• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,096
Pikët
113
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=zyyTJ1TUW2M[/ame]
 

Beu_Shpata

Anëtar i ri
Anëtar
Apr 8, 2016
Postime
3,393
Pikët
0
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

Me bukë sa për shpirt, moj Hën' e Zanë,
Me Ver'e Harp' e Vjersha dhe ty pranë,
Në Pjergull të Gërmadhës jam m' i lumtur
Se në pallat e fron një qint Sulltanë.

Takalusi
 

lenci

::
Anëtar
Feb 4, 2012
Postime
2,567
Pikët
63
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=hHL3ZDZBmEk[/ame]
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,096
Pikët
113
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

Può nascere dovunque
anche dove non ti aspetti
dove non l'avresti detto
dove non lo cercheresti
può crescere dal nulla
e sbocciare in un secondo
può bastare un solo sguardo
per capirti fino in fondo
può invadere i pensieri
andare dritto al cuore
sederti sulle scale
lasciarti senza parole
l'amore ha mille steli
l'amore è un solo fiore

Può crescere da solo
esaurire come niente
perché nulla lo trattiene
o lo lega a te per sempre
può crescere su terre
dove non arriva il sole
apre il pugno di una mano
cambia il senso alle parole

L'amore non ha un senso
l'amore non ha un nome
l'amore bagna gli occhi
l'amore scalda il cuore
l'amore batte i denti
l'amore non ha ragione

E' grande da sembrarti indefinito
può lasciarti senza fiato
il suo abbraccio ti allontanerà per sempre dal passato
l'amore mio sei tu

Può renderti migliore
e cambiarti lentamente
ti da tutto ciò che vuole
e in cambio ti chiede niente
può nascere da un gesto
da un accenno di un sorriso
da un saluto, da uno scambio
da un percorso condiviso
L`amore mio sei TU.

Sconosciuto.

PS: dite te bukur ne vazhdim.

Qao.
 

ODEON

.
Anëtar
Apr 12, 2014
Postime
6,308
Pikët
0
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

Ne mundesh te ruash arsyen kur bota humbet fillin

e fajin ty ta hedh dhe vehtes ti besosh,

sa here te ty dyshojne e s'te perfillin,

por edhe dyshimet drejte t'i gjykosh........ne mundesh te rrish ne pritje nga pritja palodhur,

a kur t'urrejne urrejtje mos t'ushqesh,

madje ndaj shpifjeve te rrish pa folur,

me thjeshtesi me to pa rene ndesh......ne mundesh t'mendosh por jo gjer ne shkaterrim,

t'enderrosh por jo si rob enderrimesh.

dhe ti t'i trajtosh nje lloj e pa dallim,

ngadhnjimin e shpartallimin,burim mashtrimesh....ne durofsh dot qe thenjet e tua te drejta

ne kurthe trutharet kopuket te t'i kthejne,

t'i shohesh te thyera gjerat me te shtrenjta

e prap t'i ndertosh me vegla qe nuk vlejnene mundesh fitoret qe ke korrur t'i flijosh,

si ne kumar me nje te vetme loje,

te rrezikosh e prap t'ja fillosh dhe

humbjen kurre te mos e zesh me goje.....ne i detyrosh dot muskul nerv dhe puls e zemer,

te te sherbejne edhe kur gjithcka duket e kote.

e te qendrosh kur ske asgje vec vullnetit,

qe vec nje fjale "qendro" gjithnje te thote...ne mundesh te flasesh me maskarenj,por nderin tend te ruash

a t'ecesh perkrah mbretit pa krenari qe te verbon...

nese armiku apo miku s'te bejne dot te vuash

dhe gjithkend e cmon,por vec sa meritonne mundsh t'i mbushesh ti minutat

qe te renda me veprat qe peshojne

dije dhe mos ke asnje dyshim,

se e jotja do jete bota me cka mbrenda

dhe BURRE do t'jesh o biri im.
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
14,441
Pikët
113
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

Le poison

Le vin sait revêtir le plus sordide bouge
D’un luxe miraculeux,
Et fait surgir plus d’un portique fabuleux
Dans l’or de sa vapeur rouge,
Comme un soleil couchant dans un ciel nébuleux.

L’opium agrandit ce qui n’a pas de bornes,
Allonge l’illimité,
Approfondit le temps, creuse la volupté,
Et de plaisirs noirs et mornes
Remplit l’âme au-delà de sa capacité.

Tout cela ne vaut pas le poison qui découle
De tes yeux, de tes yeux verts,
Lacs où mon âme tremble et se voit à l’envers…
Mes songes viennent en foule
Pour se désaltérer à ces gouffres amers.

Tout cela ne vaut pas le terrible prodige
De ta salive qui mord,
Qui plonge dans l’oubli mon âme sans remords,
Et, charriant le vertige,
La roule défaillante aux rives de la mort!

Charles Baudelaire
 

Kate

Anëtar i ri
Anëtar
Sep 29, 2016
Postime
910
Pikët
0
Vendndodhja
Diku ne Shqiperi
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

Love

love can be good love can be bad
we all want something we never had
is there a soul mate out there for me
that special person one day we will see
someone to hold you in their arms
hands touching holding palms
sweet passionate lingering kisses
bodies fingerling heavenly bliss
I know someday I will find
that soul mate who is loving and kind
I know you are out there waiting for me
You’re in my thoughts, in my dreams ..
 

ana_gend

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2013
Postime
6,025
Pikët
113
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

Shahistet levizin qe nga qoshet kercenuese
Guret e tyre te rende. Fusha i mban
deri ne agim brenda kufinjve te saj te rrepte,
ku perleshen dy ngjyrat.

Qe nga brenda, guret rrezatojne rregullat e tyre magjike.
Keshtjelle homerike, kale i shkathet,
Mbretereshe e blinduar, mbret i druajtur,
Oficer diagonal dhe ushtare agresive.

Kur lojtaret largohen
Nga koha konsumuar
Rituali, sigurisht,
Nuk eshte se ka mbaruar.

Ne Orient kjo lufte shpertheu ne flake,
Por amfiteater i saj sot eshte e gjithe Toka.
Edhe nje tjeter raund, sepse kjo loje eshte e pafund.

Mbret i dobet, oficer i pjerrur, mbretereshe
mishngrenese, torre e ndershme dhe ushtare dinake
mbi katroret bardhe e zi kerkojne shtegun e tyre
duke i hapur rruge betejes me arme.

Ata nuk e dine se eshte dora e hijshme e
shahistit qe e drejton fatin e tyre.
Ata nuk e dine se nje force e panenshtrueshme
kontrollon autonomine dhe ditet e tyre.

Edhe vete shahisti eshte i burgosur
i nje fushe tjeter netesh te zeza dhe ditesh te bardha.

Zoti leviz lojtarin dhe ai guret
Por cili Zot pas Zotit fillon te thure komplotin
e pluhurit, kohes, endrrave dhe agonive?


Jorge Luis Borges
 

Sopoti

V.I.P
Banned
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
10,735
Pikët
63
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

Oh sa kam deshir ta dish
Ta puth e ta puth doren tende
E pran teje te bie pak me pas
Dhe vdekjen ta pres me aq endje

C`me duhen ditet qe vine?
Asgje s`me hyn me ne sy
Dielli prap boten do ndrije
Por i verber do jem un` paty

Sa vite u bene,sa vite
U desheme askush s`e mor vesh
Pra cohu tani,ty te lutem
Nje fjale ma thuaj,a me qesh

Mes jetes time kalove
Si yllin qe terrin e ndrit!...
Pra cohu tani ti e vdekur
Me doren e ftoht me vrit

Se jeta pa ty do me jete
Nje nate e mbetur pa yll
Me vrit pra me doren e ftohte
Qe syte prane teje ti mbyll


Nazim Hikmet!
 

Sopoti

V.I.P
Banned
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
10,735
Pikët
63
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore


Bilbili dhe trëndafili


Në kopsht, në vetmi, pranverës, nat’ për natë
Këndon mbi trëndafil sa mund bilbil’ i ngratë,
Po trëndafili hesht e sytë nuk ia shtie
Veç tundet e dremit mes tingush dashurie.


A mos kështu dhe ti këndon për vashën sot?
Përmendu o poet, pse ngjiresh kot më kot?
Ajo nuk të dëgjon, s’sheh zemrën si të digjet;
Vështroje – lulëzon; thërrite – s’të përgjigjet.


Mrekullon :)

Pushkin!
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,614
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

Por tuneli duhet përshkuar deri në fund,
duke shtrënguar grushtet e duke vështruar dritën.
Ndoshta atëherë do të fashitet stuhia
dhe kthjelltësia do të përshndrisë
trofeun e emocioneve tona.

Marco I. de Santis
 

Sopoti

V.I.P
Banned
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
10,735
Pikët
63
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

Mbreti i pyllit

Kush sulet me kale neper terr e stuhi?
Eshte babai me djalin e tij
Foshnjen nder krahe fort e shtrengon
E mban me kujdes, nga era e mbron

- O bir, fytyren me frike pse e fsheh?
- Mbretin e pyllit, babush, a s'e sheh,
me kuroren mbi koke e bishtin e gjate?
- Eshte mjegull ajo, o bir, eshte nate!

"Femije e dashur, eja me mua
kam lodra te bukura, si thua?
Do te te coj mes lulesh perrallore,
do te te vesh me rroba princerore!"

-Babush, babush, a nuk po e degjon
Mbreti i pyllit cfare me premton?
- Qetesohu, o bir, askush nuk te flet
eshte era ne pyll, qe klith e bertet -

"Femije e dashur, a s'po vjen me mua?
Cupat e mia do jene shoqet e tua;
Vallen do heqin e do kendojne
me ty gjithe diten, do lodrojne"

- Babush, babush, a s'te ngjan se jane
çupat e mbretit atje matane?
- O bir, o bir une dalloj fort mire
jane vetem livadhet ne erresire -

"Te dua shume, pamja jote me terheq!
Dhe ne mos ardhsh me dashje, do te vish me te keq!"
- Babush, babush, ai po me kap e po me merr
Mbreti i pyllit me kall frike e tmerr!

Babai rrenqethet, me vrap kalin e nget
Fort djalin shtrengon, qe regetin e s'flet
Me ankth e llahtar arrin ne shtepi
Por i vdekur ish djali ne krahet e tij

J V Gete!
 

Elian70

Photoshop
Anëtar
Jan 30, 2014
Postime
8,614
Pikët
0
Vendndodhja
Vlorë
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

Mbreti i pyllit

Kush sulet me kale neper terr e stuhi?
Eshte babai me djalin e tij
Foshnjen nder krahe fort e shtrengon
E mban me kujdes, nga era e mbron

- O bir, fytyren me frike pse e fsheh?
- Mbretin e pyllit, babush, a s'e sheh,
me kuroren mbi koke e bishtin e gjate?
- Eshte mjegull ajo, o bir, eshte nate!

"Femije e dashur, eja me mua
kam lodra te bukura, si thua?
Do te te coj mes lulesh perrallore,
do te te vesh me rroba princerore!"

-Babush, babush, a nuk po e degjon
Mbreti i pyllit cfare me premton?
- Qetesohu, o bir, askush nuk te flet
eshte era ne pyll, qe klith e bertet -

"Femije e dashur, a s'po vjen me mua?
Cupat e mia do jene shoqet e tua;
Vallen do heqin e do kendojne
me ty gjithe diten, do lodrojne"

- Babush, babush, a s'te ngjan se jane
çupat e mbretit atje matane?
- O bir, o bir une dalloj fort mire
jane vetem livadhet ne erresire -

"Te dua shume, pamja jote me terheq!
Dhe ne mos ardhsh me dashje, do te vish me te keq!"
- Babush, babush, ai po me kap e po me merr
Mbreti i pyllit me kall frike e tmerr!

Babai rrenqethet, me vrap kalin e nget
Fort djalin shtrengon, qe regetin e s'flet
Me ankth e llahtar arrin ne shtepi
Por i vdekur ish djali ne krahet e tij

J V Gete!
E kush eshte morali?!
 

Sopoti

V.I.P
Banned
Anëtar
Mar 7, 2013
Postime
10,735
Pikët
63
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

S 116

Unë s'di se si mund të prishet një bashkim
shpirtrash besnik. Dashnia s'është dashni.
Nëse ndryshon kur sheh ndonjë ndryshim,
Ose dredhon kur s'gjen më bukuri:


Oh, jo! Ajo është si një fer i ngulur mirë,
Që vëren stuhitë, ngahera i patronditshëm;
Eshtë yll udhëheqës per çdo vark' n'errësirë,
Që ndonse rri i fshehtë; është fort i ndritshëm.


Faqeve e buzëve, koha, mund t'ua shuaj
Të kuqtë rinorë, por zjarrin, jo, Dashnisë!
Dashnia s'është një lojë për javë e muaj,
Por gati të hapë dhe dyert e Përjetësisë!


.... Në qoftë gabim kjo, dhe tek unë provuar,
.... Un' kurrë nuk shkrova, e askush s'pat dashuruar.

W Shakespeare!
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
28,798
Pikët
113
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

E kush eshte morali?!
Mendoj qe 'forca e vdekjes' ne cdo lloj trajte, fatkeqesisht eshte e pandalshme. :(

Shubert e ka hedhur ne nota muzikore kete veper te Gëtes dhe sic shihet ka marre edhe me shume dramaticitet.


[ame]https://m.youtube.com/watch?v=JS91p-vmSf0[/ame]
 

Si1ri

Forced_ to_ Smile
Anëtar
Sep 16, 2016
Postime
1,209
Pikët
0
Vendndodhja
Mbrapa diellit
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

Sa me kthyhen sot poezite "Rubairat" e Omar Khajamit i shqipëruar nga Rushit Bilbil Gramshi. Po postoj vetem nje strof.

Natën kur flinja, më tha shpirti: "Pi!
Në gjumë dhe në Varr s'ka lumëri;
Ngrehu! Sa rron, zbras Kupa dhe puth Çupa;
Ke shekuj që të flesh në qetësi".
 

Persona

:)
Anëtar
Jan 31, 2012
Postime
14,441
Pikët
113
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

Rimani

Rimani! Riposati accanto a me.
Non te ne andare.
Io ti veglierò. Io ti proteggerò.
Ti pentirai di tutto fuorchè d’essere venuto a me, liberamente, fieramente.
Ti amo. Non ho nessun pensiero che non sia tuo;
non ho nel sangue nessun desiderio che non sia per te.
Lo sai. Non vedo nella mia vita altro compagno, non vedo altra gioia
Rimani.
Riposati. Non temere di nulla.
Dormi stanotte sul mio cuore…

G. D'Annunzio
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,096
Pikët
113
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

Oj ti qe deshiron xhenetin

O ti që dëshiron Xhenetin,
Vallë për të a po punon,
Ditët e jetës në dunja,
Vallë si po i shpenzon?

Kalojnë ditët me shpejtësi,
Jeta jote po shkurtohet,
Çdo ditë e njejta histoeri,
Pritet një ditë që të pendohet.


Vallë mendon ti o njeri,
Se ke kohë për tu penduar,
Kush të ka dhënë garanci,
Që je kaq i siguruar?

Ti Xhenetin që kërkon,
Vallë për të a po punon?
Pendohu derisa sështë vonë,
Zoti lutjet i dëgjon.

I panjohur por ne bote duhet te jete i kqyrshem!
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
54,096
Pikët
113
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

Nuk e di a eshte i famshem apo jo????

Leter Nenes.

Gjallë je, nënoke?
Edhe unë gjallë jam!
Shëndet më paç, shëndet!
dritë e beftë krejt kjo mbrëmje e lum
Izben tënde, që me mall më pret

Thon se je ligur e je tretur
Nga meraku im, por nuk ankon
Se, pështjell me një shall të vjetër
fillikat rrugës shpesh kalon

Dhe kur mugëtirë e kaltër bie
një vegim i zi të kall ty frikë
Sikur në sherr diku në pije
Vjen dikush e ma këput me thikë

Kot e dashur, vuan kaq, besom
Brenga t’i fanit këto ndër sy
S’jam aq pijanec i lig sa thonë
Si do vdes pa të të parë ty?

Unë jam po foshnje, si njëherë
Dhe një shpresë veç ushqej në gji
T’iki nga ky tym e kjo poterë
te shtëpiza jonë aty të vij

Dhe do vij, kur kopshti ynë i bardhë
Anekënd të vishet me blerim
Vetem ti, si tetë vjet më parë
Mos më zgjo aq herët në agim.

PS: ndoshta dhe GJIGANDI i JONI,BABLOKU DRITERO AGOLLI mund te jete frymezuar prej TIJ.

Sa per dijeni me kombesi eshte ruse...SHKRIMTARI.

Idiot KOMB.
Naten e mire dhe shkoni tek tema se qfar keni gatue!

TUNG.
 

Mistrece

...
Staff member
Anëtar
Aug 21, 2011
Postime
16,674
Pikët
113
Përgjigje e: Poezi nga poetë & shkrimtarë të famshëm të Letërsisë Botërore

MOS MË BRAKTIS

Më jep dorën të shkruaj
Të marrë krahë mendimi.
Më jep pulsin e zemrës
Mos të ngrij trishtimi.

Më jep buzët e tua,
Puthjen ta jap unë
Eja , nxito hapat
Mos ke humbur udhë ?

Shkretetirë e borë, hëna farfurin
Vendi anembanë, dergjur në qefin
Dhe mështenkat qajnë, pyjeve pa jetë
Kush kështu ka vdekur? Mos vallë unë vetë ?

Sergej Esenin
 
Top