• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Poezi dhe krijime të anëtarëve

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
ItalyPOEZI..

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
Me dhemb zemra ku te shkoj
sëka doktor qe ta sheroj
humba shpirtin sëdi ku shkoi
sëka polic qe ta zbuloi
syri qan per nje person
se ka kohe qe se shikon
buza dridhet si e marre
per buzet e tua malli e ka mare
trupi vuan nje fjale sëthote
pa ty i dashur trupi im ka ftohte
shpirti iku sëdi ku shkoi
shpirtin e tij ka dal te kerkoj
une ne heshtje rri e qaj
se te dua nuk kam faj
****************************************
Hape zemrën dhe vajto
hape dritarën dhe shiqo
hape letrën dhe lexo
të kamë në zemër mos harro
****************************************
Malli për ty zemrën ma kalli
eja te unë një puthje ta fali
puthja ime e ëmbël si qershi
kur të më puthish mua
e kupton fjalën dashuri
****************************************
Larg Larg meje po jeton
zemra ime te kerkon
qaj me lot pa pushim, se te dua shpirti im.
me dor po shkruaj me zemer po vuaj
pse je larg meje, me le te vetmuar.
Sa dit te vetmuar sa nata te qeta
te shkrun shpirti im se te don per jete
****************************************
TE DUAë
MOS I THUAJ ASNJERIUT QE TE THASHE TE DUA
POR THUAJ ZEMRES TE ME DOJE DHE AJO MUA.
TE DUA NE MENGJES TE DUA NE DARKE,
DO TE DOJA TE TE PUTHJA PORë..
TE KAM SHUM LARGë..
****************************************
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Poezi dashurie...

Ta kisha dite..


Ta kisha dite
se ti nuk ke zemer
kurr nuk do te lusja
te me behesh frajer…

ta kisha dite
se ti nuk ke shpirt
dashurin ndaj teje
kurr se kisha rrite

ta kisha dite
se ti je tradhtar
sdo t’lejoja kurr
ta ndysh kombsin shqiptar

mirpo keto ndodhin
kur njeriu se din
se ne zemren e huaj
djalli mallkuar rrin

ta kisha dite
se e ke nje tjeter
sdo t’lejoja dashuria jone
te mbetet e shkruar ne leter
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Poezi dashurie...

Nuk harroet…….

Harroet nje dit Nese ki merzi.
Harroet nje Jav nesE ki vetmi.
Harroet jeTa neSe ke mundime.
por TI nuk HarohesH se Je ZEMRA IMe…..
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Poezi dashurie...

PRITJA IME

une nuk te kam pyt se kush ishe po kush je nuk dua ta di qka kishe veq qka ke te kaluaren harroje erdhi koha me jetu
veq edhe nje gje timen pranoje qe te du tek une hale as nje gje nuka ndryshu mos i le buzet te ftohen nese nuk vjen tek une do filloj te ndryshohem mos prit qe te behet neser nese sot nuk pendohesh nesr dashurin tende do ta merr dikush tjeter te lutem mos me le te pres se nuk po mendoj qe do behet von per ty po mendoj se une do vdes e ti ket po e merr si mahi asnjeher nuk te kam genjy per ate qe ndjej per ty a e di qka esht ajo apo duhet ta tregoj me fjal se me zemer po te shkruaj e me shpirt per ty po vuaj ke ik edhe me larg per mos tu takuar kush po te flet per mu eja mos i ndegjo fjalt e tjeter kujt
ska ma keq ska ma zi se mos me te pas ngat mendja kurr sma kish marr se duroj kaq gjat po na shkon edhe ky muaj qe sjemi pa edhe skemi nejt bashk buzet qe po digjen si prush dua ti puth perseri si dikur sa her me merr malli per me te pa me sy dal e shkoj ne vendet qe rrija me ty…sa i rand qenka ky taki mos me fol me ty o shpirti ime as nje dit nuk kthehet ne ket jet ti largohesh pa u pershendet a te kujtohet shpirt takimi par u bashkuam kurr per tmos u ndar ku je tash pse nuk vjen, u zgjova edhe sot me dhembjen e djeshme zjarri djeg gjithqka e vet nuk digjet, ende te dua ende shpirti dhemb ende nuk jam pendu mthuaj niher si jeton ti pa mu pa me pa me sy e zanin pa ma ndegju nese ndien diqka ne keta rreshta qe ti shkrova,mendo mir se do me gjesh edhe mua aty dhe nese nuk me sheh ti mu une te shoh se ftyra jote nuk me hiqe nga mendja une buzqeshi po kot bushqeja jote me mungon ku je tash pse nuk vjen po te pres ike per pak dit dhe me thua prit po tlutem se sa do te zgjat kjo pritje me muaj apo me vite”une po thahem si nje lule e pa ujitur qdo dit po vyshkem duke te pritur
shkretetir e pafund pa ty me duket jeta qofsh e lumtur mbi vajin shpirtit time plag e zemres time duke qar une mbeta vdekja mu afru jeta ska kuptim me per mu
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Poezi & Histori Dashurie..

Pse mu ktheve përserië

Pse mu ktheve perserië
ndenjat te mi trazosh
dhe plaget ne zemer
ende te mi shtosh

pse mu ktheve tashë
kur gati te harrova
edhe numrin tend
nga teli..e largova

pse mu ktheve me thuajë
a borgjin don me la ë
apo me shum zemrenë
po don me ma vra !

Kot tash me je kthyer
se kurr me ste pranoj
nuk ka harruar syri
sa shum per ty lotoj

kot tash me je kthyer
se kthim me mbrapa ska
nuk ka harruar zemra
sa shum e pate vra

vazhdoje tash rrugen
qe e ke filluar
nese ajo ende
ste ka perfunduar…!

mos me lut aspak
se lutje nuk pranoj
por veq lute zotin
ndoshta do te ndihmoj…

nje gje dua ta di
para se te shkosh
pse u ktheve perserië
kur dite te me lendosh

qka ndodhi me tjetrinë
qe aq shum e deshte
tash i kthehesh zemres
qe e le si lule vjeshte…
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Poezi & Histori Dashurie..

Ndarja

Sa i bukur filimi
sma ka mar menja qe ki me ndrzshu
po Zoti pe bojka
at qka ësht më e mir për mu.
Shpejt ditët e lumtura përfundun
krejt fjalt e mira për një moment u harun.
Naten e fundit sdi a muj me haru
ata fjal ende smuj mi besu
ato ndjenja nuk di mi përshkru
atë ngjarje askujt nuk du me ja tregu
ata sy nuk du mi haru
atë takim në mendje e kam shkru.
Se di a fundi na ka ardh
se di a muj kto fjal mi nal
se di pse kshtu kum vepru
po gabim të madh kum bo tkum tradhtu.
Këto fjal dashta pak mi përpunu
prej atynve pergjigjen
e pyetjes pse me kuptu!
Shum shpejt isha hutu
loti në faqe mkishte piku
qe ku gjindem kisha haru
me ke po flas isha bllokunë atë moment dora jote e ftoht
ne faqen time me turbulloj
e ndjeva që at qka e thae ajo dor e vertetoj.
Po sdi pse e for si ëdo her nuk munda të të kundershtoj
Nuk e di pse dy fjal nuk ti kum than
por kryn e ulur të vetëm te kam lan.
Jam mundu mu largu
vajtimi jot mendjen ma hutoj
ki bo diqka me vetdëshir e tani loti të pikojë
Aka kuptim kjo që je te vepruë
Mendova shtu kot………..
U ktheva per her të fundit me ta fshi at lot.
Ne sy më ke shiku
e pash që je pendu
po fjala tradhti
falje kur ska meritu.
100 pyetje dashta me ti parashtru
po nga inati qe mke nenvlersu
nga xhelozija që me tjetër mke zavensu
shumë shpejt jam largu.
Shum kohë mas jam mendu
a mës jam un fajtore për arë tradhëtië
Apo ndoshta ti je i atill
që smunësh me nej me nja pa i pas dy!!!!!!!!!!!
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Poezi & Histori Dashurie..

Dy buzë...

Dy buzë të kuqe,
dy dëshira të flakta,
që afshin ma thithën,
gëzimin ma fikën,
si fantazma hikën
ndër do bota të larta...
Dy buzë si tëpërgjakta,
dy dëshira të flakta,
që afshin ma thithën
në buzë kur mu njitën
andjet m'i trazuen,
zemrën ma tërbuen,
trurin ma helmuen
e në fund u mërguen...
Dy buzë të kuqe,
bukuri fatale,
të një gruaje stërzane
një pjsë zemre më nxorne,
një pranverë të tanë më morne
dhe gëzimin ma vodhne...
Ato dy buzë të kuqe
dhe dy lote të mija
qenë shenja të dhimbjes,
kur më vrau bukuria,
kur më zu dashunia
e më dogji rinia.
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Poezi & Histori Dashurie..

Deti

I vogel , me pantallona te shkurtra ,
me kembe te zbathura e nje kemishe hamaije , qe e qepte vete gjyshja ...

Ashtu darke per darke dilja ne breg .
Nder gishterinjte e kembes se ftohte me rridhte rera .

Une prisja me ore te tera ,
gjersa pernjeheresh , tutje neper fushat e gjera te nates
ngriheshin kope te cuditshme , te panumurta kuajsh te bardhe .

Neper hapesirat e pafundme suleshin aradhe - aradhe

Turfullonin

Binin me kembe te thyera ,
rrokulliseshin duke gulcuar neper te zezat humnera .

Mbi ta fluturonin te tjere ,
jelet e hakerryera dallge - dallge fushen e djellit fshinin .

Hingellima te frikshme para tyre bridhnin .
Ata vinin , afroheshin drejt meje .

Gjokset e medhenj e te bardhe kreshperonin perpjete
kembet e para rrihnin ne ere ...

Syte u flakeronin .

Nje cast ... dhe nen thundrat e tyre do te me coptonin.

Kur ja me potere
si nje gjemim i madherishem perplaseshin tek kembet e mia.

Nga flegrat gjigande
miliarda grimceza te kristalta shfrynin per te fundit here

Te tjere hingellinin neper fushat e gjera te nates

Me gezim e frike, ore te tera une shihja kuajt e bardhe
te suleshin neper furtune.

Thyenin kembet , rrokulliseshin ,
qe te vinin sa me pare tek une
shkelnin, fluturonin njeri mbi tjetrin...

Dhe tani, kudo qe jam ,
ashtu fantastik e i madherishem , me ndjek pas deti...
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Poezi & Histori Dashurie..

Mall

Ti lehte trokite ne zemren time
Porten e saj e shtyve ngadale
Ti hyre ne te e qeshur,e shkujdesur
Pa ndrojteje....
Nga zemra ime buronte vec.....
Mall.....


Ndjenje

Cme dhurove ate nate....
Ku mbremjes iu shtuan frymemarjet tona,
Ngrohtesine e buzeve e ndjeja me endje,
Edhe kur yjet prushezuan qiellin ne oret e vona....

Balada e lisit

Te ky lis me rrenje dhe trung legjende,
Te ky lis i gjelber mocmerisht,
Dy komite ne nje dege te varur,
Enden neper vite ,............
S'japin shpirt....

Fija e flokut

Nje fije floku ..
Varej pergjate palltos sime.
Relikt zbukurimi...
Pas takimit me te dashuren...

Kur me afrohet nje buzeqeshje..
Apo dhe ndonje shikim premtues
Ne te perditshmen .....
Endet kjo fije floku-qortues

Shokut tim te femijerise

Me nervozon ajo buzeqeshje
qe shket....
Ajo embelsi fallco.....
ne fytyre....
Levizin karriket...
Buzeheshjeve u vihet e njejta
maske...
Me ka marre malli shok...
Per ate buzeqeshje feminore.

VEGIM

E dashurova ne heshtje,
Mes qetesise se valeve
te detit,
U krodha ne uje .....
Shembellimi i saj
Kish zbritur ne thellesi...
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Poezi & Histori Dashurie..

E dua buzeqeshjen tende
i adhuroj syte e tu
kur i pash per her te par
si gur diamanti me jan duk

nuk e di o shpirt
por ti dike simbolizon
nje grua te bukur
qe nuk mekaton

te fali natyra
gjithe bukurite
dy gure te cmuar
te vuri tek syte

te fali natyra
ngjyrat e ylberit
te beri per tjetrin
jo per mu te mjerin

kur larg ty te kam
se si me duket mua
me mungon o shpirti im
se shume ty te dua

kur jam me ty
jetoj si ne perralle
per mua je t principes
je dicka e rralle

do te doja ne kte bote
qe vec ty te kisha prane
e pastaj gjith hallet e jetes
do ti lija menjane

DIKU
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Poezi & Histori Dashurie..

TË DUA
Ty Lejdina
me pak vargje
desha të të puthë
në faqe.
krejt rastësisht
diku t´kam pa
ejam bërë
si i rënë n´bela
as nuk kam sukses
në punë
as tërë natën
nuk bëjë gjumë.

pse si ndërroj bota ndodhitë?
Sikur t´lindnim për një ditë
por e patëm një fat tjetër
ti më e re,unë më i vjetër.

Mosha s´vënë kufij,t´dashurisë
zemra s´njeh sinjal t´pleqërisë
dhe po mos t´mundje me lëvizë
kurrë për jetë s´tkisha braktisë.
 

asd

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 13, 2010
Postime
14
Pikët
0
Dashuria EHH

1- Më mahnite me bukurin e brishtë,ndaj unë ty të
dashurova!Më tradhëtove padrejtësishtë,por unë nuk
e kuptova! Të ëmbla ishin fjalët,nga goja kur i nxirrje.
Por jo ndjenjat e tua,që në zemër i fshihje!Por ditët shpejt
kaluan,e ç'do gjë u vërtetua!Loja që më bëje pas krahëve,
me ato gënjeshtrat e tua! Tani gjthçka mbaroi,ndaj qëndro
larg nga mua! Se fatkeqësisht dashuria jonë,paska qenë
dashuri e gabuar!!!...
2- Ngrihem herët në mëngjes,me shpresën se ty të
kam pranë.Zgjas dorën trupin të ta prek,por krevati
është bosh mënjanë!Dora ime ngrin në ajër,kur
shoh se nuk je ti!Sytë e tu më kujtohen,dhe buzët
e ëmbla si qershi.Filloj e përfytyroj,me mall tërë
trupin tënd.Në ç'do cep të dhomës kërkoj,por s'të
gjej në asnjë kënd!
3- Vetmia akoma më shtohet,kur ty nuk të takoj!
Ty ndoshta s'të besohet,se prapë të dashuroj.
Dal herët nga shtëpia,marr rrugën s'di se për ku!Më
shoqëron vetëm vetmia,sikurse e shoqëroj atë unë!
Në shtëpi kthehem vonë,që ta largoj pak vetminë!
Qaj kur kujtoj takimin tonë,ashtu edhe dashurinë...
 

asd

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 13, 2010
Postime
14
Pikët
0
Titulli: Dashuria EHH

1- Ti je per mua tani nje e vdekur harro te lutem doren
qe te ka prekur"ti je e kaluar por n'zemer te mbaj
smundem me t'harruar dhe per ty po qaj"ne naten me
yjene qetesine intime ne enderr tek ti do te vij hija ime"
mos mendo se jeta mua me gezoj ajo jeten time
shum keq e ngushtoj"jeta ime tash mbet ne nje erresire
momenti i humbur dhe shum i veshtire"qdo gje u shua
qdo gje tash kaloi por kurr su harrua enderra qe jetoi"
2- ti je e kaluar per mua e harruar dhe ne zemren time
e pa zevendsuar"mos mendo se pa mua e lumtur jeton
sepse e di qe ti kete po e aktron"ndoshta vetem kot tani
une po flas por a ja vlen per ty veten qe ta vras"
momenti i hidhur qasti i veshtire me detyron zemra
te them lamtumire.
 

asd

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 13, 2010
Postime
14
Pikët
0
Titulli: Dashuria EHH

1- Ti je per mua tani nje e vdekur harro te lutem doren
qe te ka prekur"ti je e kaluar por n'zemer te mbaj
smundem me t'harruar dhe per ty po qaj"ne naten me
yjene qetesine intime ne enderr tek ti do te vij hija ime"
mos mendo se jeta mua me gezoj ajo jeten time
shum keq e ngushtoj"jeta ime tash mbet ne nje erresire
momenti i humbur dhe shum i veshtire"qdo gje u shua
qdo gje tash kaloi por kurr su harrua enderra qe jetoi"
2- ti je e kaluar per mua e harruar dhe ne zemren time
e pa zevendsuar"mos mendo se pa mua e lumtur jeton
sepse e di qe ti kete po e aktron"ndoshta vetem kot tani
une po flas por a ja vlen per ty veten qe ta vras"
momenti i hidhur qasti i veshtire me detyron zemra
te them lamtumire.
 

asd

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 13, 2010
Postime
14
Pikët
0
Titulli: Dashuria EHH

MOS QAJ PER MUA..

.[?]..Sot të gjithë janë mbledhur
-[?]..Por nuk është ditë gëzimi
--[?]..T’gjithë janë të përlotur
---[?].. Për t’më quar tek Varri..
----[?]..
-----[?]..Sikur t’kisha mundesin
------[?]..Edhe t’ju tregoja
------[?]..Se pa të Dashuren Time
------[?]..Nuk munda të jetoja.
-----[?]..
----[?]..Mjaft më o Babi
---[?]..Mos ma laj trupin me lot
--[?]..Me dëshir time vendosa
-[?]..T’ja jap fundin jetës së kot.
[?]..
[?]..Me një cop letër ta sqarova
[?]..Dhe një Amanet Babi ta kërkova
-[?]..të Dashuren time ju të e lajmron
--[?]..Dhe për vdekjën time të i tregoni.
---[?]..
----[?]..Ju lutem Babi atë mos mallkoni
-----[?]..Nuk është ajo që jetën time mori
------[?]..Isha vet fajtori, dhe Zotin e luta
------[?]..Vdekjën ja kerkova, se jetën sun e ballafaqoja.
------[?]..
] -----[?]..Tash dalngadal më mbuloni me dheh të zi
----[?]..Dhe e di se më kthim mbrapa s’ka me gjet
---[?]..O Babi im të lutem mos më qaj
--[?]..Se në tjetrën botë lumturin do ta gjaj.
-[?]..
[?]..Dheu e shtrengon fort trupin tim
[?]..Dhe ja fali këtë pikëllim
[?]..Zemra ime nuk mund më të rrah
-[?]..Dhe ndjehem më mirë sepse dhimbje më s’ka
--[?]..
---[?]..O Babi të lutme falma këtë gabim
----[?]..por vetvrasja ma dha Lirinë
-----[?]..Ajo ishte gjëja që frymën ma ndali
------[?]..Sepse Jeta vetëm pikëllim më fali.
------[?]..
------[?]..Kam arritur në këtë vend me lule
-----[?]..Dhe gjithmonë do ta pres të Dashuren Time.
----[?]..Ajo do të martohet dhe do ta harron emrin tim
---[?]..Mirepo unë do ta pres që ta takoj në qiellin tim.
--[?]..
-[?]..Atëher do t’i them: " Për ty e Dashur Jetës i dhash Fund ''
[?]..Isha shumë i ri dhe të doja shumë
[?]..Nuk pendohem aspak që këtë jetë për ty e dhurova
[?]..Sepse shumë të kërkova dhe më në fund ne parajsë të takova"

[?] te dua jeta ime
 

asd

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 13, 2010
Postime
14
Pikët
0
Titulli: Dashuria EHH

KJO ESHTE POEZI PER JETEN TIME

Jeta ime

Fillova te shkruaj se nuk kisha pergjigjje
Fillova te vuaj, se nuk kisha zgjidhje
Jeten e bukur fillova me jetu
Kush ma prishi kete lumturi tashti mu?

Pse ma beret kete tradhti?
Pse me denuat kur isha shum i ri?
Pse me larguat, nga kjo shoqeri?
Pse kishit ne mu aq shum xhelozi?

Pse keshtu veproni, kurr nuk me doni?
Pse nuk me ofroni, gjithmon me refuzoni?
Pse, ju lutem me tregoni?
Pse jeni keshtu? Pse me xhelozoni?

Keto vargje qe i thurri, me bejn te qaj
Pse une per te gjith kam faj?
Pse nuk me lënë te qete, jeten time me jetu?
Gjithomn nderhyjn per me më pengu.

Dua te jem i lir, jeten time me jetu
Dua paq, gjithmon me u argetu
Dua respekt, motra e vllazni
Dua nje jete, te bukur pa xhelozi
 

asd

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 13, 2010
Postime
14
Pikët
0
Titulli: Dashuria EHH

Kjo nat me veshtron toka e mallkuar e un ket qetesi te pa kendeshme kujtoj te kaluaren time dhe mendoj te ardhmen diten e neserme kalon si nje perbindesh qe ne syrin e ti magjik shkelqen dhemshmerija e nates se me parme sa me merr malli kur gjindem lar teje shpirti me merzitet kur nuk je pran meje o ylli i bukur o engjell dashurije si ste vjen keq qe nje dit do te ndryshoj do te vish e tme lutesh si per gjak por un nuk do te pergjigjem aspak do te vish tme kerkosh mua qdo kund por sme gjen se ti me dhe fund do te vish duke qar me ze siq qava un per ty dikur por spo tme shohesh me kurr do te lodhesh duke me kerkuar por mos shpreso se smund tme takosh do tme kerkosh mua me duar lart por sdo te jem me tek uji i thart do te shprehesh me vaj kujtime por sdo ta gjesh me zemren time do ta mallkosha perendin qe te fali doo ta mallkosh familjen qe te ndali do ta mallkosh moter e vlla do te kuptosh se pa mua jet nuk ka
 

asd

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 13, 2010
Postime
14
Pikët
0
Titulli: Dashuria EHH

Ti je një lotë që pikon në mua,
Ti je një lotë i nxehtë valë,
Një lotë i patharë që shumë e dua,
Kur pikon çdo dhembje m'i n´dalë...

Ti je lotë me plotë hidhërim e gëzim,
Cdoherë pikon i bukur si kristali,
Që kurrë s'pushoj në syrin tim,
Vetëm ty sytë e mi do t'i fali...

Ti je një lotë shumë larg nga unë,
Nga sytë e mi kurrë nuk u trete,
Ti je ai loti që e dua shumë,
Në zemër gjithmonë më mbete...!!!

TY QË MË MUNGON PËRHERË!!!

Nëse ti mungon në pranverë
Të kota janë gjitha lulët
Sytë më ç'mallën tek ti çdo herë
Kur je prezentë çdo gjë përkulët!

Ti për mua nuk je rastësi
Që ikën shpejt si meteor
Është mes nesh një dashuri
Që e ndjejë thellë në krahëror...

Ti që përherë më mungon
Edhe botën ma ke shëmtuar
Asgjë zemrën nuk e plotëson
Pos pjesës tjetër për ta bashkuar.

Sa më tepër që shoh vajza
Aq më tepër në shpirt trazohem
Aq më shumë zemra për ty po dhemb
Me askënd z'dua të kufizohem.

Kam kaluar në përralla
Të gëzuarit t'i takoj
Gjithçka pash e mësova
Mungesën tënde kush se plotësoj!!!
 

asd

Anëtar i ri
Anëtar
Jan 13, 2010
Postime
14
Pikët
0
Titulli: Dashuria EHH

JAM UNË...!


Kur të marrë malli
Për mua…
Ngrije kokën lartë
Yjet shiko.
Ai që shëndritë më shumë,
Mos harro
Jam unë… !

Kur të marrë malli
Për mua…
Pranë detit shko,
Valë e madhe kur të ngrihet,
Mos u largo
Aty malli fshihet
Jam unë…!

Kur të marrë malli
Për mua…
Radion hape
Ndiz edhe një cigare,
Për të më kujtuar
Dhe çoje tek stacioni im
I preferuar…
Këngën e parë kur të dëgjosh
Jam unë….!

Merr frymë thellë
Ajri jam unë...
E malli më nuk do të përvëloj
Në qelizat e trupit tënd
Jetoj... ekzistoj !
 

PUPA

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 15, 2009
Postime
662
Pikët
0
Vendndodhja
Italy
Titulli: Poezi & Histori Dashurie..

Emigrim..

Ikén ditét
Ikén muajt,
Ikén vitet
u bem te huaj..

Iku jeta né emigrim
O néné ,O shtepi
O atdhe,O fémiri,
je i shénuar ne shpirtin tim..

RRugén morém né dhe té huaj,
brigjet tej pér tej i pérkaluam
njerèz te ndryshem udhés takuam,
NJé pyetje!
Te tha dikush ç'far te nevoitet mé thuaj ?

Ehhh...
Guri rénd ne véndin e vet
kudo qe shkon kuptohet vet,
krahet pervish,
djersén kullo
po s'punove gjé s'fito..

Do shohésh vallé mé kénaqési?
A té mungon e varfra SHqipéri?
Té mungon "Mirméngjesi" i thén gjith krenari ?

Mé thuaj..
Té mungon ajo buzéqeshje e miqve te tu?
Té mungon ajo kafe me aromén e saj,
e pir ne balkon me komshit
me muhabete te émbla
ne ç'do theks e ne ç'do skaj?

Iku jeta
né emigrim,
kaq shpejt treni
shinat vijoi,
na la pas ,
né ket dhe té huaj na harroi..

Premtoj njé dité
O "Atdhe"
tek ti té kthehem
té shijoj,té jetoj
e té défrehem...

Do vij njé dité
si ç'do dité
un tek ti..
tek un fémité....

by...(PUPA)
 
Top