet, te them te drejten nuk i kam pare dhe mund te kete edhe ulje te ndjeshme (dhe kjo do ishte fitore per shendetesine por jo perfundimtare), prandaj u permenda ju se ndoshta i hidhni nje sy ose diskutoni me koleget ne lidhje me keta numra te cuditshem dhe ndoshta beni edhe korrelim ndermjet numrave pasi aty te faqja e ministrise kishte shume te dhena te vlefshme dhe shume tabela te ndryshme qe i kane publike.

Ajo qe kam frike eshte se ose vaksina nuk ka efikasitetin e pretenduar per mosinfektimin nga varjantet e reja (lexova sot qe edhe Deltan Biontech/Pfizer kishte gati 89% mbrojtje), ose ka dale ndonje varjant i ri akoma i paditur qe vaksina e biontech nuk e parandalon.
Fakti qe para pak kohesh Biontech/Pfizer nisi procedurat per kerkese per doze te trete, do te thote qe ka dicka.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,894
Pikët
113
Ne fakt nuk e di e pe apo jo linkun qe vendosa por aty ke tabelen me infektime te reja sipas grupmoshave dhe sipas fazave te vaksinimit.
Dhe aty te pakten te tabela te linku ka qe nga janari me duket.
Nuk po flisja vetem per tabelen qe ka sjelle Passioni por per te bere nje studim mbi ato te dhena.
Nga nje veshtrim i shpejt, duke nisur qe nga Qershori, duket qe ka goxha me teper infektime te reja nga te vaksinuarit se sa te pavaksinuarit (si numer absolut eshte normale pasi atje ke gati 80% te popullsise te vaksinuar).
Ajo qe me ben pak te frikesuar eshte pikerisht javet e fundit qe perqindja e rasteve te reja me njerez plotesisht te vaksinuar me mbi 20 dite nga vaksina e dyte eshte ne perqindje te njejte me vaksinimet e pergjithshme.
Psh. ~80% e popullsise ne grupmoshen x te vaksinuar --> ~80% e rasteve te reja per ate grupmoshe jane me shume se 20 dite te vaksinuar plotesisht.

Ne lidhje me shtrimet dhe vdekjet, te them te drejten nuk i kam pare dhe mund te kete edhe ulje te ndjeshme (dhe kjo do ishte fitore per shendetesine por jo perfundimtare), prandaj u permenda ju se ndoshta i hidhni nje sy ose diskutoni me koleget ne lidhje me keta numra te cuditshem dhe ndoshta beni edhe korrelim ndermjet numrave pasi aty te faqja e ministrise kishte shume te dhena te vlefshme dhe shume tabela te ndryshme qe i kane publike.

Ajo qe kam frike eshte se ose vaksina nuk ka efikasitetin e pretenduar per mosinfektimin nga varjantet e reja (lexova sot qe edhe Deltan Biontech/Pfizer kishte gati 89% mbrojtje), ose ka dale ndonje varjant i ri akoma i paditur qe vaksina e biontech nuk e parandalon.
Fakti qe para pak kohesh Biontech/Pfizer nisi procedurat per kerkese per doze te trete, do te thote qe ka dicka.
As qe behet fjale per efikasitet per vax, se nuk eshte vax. Ishte pergenjeshtrim dhe nuk e kuptoj, pse njerezit nuk arrijne të kuptojne kete fakt kaq të thjeshte.

Vax nuk eshte anti-virus. Vax eshte anti-imunitar.
 

gesti_7

V.I.P
Anëtar
Jul 1, 2014
Postime
596
Pikët
93
As qe behet fjale per efikasitet per vax, se nuk eshte vax. Ishte pergenjeshtrim dhe nuk e kuptoj, pse njerezit nuk arrijne të kuptojne kete fakt kaq të thjeshte.

Vax nuk eshte anti-virus. Vax eshte anti-imunitar.
Ne fakt nuk jam me teorite konspirative ne lidhje me vaksinen.
Ne lidhje me virusin mendoj teori te ndryshme dhe gjysma jane konspirative por me vaksinen mendoj me teper qe nxitimi mund te beje deme.
Nuk e besoj se duan te ulin popullsine me vaksinen e covid sepse ka shume menyra te tjera te padukshme per ta bere kete.
Meqe ti mendon se e bejne per te na vrare ne qe e beme, dua te te bej nje pyetje qe asnje nuk me ka dhene pergjigje bindese nga ata qe besojne ne teorine e shfarrosjes.
Nese dikush do te krijoje nje bote qe ta sundoje pa kokecarje, ke do tentoje te vrase me pare, ata qe binden dhe degjojne apo ata qe nuk i binden urdhrave te tij? ;)
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
17,193
Pikët
113
Ne fakt nuk e di e pe apo jo linkun qe vendosa por aty ke tabelen me infektime te reja sipas grupmoshave dhe sipas fazave te vaksinimit.
Dhe aty te pakten te tabela te linku ka qe nga janari me duket.
Nuk po flisja vetem per tabelen qe ka sjelle Passioni por per te bere nje studim mbi ato te dhena.
Nga nje veshtrim i shpejt, duke nisur qe nga Qershori, duket qe ka goxha me teper infektime te reja nga te vaksinuarit se sa te pavaksinuarit (si numer absolut eshte normale pasi atje ke gati 80% te popullsise te vaksinuar).
Ajo qe me ben pak te frikesuar eshte pikerisht javet e fundit qe perqindja e rasteve te reja me njerez plotesisht te vaksinuar me mbi 20 dite nga vaksina e dyte eshte ne perqindje te njejte me vaksinimet e pergjithshme.
Psh. ~80% e popullsise ne grupmoshen x te vaksinuar --> ~80% e rasteve te reja per ate grupmoshe jane me shume se 20 dite te vaksinuar plotesisht.

Ne lidhje me shtrimet dhe vdekjet, te them te drejten nuk i kam pare dhe mund te kete edhe ulje te ndjeshme (dhe kjo do ishte fitore per shendetesine por jo perfundimtare), prandaj u permenda ju se ndoshta i hidhni nje sy ose diskutoni me koleget ne lidhje me keta numra te cuditshem dhe ndoshta beni edhe korrelim ndermjet numrave pasi aty te faqja e ministrise kishte shume te dhena te vlefshme dhe shume tabela te ndryshme qe i kane publike.

Ajo qe kam frike eshte se ose vaksina nuk ka efikasitetin e pretenduar per mosinfektimin nga varjantet e reja (lexova sot qe edhe Deltan Biontech/Pfizer kishte gati 89% mbrojtje), ose ka dale ndonje varjant i ri akoma i paditur qe vaksina e biontech nuk e parandalon.
Fakti qe para pak kohesh Biontech/Pfizer nisi procedurat per kerkese per doze te trete, do te thote qe ka dicka.
Personalisht ne pune merrem me probleme te tjera e as kemi kohe qe te flasim per infektime e vaksina.
Variantet e reja nuk mund te perjashtohen. Po ashtu sic e the dhe ti vete atje mbi 80% jane te vaksinuar dhe ky eshte nje bias i madh qw nuk mund te mos merret ne parasysh.
E se fundmi, 20 dite nga doza e dyte nuk eshte shume. Jo tek te gjithe vaksina imunizon njesoj.
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
33,219
Pikët
113
kush e ka kaluar line e dhenve ne femijeri nga ju?
 

Sia

V.I.P
Anëtar
Oct 24, 2017
Postime
8,792
Pikët
113
Une e kam kaluar me duket , e mbaj mend qe u mbusha me pika te kuqe .
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
13,894
Pikët
113
Ne fakt nuk jam me teorite konspirative ne lidhje me vaksinen.
Ne lidhje me virusin mendoj teori te ndryshme dhe gjysma jane konspirative por me vaksinen mendoj me teper qe nxitimi mund te beje deme.
Nuk e besoj se duan te ulin popullsine me vaksinen e covid sepse ka shume menyra te tjera te padukshme per ta bere kete.
Meqe ti mendon se e bejne per te na vrare ne qe e beme, dua te te bej nje pyetje qe asnje nuk me ka dhene pergjigje bindese nga ata qe besojne ne teorine e shfarrosjes.
Nese dikush do te krijoje nje bote qe ta sundoje pa kokecarje, ke do tentoje te vrase me pare, ata qe binden dhe degjojne apo ata qe nuk i binden urdhrave te tij? ;)
Kerkojne New Work Order. Vaksina dhe pandemia ishte gjoja sebepi per inflacionin, qe e krijuan vetë.

Nuk kishte si të realizohej agenda e tyre pa krijuar inflacionin.

Australia filloi New Work Order, already.

Prit nje nga nje shtetet kur të dorezohen si pulat.

Depopullimi eshte pasoja, jo shkaku. DEPOPULLIMI eshte njesoj sikur fillon lufta në Afghanistan psh.

Qellimi i liuftes eshte vjedhja e vajgurit, jo vrasja e ushtareve dhe sa popull vritet per shkak të luftes.

015D2FAD-7BA1-4A60-A444-DDB9E18CA3C9.jpeg
 
Last edited:

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
33,219
Pikët
113
mos sill lajme te genjeshterta o Titi. As ti vete mos i lexo.
E para linku qe ke sjelle nuk eshte zeri i tij( solla nje video me zerin e tij te vertete) dhe e dyta lexo prononcimin e tij per vaksinen.


 
Status
Temë e mbyllur.
Top