• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

NRG

Anëtar i ri
Anëtar
Feb 9, 2009
Postime
98
Pikët
0
Vendndodhja
Anywere!
TRADHTARE!!!

Tradhtare fajtore
s'meriton të flas
por meriton përjetë
t'mallkoj e në fund të vras

si pate mëshirë
nga unë me u larguar
zemrën time të pa fat
rënd e ke tradhtuar

do të mallkoj për jetë
me lot të pandarë në sy
dhe kurrë s'do të harroj
këtë zezë e tradhëti
 

Beaute

V.I.P
Anëtar
Jan 8, 2010
Postime
18,290
Pikët
83
Vendndodhja
Dans ton cœur mon amour
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

Pas një tradhëtie... - Poezi nga Raimonda Moisiu


Kur në sytë e tu të ndritshëm, tundues, pikasa
atë që është e pamundur të fshihet,
ftohtësirën, kuptova se Unë,
lulëkuqja e egër,
Isha zhveshur. Rrija heshtur, sic
rri Pafajsia .

-.-
Nuk i dëgjoja më fjalët e dashurisë,
Si një kufomë që
E kanë mashtruar me një helm të ëmbël,
Para vrasjes,
e mashtruar me buzeqeshje
tunduese, të shtira e dhelparake.

Mundohem të mësohem me vetminë time,
Mundohem t’u shmangem syve të kaltër,
Që gjithmonë më joshnin për mëkat,
I lutem zotit të më lerë, që të rrëfehem
për kurthet e zemrës,
për padurimin që gjithmonë
si një ketër,
si një skllave e përjetëshme e dashurisë,
më thithte të vrapoja,
tek ti.


-.-
Me trishtimin tim, me brishtësinë time,
me vetminë time,
e ftohtë, kallkan si gurët e rrugës,
në një stinë të ftohtë, ecja përmes turmës,
për tu fshehur mes saj; T'ja falja asaj
të kaluarën.


-.-
Me sy po kërkoj një tjetër shpresë,
Të ndjej gishta të më krehin flokët e mij,
Dhe dihatje të ngrohta nëpër mërdhirjen time.
-.-
Të mund të ndizet edhe njëherë
Flaka në kandilin e dashurisë,
Të mbjell lulekuqet
në gotën e kristaltë,
Të vallëzoj përmbi re,
nën tinguj serenatash…

Pas reve të shiut – rri fshehur qielli,
Pas mizorisë së dimrit – nisin sërish sythet,
Pas një tradhëtie
Po prêt një dashuri
E re.....!
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

E kam mohuar, e kam perzen

e kam dashur , e kam urryer

me ka dhen dhimbje

me ke dhen emocione

te lendon e te sheron.

pse ky emocion nuk me len te jetoj

pse pa te dot nuk jetoj

pse kurr e urrej e kerkoj

pse te dua edhe kurveten e shkatroj

pse un ndjenjen ta mohoj

dhe un vet shpirtin ta mallkoj

e shtyj e perplas me ze te lart i flas

po prap perball ajo syt i perplas

nuk te dua nuk te kerkoj

me kembgulje e mohoj

po prap kurr se harroj

ah dashuri sa shum per ty do maj zi.

je qorre e qesharake

je dinake e kurr su plake

per ty bejm lufta

per ty jetojm

per ty vuajm dhe veten shkatrojm

a lum si ai qe ty te ka provuar

ah mjer si ai qe ty te ka provuar

se kurr per jet pa ty ska per te jetuar.

Ne takimin e par digjem si zjarr

Ne takimin e dyt te dua si syte

Ne takimin e tert te dua per jete

Ne takimin e katert nje puthje me hater.

Sikur ti ta dije,

se sa shum te dua,

asnje qast i dashur,

s`do t`rrije pa mua.

Por qfar te them un tash,

kur ti e din shum mir?

Te dashuroj dhe mos t`kam afer,

shum esht e veshtir.

Andaj t`pyes o shpirt,

si t`ja bejm ne tash?

Qe t`mos jemi vetem,

por gjith te jem bashk.
 

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,090
Pikët
113
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

Tradhtare fajtor
s’meriton të flas
por meriton përjetë
t’mallkoj e në fund të vras
si pate mëshirë
nga unë me u larguar
zemrën time të pa fat
rënd e ke tradhtuar
do të mallkoj për jetë
me lot të pandarë në sy
dhe kurrë s’do të harroj
këtë zezë e tradhëti
Qeshtu Jeta
Kurre skam menduar
se largohesh nga une
ma fike qjirin e dashurise
ma bere zemren shkrume.
Ku e kam dashurine
a thua kush ma mori
perpiqem e digjem
pyes pse me treadhetoi!
Pse femra e zeze lind e vuan
pse dashuria eshte per te shkrumuar!
o zot me trego rrugen e dashurise
o zot me ndihmo dhe bisedo me mua?
ta qaj hallin tim se sa fort e dua
se vetem ti mundesh te me ndimosh
qe shpyrtin tim te ma sherosh….!!!
Kjo quhet dashuri e vertet
 

e panjohura

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 2, 2010
Postime
8,015
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

Te Doja!

Tere jeten te dashta
Tere jeten ta dhurova
Asgje s'fitova nga kjo
Vetem u mashtrova

Mashtres i endrrave ishe
Kete von e kuptova
Pse nuk ma thoje troq
,,Kurr nuk te dashurova"

Mashtrimin e ke ne gjake
Me te do jetosh gjithmone
Edhe te lindesh edhe nje here
Per te gjitha do jete vone

Nga jeta ime i more te gjitha
A nuk te mjaftuan?
Vazhdove me mashtrime te tjera
Tani te gjitha do i vuan

Kurr nuk tu hakmorra
As nuk te hakmerrem per jete
At qe meritove nga une
Tjeter kush do ta Jep

S'dij pse hargjoj laps
S'dij pse hargjoj leter
S'kam deshire te t'takoj Kurr
As ne Boten tjeter...
 

e panjohura

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 2, 2010
Postime
8,015
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

Pse s'me the lamtumire???

Prita kohe te gjate
zerin ta degjoj
fjalen tende te fundit
kurr s'do ta harroj

Ishim shum te rij
ndoshta nuk u kuptuam
menduam qe duheshim shum
si duket u mashtruam

Te gjitha do ti falja
edhe une isha e re
por kurr s'do ta fali
qe lamtumire s'me the

Te harroj nuk mundem
kujtime kam shum ne mend
zavendesim nuk dua
ne zemren time s'ka vend

Nje gje e mesova
kurr s'do ta harroj
femra din me dasht
mashkulli te tradhetoj
 

e panjohura

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 2, 2010
Postime
8,015
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

T-radheti qofsh e mallkuar
R-renja mos tu gjind kund
A-rrijte te vrash shum zemra
Dh-e ne humnere i fute pa fund
Ë-shte mekat ta vuash
T-radhetin pa e meritua
I-magjino njehere ne vete që...
A-jo kurr nuk ka ekzistua!


Pse????

Pse pas shpinde me vrat?
Pse ma humbet drejtimin?
Pse luani me ndjenjat e pasterta?
Nga Zoti do gjeni mallkimin!

Pse ndjenjat mi rrembyet?
Pse me vritni per se gjalli?
Pse s'mendoni qe do ju mbyt?
Lot-syri ime nga halli!

Pse nuk veni doren ne zemer?
Pse nuk keni fare meshire?
Pse jeni kaq te pashpirt?
Me futet ne nje loj-zingjir!
 

e panjohura

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 2, 2010
Postime
8,015
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

-----Mos....-----

Mos kerko te krijosh lumturi
Me shkatrrimin e lumturis se dikujt
Ajo do te kthehet bumerang-bindu
Me teper se cdo kush ke me vuajt!

Mos nderto kulla lumturie per vete
Mbi rrenojat qe i shkakterrove pa meshire
Ruaju se ato do ta zene frymen pa dhembje
Atehere do ta kesh edhe me veshtire!

Pse tradhetoni, kur mundemi pa tradheti
Athua jeta eshte e ketill, plot dredhi
E pesojn te gjithe,njesoj pa dallim gjinie
Dikush e peson heret e dikush ne pleqeri!
 

e panjohura

Super Moderator
Staff member
Anëtar
Sep 2, 2010
Postime
8,015
Pikët
113
Vendndodhja
Atje ku më le!
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

--------Nese........--------

Nese ke gabuar me qellim
Kurr mos me kerko falje
Zemra ime e mbushur pikllim
Ka vetem hyrje,jo dalje!

E akullt do mbetet per jete
Per veprat e tua te qellimta
Dije qe tradhetia pa meshire vret
Ne gabime te medha,e te imta!

As lot nuk do te derdhi kurr
Nuk meriton te t'kujtoj fare
Vedi i thua qe je burr
E une jam grua,e jo Tradhetare!
 

Besoja

V.I.P
Anëtar
Mar 2, 2011
Postime
716
Pikët
93
Vendndodhja
TIRANE, Shqiperi
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

Sinqerisht do të të vras
Edhe lagjien do thërras
Që ta marrin vesh shum' mirë
Më tradhtove me dëshirë
Tani mos më eja pas
Sinqerisht prap do të t'vras
Lagjien më nuk do ta mbledh
Ty nuk di ku të të hedh...e po poezi më të bukur për tradhëtinë as që keni për të lexuar ndonjëherë...ahahahahaha...një këshillë kam...mos i këndoni tradhëtisë sepse nuk e meriton!
 

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
35,074
Pikët
113
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

Sinqerisht do të të vras
Edhe lagjien do thërras
Që ta marrin vesh shum' mirë
Më tradhtove me dëshirë
Tani mos më eja pas
Sinqerisht prap do të t'vras
Lagjien më nuk do ta mbledh
Ty nuk di ku të të hedh...

Bukur, bukur! Me shkrin ti mua me keto poezi! Mos vdeksh kurre o Beso! `thankyou`
 

agimdedej

Anëtar
Anëtar
Aug 29, 2011
Postime
47
Pikët
8
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

Tradhetisht


Afsh i mjegullt
deshperim.
Shpirt i ndrydhur
ne mohim.
Bese thyer
tradhetisht.
Buze thare
ne shkretetir.
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,385
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

Ik me tradhtove
me tjetrin Ti shkove
As une ste prita
Para Ty ika

vetem Baci fajet i ka
Ai gjithni deshe me na nda,
Ja arriti planit plaku im
Se perfillte dashrin,
shum e deshte komshin

Ti ike ,edhe une ika,
Mire ma bere kure thoshe..
edhe mua me vjen dita.


Ate dreq namuzi sja preka njeriu
Knaqu Plako knaqu se dita gdhiu.

As tradhti as dqashuri
me fal moj Xhezide se ishim te ri.

Ti tek burri
une me grua llukum
Ti kater femi une 2 me shum.``puc````puc````puc``
 

USA NR1

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
1,871
Pikët
0
Vendndodhja
uhu sa larg
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

Sinqerisht do të të vras
Edhe lagjien do thërras
Që ta marrin vesh shum' mirë
Më tradhtove me dëshirë
Tani mos më eja pas
Sinqerisht prap do të t'vras
Lagjien më nuk do ta mbledh
Ty nuk di ku të të hedh...e po poezi më të bukur për tradhëtinë as që keni për të lexuar ndonjëherë...ahahahahaha...një këshillë kam...mos i këndoni tradhëtisë sepse nuk e meriton!
hahahaha e jo skemi lexuar :) paska kohe qe e ke postuar por nuk me paska ra ne sy :)

por s'na tregove a e ke vra me Sadeten apo gjalle eshte ? :)
 

Fehmikaciu

Saratoga...
Anëtar
May 9, 2013
Postime
6,338
Pikët
0
Vendndodhja
Prishtinë
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

Te Doja!

Tere jeten te dashta
Tere jeten ta dhurova
Asgje s'fitova nga kjo
Vetem u mashtrova

Mashtres i endrrave ishe
Kete von e kuptova
Pse nuk ma thoje troq
,,Kurr nuk te dashurova"
Mashtrimin e ke ne gjake
Me te do jetosh gjithmone
Edhe te lindesh edhe nje here
Per te gjitha do jete vone

Nga jeta ime i more te gjitha
A nuk te mjaftuan?
Vazhdove me mashtrime te tjera
Tani te gjitha do i vuan

Kurr nuk tu hakmorra
As nuk te hakmerrem per jete
At qe meritove nga une
Tjeter kush do ta Jep

S'dij pse hargjoj laps
S'dij pse hargjoj leter
S'kam deshire te t'takoj Kurr
As ne Boten tjeter...
Te gjith mashtrojn nganjeher,dikush me shum e dikush me pak..ato qe jan me demtime ansore nuk jan shum te rzikshe apo jo E PANJOUR?!..
 

SERAFIM DILO

Anti Busavata
Anëtar
Aug 31, 2010
Postime
9,543
Pikët
48
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

Mos tradheto kur dashuron
nje,tre,kater,kur numuron
Dashuria nuk eshte perfitim
qe ngaterohesh ne numurim
Pa sinqeritet nuk ka dashuri
fillo nga e para,e numuro perseri.
 

Kulpra

A.
Anëtar
Jul 19, 2012
Postime
4,796
Pikët
0
Vendndodhja
Në syrin e ëndrrave
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

I (pa)fajshëm

Zoti, pas lutjeve të mia,
retë i shprishi një nga një
dhe i shtrydhi mbi vaskën
ku ti fshehtas, trupin tënd po laje.

E format e tua
që mbi ujë kridheshin,
ëmbelsisht,
dalëngadalë
filluan të shpëlanin
pafajësinë,
hyjnore…

2007
(Lotet e Nimfes)
 

shoku_tanku

O Sali o hero gjith shqipria ty te do
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
37,486
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

prej lufte vec ai largohet
qe eshte lindur tradhetor
kush eshte burre nuk frigohet
por vdes por vdes si nje deshmor...
 

Lepurushja vogel

Anëtar i ri
Anëtar
Aug 28, 2015
Postime
929
Pikët
0
Vendndodhja
Tirane
Përgjigje e: Poezi Tradhetie jo poezi dashurie!

Je enderra qe shikoj cdo nate!
Je vdekja qe do me marre nje dite!
Je drita qe me ndihmon te shikoj!
Je e vetmja arsye per te cilen jetoj!
TE DUA SHPIRTI IM !!! <3
 
Top