• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Poezi shpirti...

gladiola

V.I.P
Anëtar
Aug 14, 2010
Postime
3,928
Pikët
113
Vendndodhja
Shqiperi...Korce
VALES...


Po ti vale ,pse ndjek valen?
Qe para teje dallgezon?
Nuk ke besim tek ajo,
Qe gjithcka nuk te tregon...

Une me te isha mbreme
Peshperitem bashke shume...
Bregu i liqenit ,deshmitar
Degjoi ci thashe vales une...

Mos iu lut se ste tregon
Ajo vale lozanjare
Se me mua eshte shoqe...
Qe ne moshen mekatare.


Une vrapoja neper breg
E lumtur e gjithe naze...
Ajo sulej neper liqen
Here e qete e here me tallaze...

Eh moj vale !Cme takove...
Sle kujtim ti pa me zgjuar
Thuajm shoqes ci tregove
Per rinine tone te trazuar...?


Pogradec! 15 korrik 2010!
 

gladiola

V.I.P
Anëtar
Aug 14, 2010
Postime
3,928
Pikët
113
Vendndodhja
Shqiperi...Korce
Përgjigje e: Poezi shpirti...

VALES...


Po ti vale ,pse ndjek valen?
Qe para teje dallgezon?
Nuk ke besim tek ajo,
Qe gjithcka nuk te tregon...?

Une me te isha mbreme
Peshperitem bashke shume...
Bregu i liqenit ,deshmitar
Degjoi c`i thashe vales une...

Mos iu lut se s`te tregon
Ajo vale lozanjare
Se me mua eshte shoqe...
Qe ne moshen mekatare.


Une vrapoja neper breg
E lumtur e gjithe naze...
Ajo sulej neper liqen
Here e qete e here me tallaze...

Eh moj vale !C`me takove...
S`le kujtim ti pa me zgjuar
Thuajm` shoqes c`i tregove
Per rinine tone te trazuar...?


Pogradec! 15 korrik 2010!
Ju pelqejne poezite...?
 

SubZ

A Legend Never Dies
Anëtar
Aug 8, 2010
Postime
739
Pikët
0
Vendndodhja
Underground
Përgjigje e: Poezi shpirti...

Une vrapoja neper breg
E lumtur e gjithe naze...
Ajo sulej neper liqen
Here e qete e here me tallaze...
Më pëlqeu shumë!

Në çfarë vete mundohesh ta rrotullosh poezin kur e krijon?
 

gladiola

V.I.P
Anëtar
Aug 14, 2010
Postime
3,928
Pikët
113
Vendndodhja
Shqiperi...Korce
Përgjigje e: Poezi shpirti...

Kjo bote e cmendur


Lot nje perde pas nje xhami
Dy sy me ndjekin te malluar
Dy buze digjen ne ethe zjarri
Me therrasin per t`i shuar...

Ndjej zemren lehtas te me rrahe
Kembet ,ndjej te mos me mbajne...
Mos me godit me ato shikime
Se kupton...per pak po bie?

Dil te vrapojme ,mos u druaj
Te shkojme atje ku s`kthehemi me
Kjo Bote e cmendur ,ndaj u krijua
Eja te cmendemi dhe ne ne te....
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Poezi shpirti...

Nese..........

Nese do te me merrje doren,
une serrish per ty do te shkruaja,
nese do te me merrje kembet,
une swerrish do te ecja,
nese do te me merrje zerin,
une serrish do te kendoja per ty,
e nesa nuk mund t a shpreh sa te dua,
fajin e ka natyra qe si dha zemres goje..
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Poezi shpirti...

Poezia ime

del nga shpirti
kurrë nuk pushon
ajo nuk ndalet
pergjithmonë buron

t'i shkruash rreshtat
të thurrësh poezi
burim shpresash
vetem per Ty

I shkruaj takimeve
i shkruaj asaj qe kaloi
i shkruaj dashurise, enderrimeve
i shkruaj te ardhmes qe me ty do jetoj!

ndaj nuk dot' hesht një poet
ndonese as një ditë pushim s'shoh
dashurine e sinqerte, ate te vertete
kerko ne vargje, poezi ajo që egziston kudo!
 

gladiola

V.I.P
Anëtar
Aug 14, 2010
Postime
3,928
Pikët
113
Vendndodhja
Shqiperi...Korce
Përgjigje e: Poezi shpirti...

Me ka marre malli...


Me ka marre malli ,sonte si dikur...
Ne prehrin tend koken te mbeshtes
Nder duar,kur floket me lemon
Te fle ,mos zgjohem deri ne mengjes.

Ne mes te shpirtit ta daltova fytyren,
Veshtrimin embelsor s`ta harrova dot
Ne ditet plot me gaz e mes fatkeqesise
M`u bere shpirt binjak, ja ashtu kot...

Po sonte malli ma griu brengen
Te ndjej fare prane syrit qe dremit
Me koken ne jastek,gjumit perhumbur
Ndjej t`me kumboje embel zeri yt!

E te kerkoj mes endrres e zgjimit
E nuk di te ruaj a te humb gjekund
Ndjej t`me endet mes sysh trishtimi...
E s`e gjej dot,jetoj apo kam vdekur qyshkur...
 

gladiola

V.I.P
Anëtar
Aug 14, 2010
Postime
3,928
Pikët
113
Vendndodhja
Shqiperi...Korce
Përgjigje e: Poezi shpirti...

Eja

Eja, eja me mua kete mbremje
Te shkojme atje ku ka vec kaltersi
Aje ku embel kendon bilbili
Atje ku zemra kerkon vec dashuri...
 

gladiola

V.I.P
Anëtar
Aug 14, 2010
Postime
3,928
Pikët
113
Vendndodhja
Shqiperi...Korce
Përgjigje e: Poezi shpirti...

Perse te rrit mamaja ty?
Perse te zbukuron kaq shume...
A mos ty valle t`i kan te gjithe zili
Ate gushe moj ,ato faqe...
 

gladiola

V.I.P
Anëtar
Aug 14, 2010
Postime
3,928
Pikët
113
Vendndodhja
Shqiperi...Korce
Përgjigje e: Poezi shpirti...

SHIU


Gjithe diten ra shi dhe vetem shi...
Nena me shtiza ne duar memeriste...C`merzi...
Vajza thoshte me vete...e bukur dite per dashuri!
 

gladiola

V.I.P
Anëtar
Aug 14, 2010
Postime
3,928
Pikët
113
Vendndodhja
Shqiperi...Korce
Përgjigje e: Poezi shpirti...

Nese..........

Nese do te me merrje doren,
une serrish per ty do te shkruaja,
nese do te me merrje kembet,
une swerrish do te ecja,
nese do te me merrje zerin,
une serrish do te kendoja per ty,
e nesa nuk mund t a shpreh sa te dua,
fajin e ka natyra qe si dha zemres goje..
Shume bukur e perdor aliteracionin vajze!Suksese!-shok-
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Poezi shpirti...

Rrespekt teta si dhe Beaute fantazi

Me ka marre malli...
VALES...
 

e panjohura

Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 2, 2010
Postime
7,968
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
Përgjigje e: Poezi shpirti...

Po te kisha shpirt si dikur
Do shkruaja proze e poezi
S'do shkruaja vargje dhimbjeje kurr
Por vetem vargje per dashuri..

Ku ta gjeje at shpirt,qe treti
E kerkoj ne cdo cep te botes
Por asgje nga une nuk mbeti
Cdo gje iku,ne thellesi te tokes..
 

gladiola

V.I.P
Anëtar
Aug 14, 2010
Postime
3,928
Pikët
113
Vendndodhja
Shqiperi...Korce
Përgjigje e: Poezi shpirti...

Po te kisha shpirt si dikur
Do shkruaja proze e poezi
S'do shkruaja vargje dhimbjeje kurr
Por vetem vargje per dashuri..

Ku ta gjeje at shpirt,qe treti
E kerkoj ne cdo cep te botes
Por asgje nga une nuk mbeti
Cdo gje iku,ne thellesi te tokes..
Zemra ime!Te kam thene edhe here tjeter...Jeta vazhdon dhe shpirti yt do ta gjeje rrugen vete!Puc!-shok-
 

gladiola

V.I.P
Anëtar
Aug 14, 2010
Postime
3,928
Pikët
113
Vendndodhja
Shqiperi...Korce
Përgjigje e: Poezi shpirti...

Se s'dashuroja as un' as ti....
Po dashuronte dashuria!
Nje dashuri nje fshehtesi....
Me e fshehte se fshehtesia...
 
Top