• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Poezi per Krishtlindje

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Ylli i Krishtlindjes


Ne mes te dimrit
Nje ere e madhe frynte
Dhe femija kishte ftohte brenda ne strehen e tij,
Ne rreze te kodres .

Streha ishte e mbushur
me kafshe te zakonshme ,
Ne grazhd zoteronte nje avull i vaket .

Duke shkundur gunat nga kashta
e nga rrodhet ,
prej lartesise se shkembit ,
barinjte vezhgonin ne largesi , gati te pergjumur .

Tutje , nje varreze mbuluar me bore ne fushe ,
Nje shesh me varre
E nje gardh i ngritur
dhe ... mbi varreze , nje qiell ngarkuar me yje .

Shume prane tyre , me i druajtur se nje kandil
Ne nje oborr te shkrete ,
Ylli i papare ndonjehere
Ndriçonte udhen qe çon ne Betlehem .

Ky yll shkelqente si cope prushi
Lart ne qiell nga Zoti ,
Siç shkelqejne flaket
E nje ferme qe ka marre zjarr apo nje kallamishteje qe digjet .

Dhe ylli shkelqente si nje mullar ne flake
Apo si nje zjarr kashte
Ne boten e trembur
Nga shfaqja e nje ylli te ri .

Agimi fillonte te skuqte ne qiell ,
Agimi profetik
Dhe tre astrologet
Shkonin mbas thirrjes se ketij vezullimi te panjohur .

Devete ne varg mbanin dhuratat
Dhe ca gomere te vegjel te ngarkuar
Zbrisnin kodren me hapa te vegjel .

Nje mirazh i çuditshem pushtonte horizontin
Ishte e ardhmja dhe endrrat e shekujve
Mendimet dhe vegimet e nje bote te re

Druret rrethonin me deget e tyre liqenin ,
Por prej shkembit dallohej uji qe shndrinte
Ndermjet foleve te zogjve e kurores se pemeve ,
Barinjte veshtronin parakalimin e deveve
Dhe gomeret e ngarkuar , pertej liqenit .
Ata hidhnin gunat kraheve e thonin :
<< Te shkojme me keta njerez te adhurojme mrekulline .>>

Shkelnin kembet e njeri tjetrit , shtyheshin ne debore.
Gjurme kembesh te zbathura te çonin drejt grazhdit .
Gjurme qe kishin nje shkelqim te akullt .
Qente çapiteshin pas ketyre shenjave .

Kjo nate e ftohte ishte e ngjashme me netet e perrallave :
Hije siluetash shkonin e vinin
Nga mesi i shtegut te rrepires me bore
Qente ishin te shqetesuar , silleshin rrotull ,
Dyshues , ferkoheshin pas kembeve te te zoterve .

Ne te njejtin shteg , neper te njejten fushe ,
Engjejt ndodheshin ne mes te turmes
Te derguarit ishin te fshehur prej syve te njerezve
Po , hapat e tyre linin gjurme ne debore .

Ne rreze te nje kodre , turma ndaloi .
Agimi ishte me i qarte , shiheshin disa kedra .
Maria pyeti se prej nga vinin gjithe keta njerez .
<< Ne jemi barinjte dhe engjejt e qiellit
Dhe ne vijme ketu per t'i ofruar adhurimin tone .
- Vendi eshte shume i vogel . Prisni ne prag . >>

Ne mugetiren qe vinte , gri si hiri
Fermeret , lopçaret e barinjte shtyheshin e shtypeshin
Kembesore e kalores shkembenin te shara .
Prane nje trungu te zbrazur , ku u hidhnin uje kafsheve ,
Devete hungerinin dhe gomeret pallnin .

Dita zbardhte . Ne qiell drita perzuri
Te fundmin ndriçim te zbehte te yjeve
Jozefi e Maria vune re maget ne turme
Ata ishin te paret qe hyne ne grazhd

Ai flinte , rrezatonte , ne shtrojen mbi kashte te thate
E per te vetme ngrohje kishte
Frymen e njerezve e te kafsheve .

Vizitoret , te kredhur ne erresiren e grazhdit ,
Shkembenin embelsisht peshperima te druajtura .
Ne hije , nje nga barinjte zuri per krahu nje mag
Dhe i tregoi prej nga ylli i ri ,
Ylli i Krishtlindjes , perlevdonte Zotin tone Jezus .
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Poezi per Krishtlindje

Mrekullia

Nga Betania ai shkonte ne Jeruzalem
I renduar prej parandjenjash te trishtuara .

Shkurret ishin djegur permbi koder ,
Tymi qendronte pezull siper kasolles ,
Ajri ishte pervelues , kallamishtja kishte reshtur feshferimen;
Dhe qetesia e Detit te Vdekur ishte e plote .

I hidheruar ashtu si ky det ishte i hidhur
Ai ecte . Nen hapat e tij nje re ngrihej .
Ne rrugen e pluhurosur . Ai shkonte per ne qytet ,
Te nje shtepi ku e prisnin dishepujt .

Gjithçka heshte . Jezusi ishte i vetem ne fushe
Dhe gjithe rrafshina ishte si e trullosur
Çdo gje ishte perzier : nxehtesia , shkretetira ,
Zvarraniket , burimet e perrenjte .

Jezusi gjate rruges pa nje fik .
Asnje frut nuk varej ndermjet gjetheve te tij .
Jezusi i tha fikut:<< Per çfare mund te sherbesh
Çfare gezimi ofron ti ne kete zbrazeti ?

Per etjen time ? Per urine time ? Ti s'mund te japesh asgje ,
Po aq i kote e shterp sa nje bllok graniti .
Çfare pikellimi e çfare varferie .
Ti do te mbetesh keshtu deri ne fund te shekujve >>.

Pema u drodh prej ketyre fjaleve
Si nje rrufeprites pres rrufese qe e pershkon;
Fiku i rrenuar u be si prej guri

Sikur te ishte gjetur mundesia me e vogel
Ne gjethet , trungun , deget apo rrenjet ,
Ligjet e natyres mbase do te kishin vepruar ,
Por e tille ishte mrekullia dhe mrekullia eshte Zoti .

Ne kulm te mekatit e te mohimit tone ,
Ai leshohet mbi ne e na perpin .
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Poezi per Krishtlindje

Ditet e fundit

Kur erdhi java e fundit
Ai hyri ne Jeruzalem .
Çifutet ulerisnin sa iu merrej fryma ,
Tek shtronin dege neper vend .

Dite te tmerrshme kur vjen stuhia ,
Ku zemra i mbyllet dashurise ,
Ku perçmimi shtremberon fytyrat ,
Ja tek erdhi e fundit dite .

Qielli i plumbte , me peshen e tij ,
Ka pllakosur periferine ,
Farisenjte , me dinakeri e tinez
Kerkojne prova gjithe diten .

Me forcen e erret te tempullit ,
Shumica e gjykoi ,
Dhe turma qe e sodit
Mallkoi ate qe adhuroi .

Duke u shtyre ne prag te portes ,
Pergjate rrugeve prej padurimit ,
Populli i ben pyetje shpures ,
Ne pritje te perfundimit .

Fqinjet i flasin fqinjeve
Per legjenda e per besime ,
Se ç'kujtojne , enderr te larget ,
Ikja ne Egjipt e shume sprovime .

E kujtohen per shkretetiren
Dhe per malin ku Satani
Per ta mposhtur i beri dhurate
Mbreterine e çdo mekat ;

Per Kanaanin , sherimin e lutjen ,
Per mallengjimin e turmes ,
E per ecjen permbi uje ,
Neper mjegull , drejt lundres ;

Per vajtjen deri te varri
Per njerezit e llahtarisur ,
Per qirinjte qe luhaten e bien ,
Per Llazarin e ringritur .
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Poezi per Krishtlindje

Maria Magdalena

Kur vjen nata demoni im vjen
Te me kujtoje per borxhet e vjetra ,
Çdo nate zemra ime kullon gjak
Prej kujtimit te mjerimit tim ,
Burra qe me skllaveronin
Me mekatet , çmendurine time ,
Me rruget ku kaloja netet e mia .

Pas pak kohe , ne nje çast ,
Heshtja do te jete e tmerrshme ,
Por une dua , ne nje moment kaq te shkurter
Te paraqes perpara teje rrjedhen
E gjithe jetes sime dhe te thyej
Nen kembet e tua kete vazo alabastre .

Ah , çfare do te isha une tani
Pa Ty , Shpetuesi , Zoti im ,
Pa ndergjegjien kembengulese
Qe mi pushtonte netet e mia
Si nje klient i zene ne rrjeten e zanatit tim ?

Po thuajme pra se ç'eshte mekati ,
Vdekja , ferri , gjithe keto flake ?
Ne syte e te gjitheve , trishtim i papershkruar ,
A s'u bera njesh me Ty ,
Si dega me trungun e pemes ?

Atehere tek shtrengoj kembet e Tua
Mbi gjunjet e mi , o Zot ,
Mbase mesoj me mire te perqafoj
Kryqin ku do te jesh gozhduar ?
Trupin tend qe i afrohem duke u dridhur
Te nesermen do t'me duhet ta varros .
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Poezi per Krishtlindje

Mari Magdalena (II)

Ne qytet , pergatitet festa
Larg zhurmes larg rremujes ,
Zot , dua te derdh ne kembet e tua
Mirren e kesaj amfore te mbushur plot .

Nuk e di ku i vura sandalet e tua ,
Lotet ma turbullojne shikimin ,
Mbi balle si nje vello ka rene
Masa e flokeve te mi te shprishur .

Lotet kulluan mbi kembet e tua ,
Kembet qe i mbaj ne prehrin tim ,
Te mbuluara prej perlash te vareses sime ,
Te humbura te fshehura ne floket e mi .

E shoh te ardhmen fare qarte ,
Ashtu si nder syte e tu te zbuluar ,
Tani m'u shfaq vizioni
Per te cilin Ti pate profetizuar .

Sikurse perdja brenda tempullit ,
Miqte e tu , prej brryl me brryli ndahen ,
Toka rrenqethet prej ethesh ,
Dhimbja e madhe trondit dhe malet .

Rradhet e shpures perzihen ,
Kaloresit shkojne ne patrulle ,
E mbi kokat tone , si nje furtune ,
Ky kryq do te ngrihet ne qiell .

E leshohem para Teje ,
GJysem e vdekur duke kafshuar buzet :
Krahet e Tu atje lart te shtrire
Kane hapur nje teper te gjere perqafim .

Pse mbi toke kjo madheshti ,
Kjo vuajtje e kjo fuqi ?
Bota eshte shume e varfer ne jete , ne shpirt ,
Ne qytetet , pyjet e ne detet .

Po tre ditet qe do te me duhet te jetoj ,
Do te me lene ne zbrazeti , o Zot ,
Do te mesoj hidherimin e mungeses
Dhe çmimin e kthimit prape ne jete .
 

daniel00

V.I.P
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
3,958
Pikët
63
Vendndodhja
Diktatrojska
Përgjigje e: Poezi per Krishtlindje

Qenkan ruajtur keto poezi ketu, ju pershendes kush ka deshire t'i lexojë :)

Zoti ju bekoftë !
 
Top