• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

PuffetiNa

V.I.P
Anëtar
Apr 28, 2010
Postime
14,105
Pikët
113
Pyetje: Nese një burrë e ka te lejuar të ketë më shumë se një grua , atëherë përse Islami ia ndalon nje gruaje të ketë më shumë se një burrë ?Përgjigje: Shumë njerëz, përfshirë edhe disa Muslimanë , venë ne diskutim arsyjen e lejimit te muslimanit të ketë më shumë se një grua , përderisa femres i ndalohet e njëjta “e drejtë”.

Se pari më lejoni që prerazi të deklaroj , se bazat e shoqerisë Islame janë drejtësia dhe paanësia. Allahu xh.sh. e ka krijuar burrin dhe gruan te barabartë , por me aftësi dhe përgjegjësi të ndryshmë. Burri dhe gruaja janë te ndryshem , fiziologjikisht dhe psikologjikisht. Rolet dhe përgjegjësitë ne mes tyre dallojnë. Burri dhe gruaja jane te barabart në Islam por jo edhe identik.

Disa pika në vazhdim numërojnë arsyjet për se poliandria është e ndaluar në Islam :

1. Nëse një burrë ka më shumë se një grua, prindërit e fëmijëve të lindur në martesa të tilla lehtë mund të identifikohen. Si babai ashtu edhe nëna shumë lehtë mund te dihen. Në rastin e një gruaje që marton më shumë se një burrë, vetëm nëna e një fëmiju të lindur në martesa të tilla mund të identifikohet, por jo edhe babai. Islami i kushton rëndësi të jashtëzakonshme identifikimit të prindërve, babait dhe nënës. Psikologët tregojnë se fëmijët që nuk i njohin prindërit e tyre posacërisht babain e tyre, pësojnë trauma dhe shqetësime të forta mentale. Shpesh ata kanë një fëmijëri të palumtur. Për këtë arsyje fëmijet e prostituteve kanë një fëmijëri të pa shëndetshme. Nëse një fëmijë i lindur në martesa të tilla shkon në shkollë, dhe kur prej nënës kërkohet emri i babait, ajo duhet të jep dy apo më shumë emra. Megjithatë, unë e kam parasyshë se përparimet e fundit në shkencë kanë bërë të mundur që si babai ashtu edhe nëna mund të identifikohen me ndihmën e testeve gjenetike. Kështu që kjo pikë e cila ishte e zbatueshme për të kaluarën, mund të mos jetë e zbatueshme për të tashmën.

2. Burri është më poligamist nga natyra krahasur me femrën.

3. Biologjikisht, është më lehtë për një burrë t’i kryej obligimet e veta si bashkëshort, pavarësisht nga numri i grave. Në të njëjtën situatë, një grua që ka më shumë se një bashkëshort, nuk do të jete ne gjendje t’i kryej detyrat e veta si bashkëshorte. Kjo, për shkak se gruaja përjeton ndryshime të shumta psikologjike dhe në sjellje gjatë fazave të ciklit menstrual.

4. Gruaja e cila ka më shumë se një bashkëshortë, do të ketë disa partner seksual në të njëjtën kohë, prandaj ka shumë mundësi që të përfitojë sëmundje të shumta venerale apo sëmundje të tjera që transmetohen seksualisht, e të cilat shumë lehtë mund të barten edhe tek bashkëshorti i saj, madje edhe nëse asnjëri nga ta nuk ka mardhënie tjera jashtëmartesore. Kështu nuk ndodh tek burri që ka më shumë se një grua.

Këto ishin disa nga arsyet që çdonjëri mund ti identifikojë. Sigurishtë se ka shumë më tepër shkaqe për se Allahu, me Dijen e Tij te pakufishme, e ka ndaluar poliandrinë.
 

Ganimet

V.I.P
Anëtar
Mar 5, 2012
Postime
5,385
Pikët
48
Vendndodhja
Ne toke
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

Allahu xh.h ta shpagoft mundin edhe munimin..:p
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,257
Pikët
113
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

Pufke, me gjithe mend i beson ketyre gjerave ti?

4. Gruaja e cila ka më shumë se një bashkëshortë, ... prandaj ka shumë mundësi që të përfitojë sëmundje të shumta venerale apo sëmundje të tjera që transmetohen seksualisht, e të cilat shumë lehtë mund të barten edhe tek bashkëshorti i saj, madje edhe nëse asnjëri nga ta nuk ka mardhënie tjera jashtëmartesore. Kështu nuk ndodh tek burri që ka më shumë se një grua.
Po mire moj Pufke, ky burre qe ka marredhenie me 5 gra, nuk e transmetoka semundjen e njeres tek 4 te tjerat psh?!

Eshte per t'u cituar komplet postimi, por e leme me kaq.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,257
Pikët
113
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

Hendrix, ju nga Jamaica keni zakon qe keni nja 5 gra legjitime dhe nja 5 femije per cdo grua qe s'jua dini as emrat e tyre....haha
 

MR ZEID

ALLAHU EKBER
Anëtar
Mar 11, 2011
Postime
295
Pikët
18
Vendndodhja
DALLAS TEXAS
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

Tema ne fjal eshte ke komuniteti musliman dhe i perket ceshtjes Islame. Spjegim i llogjikes te pakundershtueshme dhe sundues si ligj per te gjitha koherat.Ju antare te njejte (qe kini vite me rradhe shani ironizoni dhe ofendoni Islamin ne cdo forum) perse i fusni ato hundet tuaja plot qure tek kjo teme?!
Shunica e cifteve sot kane te dashur/e jasht martese, kurse kur degjojne per poligamin kundershtojne sikur se kane provuar ndonje here.
Eshte e qarte qe shume gra praktikojne poliandrin ne fshehtesi, jame i sigurt qe ka dhe antare forumi.
Dhe ju bura qe flisni e ironizoni mire do ishte te punoni bacen tuaj se kane ardhur kohera te keqia cfar spo na degjojne veshet.
 

ciarli

subzero
Anëtar
Apr 25, 2018
Postime
1,710
Pikët
113
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

grate jane superiore ndaj burrave, pervec grave lindore apo tokesore, dhe seksi i rrit, zhvillon grate thoshte im ate rahmet paste per veten! edhe grate rrugace ato qe bejne seks organik me burra dhe jo me organ fallco, duke i ngacmuar nervat e vagines, duke i rene kitares per shkak te nivelit te tyre te ulet etik, zhvillohen dhe evoluojne natyrshem. pra martesa me shume burra per grate nuk do ishte ne dem te tyre.
 

King Bardhyl

V.I.P
Anëtar
Mar 24, 2015
Postime
17,008
Pikët
113
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

Pyetje idiote. Nuk e ndalon Islami por logjika elementare. Një mashkull mund të shkojë më 10 gra dhe mund të ketë fëmijë nga të dhjeta këto gra. Një femër mund të shkojë më 10 burra por fëmijë një do ketë.
 

Angelisa

V.I.P
Anëtar
Sep 29, 2014
Postime
31,299
Pikët
113
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

Pyetje idiote. Nuk e ndalon Islami por logjika elementare. Një mashkull mund të shkojë më 10 gra dhe mund të ketë fëmijë nga të dhjeta këto gra. Një femër mund të shkojë më 10 burra por fëmijë një do ketë.
Te pakten femra ka privilegjin te dije sa femije ka:p
Burri nix privilegj te tille lol
 
Anëtar
Sep 2, 2014
Postime
12,530
Pikët
113
Vendndodhja
zemra e alpeve Österreich
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

nje cels qe hap shume brava eshte "cels i arte" ndersa nje brave qe hapet nga shume celsa eshte brave koti dhe per tu flakur tutje, askush nuk e deshiron! -qesh-
 

shoku_tanku

nje pyke midis jush,cun per s'prapi
Anëtar
Jan 2, 2011
Postime
35,601
Pikët
113
Vendndodhja
ne vithen e peles se hazdisur
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

Asnje besim fetar nuk e lejon poliandrine.Gjate matriarkatit ishim ne paganizem.

P.s. Babe mos bej keqinterpretime.Atij i thone celes kopil.
 

SystemA

V.I.P
Anëtar
Sep 14, 2010
Postime
59,916
Pikët
113
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

nje cels qe hap shume brava eshte "cels i arte" ndersa nje brave qe hapet nga shume celsa eshte brave koti dhe per tu flakur tutje, askush nuk e deshiron! -qesh-
Une nuk e di ate IDIOTIN alfred qako se kush e simpatizon??

Nje DEBIL..i THEKUR.

Sekretari ja hudhi Hitlerit,apo sillua i Enverit.
 

nghi ngo

V.I.P
Anëtar
Nov 22, 2013
Postime
3,317
Pikët
113
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

nje cels qe hap shume brava eshte "cels i arte" ndersa nje brave qe hapet nga shume celsa eshte brave koti dhe per tu flakur tutje, askush nuk e deshiron! -qesh-
Me keto men qe ke as Drague s`do te te gjej nuse, jo vete qe jo e jo :p
 

nghi ngo

V.I.P
Anëtar
Nov 22, 2013
Postime
3,317
Pikët
113
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

Ca tanku? ca vdekje? ca burgu?-mos-
 

nghi ngo

V.I.P
Anëtar
Nov 22, 2013
Postime
3,317
Pikët
113
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

Shyqyr, nga mjesi deri N'darke :D:p Jo Po t'haj noj plum. Tashi qe e menoj kam dhone ca leke borxh, tashi qe e menoj me mire I kam dhone me shume see nji njeriu :D Po jane kshu sasi t'vogla. Ujo deri ca numri duhet me flejt rehat e me dal xhiro nga liqeni? :D
 

edlin

V.N.P
Anëtar
Apr 22, 2010
Postime
14,382
Pikët
113
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

Pyetje idiote. Nuk e ndalon Islami por logjika elementare. Një mashkull mund të shkojë më 10 gra dhe mund të ketë fëmijë nga të dhjeta këto gra. Një femër mund të shkojë më 10 burra por fëmijë një do ketë.
Po pra ,sepse burri është krijuar të hedhi farë,femra të presi.....
Instikti i ruajtjes së jetës ja lejon burrit mbjelljen në shumë ara
Kjo është një garanci për vazhdimin e jetës
 
Anëtar
Jan 30, 2012
Postime
12,732
Pikët
113
Përgjigje e: Poliandria(martesa e gruas me shum burra) ne Islam

Shyqyr, nga mjesi deri N'darke :D:p Jo Po t'haj noj plum. Tashi qe e menoj kam dhone ca leke borxh, tashi qe e menoj me mire I kam dhone me shume see nji njeriu :D Po jane kshu sasi t'vogla. Ujo deri ca numri duhet me flejt rehat e me dal xhiro nga liqeni? :D
ka i shpull ku t'dush e paske n'thes. po dergo noi t'njoftun me pare te vezhgoj situaten edhe t'a bo i zile po t'jet ajri i paster. ne mos, dil xhiro neper lagje. ose hec ktu n'forum, grijm sallat bashk. :)
 
Top