• Përshëndetje Vizitor!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forum-Al.

    Regjistrohu !

Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Meri

"Personne"
Anëtar
Sep 26, 2009
Postime
14,828
Pikët
113
Vendndodhja
Askund.
Re: Përgjigje e: Preferoni artin abstrakt apo figurativ?

Me pelqen abstraktja...Ne nje fare menyre duket sikur te "intrigon"..si lexova diku me lart..me te vertete te le te lire te imagjinosh....te fikson, sikur perpiqesh te gjesh nje perqasje sadopak me c'ka ka dashur te shprehe artistikisht autori i vepres..te ndodh te ngulitesh syte..e pse jo me ka ndodhur te "bej edhe vete perputhshmerine me nje gjendje momentale shpirterore"...
ndodh qe nuk e kuptoj fare nje pikture te tille..dhe perpiqem perseri qe t'i jap liri fantazise sime..
ama, me ndodh qe, duke mos qene profesioniste, madje madje, out ne kete fushe...ndoshta ndonjehere behem dhe snobe*...dhe them : eshte e bukur ! ehhh....:S

==


 
  • Like
Reactions: Rex

Prishtinasi

V.I.P
Anëtar
Feb 14, 2013
Postime
1,410
Pikët
48
Me jau thane te drejten, mvaret nga rasti.
Nese jam i qete dhe jo i lodhun,po, me pelqen me pa punime nga arti abstrakt, se te shtyjne me mendue,tue lyp lidhmeni ndermjet pjesve te punimit.Edhepse punimin ne tansi s`ke me e kuptue kurre,dhe kjo s`ka pse te jete deshpruese,sepse ne tansi nuk e kupton as vet autori/autorja.

Nese jam i lodhun,jo, se si te puna e pjeses teatrale...e sheh e s merr vesh gja.
Ne keto raste, me qef shiqoj pejsazhe natyre,vecanerisht ato dimnore,se ta qetsojne shpirtin.
 

Bad_Teacher

V.I.P
Anëtar
Dec 11, 2012
Postime
22,652
Pikët
113
Me pelqen arti figurativ, e sidomos epoka e Impressionism.
 
Last edited:

Prudence

V.I.P
Anëtar
Jul 25, 2012
Postime
13,121
Pikët
113
Figurativ, ato me percjellin ndjesi.

Nese pelqej dhe vleresoj dicka abstrakte, eshte vetem prej ngjyrave. Nuk e kuptoj vepren, nuk me ngjall interes shpesh me duken budalleqe.
 

Viking

ᛖ⃝   ᛞ⃝   ᛗ⃝   ᛟ⃝   ᚾ⃝   ᛞ⃝
Anëtar
Sep 29, 2010
Postime
18,201
Pikët
113
Vendndodhja
*𝖀́𝖑𝖋𝖍𝖊𝖉𝖓𝖆𝖗*
Abstrakt dicka qe shef ti dhe nuk e shef dikush tjeter ate qe ndjen ti dhe gjen vetveten ne te nuk mund tja fali dikujt tjeter kte gje,thjesht koncepti njerzor eshte i ndryshem the unikn per cilindo.
 

Performer

white light
Anëtar
Jun 30, 2016
Postime
32,006
Pikët
113
Leonardo Da Vinci . Ka arritur te vizatoje me perpikmeri cdo muskul ,ind ,vena etc te trupit njerezor ...si e ka arritur ...mister
Ka pas mbajtur njerez te vdekur dhe kafshe ne studion e tij private thon...futej aty e vizatonte...the original renaissance man
Autor i mona lises dhe vitruvian man..e shum te tjera


 
Last edited by a moderator:

YOKO

V.I.P
Anëtar
Feb 6, 2011
Postime
31,194
Pikët
113
Po shfletoja nje liber me disa piktoret me te famshem, pikturat e tyre te zgjedhura dhe ndalova tek “The Angelus” nga Jean François Millet.
Piktura eshte mbreselenese, por me duket interesant fakti qe Dali ndryshe nga te tjeret e interpreton ate ndryshe.

Piktura përshkruan dy fshatarë në një fushë të përkulur mbi një shportë me patate për të thënë një lutje, Angelus, që së bashku me kumbimin e këmbanës nga kisha në horizont shënon fundin e punës së një dite.
Ndërsa shumë më vonë, Salvador Dalí duke parë një print të kësaj pikture në shkollën e tij këmbënguli që kjo ishte një skenë funerali, jo një ritual lutjeje dhe që çifti u portretizua duke u lutur dhe duke mbajtur zi për foshnjën e tyre të vdekur. Edhe pse kjo ishte një pamje jo e drejtpërdrejtë, me insistimin e tij Louvre e kaloi pikturën në X-ray duke treguar një formë të vogël gjeometrike pikturuar në mënyrë të habitshme të ngjashme me një arkivol. Ka mundësi që Millet fillimisht pikturoi një varrosje - mbase një version rural të pikturës së famshme të Courbet-it “Një Varrosje në Ornans” (1850) - por më pas e shndërroi atë në një recitim të Angelus-it, me një kishë ne sfond. (Wikipedia)

B08F282D-9CEF-46A4-95DA-7B9A8BD47320.jpeg
 

Pirati

makeyourday and myday holiday !
Anëtar
Sep 28, 2010
Postime
13,910
Pikët
113
E kam bere sot nje very najse piktqur ? me pyeti ajo zyshja vizatimorja; a ekziston kjo shtepia diku? No abstrakt piktjura from meeee ??? kur e shikova pas 4-5 oresh, dukej ajo shtepia sikur te kishte sy, hunde dhe goje ?

Per mbrojtje autoresie nuk po e publikoj ?
 

Adea

V.I.P
Anëtar
Dec 21, 2016
Postime
6,142
Pikët
113
Me pelqen arti i peshqireve te Piratit ne krevatin e tij te dhomes private te hotelit te rehabilitimit nga varesia .....``fumato``.

El
 
Last edited:
Top