• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Poezi nga Danel Cana

Anëtar
May 24, 2014
Postime
320
Pikët
63
- NUK KA PËRSOSMËRI

Kush dhimbje vërtetë, ndjenë,
… vetëm ai e di!
Nuk di dhe s'mund ta ndjejë,
kur s’e ka provuar njeri!

Dhimbja është pjesë e jetës,
njeriu i gjallë e heq!
Ka dhimbje, e dhimbje, në jetë,
kur nuk i përballon njeri!

Njeriu është i fortë,
të gjithë e thonë, e di!
Por, rasti është idjot,
të kthen nga do ai!

Të shajmë dhe perëndinë,
ndodh në jetë, jo rrallë!
Harojmë se dhimbjet, fatkeqësitë,
pjesë e botës së gjallë!

Na ndodh çdo gjë në jetë,
të gjitha për njerinë!
Për asnjë, natyra vetë,
s’ka dhënë përsosmërinë!

Mendoj se, gjer më sot,
përsosmëri s’do ketë!
Në ka, për këtë botë,
e mbanë natyra vetë!
@cana
 
Anëtar
May 24, 2014
Postime
320
Pikët
63
- LULET I DUA

Hapet lulja si ombrellë,
me ngadale shumë,
Pran gjirit të saj më ndjellë,
hajde të mbroj unë!
Hapet lulja si ombrellë,
butë, e me ngadalë,
Me aromë të sajë më ndjellë,
hajde more djalë!
Lule, përmbi lule shumë,
rasti si u gjend!
Del në rrugë, e më hap punë,
mbirë në k’të vend!
Lule, nga e ftohta erë,
pse më pate frikë!
Apo druhesh nga të tjerë,
pritë dhe njëçikë!
Për mua je shumë e vyer,
kur pranverës çel,
Dhe më pret me krahët hapur,
në ditën me diell!
Dy krijesa nga natyra,
vajzat edhe lulet,
Lum, kush me to bën buqeta
dhe gjunjë u ulet!
Lule shoqe, lule bijë,
motra edhe nëna,
Kush i ka në jetë të dijë,
ti dojë të tëra!
Se lulja është një krijesë,
që fal dashuri,
Jetën shumë e zbukuron,
gjer në pleqëri!
@cana
 
Anëtar
May 24, 2014
Postime
320
Pikët
63
- TRADITA PA VLERË

Për zakonet dhe ritet që ka njerëzimi,
Nëpër libra, është shkruar edhe më parë!
Të shënjtë e quajnë një shpellë eremiti,
Se gjoja, Shën Maria, paska kaluarë!

Vdes ndonjë burrë, në jetë ishte duhanxhi
S’ka rëndësi, duhanin me grushte e ka marrë!
S’ka qënë më parë, është bërë zakon i ri,
Mbi gurin e varrit ti vendosin edhe cigarë!

I vendosin edhe ndonjë shishe me raki,
Konjak, uiski, karamele, pije me radhë!
“Të pijë ndonjë gotë i vdekuri, rri që rri”..
Ato që s’mundi ti pinte sa ishte gjallë!

Dhe varret s’mjaftojnë që brenda mbajnë dhimbje,
Të dashurin, të dashurën, që vdekja e ka marrë!
Njerëzit po bëjnë, sa më shumë shpenzime,
Mermer plot ngjyra si kujtim, më të bukurin varr!

Në kohën e sotme, me makina, rritet qarkullimi,
Dhe aksidentet, pa moshë, po ndodhin jo rrallë,
Të afërmit që mbeten pas, nga hidhërimi,
Në vëndin e ngjarjes do bëjnë dhe lapidarë!

Janë mbushur rrugët me lapidarë të tillë,
A thua se njeriut nuk i mjafton një varr!
Nuk mjafton humbja e njeriut, mungesa e tij,
U dashka dhe ekonomia për tu shkatërruar!

Zakonet ndërtohen mbi bazën e jetës
Për besën, për nderin, në jetën e gjallë!
Nuk e shton nderin shpenzimi i tepër,
Nga kjo shumë familje janë shkatërruar!

Të tjera tradita po shohim nëpër dasma,
Muzikë gjithë natën, lloj, lloj, këngëtar!
Lokale të shtrenjta, me super reklama,
Nusja në valle, me para duhet mbuluar!

Unë pres që njerëzimi ti flasë llogjikës,
S’mjafton që sistemi të varfër shumë e la!
U dashka që paratë ti shkelim me këmbë,
Kur shumica për bukë, të hajë nuk ka!
@cana
 
Top