• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,890
Pikët
113
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Hahahahaha...epo mire, njerezor eshte edhe ai :p..
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Kopjimi eshte gjeja me e thjeshte per nje piktor se eshte vetem teknike..edhe tekniken e meson edhe qeni...
Thashë që në realizëm mund të krijosh edhe gjëra që ke në mendje, jo vetëm duke i parë diku. Të krijosh diçka realiste që ke në mendje është më e vështirë, sepse aty do të duket se sa i je afruar reales,

Një shkarravinë që nuk ekziston, është e lehtë ta krijosh.
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,890
Pikët
113
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Bato...me ndodh shpesh here qe per te perfunduar nje pikture rrii m muaj dhe ne fund kuptoj se asaj pikture i mungon vetem nje pike, nje vize apo nje ngjyre...me pak fjale nje gje shume e vogel...por mendoj 3 muaj ose me ashume..nuk eshte kaq e thjeshte..
Arti eshte mendimi i njeriut ne krahet e sublimes nuk eshte teknike edhe pse ne perkufizim eshte i tille.
 

Brari

Super Anëtar
Anëtar
Jan 21, 2012
Postime
3,556
Pikët
38
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

moj robere.. ceshte kjo pietje moj cupe..

thua..

Preferoni artin abstrakt apo figurativ?


ku e gjete kte klasifikim ti..

arti abstrakt eshte pjese e arteve figurative..

ne artet figurative hyjne piktura skulptura etj..qofshin kllasike a moderne..

po mir roberja flet qesim qe ne pietjen e temes..po ju nje karvan me gomere i shkoni prapa..

kaq lyfmatrake ini mo..

ju q shkollat e pordhes..
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,890
Pikët
113
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Zot me jep durim se po me dhe force...
O Braro, ik futi i teke bar se rrezik te vijne mendt!
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
68,699
Pikët
113
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Zot me jep durim se po me dhe force...
O Braro, ik futi i teke bar se rrezik te vijne mendt!
Mos ja vër re se nuk është mirë.:D

Sa për temën, mua më pëlqen më shumë arti "realist" nga ai "surealist".

Më pëlqejnë pikturat që janë sa më pranë perfektes me një pamje reale.

Psh. nëse të kujtohen portretet e shtrëmbra si piktura kalamajsh të Abdurahim Buzës që i vlerësonin si piktura me vlerë unë nuk i shikoja dot me sy.
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Bato...me ndodh shpesh here qe per te perfunduar nje pikture rrii m muaj dhe ne fund kuptoj se asaj pikture i mungon vetem nje pike, nje vize apo nje ngjyre...me pak fjale nje gje shume e vogel...por mendoj 3 muaj ose me ashume..nuk eshte kaq e thjeshte..
Arti eshte mendimi i njeriut ne krahet e sublimes nuk eshte teknike edhe pse ne perkufizim eshte i tille.
Të besoj. Kur krijon diçka, sa më shumë të zgjatesh dhe sa më shumë ta rishikosh e të mendosh rreth saj, aq më mirë del. Kjo nuk është për t'u shqetësuar, përkundrazi, sepse tregon që artistikisht je në rritje e sipër dhe ecën drejt përsosmërisë, ndërsa kur nuk ke se çfarë t'i shtosh dhe je i kënaqur që në fillim me të, kjo është për t'u shqetësuar.

Sidoqoftë, unë qëndroj i palëkundur në mendimin se arti klasik është më i vështirë dhe do më shumë punë, ndërsa me abstraktin mund të luash më tepër, por pa u lodhur shumë. Veç kësaj, është e pamohueshme që arti realist i sjell njeriut qetësi shpirtërore, ndërsa abstrakti krijon zymtësi dhe ndjenja të pakëndshme.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,175
Pikët
113
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Kryeplak, natyralen asnjëherë nuk mund ta zëvendësosh, por bukuria e pikturës aty është. Të shohësh se sa i aftë është piktori që t'i afrohet natyrales.

Në qoftë se ti mendon se shkarravinat e joreales mund të shohin brenda njeriut, ky është mendimi yt. Unë nuk ndihem shkarravinë në brendësi, por ndihem natyral.
haha haha
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,175
Pikët
113
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Të besoj. Kur krijon diçka, sa më shumë të zgjatesh dhe sa më shumë ta rishikosh e të mendosh rreth saj, aq më mirë del. Kjo nuk është për t'u shqetësuar, përkundrazi, sepse tregon që artistikisht je në rritje e sipër dhe ecën drejt përsosmërisë, ndërsa kur nuk ke se çfarë t'i shtosh dhe je i kënaqur që në fillim me të, kjo është për t'u shqetësuar.

Sidoqoftë, unë qëndroj i palëkundur në mendimin se arti klasik është më i vështirë dhe do më shumë punë, ndërsa me abstraktin mund të luash më tepër, por pa u lodhur shumë. Veç kësaj, është e pamohueshme që arti realist i sjell njeriut qetësi shpirtërore, ndërsa abstrakti krijon zymtësi dhe ndjenja të pakëndshme.
Arti abstrakt fal me shume. Po te doli koka e shtrember si Pizza Tower i keput nje emer dhe thua eshte "art abstrakt".
Mua me pelqejne me shume pikturat qe tregojne realen. Nqs do zgjidhja nje pikture surreale do te thote qe do ta zgjedh nga kombinimi i ngjyrave, aspak nga kuptimi dhe permbajtja e saj.
 

Hello Kitty

❤☆҉‿★ Ŧђαήк ¥☺ů ★☆҉‿❤
Anëtar
Feb 8, 2011
Postime
15,175
Pikët
113
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Bato.

Te shohesh nje pikture realiste eshte njesoj si te te shohesh ty, si te me shohesh mua, si te besh nje xhiro ne natyre...
Exactly! Te shikosh ty ne rruge do te thote perceptim, natyrshmeri, ndjeshmeri, motion, pershkrushmeri, inspiracion, detaje, shume ngjyreshe, pasqyrim, absorbim, relaxim, vijshmeri...e plot e plot te tjera...
Pra misherimi, all in one, capture e te gjitha ketyre emotions...


Ndersa... te shohesh nje pikture sureale eshte si te shohesh brenda teje, brenda meje. pertej natyres...
Sorry qe po ta ilustroj me shembull kaq brutal: po te mundohesh te kuptosh dicka ne brendesine tende eshte njesoj sikur ke nje dhimbje brenda ne trup, te shperndare gjithandej dhe shkon tek doktori (ka bere nje qerre me shkolle) dhe nuk e gjen dot. Pas ca ecejakeve te pafundme tek doktori, te dergon tek specialisti te bejne MRI ose Ct Scan. Aty te fusin ne nje fushe shume te madhe elekto-magnetike dhe me ne fund te thone: MRI eshte me acurate se ST Scan...por ne fund te fundit edhe keto aparate qe jane shume te sofistikuara nuk jane 100% te sakta.

Pra keto aparate te sofistikuara, qe kane X-Ray Vision dhe nuk jane acurate...what about a simple mind or simply seen by the eyes?
 

BATO

______
Anëtar
Jan 23, 2011
Postime
5,944
Pikët
0
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Nqs do zgjidhja nje pikture surreale do te thote qe do ta zgjedh nga kombinimi i ngjyrave, aspak nga kuptimi dhe permbajtja e saj.
Epo nëse nuk ka kuptim dhe përmbajtje, atëherë nuk mund të quhet pikturë. Piktura nuk është një tablo e llangosur me bojra ngjyra-ngjyra pa kuptim.

Në qoftë se një pikturë e shikojmë vetëm nga ngjyrat, atëherë rolin e saj fare mirë mund ta zëvendësojë edhe një batanije ngjyra-ngjyra, me punime dekorative.

Kam parë dikur një emision që tregonte disa fshatra në Ukrahinë dhe më bëri përshtypje se atje muret e shtëpisë nga brenda i vishnin me batanije ngjyra-ngjyra. M'u dukën bukur!
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,890
Pikët
113
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Bato qe te flisni per gusto personale jam dakort, por rolin e kritikut me fal, po nuk t'a pranoj dot!
Gjithsesi per ata qe jane ne Firenze, ne date 21 nga ora 10 e mengjesit deri ne 2 te nates feste te akademia e arteve...po dergoj edhe flyer-in.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,932
Pikët
113
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Sa njerez ne te vertet mund te shijoin the aq me teper kuptojn artin Surreal?sigurisht qe arti figurative eshte me i preferuar per aresyen se se Jane te picturuara ne forma familiare. Ne shumicen erasteve abstraktizmi dhe surrealizmi, sidomos e para, per mendJen e shterrur pa pike fantasie nuk eshte azgje me teper se nje zhgarravin apo percudnim qe ne shumicen erasteve
shakton nje besdisje dhe aspak interes.

Sa i perket kritikave artistsi i vertet duet ti perballoj, qofshin auto competente apo jo perndryshe duet ti mbaj punimet ne syrtar.
 

lenci

::
Anëtar
Feb 4, 2012
Postime
2,560
Pikët
63
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

abstrakt sepse te lejon perdorjen e imagjinates,te jep lirine e zgjedhjes dhe mund ta quash tenden çdo veper qe te pelqen.
te jep mundesine te udhetosh.
gusto personale
 

Robbery

V.I.P
Anëtar
Dec 29, 2010
Postime
6,890
Pikët
113
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Sa njerez ne te vertet mund te shijoin the aq me teper kuptojn artin Surreal?sigurisht qe arti figurative eshte me i preferuar per aresyen se se Jane te picturuara ne forma familiare. Ne shumicen erasteve abstraktizmi dhe surrealizmi, sidomos e para, per mendJen e shterrur pa pike fantasie nuk eshte azgje me teper se nje zhgarravin apo percudnim qe ne shumicen erasteve
shakton nje besdisje dhe aspak interes.

Sa i perket kritikave artistsi i vertet duet ti perballoj, qofshin auto competente apo jo perndryshe duet ti mbaj punimet ne syrtar.
NJE ARTIST NUK I DETYROHET ASGJE ASKUJT, NUK BEN ART PER DIKE TJETER, POR SHPREH ATE QE NDJEN. KUSH KUPTON MIRE, KUSH NUK KUPTON, PAQE! ESHTE NJELLOJ SI SJELLJA, NUK MUND T'I PELQESH TE GJITHEVE.

-mendon- ...nje artist e di qe 3/4 e njerezve nuk do e kuptojne vepren e tij, por do bejne sikur..artistit te vertete as nuk ia ndjen per kritiken se beson shume tek ajo qe ben, kshuqe s'ka nevoe fare t'a perballoje kritiken, thjesht i le te flasin dhe i thote mire, mire.. po, po.
Ne kete rast po i thoja Bato-s qe te mari nje pozicion me neutral sepse nuk ka elementet e duhur per te kritikuar ARTI-n ne pergjithesi...
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
68,699
Pikët
113
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Ne shumicen erasteve abstraktizmi dhe surrealizmi, sidomos e para, per mendJen e shterrur pa pike fantasie nuk eshte azgje me teper se nje zhgarravin apo percudnim qe ne shumicen erasteve
shakton nje besdisje dhe aspak interes.
Nuk të duket se po ja fut pak si kot me këto që po thua???
Pyetja është: "Preferoni artin abstrakt apo figurativ" dhe gjithsecili thot atë që preferon pa mar përsipër të etiketojë atë që preferon të kundërtën.
Me sa di unë Ti nuk meresh me pikturë as nuk je kritik arti, pse mos të më lindi e drejta mua të them se: " Ti po kundron dhe po mburr robat e reja të mbretit?":p
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,932
Pikët
113
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Nuk të duket se po ja fut pak si kot me këto që po thua???
Pyetja është: "Preferoni artin abstrakt apo figurativ" dhe gjithsecili thot atë që preferon pa mar përsipër të etiketojë atë që preferon të kundërtën.
Me sa di unë Ti nuk meresh me pikturë as nuk je kritik arti, pse mos të më lindi e drejta mua të them se: " Ti po kundron dhe po mburr robat e reja të mbretit?":p
Akrep, ti i fut hundet vend e pa vend. Une nuk fola si nje kritik ose artist i ansji lloji dhe aq me teper i piktures. Vesh shpreha mendimin perreth temes dhe faktit qe shumica e njerezve duke perfshire ketu edhe veten nuk paramarrin vesh nga pictura abstrake ose surreale. Ne fakt keto te dy stile jane aq subjektive saqe vetem autori ne disa raste mund te shpjegoj. Une thash thjesht se nje artist i vertet qe krijon per te shprehur ate qe ai ndjen, ne menyre abstrakte apo figurative duhet te perballoj kritikat. Kritikat do te vine nga lloj lloj shtrese e shoqerise. Ne fakt persa i perket pictures se stilit abstrakt dhe surreal kritikat duhet te perballohen ashtu sic mirepriten vleresimet. Mund te merren parasysh apo, eshte dikca tjeter. Qe te dyja keto vijn me shumice nga simpatizante te artit, jo domozdoshmerisht nga kritiket kompetent. Kjo esht dicka qe ndodh me te gjitha artet, pa perjashtim.

Perfundimisht: une nuk jam piktore por sy dhe shije kam. Artisti duhet te kete niminumin e sencit te mirenjohjes ndaj simpatizanteve te artit te tij/saj.
 

Akrepi

Anëtar
Anëtar
Jan 3, 2012
Postime
68,699
Pikët
113
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Akrep, ti i fut hundet vend e pa vend. Une nuk fola si nje kritik ose artist i ansji lloji dhe aq me teper i piktures. Vesh shpreha mendimin perreth temes dhe faktit qe shumica e njerezve duke perfshire ketu edhe veten nuk paramarrin vesh nga pictura abstrake ose surreale. Ne fakt keto te dy stile jane aq subjektive saqe vetem autori ne disa raste mund te shpjegoj. Une thash thjesht se nje artist i vertet qe krijon per te shprehur ate qe ai ndjen, ne menyre abstrakte apo figurative duhet te perballoj kritikat. Kritikat do te vine nga lloj lloj shtrese e shoqerise. Ne fakt persa i perket pictures se stilit abstrakt dhe surreal kritikat duhet te perballohen ashtu sic mirepriten vleresimet. Mund te merren parasysh apo, eshte dikca tjeter. Qe te dyja keto vijn me shumice nga simpatizante te artit, jo domozdoshmerisht nga kritiket kompetent. Kjo esht dicka qe ndodh me te gjitha artet, pa perjashtim.

Perfundimisht: une nuk jam piktore por sy dhe shije kam. Artisti duhet te kete niminumin e sencit te mirenjohjes ndaj simpatizanteve te artit te tij/saj.
Ashtu!!!!!! Qënke edhe vet brënda??? Gjysma e së keqes atëher.

Thua që unë nuk di të lexoj dhe frazën "shumica e njërëzve nuk para marin vesh nga piktura abstrakte...." e paskam lexuar gabimisht si: ".......për mëndjen e shterur pa pikë fantazie.....":O

Edhe bën vaki, edhe bën vaki Maqo.
 

Mano

V.I.P
Anëtar
Aug 8, 2011
Postime
13,932
Pikët
113
Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Ashtu!!!!!! Qënke edhe vet brënda??? Gjysma e së keqes atëher.

Thua që unë nuk di të lexoj dhe frazën "shumica e njërëzve nuk para marin vesh nga piktura abstrakte...." e paskam lexuar gabimisht si: ".......për mëndjen e shterur pa pikë fantazie.....":O

Edhe bën vaki, edhe bën vaki Maqo.
jo...une menjen nuk e kam te shterrur nga fantazia. Por piktura abstrakte nuk me terheq fare. C'eshte e verteta nuk e duroj dote hic. Nuk kam interesin me te vogel per te. Kurse pikturat Surreale me pelqjen. Jo se kuptoj cfar percjell artisti, dicka e tille mendoj se eshte e pamundur per cdo ke, por me pelqejn imazhet brenda imazheve, dhe fantazia. Magritte dhe Dali jane ato qe preferoj me shume.

Tani nese ti ke nderment te tallesh by*then...:p vazhdo une sdo te marr pjese me tej. Kaq kisha per te thene;)
 
Top